596 633 216

Vše o skateboardingu

Úvod

Skateboarding patří k takzvaným extrémním sportům. Jedná se o poměrně moderní sport, který pochází z americké Kalifornie. Jeho název je odvozen od základní pomůcky, která měla podle původní myšlenky simulovat jízdu na vlnách, a která se používá pro jízdu a předvádění triků. Touto pomůckou je skateboard. Název je odvozen od slov skate (brusle, bruslit) a board (prkno, deska). Skateboarding neboli jízda na prkně se jako moderní sport poměrně rapidně vyvíjel a to v ohledu stylu jízdy, provedení triků a stavby samotných skateboardů. Milníkem byl například první skok bez pomocí rukou, který vymyslel Alan Gelfand. Rodney Mullen zase vymyslel kickflip, což je trik, při kterém se váš skateboard otočí kolem své osy v horizontální rovině o 360 stupňů.

Skateboarding je dnes velmi oblíben a počet skateboardistů jak registrovaných, tak rekreačních stále stoupá. American Sports Data ve své zprávě z roku 2002 uvádí, že na světě je asi 18,5 miliónů skateboardistů. 85 procent dotázaných bylo mladších osmnácti let a 74 procent dotázaných patřilo k mužskému pohlaví.

Historie skateboardingu

Dva nejzákladnější pohyby, které je možné se skateboardem provádět, tvoří downhill (jízda z kopce) a carving (obloučky). Downhillem a carvingem začíná historie skateboardingu.

Skateboarding vznikl zřejmě někdy na začátku padesátých let v Kalifornii na slunném západním pobřeží USA. Zakladateli tohoto sportu byli pochopitelně zde hojně rozšíření surfeři, kteří nesli nelibě nepříznivé počasí a absenci vln v některých dnech a to, že se tak nemohli věnovat své milované aktivitě. Snažili se tak vymyslet jak by se dalo pohyb na surfařském prkně přenést také na souš. Začali si proto svépomocí vyrábět první skateboardy, které vyráběli původně tak, že na spodní plochu obyčejného dřevěného prkna vyřezaného do tvaru surfařského prkna, připevnili podvozky z tehdejších kolečkových bruslí (in-line brusle ještě neexistovaly).

Kdo přesně však první skateboard vyrobil, není známo. Pravděpodobně to byl nápad více lidí ve stejné době. Surfaři tak mohli konečně začít napodobovat jízdu na vlnách na asfaltových cestách a později na dnech vypuštěných bazénů. Jak si jistě dokážete představit, tyto původní po domácku vyrobené skateboardy připomínaly ty dnešní jen vzdáleně. Tyto skateboardy fungovaly na stejných principech jako dnešní, ale pouze s omezenými možnostmi. Kolečka z tehdejšího materiálu byly velmi málo přilnavé a jezdci mohli na skateboardech praktikovat pouze carving a jízdu z kopce. Říkalo se jim tehdy Sidewalk Surfers (chodníkoví surfeři).

I přesto skateboarding prožíval velký boom a na počátku šedesátých let se vyráběly první sériově vyráběné skateboardy (v roce 1963 se vyrábí až 10 000 kusů za den). Tyto sériově skateboardy, jejichž výroby se ujaly některé firmy, již byly vyráběny z tenkých stlačených vrstev, podobně jako je tomu dnes. První vyráběné skateboardy si objednávaly tehdejší surf shopy, tam je bylo možno prvně zakoupit. Mezi známé značky patřila například firma Makaha. Do roku 1965 si například jen tato firma vydělala na prodejích skateboardů milióny dolarů. Popularitu skateboardingu v této době také velmi zvýšil časopis Skateboard Magazine.

Novinkou se v té době stal kick tail (zadní část desky přesahovala zadní podvozek - truck), což umožnilo ostřejší obraty. Pořádaly se závody ve slalomu a jezdci na skateboardech aplikovali různé triky ze surfu jako například chůze na desce, spinner a podobně. Často se při jízdách využívaly takzvané banks (šikmá betonová plocha napodobující vlnu). Po roce 1966 skateboarding částečně upadá, snižuje se zájem a ve skateboardingu pokračuje jen pár nadšenců.

Další boom ve skateboardingu

1

Další rozmach skateboardingu po zmíněném lehkém úpadku po roce 1966 nastal na počátcích sedmdesátých let, kdy Frank Nasworthy začal pro skateboardy vyvíjet polyuretanová kolečka (firma Cadilla Wheels). To byl revoluční vynález v této oblasti. Použití těchto koleček z nového materiálu mělo za výsledek zlepšení komfortu a rychlosti jízdy. Zájem o skateboarding opět začal růst. Díky stoupající oblibě skateboardingu začaly firmy investovat do vývoje a vyrábět také speciální trucky (nápravy) pro skateboardy. Známé trucky firmy Tracker Truck vznikly v roce 1976. Začaly se vyrábět širší desky (až do deseti palců), což opět zvýšilo komfort jízdy a kontrolu nad skateboardem.

V této době se většina skateboardistů stále věnuje slalomu a stylové trikové jízdě, tedy freestylu. V části Los Angeles zvané Dogtown se však objevuje parta mladých agresivních surferů, kteří si říkali Z-boys (podle místního surf shopu Zephyr). Tito progresivní skateři se věnovali hlavně agresivnímu downhillu a slalomu a tréninku ve vypuštěných bazénech, které jim simulovaly oceánské vlny. Mezi tyto průkopníky patřili Tony Alva, Jay Adams, Stacy Peralta, Nathan Pratt, Bob Biniak a Jim Muir. Tito neznámí mladíci a vyvrhelové se velmi záhy stali hvězdami. Jejich příběh je zfilmován ve známém snímku Lords of Dogtown. Vypuštěné bazény se staly předchůdci později oblíbených U-ramp. Jezdci díky tomu mohli jezdit rychleji a předvádět nebezpečnější triky, jako například slide na hraně rampy, frontside/backside otočky ve vzduchu a podobně.

Základní skateboardové disciplíny

Mezi základní skateboardové disciplíny v této době patřil zejména freestyle, slalom, downhill a skok vysoký a daleký. Skateboardy již byly vybaveny širokými koly o velikosti kolem 60 milimetrů a tvrdosti kolem 80a. Trucky byly oproti dnešku o něco užší, jinak se dodnes příliš nezměnily. Vyráběly se desky o délce 30 palců (asi 75 centimetrů) a široké okolo 7 palců (asi 72 centimetrů). Tyto skateboardy měly kicktail, který byl také zvednutý, dále také griptape, tedy protiskluznou folii. Jak je patrné, skateboard v těchto dobách se již velmi podobal těm dnešním. I v této době se již vyráběly také longboardy, jelikož již tehdy jezdci věděli, že delší deska s většími kolečky je stabilnější ve vysoké rychlosti při downhill. Milníkem byl vynález skoku bez pomoci rukou (ollie), který vynalezl Alan Gelfand v roce 1976 ve Floridě.

V osmdesátých letech zdokonalovali v Kalifornii Tony Alva, George Orton a další provádění skoků s pomocí rukou triků v bazénech a na vertikálních rampách. Vertikální rampy však byly málo dostupné a řada jezdců si je nemohla vyzkoušet, jelikož si nemohli dovolit postavit vlastní nebo neměli přístup do skate parku, pokud nebyl blízko. U-rampa jako oficiální disciplína vznikla v roce 1982. V tomto období také rostla popularita jízdy na ulici, tedy street skate. Freestylový skateboarding byl také stále populární, o což se zasloužil zejména Rodney Mullen, který vymyslel velké množství základních triků pro tuto disciplínu, například již výše zmiňovaný kickflip nebo imposible. Závody v downhill se sice stále vypisovaly, ale postupně tato disciplína ustupovala divácky zábavnějším stylům jízdy, přestože byl právě downhill ještě v sedmdesátých letech královskou disciplínou.

Současnost skateboardingu

V současnosti je downhill, jakožto původní disciplína skateboardingu, paradoxně v pozadí skateboardových disciplín. Soutěže jsou sice vypisovány stále, nicméně downhill skateboarding dnes spadá pod International Gravity Sports Association (IGSA) spolu s ostatními sjezdovými sporty, jako je například street luge či gravity bike.

Skateboardová prkna mají v současnosti rozměr na šířku 7 a čtvrt až 8 a délku 32 palců. Kolečka se vyrábějí z extrémně tvrdého polyuretanu s tvrdostí zhruba 99a. Kolečka jsou také menší a tím pádem lehčí, skateboard tak má větší zrychlení, a pokud je blízko nějaká překážka, můžeme se na ni lépe rozjet. Tvar prken se měnil do konce osmdesátých let, od devadesátých se již nemění. Dnešní tvar prken vychází původně z tak zvaných rybiček, které byly používány právě v osmdesátých letech na freestyle, dnešní prkna jsou však užší, více zaoblené a symetričtější.

Technika postoje na skateboardu

Při ježdění na skateboardu rozlišujeme dva základní postoje. První se nazývá goofy, pravá noha je při něm u předních šroubů a levá na zadním tailu, což znamená, že se jezdec odráží levou nohou. Druhý postoj je regular, kdy jsou nohy přesně obráceně, čili jezdec se při něm odráží pravou nohou. Další variantou postoje je ještě monogo, kdy se noha, která má být na předních šroubech, dává na šrouby zadní, a odrážející noha je vepředu.

Základní skateboardové triky

V této části vám vysvětlíme některé základní triky, které se tak po pořízení skateboardu budete moci začít ihned učit. Pokud začínáte jezdit, doporučujeme shlédnout také některá instruktážní i závodní videa dostupná na internetu, kde trik uvidíte provedený v praxi.

Ollie

Ollie je naprosto základním skateboardovým trikem, od něhož se odvozuje spousta dalších. Jeho vynález znamenal revoluci v tomto sportu. Přední nohu dáváme před přední šrouby či doprostřed prkna. Zadní noha je umístěna na tailu svou špičkou. Při triku je nutno se dobře odrazit a prkno vytáhnout směrem nahoru a dopředu. Zadní noha tedy stlačuje tail, dotknete se tailem země a odrazíte se, v tento moment musí noha vepředu udělat posuvný pohyb dopředu a směrem nahoru, čímž celý skateboard tímto směrem taháte. Váš skateboard se při triku zcela odlepí od země. Existují také další varianty tohoto triku (switch ollie, nollie, fake ollie).

Frontside ollie

U tohoto triku se při skoku točíte směrem k vašim zádům (u postoje regular a postoje goofy to bude přesně na opačnou stranu). Nohy dáváme stejně jako při ollie, přední noha by však měla trochu přesahovat prkno, čímž se deska lépe udrží na nohách. Trik se provádí tak, že provedeme nejprve klasické ollie, když se však nacházíme ve vzduchu, je třeba švihnout nohama a tělem o 180 stupňů. Tento trik se lépe provádí, pokud máme před skokem těžiště na patě zadní nohy.

Backside ollie

Při tomto triku šviháme tělem o 180 stupňů tím směrem, kde je naše břicho. Trik se dělá lépe, pokud před skokem přeneseme těžiště na špičku přední nohy.

Manual

Jedná se o jízdu po zadních dvou kolečkách. Jednoduše tlačíte na zadní nohu, přední noha se nadzvedává, těžiště tak přenášíte na zadní nohu a na tail. Opačná varianta, kdy jedete po předních kolečkách, se nazývá nose manual.

Kickflip

Kickflip je velmi pohledný trik, při kterém se vám skateboard protočí pod nohama o 360 stupňů v horizontální ose. Jedná se o poměrně náročný trik a vyžaduje pilný trénink. Při triku jedeme pomalu, přední noha se dává někde do tří čtvrtin skateboardu, tedy někde mezi přední šrouby a jeho střed. Noha však musí být na vnitřní straně skateboardu. Zadní noha je na tailu, jejím pohybem začíná trik tak, že přidupneme tail, přední nohou pak kopneme za sebe a zadní nohu zvedáme, přičemž se snažíme přední nohu vrátit na prkno, jak se nám prkno obtočí pod nohama.

Pokud chcete začít se skateboardingem, jaké vybavení si k tomu budete muset pořídit?

Přečtete si také:

Jak vybrat skateboard

Jak vybrat longboard

Nebo přejděte rovnou do kategorie Skateboardy na našem e-shopu.