Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216

Provoz infrasauny je levnější než provoz ledničky

Stále váháte nad koupí vlastní domácí infrasauny nebo finské sauny? Mnoho zákazníků trápí zejména mylná představa o finančně náročném provozu při časté frekvenci saunování.

Ukážeme vám, že spotřeba infrasauny v korunách může být podobná provozu mikrovlnné trouby. Navíc mají sauny naprosto relaxační a antistresové účinky a pomohou vám spálit kalorie, což už stojí za úvahu. Pojďme společně odhalit náklady na domácí wellness.

Finská sauna nebo infrasauna?

Domácí finská sauna je vyhřívána elektrickými saunovými kamny, na kterých jsou umístěny saunové kameny, které můžeme během cyklu polévat a zvlhčovat tak vzduch. Tento vzduch ohřívá pokožku a posléze i celý organizmus. Tento typ sauny se však musí zhruba hodinu dopředu nahřívat. A zde už nám rostou náklady.

Jaké je spotřeba u finské sauny?

Finská sauna do bytu se užívá v několika intervalech a pauzy si zpestřujete chlazením v bazénku nebo sprše (další náklady navíc). Teplota ve finské sauně dosahuje od 70 do 120°.

Saunování si můžete dopřát 2 - 3x týdně, pokaždé např. 3 opakování po 10 - 20 minutách. Samozřejmě je důležitý také fakt, pro kolik lidí je daná sauna určena, tzn. jaká je její velikost a tudíž i doba vyhřívání/předehřívání. Výkon finské sauny bývá okolo 6 - 9 kW a při ceně 5 Kč za kW se dostaneme k roční částce přes 7000 Kč (záleží, jaký tarif máte v domácnosti nastaven). I přesto mnoho zákazníků velmi rádo investuje do koupě právě finských saun, neboť má jednoznačně zdravotní účinky - rozšiřuje cévy, zrychluje krevní oběh a pocení vyčistí krásně pleť.

Jak funguje infrasauna

Infrasauna působí na zcela jiném principu - o vaše blaho se zde starají infrazářiče, které neohřívají vzduch, ale rovnou působí do hloubky tkáně (až 4 cm). Rozehřátí infrasauny tak trvá pouze pár minut a saunování nemusíte opakovat víckrát za sebou, neboť je velmi účinné. Teplo v infrasaunách dosahuje 30 - 60°C, a proto je ideální pro lidi, kteří nesnesou vysoké teploty a přitom si chtějí užít blahodárné účinky infrasauny. Jeden saunovací cyklus může být dlouhý 30 až 45 minut, opakování je ideální obden.

Typy topidel do sauny

Infrasauna může fungovat na základě několika typů infra zářičů, které se liší výkonem a tudíž i spotřebou. Infrasauna s karbonovými zářiči se rozehřeje pomaleji než s keramickými (povrchová teplota topidla je asi 70 - 170°C), ale zato má mnohem delší životnost (až 12 000 provozních hodin), s čímž souvisí také vyšší pořizovací cena sauny. Nicméně karbonové topidlo rozehřívá saunu mnohem efektivněji než ostatní typy topidel.

Keramická topidla jsou ideální pro rychlý start infrasauny. Při povrchové teplotě 250 - 300°C se infrasauna zahřeje na 60°C za několik málo minut. Keramické zářiče mají životnost až 8000 hodin, tudíž se můžete saunovat i celý život s jedním zářičem. Náklady na provoz jsou sice vyšší, ale v porovnání se spotřebou finské sauny se stále vyplatí.

Posledním typem je světelné keramické topidlo, které při maximální povrchové teplotě až 500°C rozehřeje infrasaunu jednoznačně nejrychleji a navíc díky speciálnímu světlu RedLight zvyšuje účinky sauny. Životnost je zde také až 8000 h.

Spotřeba energie v infrasauně

V průměru vyjde jeden saunovací cyklus v infrasauně pro 2 osoby na 4 - 6 Kč a roční spotřebu můžeme přirovnat ke spotřebě ledničky nebo mikrovlnky, tedy cca 1200 - 1700 Kč. Náklady na provoz infrasauny jsou dokonce i nižší, než provoz některých domácích spotřebičů (konvice, žehlička, topinkovač, osvětlení). Samozřejmě opět záleží, jaký typ infra topidel využíváte a kolik zářičů se v sauně vyskytuje (příkon může být v rozmezí 700 - 2300 W), jak velkou saunu máte a jak často se oddáváte relaxačním rituálům.

Celkově jsou náklady na provoz infrasaun nízké, o čem svědčí i fakt, že je lidé stále častěji kupují a dopřávají si wellness v klidu svého domova.

Přečtěte si také:

Jak vybrat infrasaunu

Infrasauna - výborný pomocník pro relaxování a dobré zdraví

Nemusíte platit servisákům - montáž infrasauny zvládnete sami

nebo rovnou vybírejte v celé nabídce Infrasauny na našem eshopu.