Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216

Vše o ricochetu a jeho vybavení

Ricochet patří k nejmladším raketovým sportům ze všech. I přes svou krátkou historii se stal v České republice oblíbený, a proto jsme se rozhodli tomuto sportu věnovat patřičnou pozornost.

Ricochet je hra, která je dost podobná squashi, a zároveň dosti vzdálená tenisu. Tento sport se hraje na uzavřeném kurtu se speciálními ricochetovými raketami a míčkem na ricochet.

Ricochet byl hlavně vymyšlen tak, aby odstranil nedostatky ostatní raketových sportů. Je určen pro každého člověk v každém věku a je ideální pro jakékoliv roční období, neboť se hraje na uzavřeném kurtu.

V tomto článku Vám přiblížíme tento sport, podíváme se trochu do historie a důležitou součástí je, jaké vybavení je třeba pro tento sport zakoupit.

Jaká jsou základní specifika sportovního odvětví ricochet?

Princip hry ricochet

Ricochet je raketový sport pro dva hráče, který se hraje na interiérovém kurtu, hraje se pomocí odlehčených ricochetových raket a se speciálními míčky. Tento sport je velmi podobný squashi s rozšířeným spektrem úderů.

Celý zápas se hraje na 3 vítězné sety, kdy set získá ten hráč, který první dosáhne 15 bodů. Vítěz musí zvítězit rozdílem dvou bodů. Jestliže se set nepodaří dohrát, vyhrává ten hráč, který dosáhne 21 bodů a to bez ohledu na pravidlo o dvoubodovém rozdílu. Cílem každého hráče je hrát tak, aby donutil protihráče udělat chybu a získal tímto bod. Vyhrává ten hráč, který získal všechny tři sety.

Celý průběh setu, tj. počet vyhraných setů a bodů každého jednotlivce, se zobrazuje na elektrickém zařízení, které je umístěno na zdi ricochetového kurtu. Zařízení rovněž signalizuje chybu vzniklou během hry.

Ricochetový kurt

Jak už bylo zmíněno výše, ricochet se hraje na uzavřeném hřišti, který je 8 metru dlouhý, 5,5 metru široký a 2,7 metru vysoký. Hrací plochy hřiště (boční stěna, přední stěna a strop) jsou vyrobeny ze speciálně připraveného povrchu, zadní stěna kurtu je zpravidla průhledná, je použité tvrzené sklo. Podlaha kurtu je vyrobena z odpružené palubovky.

Hrací plochy kurtu jsou vybaveny množství čar a linií, které pomáhají hráčům se orientovat. Linie a čáry určují hrací pole, tj. pole pro podání (na podlaze kurtu jsou obdélníky), uprostřed kurtu je kruh s logem ricochetu, dále je zde přijímací pole, autová čára pro podání. Zadní skleněná stěna má ve spodní části lehký průhledný nátěr, který usnadňuje orientaci. Na stropě je několik zářivek, které osvětlují celý kurt. Dále jsou zde elektronické signalizace a orientační linky se šipkami na podlahách a podélných stěnách. Všechny ricochetové kurty jsou vybaveny elektronickým počítadlem stavu hry a pozice pro podávajícího hráče.

1

Základní vybavení pro ricochet

V ricochetu se používá odlehčená ricochetová raketa, která je mnohem lehčí a menší než například raketa na squash. Na trhu najdete pouze několik druhů raket, které jsou určeny pro různé výkonnostní hráče. Všechny jsou vyráběny pod jednou značkou a to je proto, neboť nebylo povoleno vyrábět rakety jiným světovým výrobcům, jak je tomu třeba u badmintonu, squashe či tenisu. Další vybavení je míček na ricochet, který má stejné rozměry jako squashový míček.

Pro koho je ricochet určen?

Ricochet je určen pro kohokoliv v každém věku i pro každé pohlaví. Je vhodný pro všechny sportovce ve všech výkonnostních kategorií a to jako doplněk k jinému sportu, například fotbalu, hokeji či cyklistice.

Historie a počátky vzniku ricochetu

Historie ricochetu není příliš dlouhá. Tento sport vznikl na konci 80. let v Kanadě a to spojením squashe a racketballu (v té době velmi populární ve Spojených státech) dohromady. Od té doby se zájem o ricochet velmi rozšířil a to hlavně v Evropě. Jen v roce 1993 bylo v osmi evropských zemích otevřeno 140 kurtů. Velké popularitě se dosáhla nejen v České republice, ale hlavně v Holandsku, Německu a v Maďarsku.

V České republice existuje kolem 70 ricochetových center. V roce 1997 vznikla také Česká ricochetová asociace, která sdružuje kluby a hráče ricochetu. Tato asociace pořádá turnaje po celé České republice, zaštiťuje celou propagaci tohoto sportu, čímž se snaží o popularizaci ricochetu.

Významným historickým mezníkem tohoto sportu je rok 1999, kdy se konalo první Mistrovství Evropy, čímž se pyšní Česká ricochetová asociace. Česká ricochetová asociace celosvětově patří pod International Ricochet Federation (IRF), která sídlí v Amsterdamu. Mezi její hlavní činnosti patří dohled nad dodržování pravidel, mezinárodní kvalifikace hráčů, udělování statutu mezinárodního turnaje a také propagace a popularizace tohoto sportu ve světě.

Proč se ricochet stává tak populárním raketovým sportem?

Kdo ještě ricochet nezkusil, promarnil svou šanci si zahrát opravdu naplno! V České republice je k dispozici kolem 70 kurtů na ricochet.

Mezi hlavní výhody ricochetu patří:

  • Ricochet poskytuje společenskou zábavu pro kohokoliv, jak pro děti, mladistvé, tak pro dospělé a seniory.
  • Ricochetové vybavení lze pořídit za velmi dostupné ceny, což je výhodné pro ty, kteří s tímto sportem teprve začínají, popřípadě chtějí provozovat tento sport pouze rekreačně.
  • Ricochet se dá hrát celoročně a to v modernizovaných ricochetových kurtech.
  • Sice Vám to nemusí připadat, ale ricochet je rychlý sport, během kterého zvyšujete svou fyzickou kondici, a zároveň zpevňujete celé své tělo. Je vhodný, když chcete hubnout, doporučuje se však zkombinovat s dalšími aktivitami, neboť způsobuje jednostrannou zátěž.
  • Vše pro ricochet, aneb jaké základní sportovní vybavení je potřeba zakoupit?
  • Jestliže s ricochetem teprve začínáte, je třeba si nyní říci, jaké je jeho vybavení. Do základního vybavení pro ricochet patří raketa na ricochet a míčky na richocet.

Tipy na ricochetové rakety

Nezbytnou součástí je určitě ricochetová raketa, bez které se žádný hráč neobejde. Což je důvodem, proč se ricochet řadí do kategorie raketových sportů. Jak bylo zmíněno výše, raketa na ricochet je mnohem menší a lehčí, než například raketa na squash či tenis. Tyto extrémně lehké rakety (130 až 180 g) snižují riziko poranění rukou, paří a kloubů. Toto sportovní vybavení je obzvlášť vhodné pro ženy a děti - usnadňuje to pohyb a rovněž samotnou hru.

Doporučujeme tyto ricochetové rakety, které můžete zakoupit v našem e-shopu:

Ricochetová raketa MERCO Storm - kvalitní hliníková raketa za velmi příznivou cenu

Ricochetová raketa MERCO Revenge - klubová hliníková raketa za velmi příznivou cenu

Ricochetová raketa MERCO Spirit - klubová kompozitová raketa vypletená kvalitním výpletem

Ricochetová raketa MERCO Combat - klubová kompozitová raketa vypletená kvalitním výpletem

Ricochetová raketa MERCO Cyclone - závodní grafitová raketa, která je vypletena velmi kvalitním výpletem.

Míček na ricochet

1

Míček na ricochet jsou podobné squashových míčkům, mají stejné rozměry, avšak jsou vyrobeny z jiného materiálu. Povrch ricochetového míčku je poset množstvím otvorům, které tvoří vnější vrstvu.

Míčky na ricochet rozlišujeme podle odskoku či síla odrazu o stěnu. Podle toho se také rozeznávají barvy míčku. Začátečníci nejčastěji používají červený míček, který se hodně odráží a odskakuje. Tím mají začátečníci více času k míčku doběhnout a odehrát ho tak. Pro zkušenější hráče ricochetu jsou poté fialové míčky a pro velmi zkušené hráče poté míčky černé, které se používají také pro turnaje. Stejně jak je tomu u squashových míčků, tak také ricochetové míčky potřebují před hrou zahřát na optimální teplotu. Za této optimální teploty se odskok černého míčku blíží fialovému nebo červenému - ty se nemusí zahřívat, hodně se odráží hned. Při volném pádu z výšky 2 metru se červený míček odrazí do výšky 54 cm, fialový míček poté do 34 cm a závodní černý míček do výšky 24 cm.

Přečtěte si také:

Tenis, squash, badminton a další raketové sporty

Vše o stolním tenise neboli ping pongu

Vše o tenise a jeho vybavení

Vše o squashi a jeho základním vybavení

Vše o badmintonu a jeho vybavení

Nebo přejděte rovnou do kategorie Ricochet v našem e-shopu.

ShopRoku