Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216
TIP: Parkour Akce Výprodeje

Vše o tenise a jeho vybavení

Jeden z nejoblíbenějších a zároveň nejznámějších raketových sportů vůbec patří bezesporu tenis. Tenis je také běžně označován jako "bílý sport". Tenis si získal svou oblibu nejen v České republice, ale patří k nejrozšířenějším sportům po celém světě a to jak na profesionální úrovni, tak na úrovni rekreační.

Kdy vlastně tenis vznikl poprvé?

Historie a počátky vzniku sportovního odvětví tenis

Podle většiny historických tvrzení pochází moderní tenisová terminologie již z roku 1592, kdy byly v Paříži zaznamenány pravidla francouzské hry "paume". Těmito pravidly se nechal inspirovat Walter Clopton Wingfield z Anglie, který si nechal tuto hru zvanou tenis v roce 1875 patentovat.

Úplně první mistrovství v tenise se konalo v roce 1877 ve Wimbledonu v Londýně, další tři největší turnaje se konaly v New Yorku (od roku 1881), v Melbourne v Austrálii (v roce 1905) a v Paříži (v roce 1925).

V květnu roku 1881 došlo k standardizování pravidel pro pořádání tenisových turnajů a to Národní tenisovou Asociací ve Spojených státech. K prvnímu významnému turnaji rovněž patří US Open, který se konal v roce 1881 v Newport, Rhode Island.

Tenis se stal velmi populární a to hlavně ve Francii, kde se konal turnaj French Open (v roce 1891). Do olympijského programu byl tenis zařazen od roku 1896 a do her od roku 1924, poté byl tenis vyřazen. Znovu se tenis zařadil mezi olympijské hry v roce 1988.

Další významný tenisový rok byl v roce 1913, kdy byla založena Mezinárodní tenisová federace ITF. V roce 1924 vyhlásila pravidla tenisu, která zůstala bez velkých změn platná až dodnes.

Jaká jsou základní specifika tenisu?

Tenis patří nejen do skupiny raketových sportů, ale také do skupiny míčových sportů. Tato hra je běžně určena pro dva nebo čtyři hráče. Od toho se také odvíjí varianta dvouhry (hraje se s 2 hráči), či varianta čtyřhry (hraje se s 4 hráči). Čtyřhru rozlišujeme také jako smíšenou hru (neboli také "mix"), při které v každé dvojici hraje jedna žena a jeden muž.

TenisTenisové hřiště neboli tenisový dvorec

Soupeři stojí proti sobě na obdélníkovém hřišti, nebo také často nazýváno na tenisovém dvorci, který je označen bílou stopou. Tenisové hřiště je dlouhé 23,77 m a široké 8,23 m. Jestliže hrajete čtyřhru, je zapotřebí hřiště o šířce 10,97 m. Ve středu hracího pole je umístěna tenisová síť, která by měla být vysoká asi do pasu dospělého člověka ? výška sítě uprostřed by měla mít 0,914 m, výška sítě na okraji musí mít 1,07m. Co se tenisového dvorce týče, rozeznáváme zde povrchy kurtu. Každý povrh, umožňuje jinou rychlost, výšku odrazu tenisového míče, pohyb tenisty po kurzu a výsledný styl hry hráčů. Tenis je možno hrát buď na tvrdém povrchu (asfalt, beton), antuce (nejčastěji červená, zelená, modrá), trávníku či na tartanu.

Základní tenisové vybavení

Tenis se hraje za pomocí tenisové rakety a tenisového míčku. Tenisový míček je většinou vyrobený z pryže a potažen zeleným vláknem, další součástí tenisového vybavení je tenisová raketa, která je vybavena výpletem.

Princip hry tenisu

Úplný začátek hry je odstartován podáním a to jednoho z hráčů (rovněž nazýváno ?servis?). Hlavní podstatou tenisu je, že se soupeři snaží pomocí tenisové rakety odrazit tenisový míček do čtverce protihráče a to tak, aby jej soupeř nemohl vrátit zpět, aniž by se trefil vedle tenisového dvorce.

Pro koho je tenis určen?

Tenis je určen pro kohokoliv, hráči tenisu mohou být jakéhokoliv věku, výšky, váhy či pohlaví. Když porovnáme tenis s jinými sporty, hraje se se střední intenzitou, celkovou délku zápasu však předem nelze odhadnout, zápas může trvat desítky minut, nebo také klidně několik hodin.

Během provozování tenisu rozvíjí hráči svou vůli, cílevědomost, rychlý odhad situace, spoléhají na svou fyzickou kondici, taktické myšlení, schopnost soustředění a vnitřního klidu.

Jaké jsou hlavní výhody tenisu?

Mezi základní výhody tenisu patří:

  • Tenis jako hra poskytuje společenskou zábavu pro kohokoliv, jak pro děti, mladistvé, tak pro dospělé a seniory. Není pravidlem, že s tenisem musíte začít v útlém věku. Láká vás tenis? Začněte ho hrát ještě dnes!
  • Tenisové vybavení lze dnes pořídit za velmi příznivé ceny, což je výhodné hlavně pro ty, kteří s tenisem teprve začínají, popřípadě si pořizují vybavení pro rekreační sportování, tudíž nemusíte si hned pořizovat profesionální tenisovou raketu.

Proč je tenis oblíbený?

Během provozování tenisu zvyšujete svou fyzickou kondici a zpevňujete celé své tělo. Je vhodný, když chcete hubnout, doporučuje se však zkombinovat s dalšími aktivitami, neboť způsobuje jednostrannou zátěž.

Vše pro tenis, aneb jaké základní sportovní vybavení je potřeba zakoupit?

Začínáte-li s tenisem, je zapotřebí se nejdříve orientovat v základním tenisovém vybavení. Do základního tenisového vybavení rozhodně patří rakety na tenis, míčky na tenis, tenisové sítě, tenisové výplety, tenisové tašky a gripy na tenis.

Tenisové rakety

Tenisové raketyNezbytnou součástí tenisového vybavení, bez kterého se žádný hráč tenisu vůbec neobejde, je tenisová raketa. Díky tenisových raket se sportovní odvětví tenis řadí do kategorie raketových sportů. Abyste vybrali správnou tenisovou raketu, je potřeba si nejdříve říci, pro koho tenisovou raketu kupujete a jaká je jeho či vaše tenisová výkonnost. Mezi další parametry, které jsou při výběru tenisové rakety důležité, patří například, k jakému účelu tenisovou raketu budeme potřebovat, tím je na mysli, jestli budeme tenisovou raketu kupovat pro rekreační sportovní, nebo hledáme tenisovou raketu pro turnaje. Dále je třeba si říci, jaké vlastnosti od tenisové rakety očekáváme, např. velikost úderové plochy, velikost hlavy, hmotnost, vyvážení atd. a kolik za tenisovou raketu ve finále chceme zaplatit. Chtěli byste si zakoupit tenisovou raketu a nevíte, jak a kterou si vybrat?

Přečtěte si článek Tenisové rakety - základní průvodce správného výběru

nebo přejděte rovnou k výběru tenisové rakety v našem e-shopu.

Tenisové míčky

Tenisové míčkyMíček na tenis rovněž patří k základnímu vybavení každého tenisty. Tenisové míče rozlišujeme a to na tlakované a netlakované. Tenisové míčky musí mít vnější povrch všude stejný, skládá se z látkového potahu a žluté barvy. Jestliže má míček švy, musí být bez stehů. Správný tenisový míček by měl mít odskok vyšší než 1,35 m a zároveň nižší než 1,47 m. Můžete se také setkat s barevnými variantami tenisových míčků. Chtěli byste si zakoupit tenisové míčky a nevíte, jaký typ si vybrat?


Přečtěte si článek Jak vybrat tenisové míčky?

nebo přejděte rovnou k výběru tenisové míčky v našem e-shopu.

Tenisové výplety

Tenisové výpletyKdyž se mluví o výpletu tenisových raket, hovoří se často také o "srdci rakety" a to z jakého důvodu? Vybíráte-li si kvalitní tenisovou raketu s nejnovějšími technologiemi, pak je zapotřebí ji naplést adekvátním výpletem. Naopak levná tenisová raketa nepotřebuje a nevyužije vlastnosti například gelových výpletů, které tlumí vibrace. V praxi je známo, že většina tenistů stráví několik měsíců testováním různých raket a pouze pár minut vhodným výpletem, což je samozřejmě špatně, neboť každý hráč tenisu má jiné potřeby a požadavky, proto je zapotřebí vybrat pro určité skupiny tenistů nejvhodnější typy výpletů. Tenisové výplety se dělí podle použitého materiálu, od čehož se odvíjí jejich výsledné vlastnosti. Chtěli byste si zakoupit tenisový výplet a nevíte, jaký typ pro vaši tenisovou raketu vybrat?

Přečtěte si článek Jak vybrat vhodný tenisový výplet?

nebo přejděte rovnou k výběru tenisové výplety v našem e-shopu.

Příslušenství na tenis

S jakým dalším příslušenstvím se v tenise určitě setkáte? Aby nedošlo k poškození vaší nové tenisové rakety a abyste bezpečně uschovali své tenisové míčky, budou vám určitě dobře sloužit kvalitní a moderní tenisové tašky. Bez čeho se tenis vůbec neobjede, jsou tenisové sítě. Víte, jakou tenisovou síť si vybrat? Na trhu naleznete širokou nabídku. Dalším příslušenstvím tenisového vybavení jsou poté gripy na tenis. K jakému účelu slouží a jaké si vybrat?

Chtěli byste si zakoupit tenisovou tašku, tenisovou síť nebo gripy na tenis a nevíte si rady?

Přečtěte si článek Jak vybrat tenisovou tašku?

nebo přejděte rovnou k výběru tenisové tašky, tenisových sítí, nebo gripů na tenis v našem e-shopu.

Přečtěte si také:

Tenis, squash, badminton a další raketové sporty

Tenisové rakety - základní průvodce správného výběru

Tenisové rakety Babolat a tenisové rakety Head

Jak vybrat míčky na tenis?

Jak vybrat vhodný tenisový výplet?

Jak vybrat tenisovou tašku

nebo přejděte rovnou do kategorie tenis v našem e-shopu