596 633 216

Snowboarding a jeho vybavení

Snowboarding je již v dnešní době typickým zimním sportem, který přitahuje čím dál tím více mladých lidí, kteří tvrdí, že s sebou nese tento druh sportu určitý styl.

Co je pro snowboarding typické?

Snowboarding se v posledních letech stal nejdynamičtějším zimním sportem a pro mnohé lidi se stal sportem, při kterém pociťují touhu po dobrodružství, adrenalinu nebo čistě vzrušení z pohybu. Díky tomu se snowboarding zařadil k extrémním sportům.

Snowboarding se hodně podobá sportům, jako je surfing, neboť jízda na snowboardu dosti připomíná jízdu na vlnách nebo také jízdu na skateboardu.

Jaká je podstata jízdy snowboardingu?

Předchůdce snowbaordingu je skateboarding, s kterým má snowboarding mnoho společného.

Samotnou podstatou jízdy je klouzání na sněhu, a to pomocí prkna - snowboardu. Základní postoj snowboardisty je takový, že jezdec stojí na snowboardu bokem, a to do směru jízdy. Snowboardista má snowboard pevně připnutý k oběma nohám, a to pomocí vázání na snowboard, které je namontováno v kosém úhlu k podélné ose prkna.

Vznik a vývoj snowboardingu

Snowboarding má za sebou celkem bohatý vývoj. Nemůžeme však říci, že byl zájem o tento sport hned ve chvíli, kdy se na trhu objevily první amatérské modely snowboardů.

Úplně první pokusy o klouzání na sněhu se objevily již v roce 1920, a to ve Spojených státech. Vše však začalo kolem šedesátých let a kořeny tohoto sportu jsou ve Spojených státech.

Je třeba zmínit zlomový rok 1965, kdy Sherman Poppen z Michiganu vytvořil úplně první model snowboardu, kterému se říkalo snurfer - spojení slov snow + surfer. Sherman Poppen se inspiroval pozorováním zábavy svých dětí, když jeho jedenáctiletá dcera zkoušela ve stoje jízdu na saních. Z této jízdy poté vzešel první model snurferu - snowboardu. Sherman Poppen přimontoval dvě lyže k sobě a ke špičce přimontoval provázek, který vedl od špičky k přední ruce jezdce. Nohy byly samozřejmě na prkně bez jakéhokoliv upevnění. Po konstrukčním vylepšení si snurfer nechal patentovat. Snurfery se začaly ve Spojených státech prodávat již v roce 1966 a je třeba podotknout, že zaznamenaly poměrně velký úspěch.

Další důležitou osobností ve snowboardingu byl Jake Burton Carpenter z východního pobřeží Spojených států, který se inspiroval úspěchem Shermana Poppena. Začal přemýšlet o technice jízdy na snowbaordu a později zkonstruoval posuvné vázání, díky kterému zafixoval chodidla k prknu, a tím zvýšil ovladatelnost snowboardu. Následně začal vyrábět své vlastní snowboardy. V roce 1977 založil vlastní firmu Burton Snowboards. Kromě Jaka Burtona začaly snowboardy vyvíjet další výrobci. V té době otevřel svůj podnik na výrobu snowboardu také Tom Sims (v roce 1963 mistr světa v jízdě na skateboardu), který po sobě podnik rovněž pojmenoval - společnost Sims.

Objevily se také problémy v expanzi tohoto sportu. Snowboarding byl v prvopočátku své existence brán spíše jako fenomén nebo také módní výstřelek či exhibicionismus některých nadšenců. Mezi zimními sporty nebyl uznávaný jako seriózní sport a zimní střediska v 80. letech ve Spojených státech většinou zakazovala snowboardistům vstup na vlek. Vše bylo důsledkem přísných bezpečnostních norem amerických úřadů a negativních stanovisk pojišťoven. To však mělo za následek stmelení vyznavačů snowboardingu, a tvořily se takto uzavřené skupiny, které dávaly důrazně najevo jejich diskriminaci. V polovině osmdesátých let problémy ustupovaly, a to hlavně díky vývoji vázání, které přispělo k větší bezpečnosti při jízdě na snowboardu.

Vázání na snowboardV Evropě se tento sport rozvíjel velmi pomalu, a to hlavně kvůli konzervativnímu evropskému prostředí. Poprvé se snad objevil až ke konci sedmdesátých let ve Francii díky nadšencům skateboardingu.

Důležitým historickým mezníkem je rok 1995, kdy Mezinárodní olympijský výbor uznal snowbaording za oficiální zimní disciplínu a v roce 1998 se poprvé snowboarding zařadil do zimních olympijských her v japonském Naganu, a to v závodu na U-rampě (Half pipe) a na obřím slalomu (Gigant slalom) jak v ženské, tak mužské kategorii.

V devadesátých letech se snowboarding rozšířil, a získal si tak velikou oblibu u čím dál tím více lyžařů i ne lyžařů, stal se prostě masovou záležitostí. Je třeba podotknout, že ne málo věrných lyžařů zkusilo snowboarding a své lyže trvale vyměnilo za snowboard. Díky novým technologiím zavedených lyžařských koncernů se vybavení pro snowboarding rychle rozrůstá.

Jaké snowboardové vybavení je třeba pro provozování snowboardingu pořídit?

Jestliže chcete jezdit na snowboardu, je třeba se nejdříve na tento sport pořádně vybavit. Víte, jaké vybavení je vůbec potřeba a které snowboardové vybavení je to nejlepší zrovna pro vás? Víte podle čeho si vybrat správné prkno nebo vázání? Upřímně, není to tak jednoduché, jak si mnoho lidí myslí. Výběr správného snowboardové vybavení je důležitou součástí snowboardingu a je třeba této oblasti věnovat velikou pozornost.

Základní výbava na snowboard se skládá ze tří základních částí: snowboardového vybavení, chráničů na snowboard, oblečení na snowboard a dalších doplňků.

  • Tři části snowboardové vybavení - snowboard, vázání na snowboard, boty na snowboard
  • Chrániče na snowboard - helmy na snowboard, chránič páteře, chránič zápěstí, chránič kolen, chránič kostrče
  • Oblečení na snowboard - snowboardová bunda, snowboardové kalhoty, snowboardové rukavice, brýle na snowboard
  • Další doplňky - gripy, obaly na snowboard (vaky), atd.

Chcete se dozvědět více o snowboardovém vybavení a jeho výběru? Tak tento článek je určen právě vám!

Snowboard

Nejdůležitější součástí snowboardového vybavení vůbec je prkno - snowboard. Snowboard je pevně připevněný k nohám jezdce a díky něho vlastně kloužeme po sněhu. V současné době rozlišujeme tři základní typy snowboardů, a to freestylové prkno, freeridové prkno, alpské prkno. Důležité je vybrat správnou délku a šířku snowboardu. Snowboardy jsou konstruovány buď s dřevěným, nebo pěnovým jádrem, což je dalším důležitým kritériem při výběru snowboardu. Materiál snowboardu samozřejmě ovlivňuje výslednou cenu výbavy. Jaká je dále konstrukce hran a skluznice snowboardu? Vše se dozvíte v článku o snowboardech.

Chtěli byste si zakoupit snowboard a nevíte, jaký si vybrat?

Přečtěte si článek Jak vybrat snowboard? nebo přejděte rovnou k výběru snowboardů v našem e-shopu.

Vázání na snowboard

Vázání na snowboardDruhým nejdůležitějším komponentem snowboardového vybavení je vázání na snowboard. Vázání na snowboard zabezpečuje pevné spojení prkna (snowboardu) a bot na snowboard. Vázání na snowboard jsou buď tvrdá (freestyle vázání), nebo měkká (deskové vázání). Nejčastěji se používají měkká vázání. Také je třeba se orientovat mezi různými systémy utahování a různou velikostí vázání. Rovněž je třeba také znát různé výrobce vázání. Co se týče vázání na snowboard, je třeba znát všechny kritéria, která ve výsledku ovlivňují konečnou cenu vázání. Při výběru vázání na snwoboard je třeba hlavně pamatovat na to, že nejdříve se vybírají boty na snowboard, a poté až vázání.

Chtěli byste si zakoupit vázání na snowboard a nevíte, jaké si vybrat?

Přečtěte si článek Jak vybrat vázání na snowboard? nebo přejděte rovnou k výběru vázání na snowboard v našem e-shopu.

Boty na snowboard

Třetí základní částí snowboardové výbavy jsou boty na snowboard. Správný výběr bot na snowboard patří k nejdůležitějším krokům celé snowboardové výbavy. Pravidlem je, že snowboardová bota nesmí být ani příliš velká, ani příliš malá. Po utažení musí snowboardová bota dokonale obepnout nohu a palec by se měl dotýkat přední stěny ? za žádnou cenu nesmí být v botě ohnutý. Rozhodujícími faktory pro správný výběr snowboardové boty je velikost, celková tuhost boty a odvětví ježdění. Stejně jako u snowboardového vázání, jsou i snowboardové boty buď měkké, nebo tvrdé. Opět mezi nejrozšířenějšími boty na snowboard jsou měkké. Snowboardové boty se mezi sebou liší hlavně podle systému utahování, které s sebou nesou své výhody a nevýhody.

Chtěli byste si zakoupit boty na snowboard a nevíte, jaké si vybrat?

Přečtěte si článek Jak vybrat boty na snowboard? nebo přejděte rovnou k výběru bot na snowboard v našem e-shopu.

Helmy na snowboard

Vázání na snowboardDo skupiny snowboardových chráničů určitě zařadíme přilby na snowboard, neboť nejnebezpečnějšími úrazy ve snowboardingu jsou bezesporu úrazy hlavy. Helma nás chrání nejen v případě vlastního pádu, chrání nás také v případě, když do nás někdo narazí. Z toho důvodu, stále více lidí jezdí s helmou a to platí nejen u snowboardistů, ale také u lyžařů. Mezi helmami na snowboard jsou veliké rozdíly ? nové modely jsou odlehčené, odolnější a vybavené moderními vychytávkami jako například integrovaná sluchátka. Je třeba při výběru helmy pamatovat na několik věcí ? helma na snowboard vám musí padnout, neměla by vám být ani malá, ani velká (obzvlášť prostor mezi helmou a hlavou), nesmí omezovat vaše vidění, nesmí se dotýkat zadní části vašeho krku, rovněž vám musí sednout společně s brýlemi na snowboard. Je třeba prostě pamatovat na plno věcí.

Chtěli byste si zakoupit helmy na snowboard a nevíte, jaký si vybrat?

Přečtěte si článek Jak vybrat helmy na snowboard nebo přejděte rovnou k výběru helmy na snowboard v našem e-shopu.

Chrániče na snowboard

Do skupiny snowboardových chráničů musíme určitě zařadit chrániče páteře, které se dnes považují za úplným standardem ochrany každého snowboardisty, nejen profesionálních freestylerů, ale také začínajícím snowboardistů. Chránič páteře na snowboard určitě oceníte ve chvíli, kdy dojde ke kolizi s někým na sjezdovce. Při snowboardingu jsou záda a hlava nejčastější části těla, které máte v ohrožení, proto je zapotřebí vážným úrazům předejít. Nemusí se to zrovna vám stát, ale nejčastějšími úrazy jsou způsobené například vyjetím z tratě sjezdovky do lesa, nebo náraz rychlého lyžaře, či náraz do zábradlí. Chrániče páteře jsou vyrobeny většinou z kombinace textilního materiálu a platovými a pěnovými výztuhami, působí spíše jako takový vyztužený batoh, který chrání vaše záda. Mezi další snowboardové chrániče patří chrániče kolen a chrániče kostrče.

Chtěli byste si zakoupit chrániče na snowboard a nevíte, jaký si vybrat?

Přečtěte si článek Jak vybrat chrániče na snowboard? nebo přejděte rovnou k výběru chrániče na snowboard v našem e-shopu.

Oblečení na snowboard

Vázání na snowboardU snowboardingu je také velice důležité si vybrat správné oblečení. Jaké si tedy vzít oblečení na snowboard? U snowboardingu je typický vlastní styl oblékání, který je volný, pohodlný a zároveň účelný. Základní rozdíl mezi oblečení pro lyžaře a snowboardistu je takový, že snowboardisté mají volnější střih snowboardové bundy a snowboardových kalhot. Do oblečení pro snowboard zařazujeme tedy snowboardovou bundu, kalhoty na snowboard, rukavice na snowboard, termo prádlo a brýle na snowboard. Co se oblečení týče, není důležitá pouze vrchní vrstva, důležitá je také spodní vrstva, druhá vrstva a třetí vrstva oblečení.

Chtěli byste si zakoupit oblečení na snowboard a nevíte, jaké si vybrat?

Přečtěte si článek Jaké oblečení na snowboard si zakoupit?

Brýle na snowboard

Do skupiny oblečení na snowboard spadají brýle na snowboard. Radíme vám dobře, bez brýlí se na hory raději nevypravujte. A proč? Díky brýlím na snowboard lépe vidíte a navíc chrání vaše oči před UV zářením, větrem, sněhem anebo deštěm. Brýle jsou většinou vybaveny buď dvojitými, nebo trojitými skly, což zabraňuje jejich zamlžování. Co se mlžení týče, u brýlí na snowboard je důležité věnovat kvalitu větrání, neboť v brýlích bez větrání se sráží vlhkost a brýle se vám mlží, a to i v případě, že venku žádná mlha není. Z tohoto důvodu je opravdu důležité věnovat výběru brýlí velikou pozornost. Brýle na snowboard vám musí dokonale padnout a měl by vás co nejméně omezovat v periferním vidění. Některé brýle dokonce umožňují výměnu skel - vybírejte taková skla, která nejsou ani příliš světáé, ani tmavá, a to proto, abyste dobře viděli při každém počasí.

Chtěli byste si zakoupit brýle na snowboard a nevíte, jaký si vybrat?

Přečtěte si článek Jak vybrat brýle na snowboard? nebo přejděte rovnou k výběru brýlí na snowboard v našem e-shopu.

Příslušenství a doplňky na snowboard

Tak jak je tomu u většiny sportů, i snowboardy mají své příslušenství a doplňky. V dnešní době si můžete zakoupit celou řadu dalších věcí, které se vám budou na horách určitě hodit. Pro lepší přepravu snowboardů se prodávají obaly a vaky na snowboard, které vám zajistí nejen snadnou přepravu, ale také to, že si snowboard hned nikde nepoškrábáte. I boty na snowboard mají své vaky, které zajišťují snadnější manipulaci a přepravu. Určitě si do své výbavy pořiďte snowboardový šroubovák, díky kterému si rychle dotáhnete šrouby snowboardového vázání. Dále oceníte škrabku vosku, držák skipasu, korek na vosk, vosk na snowboard, leštící nylonový kartáč nebo kartáč na skluznici.

Chtěli byste si zakoupit příslušenství na snowboard a nevíte, jaké si vybrat?

Přečtěte si článek Jaké příslušenství na snowboard zakoupit? nebo přejděte rovnou k výběru příslušenství na snowboard v našem e-shopu.

Přečtěte si také:

Zima nám právě začíná a my jsme se rozhodli Vám oprášit zimní nabídku sportovních potřeb!

Jak vybrat snowboard?

Jak vybrat vázání na snowboard?

Jak vybrat boty na snowboard?

Jak vybrat helmy na snowboard

Jak vybrat brýle na snowboard?

Jak vybrat chrániče na snowboard?

Jaké oblečení na snowboard zakoupit?

Jaké příslušenství na snowboard zakoupit?

nebo přejděte rovnou k výběru snowboardu a příslušenství v e-shopu.