Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216
TIP: Parkour Akce Výprodeje

Podle čeho vybírat in-line brusle

Opět nám začíná období slunečných dní, příjemných teplot a venkovních radovánek a sportů. Uvažujete také o pořízení in-line bruslí? Kolečkové in-line brusle jsou fenoménem dnešní doby a bruslení patří k nejoblíbenějším individuálním venkovním sportům. In-line bruslení je skvělým prostředkem k rozvoji fyzické kondice, zlepšení životního stylu a rodinného či partnerského života. V následujících řádcích vám poradíme, podle čeho si své nové in-line brusle vybrat.

Zkušenosti s bruslením (pokročilost), styl jízdy

Nejprve vybírejte podle úrovně svých zkušeností a předpokládaného stylu své jízdy. Existuje několik druhů kolečkových in-line bruslí (viz dále), které jsou určeny pro různé styly jízdy. Pokud ještě nezvládáte základy bruslení, rozhodně pro vás nebudou vhodné specializované modely s velkými kolečky, speed nebo aggressive brusle, které jsou náročné na ovladatelnost, brždění a podobně. Pro začátečníky se obvykle doporučují fitness brusle, které mají univerzální a jednoduché použití.

Pokud umíte dobře bruslit na ledních bruslích, ve většině případů hravě zvládnete bruslení na bruslích kolečkových, protože jízda na nich je o něco jednodušší. V takovém případě můžete klidně rovnou volit pokročilejší a dražší modely bruslí.

Nyní se na jednotlivé druhy bruslí podíváme detailněji:

Druhy bruslí

Rozlišujeme následujících několik základních druhů in-line bruslí podle konstrukce a velikosti koleček. Jednotlivé druhy bruslí se hodí na různé styly jízdy:

Fitness in-line brusle

Jedná se o univerzální a nejrozšířenější druhy bruslí, určené pro rekreační, sportovní i výkonnostní bruslení. Jsou proto vhodné jak pro začátečníky, tak pokročilé bruslaře.

Dětské (nastavitelné) in-line brusle

Jedná se o brusle určené primárně pro děti, kterým roste rychle velikost nohy. Dětské brusle umožňují nastavování své velikosti (v rozmezí až 29 - 41 podle EU), takže dětem déle vydrží.

Aggressive in-line brusle

Tyto brusle mají speciální ochranný skelet a menší, tvrdší kolečka. Jsou určeny k ježdění na rampách, překážkách a ve skate parcích. Na rychlostní a kondiční ježdění nejsou vhodná.

Speed in-line brusle

Brusle s dlouhým aerodynamickým tvarem rámu, a s velkými kolečky, kterých může být více než u ostatních druhů. Jsou určené na rychlostní ježdění a závodění pro zkušené jezdce. Nejsou vhodné pro začátečníky, protože jsou velmi rychlé, mají nižší ovladatelnost a hůře brzdí.

Freestyle (slalomové, street) in-line brusle

Brusle určené na slalom a triky. Mají menší kolečka, kratší podvozek a jejich kolečka jsou blíže u sebe, což zajišťuje dobrou manévrovatelnost.

Off-road (outdoor) in-line brusle

Speciálně upravené brusle pro jízdu mimo zpevněný terén (tzv. nordic skating). Mají pouze dvě velká kolečka na obou koncích rámu. Pohlcují nerovnosti terénu.

Hokejové in-line brusle

Brusle speciálně upravené pro hraní in-line hokeje. Umožňují snadné změny pohybů potřebné pro hraní hokeje.

In-line brusle 2v1

Jedná se o hybridní brusle kolečkové a zimní nožové v jednom, u kterých se vyměňuje příslušný rám. Jsou ideální pro děti, u nastavitelných bruslí.

Kde budeme jezdit

Tento parametr vyplývá z informací uvedených u druhů bruslí. Je třeba popřemýšlet, kde chci brusle používat, například ve skate parcích, na cyklostezkách, v terénu s hůlkami a podobně.

Cena bruslí

Pokud s bruslením nemáte ještě zkušenosti, nebude pro vás platit poučka, nejdražší brusle jsou ty nejlepší. Kupte si raději nějaký základní univerzální model, na kterém si nejprve bruslení vyzkoušíte. Nový drahý model byste si zbytečně příliš poničili, protože musíte při učení počítat s počáteční pády. Tyto levnější brusle poté můžete prodat nebo darovat někomu v rodině, kdo také začíná.

Pro začátečníky bychom doporučili fitness in-line brusle, které jsou univerzální. Z naší nabídky doporučujeme z této kategorie brusle v hodnotě okolo 1000 - 2000 korun, jedná se například o brusle Spokey, NILS či Spartan. Začátečníci by také neměli zapomenout na chrániče a přilbu, které je v počátcích ochrání před následky nebezpečných pádů.

Obecně lze říci, že stejně jako u jiných produktů, vyšší cena brusle znamená také vyšší kvalitu. Kvalitnější brusle se projeví na pohodlí nohy v bruslích, jízdních vlastnostech, životnosti či designu bruslí. V naší nabídce můžete z této kategorie vybírat zejména brusle od renomované značky K2.

Intenzita využití in-line bruslí

Řiďte se také podle předpokládané intenzity používání bruslí, pokud budete jezdit často a intenzivně, budete potřebovat kvalitnější, robustnější a dražší brusle. Pokud předpokládáte, že vyrazíte jednou za pár týdnů, nemá moc smysl investovat do zbytečně drahých modelů. Pokud předpokládáte, že budete jezdit alespoň několikrát týdně, doporučujeme zakoupit brusle zhruba od 2000 - 2500 korun.

S kým budete jezdit

Pokud budete jezdit sami, vyberte si dle svých preferencí. Pokud však hodláte bruslit ve skupinách společně s někým, je dobré pořídit si velmi podobné brusle. Rychlejší ze skupiny bude muset stále čekat na druhého a ten se zase zbytečně nadře, aby stačil.

In-line brusle pak můžete vybírat podle jednotlivých parametrů bruslí (jejich částí). Jejich znalost vám usnadní orientaci u daných modelů a výběr náhradních dílů. Parametry bruslí rozebíráme ve článku:

Jak vybrat kolečkové in-line brusle - parametry bruslí