Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216
Poradna Vše o nákupu O nás Kontakty
iBOD
Zadejte číslo Vaší iBOD karty (bez mezer)
/
Tipy na dárky Akce Výprodeje

Tenisové rakety - základní průvodce správného výběru

Jak už bylo psáno v článku Vše o tenise a jeho vybavení, tenis patří mezi nejznámější raketové sporty vůbec. Raketové sporty proto, neboť základem této hry a tenisového vybavení vůbec je tenisová raketa.

V tomto tenisovém článku se dovíte:

Jaký byl vůbec vývoj tenisové rakety?

Tenisová raketa má docela zajímavou historii. V počátku byl míček odpalován holou rukou, avšak z důvodu toho, že tento styl hry způsoboval častému zranění hráčů, začali si hráči ruce omotávat kůží nebo látkou. V dalším stupni vývoje byly vytvořeny speciální rukavice a následně poté pálky, ze kterých se poté vyvinula finální podoba tenisové rakety.

Dnešní podoba tenisové rakety se objevila v Itálii a to ve 14. století, kdy rám tenisové rakety byl ze dřeva a výplet poté vytvořen z napjatých zvířecích střívek. V 16. století se poté objevila raketa s dlouhým držadlem a oválnou úderovou plochou. Tyto rakety si mohli dovolit pouze zámožnější lidé. Tenis se prozatím hrál v interiérech.

Jak už bylo zmíněno v historii tenisu, Angličan W. C. Wingfield si v roce 1874 nechal hru tenis patentovat, současně si nechal patentovat i vybavení pro venkovní tenis. Od této chvíle se tenis a jeho pravidla rozšířily do Ruska, Indie, Číny a Kanady.

Jakou podobu měly tenisové rakety?

V roce 1675 přišel hráč Mitelli z Bologne s revoluční novinkou dřevěných tenisových raket. V dřevěném rámu rakety budou otvory, ve kterých budou vést výplety, a držadlo rakety bude obalené kůží. Experimentovalo se zkosenými tvary rakety, avšak se znova vrátilo zpět k oválnému tvaru hlavy rakety. V následujícím období docházelo k neustálému vylepšování tenisových raket (lepší struny a laminování). Velikou nevýhodou dřevěných tenisových raket byla velká hmotnost a malá tuhost rámu, čímž docházelo ke kroucení rámu, dále byl rám velmi náchylný na počasí, absorbovala vlhkost, čím se měnily herní vlastnosti rakety.

Vývoj šel dopředu a na řadu přišly kovové tenisové rakety a to ve třicátých letech dvacátého století. Velikou popularitu získala ocelová tenisová raketa Dayton, která byla vypletená ocelovými strunami. V roce 1960 si v Paříži Jean René Lacoste nechal patentovat kovovou raketu s otevřeným krkem, která byla lehká a vyvážená, tento patent výrazně změnil historii tenisového vybavení a dřevěné tenisové rakety se přestaly vyrábět. Po pár letech se spojil Jean René Lacoste s Tonym Trabertem (pracoval jako konzultant pro firmu Wilson). Později firma Wilson od Lacosta odkoupili patent a rozjeli výrobu tenisových raket Wilson. Přes různá vylepšení kovových tenisových raket byly na přelomu osmdesátých let dny kovových raket sečteny, neboť se objevily nové, lehčí a silnější materiály, jako je grafit, fiberglass, boron, magnesium nebo také kompozitní materiály.

V roce 1968 vyhrál Arthur Asie s hliníkovou tenisovou raketou US Open, později v roce 1976 přišel Howard Head s dalším technickým průlomem a vyrobil pro Prince kompozitní tenisovou raketu s výjimečně velkou hlavou Oversize. vznikla také oblast výpletu, tzv. ?sweet spot?, což vykazuje nejlepší odraz tenisového míče s největší kontrolou. Tento trend tenisových raket učinil výrazný posun, kdy díky těmto inovacím tenisté začali hrát mnohem tvrději a přesněji.

Podle jakých parametrů a kritérií tedy vybrat tenisovou raketu?

Jelikož dochází k neustálému rozvoji nových technologií, na trhu tenisových raket nalezneme širokou nabídku, proto není vůbec jednoduché si vybrat tu pravou. Tenisová raketa musí odpovídat vašemu hernímu stylu, vašim požadavkům a potřebám. Na co se tedy při výběru tenisové rakety zaměřit?

K jakému účelu kupujete tenisovou raketu?

Jak je to u každého sportovního vybavení, tak i u tenisu je důležité si rozhodnout, k jakému účelu tenisovou raketu kupujete. Jestliže kupujete tenisovou raketu pro své děti a víte, že v tomto sportu ho budete podporovat, na vybavení tenisu rozhodně nešetřete. Pokud však hledáte tenisovou raketu pro rekreační sport, postačí vám s klidným svědomím i levné tenisové rakety.

Tenisové raketyDélka tenisové rakety

Obvykle dosahují tenisové rakety délky 680 až 690 mm, existují však i prodloužené tenisové rakety s maximální délkou 736,6 mm.

Vyvážení tenisové rakety

Vyvážení tenisové rakety určuje polohu těžiště, která je měřena od konce rukojeti a ovlivňuje manévrovatelnost i sílu úderu vzhledem k vydané energii. Měří se v milimetrech od konce rukojeti směrem k hlavě rakety.

Rozeznáváme:

vyvážení do hlavy - více než 345 mm (určeno pro začátečníky a rekreační hráče)

vyvážení na střed - od 345 do 340 mm (určeno pro středně pokročilé hráče)

vyvážení do ruky - méně než 340 mm (určeno pro profesionální hráče)

Hmotnost tenisové rakety

Rozeznáváme:

ultra lehká - méně než 240 g, vhodná pro začátečníky a rekreační hráče

lehká - od 241 do 280 g, vhodná pro začátečníky a pokročilé hráče

středně těžká - od 281 do 300 g, vhodná pro středně až pokročilé hráče

těžká- více než 301 g, vhodná pro trénované hráče profesionály a závodní hráče

Velikost hlavy tenisové rakety

Hlavou rakety rozumíme vypletenou část rakety. Velikost hlavy ovlivňuje následující, čím větší hlava, tím menší možnost pootočení rakety v ruce, a umožní vám vyvinout větší sílu při úderu.

Rozeznáváme:

Midsize = označení velikosti hlavy vhodná pro profesionální hráče (méně než 600 cm2)

Midplus = označení velikosti hlavy vhodná pro středně i více pokročilé hráče se zvládnutou technikou úderu (od 690 do 600 cm2)

Oversize = označení velikosti hlavy vhodná pro začátečníky a rekreační hráče tenisu (od 691 do 740 cm2)

Super oversize = označení velikosti hlavy vhodná pro začátečníky a rekreační hráče (více než 741 cm2)

Jaká by měla být velikost držadla?

Tenis.Velikost držadla pro muže:

  • Muži obvykle volí velikost držadla č. 3 (4 3/8).
  • Ti muži, kteří mají větší ruku (většinou výška kolem 2 m), volí velikost držadla č. 4.

Velikost držadla pro ženy:

  • Ženy obvykle volí velikost držadla č. 2 (4 ¼).

Velikost držadla pro děti:

  • Děti mají zpravidla jednotnou velikost držadla.

Tuhost rámu tenisové rakety

Je-li rám tuhý, reaguje stejně ve všech místech výpletu hlavy, na druhou stranu přenáší na paži podstatně více vibrací a otřesů.

Rozeznáváme:

Tuhý rám - vhodné pro příležitostní hráče tenisu

Středně tuhý rám - vhodné pro začátečníky a pokročilé hráče tenisu

Pružný rám - vhodné pro pokročilé a profesionální hráče tenisu

Výplet tenisové rakety

Při koupi tenisové rakety si všimněte, zda je vypletená nebo ne. Tenisové rakety pro pokročilé a závodní hráče se většinou prodávají bez výpletu, neboť se předpokládá, že si pořídí výplet zvlášť na základě svých požadavků.

Více se dozvíte v článku Jak vybrat vhodný tenisový výplet

Jakého výrobce tenisové rakety zvolit?

Na internetu a v obchodech naleznete širokou nabídku nejrůznějších značek tenisových raket.

V našem e-shopu Nejlevnejsisport.cz nabízíme opravdu široký sortiment tenisových raket a to od těch nejlevnějších, až po značkové profesionální rakety.

tenisové rakety BABOLAT

tenisové rakety HEAD

tenisové rakety DYNAMIQ

tenisové rakety MERCO

tenisové rakety SEDCO

tenisové rakety SPARTAN SPORT

tenisové rakety WISH

Tenisovou raketu vybíráme podle vaší tenisové výkonnosti

Výběr správné tenisové rakety je jedním z nejdůležitějších kroků v kariéře každého tenisty. V tuto chvíli je potřeba si především upřímně přiznat, jaká je vaše výkonnostní úroveň v tenise. Od tohoto se totiž odvíjí správná velikost hlavy tenisové rakety, správná hmotnost, vyvážení a profil tenisové rakety.

Nyní si rozdělíme tenisové hráče podle výkonnosti:

Tenisové rakety pro děti

Dětské tenisové rakety jsou vyráběny už pro děti od tří let. Důležité je maximální ochrana před vibracemi. Na trhu se můžete setkat s tenisovými raketami, které se vyrábějí s designem závodního hráče a to proto, aby měly děti pocit, že hrají se špičkovou tenisovou raketou, jakou používá například Rafael Nadal (tenisová raketa Babolat).

Tenisové raketyHmotnost dětských tenisových raket

Základní parametr při výběru dětské tenisové rakety je hmotnost. Dětské rakety by se měly pohybovat mezi 150 a 235 g.

Velikost hlavy dětských tenisových raket

Hlava tenisové rakety by měla být v poměru k celkové délce větší a to proto, aby se dítě daleko snáze trefovalo.

Velikost dětských tenisových raket

Dětská tenisová raketa je typická svým rozměrem, délky začínají na 48 cm a končí 64 cm.

V našem e-shopu doporučujeme tyto dětské tenisové rakety:

Tenisová raketa BABOLAT Ballfighter 17 2014 (Tato tenisová raketa je určena pro nejmenší děti od 3 let.)

Tenisová raketa BABOLAT B Fly 19 2014 (Tato dětská tenisová raketa je vhodná pro děti do 5 do 7 let.)

Tenisová raketa BABOLAT B Fly 21 2014 (Tenisová raketa vhodná pro děti od 5 do 7 let.)

Tenisová raketa BABOLAT Ballfighter 21 2014 (Tenisová raketa vhodná pro děti od 5 do 7 let.)

Tenisové rakety pro juniory

Stejně jak je tomu u dětských tenisových raket, na trhu lze najít juniorské tenisové rakety, které se svým designem podobají tenisovým raketám závodních hráčů. Rovněž je zde důležitá maximální ochrana před vibracemi.

Hmotnost tenisových raket pro juniory

Základní parametr při výběru tenisové rakety je hmotnost. Juniorské tenisové rakety by měly mít hmotnost od 240 do 265 g ? pro starší děti do 13 let věku.

Velikost hlavy tenisových raket pro juniory

Hlava tenisové rakety by měla být v poměru k celkové délce větší a to proto, aby se dítě daleko snáze trefovalo.

Velikost tenisových raket pro juniory

Dětská tenisová raketa je typická svým rozměrem, délky začínají na 48 cm a končí 64 cm.

V našem e-shopu doporučujeme tyto tenisové rakety pro juniory:

TenisTenisová raketa MERCO Tour junior

Tenisová raketa HEAD Novak 23 (Tenisová raketa z řady NOVAK junior, je vhodná pro děti od 6 do 8 let. Rám tenisové rakety je vyroben z odlehčeného hliníku, který zaručuje dostatečnou tuhost a ideální hmotnost rámu. Sháníte vynikající kombinaci poměru ceny a kvality? Tak zvolte tenisovou raketu HEAD NOVAK.

Tenisová raketa HEAD Maria 23 (Tato tenisová raketa je inspirována Marion Šarapovovou a poskytuje snadné ovládání. Je vhodná pro děti od 6 do 8 let. Tenisová raketa je rovněž vyrobena z odlehčeného hliníku a zaručuje dostatečnou tuhost rámu a nízkou hmotnost. Opět je vynikající kombinací poměru ceny a kvality.)

Tenisová raketa BABOLAT Nadal Junior 21 2014 (Tenisová raketa inspirovaná profesionálními výkony Rafaela Nadala. Jde o nejmenší tenisovou raketu ze skupiny juniorských raket. Tato tenisová raketa je skvělý kompromis mezi cenou a kvalitou. Chcete, aby vaše dítě hrálo s tenisovou raketou jako Rafael Nadal? Pořiďte mu tenisovou raketu Babolat.)

Tenisové rakety pro začátečníky

Začátečníci tenisté jsou ti, kteří se rozhodli hrát tenis příležitostně a kteří nemají žádné zkušenosti s tenisem. Tito hráči se při hře docela rychle unavení, nemají tak rychlé reakce a dostatečnou vytrénovanou fyzičku. Jejich švih je většinou krátký a pomalý. Pro tyto hráče jsou k dostání tenisové rakety pro začátečníky.

Hmotnost tenisových raket pro začátečníky

Tenisová raketa pro začátečníky by měla být lehká až středně těžké a to proto, aby se hráč příliš brzy neunavil, nízká hmotnost zajistí tak lepší ovladatelnost rakety. Tímto se hráč vyhne zdravotním problémům s přetížením zápěstí nebo tenisovým loktem, které způsobují hlavně vibrace a otřesy při dopadu tenisového míčku. Volte tenisovou raketu s hmotností od 230 do 285 g.

Velikost hlavy tenisových raket pro začátečníky

Hlava tenisové rekety by měla být "oversize" nebo "superoversize", což je velikost od 660 do 760 cm2. Větší hlava znamená větší plochu pro úder a zvýší šanci při odpalu tenisového míčku. Tato velká tenisová raketa odpustí více chyb.

Vyvážení tenisových raket pro začátečníky

Tenisová raketa musí být vyvážena do rukojeti, což zvyšuje razanci úderů, je také způsobeno nižší hmotností tenisové rakety. Pro zajištění a zvýšení celkové údernosti rakety je dobré mít těžiště posunuté na střed (od 350 mm).

V našem e-shopu doporučujeme tyto tenisové rakety pro začátečníky:

Tenisové raketyTenisová raketa DYNAMIQ 2406 (Levná tenisová raketa pro začátečníky.)

Tenisová raketa DYNAMIQ 2509 (Levná tenisová raketa pro začátečníky.)

Tenisová raketa HEAD Nano Ti. Lite yellow grip L4 (Tato tenisová raketa je z řady raket s technologií HEAD Nano Titanium, která byla použita na kompozitní vazbu ultrapevných titanových a ultralehkých uhlíkových vláken. Jde o tužší rakety se skvělou silou a výborným ovládáním.)

Tenisová raketa HEAD MX Flash Tour - 2013 (Tenisová rakety z řady MX Flash, která je určena pro široký okruh hráčů začátečníků. Na tělo rakety je použita technologie Metallix, což je speciálně vytvořená matice uhlíkových vláken a nové krystalické kovové slitiny. Tenisová raketa je lehčí, silnější a výkonnější než předchozí modely.)

Tenisová raketa BABOLAT Contact Tour grip G3 2014 (Pro všechny rekreační hráče je určena tato tenisová raketa. Hledáte kompromis mezi rozumnou cenou a kvalitní tenisovou raketou? Zde je použita technologie Yoke Dampening Systém, kdy měkký elastomerový tlumič je umístěný v průchodkách na dolní části hlavy rakety. Snižuje tak vibrace strun a rámu, čímž zvyšuje komfort celého hraní tenisu.)

Tenisové rakety pro pokročilé hráče

Třetí stupeň tenisové úrovně jsou pokročilí hráči, kteří vybírají mezi tenisovými raketami pro pokročilé. Tito hráči tenis hrají delší dobu a věnují se tomuto sportu pravidelně. Mají dobrou fyzickou kondici a rychle zvládají reakce, tudíž celkem razantně zvládají odehrát jednotlivé údery. Pokročilí hráči potřebují vyvážený poměr mezi kontrolou a silovou hrou.

Hmotnost tenisových raket pro pokročilé hráče

Tenisová raketa pro pokročilé je oproti začátečníkovi o něco těžší. Díky tomuto raketa dobře tlumí vibrace, je více stabilní a údernější. Pokročilý hráč s pomalejším švihem vybírá tenisovou raketu s hmotností od 270 do 290 g, kdežto pokročilý hráč s rychlejším švihem sahá pro tenisovou raketu s hmotností od 280 do 295 g.

Velikost hlavy tenisových raket pro pokročilé hráče

Hlava tenisové rakety je o trochu menší než u rakety pro začátečníka, nejlépe tomu odpovídá hlava rakety od 645 do 660 cm2.

Vyvážení tenisových raket pro pokročilé hráče

Doporučuje se vyvážení tenisových raket na střed či lehce do hlavy od 325 do 335 mm.

V našem e-shopu doporučujeme tyto tenisové rakety pro pokročilé hráče:

Tenisová raketa DYNAMIQ 832

Tenisová raketa HEAD Challenge Lite - 2013 (Tato tenisová raketa osloví široký okruh hráčů, díky své nízké hmotnosti je ideální pro ženy a ambiciózní začátečníky. Při výrobě byla použita technologie Microgel, při které byl použit revoluční materiál na bázi silikonu ve spojení s tuhými a silnými uhlíkovými vlákny. Technologie umožní při dopadu tenisového míče rovnoměrně rozložit sílu nárazu do celého rámu. Hledáte tenisovou raketu s ideálními vlastnostmi? Volte tenisovou raketu HEAD Cahllenge!)

Tenisová raketa HEAD Speed Pro 18/20 grip L4 (Tuto tenisovou raketu si zvolil Novak Djokovič a je speciálně navržena pro ty hráče, který hrají s tvrdým úderem a kteří hledají vynikající dotyk a rychlost. Je vyrobena z nejsilnějšího a nejlehčího materiálu, Graphene, díky němuž raketa umožňuje optimální přesun hmotnosti a generuje ještě větší rychlost při každém úderu.)

Tenisové rakety pro závodní hráče

Tenisové rakety pro závodní hráče jsou určeny pro tenisty, kteří mají rychlou reakci, dlouhý nápřah a technicky provedený úder. Správný výběr tenisové rakety je důležitý a je třeba zvolit takovou tenisovou raketu, která není jenom silová, ale která také umožňuje přesnou kontrolu celé hry.

TenisHmotnost tenisových raket pro závodní hráče

Závodní hráči používají tenisové rakety o hmotnosti od 300 g a více.

Velikost hlavy tenisových raket pro závodní hráče

Hlava tenisové rakety by měla být od 580 do 645 cm2.

Vyvážení tenisových raket pro závodní hráče

Vyvážení tenisové rakety je závislé na stylu hry. Jestliže hráči volí hru na síti, kdy je dobrá manévrovatelnost, tak poté je třeba zvolit tenisovou raketu vyváženou na střed. Pro hru od základní lajny naopak je třeba zvolit tenisovou raketu vyváženou do hlavy, čímž dojde k lepší stabilitě a pocitu pevného držení rakety.

V našem e-shopu doporučujeme tyto tenisové rakety pro závodní hráče:

Tenisová raketa HEAD Instinct MP - 2013(Tuto tenisovou raketu si pro svou hru zvolil Tomáš Berdych a Maria Šarapovová. Patří do nové řady HEAD Graphene Instinct a odráží potřeby dnešní moderní hry. Rám tenisové rakety umožňuje vyšší rychlost švihu, při dopadu tenisového míče je rukojeť stabilní a jedinečný vzor výpletu se speciálními dvojitými průchodkami pomáhá vytvářet masivní rotaci. Tenisová raketa HEAD Instinct je ideální volba pro ty, kteří hledají vynikající herní vlastnosti.)

Tenisová raketa HEAD Prestige MP - 2013 (Tenisová raketa HEAD Prestige je legendou mezi tenisovými raketami a vybírají si ji čím dál tím více soutěživých hráčů po celém světě. Pro svou hru si ji zvolil Gilles Simon. Tenisová raketa má delší rukojeť a poskytuje lepší komfort zejména tenistům s obouručným bekhendem.)

Přečtěte si také:

Tenis, squash, badminton a další raketové sporty

Vše o tenise a jeho vybavení

Tenisové rakety Babolat a tenisové rakety Head

Jak vybrat míčky na tenis?

Jak vybrat vhodný tenisový výplet?

Jak vybrat tenisovou tašku

nebo přejděte rovnou do kategorie tenisové rakety v našem e-shopu