Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216
TIP: Parkour Akce Výprodeje

Základní pravidla při výběru spacáku neboli spacího pytle

Spací pytel nebo také běžně zkrácený výraz "spacák" patří k základnímu vybavení každého stanování. Jestliže se chcete v přírodě opravdu dobře vyspat, výběr spacího pytle určitě nepodceňujte - rada na začátek!

Než se pustíte do samotného hledání konkrétního spacáku, je třeba se zamyslet, v jakých podmínkách a do jakých situací budete spacák potřebovat. Tím mám na mysli, zda hodláte spací pytel používat pouze při kempování v létě u vody, nebo ho budete potřebovat v extrémních zimních podmínkách na horách. Spací pytle se mezi sebou dosti liší, a proto je třeba zvážit všechny jeho parametry. Spacák je totiž věc, kterou nejen že budete nosit v krosně, ale zároveň vás bude v noci zahřívat.

Co je třeba hned na začátku o vhodném spacím pytli vědět?

Již nyní je třeba říci, že nikdy nebude možné vyrobit ideální spacák, který bude vhodný do všech podmínek a všech situací - univerzální spací pytel. Takový spacák by vypadal asi takto - v létě by byl výborně prodyšný, v dešti nepromokavý, v zimě extrémně hřejivý a za větru neprodyšný, navíc by byl lehký, skladný a za velmi příznivých cenových podmínek. Uznejte sami, zda je to vůbec možné...

Odpověď je jasná, takový typ spacáku nikdo nikdy nevyrobil a ani nevyrobí. Nelze totiž skloubit všechny vlastnosti do jedné, neboť nepromokavost a prodyšnost jsou protichůdné vlastnosti. To znamená, že čím větší větruvzdornost, nepromokavost, tím samozřejmě menší prodyšnost spacáku, a naopak samozřejmě.

Jaké jsou tedy základní parametry výběru správného spacího pytle?

Typy spacího pytle podle účelu využití:

Jak již bylo zmíněno výše, při výběru vhodného spacího pytle je třeba se zamyslet nad tím, k jakému účelu a do jakých podmínek budeme spacák potřebovat. Spací pytle lze rozdělit podle ročního období a to na:

  • letní spací pytel = Tyto spací pytle jsou určené pro čistě letní teplé období (od června do srpna). Jsou velice lehké (cca do 1000 g), tudíž se hodí pro pěší turistiku nebo letní kempování u vody.
  • zimní spací pytel = Zimní spací pytle jsou určeny do chladných zimních nocí, lze použít od podzimu do jara.
  • "Třísezónní" spací pytel = Tyto spacáky jsou určeny pro nocování v období od jara do podzimu. Jedinou nevýhodou je, že má oproti letnímu spacáku vyšší hmotnost, od 1.200 g.
  • Speciální typy spacího pytle = Jde většinou o cyklospacáky, které jsou ultralehké a minimalistické. Dalším speciálním typem spacáku jsou péřové expediční spacáky, které jsou nejvhodnější do extrémně chladných a suchých mrazů.

Spací pytle rozdělujeme podle náplně:

SpacákyDalším kritériem, podle kterého můžete spací pytle porovnat, je použitá vnitřní náplň - péřová, syntetická. Která náplň je tedy lepší?

Ještě před několika lety byl jistým vítězem péřový spacák, kdežto dnes u většiny kupujících převládá syntetika nad peřím. Je třeba mít na paměti vlastnosti péřového spacáku.

Peří velmi snadno absorbuje vlhkost - nejedná se pouze o vodu při spaní v louži či dešti, ale jedná se také o vzdušnou vlhkost. A jak je známo, vlhkost výrazně snižuje tepelně izolační schopnosti. Peří je velmi náročné na údržbu - promočený péřový spacák je třeba sušit někdy až dva týdny. Výhodou peří je, že je špičkový izolant a poskytuje při stejných izolačních vlastnostech nejnižší hmotnost, rovněž ho lze krásně a rychle sbalit. Složitější proces výroby samozřejmě odráží také vyšší pořizovací cenu oproti syntetice.

Kdežto syntetická vlákna jsou daleko snadnější na údržbu a nevadí jim tolik vlhkost jako péřovému spacáku. Spací pytel ze syntetických materiálů je tedy ideální pro použití v univerzálních podmínkách (většinou v období od jara do podzimu). Jeho hlavní předností je, že lze spacák rychle vysušit, lze ho dokonce prát v pračce a při navlhnutí tolik nesnižuje tepelně izolační schopnost. Další výhodou je, že syntetická vlákna jsou vhodná pro alergiky.

Tepelné určení spacího pytle:

Spací pytel lze vybrat také podle teplotního určení. Teplotní údaje na spacáku udávají informace o jeho izolačních vlastnostech. Evropská norma vymezuje čtyři druhy teplot, kterými jsou:

Horní extrém = Vyjadřuje, při jaké teplotě nám ve spacáku začne být nepříjemné horko. Tento extrém lze vyřešit například rozepnutí zipsu.

Limitní teplota = vyjadřuje spodní hranici tepelného komfortu, při poklesu teploty pod tuto hranici nastává pocit chladu.

Extrém = vyjadřuje teplotní mez/spodní extrémní teplotu, při které vám hrozí nebezpečí podchlazení. Tyto údaje se odvíjí například od použitých materiálů a kvality, typu a množství výplně spacáku atd. Samozřejmě tyto teploty se mohou lišit podle výrobce spacích pytlů.

Tvar, velikost a délka spacího pytle

Dalším parametrem pro výběr spacího pytle je jeho tvar a konstrukce. Spací pytle rozdělujeme na:

  • Dekový spací pytel (přikrývkový) = jde o nejjednodušší spacák na trhu. Tento spacák je vhodný do nenáročných podmínek, pro běžné kempování ve stanu, či na chalupu. Tento spacák je vhodný pro nenáročné akce, jednoduše ho lze rozepnout na deku.
  • Mumiový spací pytel = Spacák, který snižuje únik tepla a optimalizuje velikost vyhřívaného prostoru. Pomocí zatažením tkanice dochází k dokonalé ochraně a udržení tepla hlavy.
  • Oválné spací pytle =Tyto spací pytle jsou ideální volbou pro osoby silnějších postav a pro ty, kteří nemají rádi těsné prostory.
  • Anatomické mumie (pružná) = Pro dosažení co nejmenší hmotnosti spacáku, a zároveň dosažení co nejlepších tepelně-izolačních vlastností byl vyvinut tento spacák, který co nejvíce kopíruje lidské tělo. Bývá označován také jako "sarkofág".

TermoskyDůležité je vybrat nejen správný tvar spacáku, ale také vybrat jeho správnou velikost a délku. Každý spacák je označen délkou postavy. Spacák by měl být alespoň o 15 až 20 cm delší než vaše výška. Správnou velikost spacího pytle poznáte také podle toho, že vám nesmí být natěsno. Rezerva by měla být tak velká, aby vám nestlačovala izolační vrstvu u hlavy a nohou. U nesprávně zvolené velikosti spacáku hrozí stlačení izolační vrstvy, čímž dojde k výraznému zhoršení vlastností spacáku. Ba ani druhý extrém není dobrý. Jestliže vám bude spacák příliš velký, obtížněji se v tomto spacáku zahřejete.

Rovněž je třeba vybrat i správnou délku spacáku. Spacák by měl být alespoň o 15 až 20 cm delší, než je výška postavy.

Zásadou je, že velký spacák malé tělo špatně vyhřívá a těsný spacák zase při stlačené izolační vrstvě příliš nezahřeje.

Vnitřní a vnější používané materiály spacího pytle:

Vnější materiály spacáku ovlivňují pevnost, hmotnost, voděodolnost a prodyšnost. Nejčastěji použitým vnějším materiálem je polyamid s různými vodoodpudivými úpravami. Vnitřní tkanina by měla být nejen prodyšná, ale také příjemná na dotyk. U levnějších variant spacáků se běžně používá bavlna, která je velmi příjemná, ale poměrně těžká a objemná. Mezi nevýhody bavlny také patří snadná absorpce vlhkosti, snadno se špiní a je pomalejší na schnutí. U kvalitnějších modelů spacáků se používá polyester.

Přečíst také:

Outdoor a camping vybavení

Jaké sportovní oblečení vám zajistí pohodlný pobyt v přírodě

Jak vybrat vhodné trekingové hole

Jak vybrat vhodné termoprádlo - funkční prádlo

Outdoorové bundy - Jak vybrat správnou bundu pro turistiku (vlastnosti, materiály)

Jak vybrat spací pytel, ve kterém neumrznete ani se neupečete

Jak vybírat stany - část 2. parametry stanu

Jak vybírat stany - část 1. základní pravidla

Chůze - nejzdravější a nejlevnější sport zlepší kondici vám i vaší peněžence!

Počasí si nevybereš, kvalitní outdoorové vybavení za dobrou cenu ano!

nebo přejít do kategorie spací pytle v našem e-shopu.