Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216
TIP: Parkour Akce Výprodeje

Raft a bezpečnost

V tomto článku se dozvíte něco o jak u laiků, tak i zkušených vodáků velmi oblíbených raftech. Připravili jsme pro vás zde stručný přehled modelů raftů, které pro vás nabízíme v našem e-shopu, abychom vám usnadnili orientaci a zajistili lepší informovanost při koupi nového raftu. Kromě toho vás zde upozorníme na to nejdůležitější, vaší bezpečnost při raftingu.

Co je to raft?

Jedná se o ploché, široké nafukovací plavidlo vyrobené z velmi odolné směsi gumy. Používá se především pro expediční a komerční vodáctví, tedy rafting. Toto plavidlo poslouží jak adrenalinovým sportovcům, tak i rodinám pro rekreační plavbu. Je obvykle 4 ? 6místné. Některé druhy však mohou pojmout až 10 lidí.

Pro pohon na raftu používáme pádla. Rafty se používají při sjíždění divokých řek, pro což jsou předurčeny především díky své vysoké stabilitě, která je dána příčným profilem lodi. Sportovci věnující se raftingu tak mohou sjíždět na raftech i velmi divoké řeky (pro což je však obvykle nutné se vydat mimo území ČR). Raft je ideální volbou pro partu přátel, která si chce společně vyrazit na vodu.

Proč je nutné dodržovat na raftech bezpečnost

I když raft patří v oblasti vodáctví mezi nejbezpečnější plavidla, je třeba se uvědomit, že je jeho stabilita raftu často přeceňována a zejména začátečníci mohou trpět mylnou představou, že člun je naprosto bezpečný i na divoké vodě vysoké obtížnosti. Právě zde však může dojít k těžkým úrazům a utonutím. To jednak vlivem momentu překvapení při převrácení a jednak pro nastalou nepřehlednost situace, kdy se ve vodě (navíc obvykle velmi studené) ocitne víc osob najednou.

Na těžší vodu je proto nezbytně nutné vyjíždět buď se školeným průvodcem, nebo alespoň s jedním či dvěma zkušenými vodáky.

Začátečníky je vždy třeba před jízdou proškolit jak v ovládání raftu, tak v chování po případném převrhnutí raftu.

Přečtěte si také další články týkající se raftů a vodáctví vůbec:

Jedeme na vodu - co vše si vzít sebou na opravu a provoz lodi

Jak vybrat správný typ a délku pádla

Nebo přejděte rovnou do kategorie Rafty na našem e-shopu