596 633 216

Proč potřebuji bazénovou filtraci pro svůj bazén

Bazénová filtrace je základním příslušenstvím každého bazénu, tudíž je důležité věnovat správnému výběru velikou pozornost.

Kartušová filtraceProč je bazénová filtrace tak důležitá?

Bazénová filtrace čistí bazénovou vodu od mechanických nečistot a za pomocí bazénové chemie dokáže zajistit, že bude voda v dostatečné kvalitě, čistotě a zdravotně nezávadná.

Správná volba bazénové filtrace ovlivňuje:

Principem bazénové filtrace je, že zajišťuje cirkulaci vody a dokonalé promíchání bazénové chemie do všech potřebných míst.

Vybíráte-li bazénovou filtraci, tak právě tento článek je určen pro vás.

Jaké parametry jsou při výběru bazénové filtrace nejdůležitější?

Typy bazénové filtrace - písková filtrace, kartušová filtrace

Na našem trhu můžete najít dva typy bazénových filtrací, a to písková a kartušová filtrace.

Písková filtrace

FiltracePísková filtrace je vhodná pro všechny typy a rozměry zahradních bazénů - nadzemní bazény, prstencové bazény i nafukovací bazény. Tento typ bazénové filtrace je zásadně oblíbenější, než filtrace kartušová. Mezi hlavní výhody pískové filtrace patří snadná údržba, dlouhá životnost a vysoká účinnost. Písková filtrace se skládá z filtrační nádoby a vlastního čerpadla. Jako filtrační medium se nejčastěji používá křemičitý písek, který svým složením nejlépe vyhovuje filtrační nádobě. Během letní sezóny je třeba náplň filtrace proplachovat alespoň jedenkrát za týden, celková výměna je poté nutná zhruba za 2 až 3 roky podle intenzity používání bazénu. Pro čištění pískové náplně se používá ovládací ventil. Vybíráte-li vhodnou filtraci, zaměřte se na možnosti připojení k bazénu.

Princip pískové filtrace: Filtrace se používá k oddělování nečistot křemičitý písek, který klade protékající vodě z bazénu přirozený odpor a zachycuje většinu nečistot. Vyčištěná voda se poté vrací zpět do bazénu. Princip pískové filtrace se používá i při čištění pitných vod.

Přejít na článek Bazénová písková filtrace - proč jsou pískové filtrace tak oblíbené?

Kartušová filtrace

Kartušová filtrace je vhodná pro malé nadzemní bazény - většinou malé nafukovací bazény. Tyto filtrace fungují na principu přečerpávání vody přes komoru, ve které je umístěná kartuše (kartušová vložka) z vyztuženého filtračního papíru, kam se zachycují mechanické nečistoty. Oproti pískové filtrace je výkon kartušové filtrace nízký. Další nevýhodou je, že se kartuše snadno zanášejí, je tedy důležité kartuši často proplachovat. Celková výměna filtrace je nutná tak cca 4 až 6krát za sezónu. Výhodou této filtrace je nízká pořizovací cena.

Přejít na článek Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody bazénové kartušové filtrace?

Bazénové filtrace podle svého výkonu

Kartušová filtraceJakmile máte vybrán typ bazénové filtrace, je třeba se zaměřit na důležitou veličinu, kterým je výkon filtrace. Co by vás mělo tedy zajímat? Různě veliké bazény vyžadují různý výkon filtrace. Důležité tedy je, aby výkon bazénové filtrace odpovídal velikosti bazénu a objemu vody v něm.

Zjistíme to tak, když objem bazénu vydělíme čtyřmi, čímž nám vyjde číslo, kterému se říká "kubíkový" výkon čerpadla. Výkon čerpadla musí být minimálně stejný, nebo o něco vyšší než vypočítané číslo.

Jestliže plánujete k filtraci pořídit také bazénový vysavač nebo solární ohřev vody, v tomto případě nás kontaktujte a my vám poradíme. Co dále ovlivňuje výsledný výkon čerpadla? Pamatujte, že výsledný výkon čerpadla snižuje velká vzdálenost od bazénu, proto je nutné počítat i s tímto.

Umístění bazénové filtrace

Dalším parametrem výběru filtrace je její umístění. Filtrace by měla být umístěna co nejblíže k bazénu a to proto, aby se předešlo tlakovým ztrátám, které ovlivňují výsledný výkon čerpadla.

Další příslušenství k bazénové filtraci a bazénům:

Přečtěte si také další články:

Jak postupovat při výběru bazénu a jeho příslušenství

Nadzemní bazén - vhodný sezónní bazén pro děti

Bazénová písková filtrace - proč jsou pískové filtrace tak oblíbené?

Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody bazénové kartušové filtrace?

nebo rovnou přejděte do kategorie bazénové filtrace v našem e-shopu.