596 633 216

Tenis, squash, badminton a další raketové sporty

Raketové sporty jsou bezesporu jedny z nejrychlejších sportů vůbec a patří mezi nejrychleji se rozvíjející sportovním odvětví nejen v zahraničí, ale také v České republice a na Slovensku. Svou oblibu si získaly v naší zemi jak na profesionální hráčské úrovni, tak na úrovni rekreační.

Proč je nazýváme raketovými sporty?

Všechno se to vlastně odvíjí od slova "raketa". Raketa je sportovní pomůcka, která se používá k odpalování míčků a to ve sportech jako jsou squash, badminton, tenis, stolní tenis, dále ricochet, plážový badminton či plážový tenis. Tuto skupinu raketových her můžeme také zařadit jako podskupinu míčových sportů.

Jak vypadá raketa? Raketa, jako sportovní pomůcka, má jednotný tvar. Skládá se z rukojeti a odrazové plochy. Raketa je vyrobena z pevného rámu a výpletu - jedná se o tenisovou raketu, squashovou raketu či badmintonovou raketu. Výjimkou je však stolní tenis, kdy odrazová plocha pingpongové rakety není složena z výpletu, naopak má pevnou odrazovou plochu.

Teď trochu z historie. Dříve byly rámy raket vyráběny z upraveného dřeva a výplet byl vyráběn ze zvířecích střívek. Velikost rakety byla limitována silou a hmotností dřevěného rámu, který musel být dost pevný a zároveň silný k upevnění výpletu a odpálení míčku. Později se do rámů raket začaly přidávat umělé materiály, které způsobily to, že se raketa stala lehčí a rám pevnější. Rámy byly nejdříve kovové, později na trh přišly rámy hliníkové a dnes jsou rakety vyráběny z karbonových vláken, optických vláken, titanu či keramických materiálů. Střívka se později také nahradila umělými materiály, kterými jsou nylon, polyamid a další polymery. Tradiční dřevo se však u raket neztratilo, je stále používáno u sportu, jako je například racquets.

Co je u provozování tohoto sportu důležité?

Provozujete-li jakýkoliv raketový sport, je třeba předem počítat s tím, že celková kvalita hry se odvíjí od správného výběru sportovního vybavení pro raketové sporty.

Základem je tedy správný výběr rakety. Jak tedy takovou raketu vybrat? Vše bude popsáno v jednotlivých článcích pro jednotlivé raketové sporty. Důležité však je vědět, že na našem trhu je široká nabídka raket pro děti, začátečníky a rekreační až profesionální hráče těchto sportů.

Raketa není ale jediná sportovní pomůcka, která se při tomto sportu používá. Dále je třeba si zakoupit míčky, bez kterých se u tohoto druhu sportu jednoduše neobejdete.

Ale to není vše. Dále je třeba počítat s tím, že jelikož se jedná o docela rychlý sport, je důležité si pořídit vhodnou obuv a to konkrétně uzpůsobenou pro daný povrch.

Proč jsou raketové sporty tak oblíbené a jaké jsou hlavní výhody těchto sportů?

Raketové sportyMezi hlavní výhody raketových sportů rozhodně patří tyto:

  • Raketové sporty jsou u nás oblíbené hlavně proto, že jsou nezávislé na počasí. Tento sport můžete provozovat prakticky kdykoliv v roce, jak na antuce pod širým nebem, nebo v zimě, kdy vám poslouží krytá hala.
  • Při provozování raketových sportů efektivně využíváte svou energii a zdravě rozhýbete celé tělo.
  • Pořízení sportovního vybavení u raketových sportů nejsou tak finančně náročná, jako jiné sporty. Rakety lze již dnes pořídit za velmi přijatelné ceny. Musíte však počítat s tím, že druh, kvalita a úroveň zařazení dané rakety odráží výslednou cenu, kterou za raketu zaplatíte.
  • Raketové sporty poskytují společenskou zábavu.
  • Během provozování těchto sportu trénujete nejen svou fyzickou a psychickou kondici, ale také schopnost soustředění a schopnost předvídat.

Které sporty a jaké vybavení lze zařadit do raketových sportů?

Stolní tenis neboli ping pong

Do raketových sportů je zařazen stolní tenis, který je běžně označován slovním spojení "ping pong". Stolní tenis patří k nejrychlejším sportům vůbec (i v rámci raketových sportů). Počátky tohoto sportu se objevily již v 19. století, ale čistě jako společenská hra. Jako mezinárodní sportovní soutěž byla uznána v roce 1926. Proč se používá zrovna označení "ping pong"? Je to z toho důvodu, neboť pingpongový míček během hry vydává zvuk podobný tomuto spojení.

Stolní tenis se oproti ostatním raketovým sportům liší a to ve dvou věcech:

  • Stůl na stolní tenis - tento sport se provozuje díky stolu na stolní tenis, kdy jeho hrací plocha je rozdělena síťkou na stolní tenis. Podél této hrací plochy se hráči pohybují.
  • Rakety na stolní tenis - oproti například tenisu, squashi či badmintonu jsou pálky na stolní tenis u stolního tenisu složeny z rukojeti a vlastní pevné hrací plochy, ne výpletu.

Jestliže chcete provozovat stolní tenis, jaké vybavení je nutné si zakoupit?

Stolní tenisyJakého výrobce pro stolní tenis zvolit?

Mezi kvalitní značku stolů a vybavení pro stolní tenis rozhodně patří SPONETA. E-shop Nejlevnejsisport.cz je výhradním dovozcem sportovního vybavení této značky pro Českou republiku a Slovensko.

Chcete se dozvědět více informací o stolním tenise? Doporučujeme vám tyto články:

Vše o stolním tenise neboli ping pongu

Jak vybrat stůl na stolní tenis neboli také pingpongový stůl

Jak vybrat pálky na stolní tenis

Jak vybrat míčky na stolní tenis

Jak vybrat síťky na stolní tenis

Jaké příslušenství na stolní tenis lze dokoupit

nebo přejděte rovnou do kategorie stolní tenis v našem e-shopu

Tenis

Další sportem, který si rozhodně drží ve skupině raketových sportů velikou oblibu, je tenis. Počátky tenisu vlastně sahají už do roku 1592, kdy se zaznamenaly pravidla francouzské hry "paume". V roce 1875 se Walter Clopton Wingfield nechal touto hrou inspirovat a nechal si patentovat hru s názvem tenis. O několik let později, tj. rok 1877, se konalo úplně první mistrovství v tenise. Tenis byl rovněž zařazen k olympijským sportům. Tenis se stal tak moc oblíbený, že se z tohoto sportu vyvinulo několik podobných sportů, např. plážový tenis.

Jaký je princip hry tenisu a kdo ho může hrát?

TenisPrincip této hry je snadný i zrádný. Proti sobě na tenisovém dvorci stojí soupeři a jejich cílem je odrazit tenisový míček tenisovou raketou a to tak, aby soupeřovi co nejvíce ztížili jejich další odpal. Tato hra se většinou hraje jako dvouhra, ale může být také čtyřhra nebo smíšená hra. Pro koho je tenis určený? Jednoduše řečeno, tenis je vhodný pro kohokoliv, je to hra, kterou hrají všechny generace. Hrají ho malé děti, senioři, ženy, muži bez rozdílu.

Proč je tenis oblíbený?

Během provozování tenisu zvyšujete svou fyzickou kondici a zpevňujete celé své tělo. Je vhodný, když chcete hubnout, doporučuje se však zkombinovat s dalšími aktivitami, neboť způsobuje jednostrannou zátěž.

Jestliže chcete provozovat tenis, jaké vybavení je nutné si zakoupit?

Jakého výrobce pro stolní tenis zvolit?

Pro všechny, kteří to myslí s tenisem alespoň trochu vážně, tak si dříve či později pořídí kvalitní tenisové vybavení. Jakého výrobce tedy zvolit? My doporučujeme tenisové rakety a vybavení značky Babolat nebo tenisové rakety a vybavení značky Head. Proč doporučujeme právě tyto? Obě značky mají mnohaletou tradici, nejmodernější technologii výroby a jistotu kvality.

Doporučujeme vám tyto články:

Vše o tenise a jeho vybavení

Tenisové rakety - základní průvodce správného výběru

Tenisové rakety Babolat a tenisové rakety Head

Jak vybrat míčky na tenis?

Jak vybrat vhodný tenisový výplet?

Jak vybrat tenisovou tašku?

nebo přejděte rovnou do kategorie tenis v našem e-shopu

Squash

SquashTřetím typem raketových sportu je squash. Na počátku 19. století si dva londýnští chovanci krátili pobyt za mřížemi údery míčků pomocí rakety o zeď. Tato hra se dále rozšířila do anglických škol. A právě v jedné z nich se zrodil nový sport squash. Největší rozmach tohoto sportu byl v období 1. světové války. Později, v roce 1966, zástupci z několika zemí vytvořili základy nové zastřešující organizace, mezinárodní squashová Asociace a v roce 1992 byla hra oficiálně přejmenována na "Squash", oproti předchozímu názvu "Squash Rackets".

Princip raketového sportu squash

Squash je hra, která je určena pro dva či čtyři hráče. V dosti se podobá hře ricochetu. Squash se hraje na dva nebo tři vítězné sety, kdy vítěz musí porazit soupeře s minimálním rozdílem 2 bodů. Hlavním cílem hráče je donutit soupeře udělat chybu. A to tak, že se snažíme soupeře uběhat.

Hlavní odlišností tohoto sportu je, že se squash hraje na kurtu, který je obehnán stěnami. Na přední stěně je vyznačená čára pro síť a čára pro podání. Zadní stěna je skleněná.

Jestliže chcete provozovat squash, jaké vybavení je nutné si zakoupit?

Doporučujeme vám tyto články:

Vše o squashi a jeho základním vybavení

Jak vybrat squashovou raketu?

Míčky na squash a jeho rozdělení a vlastnosti

Jak vybrat vhodný squashový výplet?

nebo přejděte rovnou do kategorie squash v našem e-shopu

Badminton

BadmintonDalší kategorií raketových sportů je velice populární a rychlý badminton. Badminton je individuální sport, který patří mezi nejstarší sporty na světě. První doložené poznatky o vzniku tohoto sportu sahají až do 7. století, kdy Číňané provozovali hru Di-Dčijan-Dsi. Podobný princip hry byl zaveden také v Japonsku pod názvem cibane a v Koreji s názvem Tije-Kiča-Ki. V roce 1934 byla založena Mezinárodní federací badmintonů a v roce 1992 byl badminton zařazen do olympijských sportů.

Princip raketového sportu badmintonu

Badminton se hraje buď ve dvouhře, nebo čtyřhře, kdy protivníci odpalují přes síť pomoc badmintonové rakety opeřený míček a snaží se soupeře opět donutit k chybě - zahrání badmintonového košíčku mimo vymezené území, špatné odehrání badmintonového míčku nebo spadnutí míčku do sítě. Rozdíl oproti tenisu je ten, že se zde míček neodráží od země a je hrán vždy přímo z voleje.

Jestliže chcete provozovat badminton, jaké vybavení je nutné si zakoupit?

Doporučujeme vám tyto články:

Vše o badmintonu

Jak vybrat badmintonovou raketu?

Jak vybrat badmintonový míček

Badmintonové sety se vyplatí a neztratí!

nebo přejděte rovnou do kategorie badminton v našem e-shopu

Nebo můžete přejít do skupiny raketové sporty v našem e-shopu.