596 633 216

Základní výbava pro horolezectví

Ať už jste ostřílení lezci, nebo se na lezení teprve chystáte, potřebujete kvalitní vybavení. Lezení s jištěním na skalách venku, na umělých stěnách uvnitř nebo tzv. bouldering jsou stále více populární. K tomu je zapotřebí vybavení, bez kterého se jen těžko obejdete - pohodlné oblečení, lezecké boty a základní technické vybavení. .

1. Lezecké oblečení

Základem je pohodlí. Pro lezení uvnitř stačí pohodlné tričko a kraťasy, tříčtvrteční kalhoty nebo legíny. Když chcete lézt venku, ideální je mít buď tenkou funkční mikinu nebo větrovku. Myslete i na déšť, který může zničehonic přijít, proto mějte u sebe nepromokavou bundu.

2. Lezecké boty

Lezečky neboli lezecké boty jsou základem pro bezpečné lezení. Pokud jste začátečník, doporučujeme tvrdší podrážku a šněrování. Správně vybrané boty by měly kopírovat nohu a určitě nesmí mít nadměrek, jako je to u běžné obuvi. Mohou se vám dokonce zdát trochu malé. Kvalitní lezecké boty jsou kožené, prodyšné a flexibilní.

3. Technické vybavení pro horolezectví

Při boulderingu vám postačí dobré oblečení, lezečky a hezká skála. Případně ještě sáček s magnéziem. A pro bezpečí i bouldermatka.

Když se vydáte na stěnu, ať už ven, nebo dovnitř, potřebujete pohodlný a bezpečný sedák (sedací úvazek). Jedná se o zachycovací postroj, který by měl být lehký a při lezení vás nesmí omezovat. Vybírejte podle rozměrů, na trhu jsou i speciální úvazky pro děti.

Lezecké lano použijete pro výstup na lezecké stěny, skály, hory i ledovce, ale také pro slaňování. Lana mají různé délky, průměry i vlastnosti. Při výběru sledujte parametr ?minimální počet pádů?. Nezapomeňte si přibalit i karabiny, které sníží vaši váhu při lezení a jistí vás. Mívají šroubovací závit a key-lock systém, aby se vám během lezení lano nezachytilo o karabinu.

Při lezení venku doporučujeme i expresky nebo také expresní smyčky, což jsou dvě karabiny spojené popruhem, kterými spojíte lano a jistící bod. Nikdy nezapomínejte na přilbu, která vás ochrání při případném pádu. Vybírejte ji podle obvodu hlavy.

4. Vybavení pro pokročilé horolezce

Pokud už si troufnete na vyšší level a milujete skialpinismus nebo extrémní ledovcové výstupy, doporučujeme zakoupit kvalitní a odlehčený horolezecký cepín s protiskluzovou úpravou nebo také ocelové nastavitelné mačky s rychloupínacím systémem.

Láká vás představa vzrušujícího výhledu do široké krajiny z vysoké skály? Nebo chcete trénovat na umělé stěně? Podívejte se na naši nabídku výbavy pro horolezectví nebo se podívejte na celou kategorii Camping a outdoor.

Přečtěte si také:

Jak vybrat stan - podle parametrů stanu

Jak vybrat turistický vařič

Nebo přejděte rovnou k výběru horolezecké výbavy v našem eshopu.