Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216

Pro pohodlné nocování v přírodě je zapotřebí zvolit vhodnou izolační podložku - rady a tipy, jak vybrat karimatku.

Chystáte-li se na nocování v přírodě, kromě vhodného spacáku a stanu budete určitě potřebovat kvalitní izolační podložku, které se rovněž říká karimatka.

Co je to karimatka?

Karimatka je izolační podložka, jejíž hlavním účelem je izolovat chlad od země. Má hlavní vliv na celkový požitek a komfort během nocování. Obecně lze říci, že i ten nejkvalitnější spací pytel vás nedokáže bez kvalitní karimatky dostatečně od chladu izolovat.

Karimatky či izolační podložky jsou v dnešní době běžnou součástí outdoorového vybavení. Na trhu naleznete široký výběr nejrůznějších modelů karimatek, které se liší svou kvalitou a tím pádem i výslednou cenou.

Jaké typy karimatek, izolačních podložek, existují?

Na trhu outdoorového vybavení se setkáte s těmito typy karimatek:

ALU karimatky (alumatky)

Jedná se o tenké fólie, které jsou vyrobeny z pěnového materiálu s reflexní hliníkovou vrstvou. ALU karimatky jsou opravdu velmi tenké, téměř nic neváží a jsou příjemnou podložkou pod spací pytel. Jejich hlavní funkcí je, že chrání váš spacák před špínou a vlhkem. Minimálně vás ochrání před chladem a případnými nerovnostmi. Tyto alumatky se hodí spíše pro trempování v přírodě či jako nouzová náhrada v případě potřeby bivaku. Nehodí se do náročnějších podmínek v přírodě.

Výhody alu karimatky:

 • nízká cena
 • nízká hmotnost
 • malé rozměry

Nevýhody alu karimatky:

 • nedostatečná izolace chladu od země

Na našem e-shopu Nejlevnejsisport.cz můžete zakoupit tuto alu karimatku Alumate 180 x 66 cm, která bude pro tyto účely dostačující.

KarimatkaPěnové karimatky

Nejprodávanějšími karimatkami jsou pěnové karimatky, které jsou vyrobeny z pěnové hmoty. Tato hmota má výborné izolační vlastnosti. Hlavní přednostní těchto karimatek jsou, že jsou lehké a praktické. Tyto karimatky snesou i náročnější zacházení, tzn. vzniklé škrábance a díry nesnižují jejich izolační vlastnosti. Na trhu se objevují pěnové karimatky v různých tloušťkách, barvách a vzorech. Výslednou izolační schopnost ovlivňuje tloušťka karimatky.

Jakou použít karimatku do náročnějších podmínek? Určitě vyberte pěnovou karimatku o tloušťce 12 mm a více.

Výhody pěnových karimatek:

 • dostatečné izolační vlastnosti
 • nízká hmotnost
 • nízká cena

Nevýhody pěnových karimatek:

 • Hlavní nevýhodou těchto karimatek jsou jejich větší rozměry - horší skladnost.
 • malá odolnost proti horšímu zacházení

Materiál

Nejčastějším používaným materiálem karimatek je polyethylen (PE). Mohou být rovněž potaženy fólií, která nepropustí vodu - tou stranou pokládáme karimatku na zem. Některé pěnové karimatky mohou být potažené stříbrnou nebo zlatou reflexní vrstvou, čímž se zvyšují tepelné účinky.

Karimatku je třeba chránit před vlhkem, neboť vlhko snižuje izolační schopnosti. Je dobré vybavit karimatku vhodným obalem, který během přenosu karimatku před vlhkem ochrání.

Kvalitnější pěnové karimatky jsou vyrobeny z EVA materiálu - etylenvinylacetát.Oproti předchozímu typu jsou komfortnější - hladší a pružnější. Tyto karimatky mají delší životnost, a to díky lepším mechanickým vlastnostem. Rovněž mají větší schopnost nepropustit vodu.

Chcete si zakoupit pěnovou karimatku? Přejděte rovnou na pěnové karimatky v našem e-shopu.

Profilované, žebrované karimatky

Dalším typem karimatek jsouprofilované, žebrované karimatky.Tyto karimatky mají vzor, který připomíná rohožky. Žebrované karimatky zajišťují lepší izolaci, a to hlavně proto, že mezi tělem a zemí udržují co nejvíce vzduchu. Mezi další výhody patří, že lépe vyrovnávají terén a tím zvyšují komfort nocování a nejsou kluzké, takže jen tak nesklouznete.

Odrazedlo MASTER PokeSkládané karimatky

Dalším typem izolačních podložek jsou skládané karimatky, jejichž hlavní výhodou je praktické a pohodlné balení. Další výhodou je, že pokud se spodní strana ušpiní, vrchní strana karimatky zůstane čistá.

Samonafukovací karimatky

Dalším typem jsou samonafukovací karimatky, nebo také "samonafukovačky", které patří mezi nejlepší izolační podložky vůbec. Tyto samonafukovačky spojují výhody pěnových a nafukovacích matrací.

Tyto karimatky mají speciální lehký pěnový plast s otevřenými póry (nylon), který je uzavřen do neprodyšného obalu, spoje jsou k sobě pevně svařeny a povrchy obou materiálů jsou k sobě spojeny. V jednom rohu karimatky je ventil, po jehož otevření pěna nasává vzduch tím, jak se rozpíná a k dosažení požadovaného stavu je potřeba ještě karimatku malinko dofouknout.

Samonafukovací karimatky se vyrábějí v tloušťkách od 20 do 75 mm a hmotnosti od 600 do 2500 g). Samozřejmě, že čím silnější samonafukovačka, tím větší komfort a s tím je spojena také vyšší hmotnost. Do náročnějších podmínek je třeba si pořídit samonafukovací karimatku s tloušťkou okolo 35 mm.

Výhody samonafukovacích karimatek:

 • pohodlné sbalení karimatky
 • výborné izolační schopnosti
 • komfort při spaní
 • přijatelná hmotnost
 • nepropustí vlhkost
 • lze z ní vytvořit i sedátko

Nevýhody samonafukovacích karimatek:

 • vyšší pořizovací cena
 • při nešetrném zacházení lze karimatku prorazit

Chcete si zakoupit samonafukovací karimatku? Přejděte rovnou na samonafukovací karimatky v našem e-shopu.

Nafukovací matrace

Mezi další skupinu izolačních podložek rozhodně patří nafukovací matrace. Na trhu určitě naleznete její širokou nabídku. Tyto matrace se vyrábějí s několika komorami, aby při poškození jedné nebyla ztracena veškerá izolační schopnost. Kvalitní nafukovací matrace by měly být dostatečně mechanicky odolné.

Výhody nafukovacích matrací:

 • nízká hmotnost
 • výborná skladnost
Nevýhody nafukovacích matrací:
 • pracná manipulace
 • nízká životnost

Chcete si pořídit nafukovací matraci? Podívejte se na naši nabídku nafukovacích matracív našem e-shopu.

Přečtěte si také:

Jaké sportovní oblečení vám zajistí pohodlný pobyt v přírodě

Jak vybrat vhodné termoprádlo - funkční prádlo

Outdoorové bundy - Jak vybrat správnou bundu pro turistiku (vlastnosti, materiály)

Termosky jsou nepostradatelnou součástí každého turisty - Víte, jak vybrat tu správnou?

Jak vybrat spací pytel, ve kterém neumrznete ani se neupečete

Jak vybírat stany - část 2. parametry stanu

Jak vybírat stany- část 1. základní pravidla

Chůze - nejzdravější a nejlevnější sport zlepší kondici vám i vaší peněžence!

Počasí si nevybereš, kvalitní outdoorové vybavení za dobrou cenu ano!

Jak vybrat turistický batoh - rady a tipy

nebo přejít k výběru do sekce karimatky v našem e-shopu.