Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216

Outdoorové bundy - Jak vybrat správnou bundu pro turistiku (vlastnosti, materiály)

Jak jste se mohli dočíst v článku Jaké sportovní oblečení vám zajistí pohodlný pobyt v přírodě, důležitou součástí celého outdoorového oblečení je svrchní vrstva. Správný výběr svrchní vrstvy oceníte ve chvíli, kdy vám zrovna povětrnostní podmínky nebudou zrovna přát.

Co je to svrchní vrstva a jaká je její hlavní funkce?

Svrchní vrstva je ochranná vrstva, která vás chrání proti vlivům počasí a zároveň uchovává vlastnosti vrstev spodních.

Hlavní funkcí outdoorové bundy je tedy poskytnout maximální možnou ochranu těla před mrazem, větrem, chladem a ostatními nepříznivými podmínky počasí a tím pádem vás může ochránit třeba před zdravotními komplikacemi. Nevhodně zvolená svrchní vrstva vám může způsobit nepříjemný pocit z mokrého oblečení a to ztrátou tělesného tepla. Proto musí svrchní vrstva zabránit ztrátě tělesného tepla a prochladnutí.

Jaké jsou základní vlastnosti svrchní vrstvy?

Mezi základní a důležité vlastnosti svrchní vrstvy je, na které je třeba se při výběru bundy zaměřit, je nepromokavost, prodyšnost a tepelná odolnost. Výrobci tyto vlastnosti udávají přímo na výrobku - Co tyto údaje vlastně znamenají?

Nepromokavost outdoorové bundy

Outdoorová bunda musí být nepromokavá, čímž zabraňuje promočení spodní izolační vrstvy. Nepromokavost udává výšku vodního sloupce, při kterém tkanina propustí vodní kapky. Na základě evropských norem je dáno, že materiál je nepromokavý, odolá-li tlaku 1300 mm vodního sloupce. Toto ovšem nestačí, neboť například při kleknutí na zem se vyvolá tlak cca 15000 mm. Důležité je vybrat outdoorovou bundu s co nejvyšším vodním sloupcem (měřeno dle ISO 811).

Prodyšnost outdoorové bundy

Outdoorová bunda by měla být prodyšná, aby tělesné výpary mohly odcházet od těla ven a nedocházelo k hromadění vlhkosti ve spodních vrstvách, které musí zůstat suché. Prodyšnost svrchní vrstvy se měří v jednotkách Pa×m2/W (Ret), což vyjadřuje, jak je látka prodyšná (energie, kterou je nutné vyvolat k odpaření určitého množství vody při specifikované teplotě a vlhkosti). Čím je hodnota Ret nižší, myšleno nižší energie potřebná pro odvod vody, tím je látka prodyšnější (měřeno dle ISO 11092).

Jak poznám, že je sportovní bunda prodyšná?

  • Když je Ret < 6, velmi dobrá (< 20 000 g/m2×24 h)
  • Když je Ret = 6 až 13, dobrá (9 000 - 20 000 g/m2×24 h)
  • Když je Ret = 13 až 20, uspokojivá (5 000 - 9 000 g/m2×24 h)
  • Když je Ret > 20, neuspokojivá (< 5 000 g/m2×24 h)

Tepelná odolnost outdoorové bundy

Tepelná odolnost Rct vyjadřuje rozdíl teplot mezi dvěma porvrchy materiálu dělený výsledným tepelným tokem na jednotku plochy ve směru gradientu, je měřena v jednotkách K×m2/W. Čím je hodnota nižší, tím má materiál lepší izolaci a teplo, které se vyprodukuje vlastním tělem, neproudí ven (měřeno dle CSN EN 31092).

Propustnost vodních par outdoorové bundy

Propustnost vodních par vyjadřuje, kolik gramů se vypaří metrem čtverečním látky za 24 hodin, měří se v jednotkách g/m2×24 h. Znamená to, že čím je hodnota vyšší, tím látka daleko lépe propustí vodní páry (měřeno dle ISO 2528).

Outdoorové bundyVybírejte outdoorovou bundu podle ročního období

V zimě se velmi často používají sportovní bundy, které obsahují prodyšnou membránu (membránové materiály, tkaniny se zátěrem), tato membrána je odolná proti vodě a větru, a zároveň umožňuje transport tělesné vlhkosti. Celkovou funkčnost bundy zefektivní také účinný systém odvětrávání.

Během provozování fyzických aktivit v teplých měsících je vhodné použít svrchní vrstvu z vysoce prodyšného a větruodolného materiálu.

V dnešní době jsou velmi populární softshellové materiály - tyto materiály se vyznačují vysokou odolností vůči větru, nepromokavostí a solidní prodyšností. Využívají se hlavně v méně náročných klimatických podmínkách, což vám dovolí snížit počet vrstev na dvě. Jedná se o kombinovanou vrstvu, která v sobě spojuje vlastnost izolační a vlastnost ochranné vrstvy.

Z jakých materiálů se sportovní bundy nejčastěji vyrábějí?

Nejčastěji používané materiály jsou:

Bavlna

Bavlna je klasický přírodní materiál, který se vyznačuje dobrou prodyšností, dobrou termoregulací, nízkou hmotností a dobrou absorpcí vlhkosti. Bavlna se často používá ve směsi se syntetickými materiály. Jestliže jde o 100% bavlnu, pak se vyznačuje vysokou pružností a pevností. Bavlna je díky své prodyšnosti a schopnosti absorbovat vlhkosti velice příjemná k pokožce. Hlavní výhodou bavlny je odolnost vůči povětrnostním vlivům, netrhá se a nesráží se. Údržba oblečení z bavlny je snadná, lze ji bez problémů prát v pračce.

Duté vlákno

Vnitřek bundy je tvořen dvěma vrstvami kvalitního dutého vlákna. Tento materiál má tvarovou stálost a také vynikající izolační vlastnosti. První, vrchní strana bundy je podšita dutým vláknem o hmotnosti 150 g/m2, druhá vrstva, podšívka, je podšita dutým vláknem o hmotnosti 100 g/m2. Tak zvaná vzduchová mezera mezi těmito vrstvami poté zvyšuje tepelně izolační vlastnosti bundy.

Softshell

Bunda SENSOR Storm pánskáSoftshell je lehký, velice příjemný, velmi dobře prodyšný, a zároveň voděodolný dvouvrstvý materiál, který se na trh objevil teprve před několika lety. I přes tuto skutečnost se jejich popularita natolik zvýšila, že se stal softshell oblíbeným a vyhledávaným materiálem v rámci celé sportovní oblasti. Hlavním cílem softshellu je poskytnout majiteli v jednom kusu oblečení komfort do každých klimatických podmínek. Dokáže tak do jisté míry nahradit několik vrstev v jedné vrstvě sportovního oblečení. Softshell umožňuje perfektní voděodolnost, větru-vzodrnost, prodyšnost, a zároveň vykazuje vynikající hřejivé vlastnosti stejně jak to je u klasického fleecu. Softshell má několik vrstev, kdy vnější je z hustého, tkaného, elastického vlákna (s polyuretanovou vodoodpudivou úpravou), čímž zabraňuje vodě či sněhu se vsáknout do látky. Vnitřní vrstva je příjemný fleece, který drží teplo a transportuje vlhkost od těla ven. Tímto se pak člověk cítí v pohodlí za každých i nepříjemných klimatických podmínek. Mezi těmito dvěma vrstvami je tenká membrána, která zajišťuje odvod tělesné vlhkosti. Tato membrána je voděodolná a větru-vzdorná a pomáhá tak vnitřní fleecové vrstvě udržovat tělo v naprostém teple.

Membrane Extreme Stretch

Jedná se o vysoce prodyšnou hydrofilní membránu s dvojitou laminací. Membrána vykazuje vysokou prodyšnost, je odolná jak proti vodě, tak větru, a zároveň se vyznačuje vysokou pružností do všech směrů, čímž neomezuje člověka v pohybu. Tento materiál lze prát v pračce.

Microfleece

Mikrofleece je velmi lehký fleecový materiál s tepelným komfortem. Zaručuje vysoký komfort během jeho nošení a dokonale odvádí vlhkost od těla ven. Tato vlastnost materiálu je ideální při použití dalších vrstev oblečení. Rovněž je velice snadný na údržbu (dobře se pere).

Peří

Peří je součástí náplní péřových bund a představuje tradiční, osvědčený a nejvýkonnější izolační materiál. Péřové bundy poskytují maximální tepelný komfort při velmi nízké hmotnosti. Při správné údržbě materiálu si zaručíte vysokou spolehlivost a dlouhou životnost.

Bunda SENSOR ParachutePolyester

Velmi známý materiál polyester (PES), který je nejčastěji používané syntetické vlákno. Polyester je velmi měkký a pohodlný materiál s vysokou mírou savostí. Polyester se také vyznačuje svou odolností, hydrofobní, vysokou pevností a snadnou barvitelností. Nejčastěji je polyester používán v kombinaci s dalšími vlákny a to pro zvýšení elasticity. Polyester má velmi dobré tepelně izolační vlastnosti. Je dokonce odolný vůči vyšším teplotám (lze jej žehlit).

Polypropylen

Polypropylen se vyznačuje svou optimální schopností odvádět vlhkost od povrchu těla. Základem materiálu je polypropylenové vlákno, které má nízkou tepelnou vodivost a je odolné vůči bakteriím, plísním. Toto vlákno má minimální nasákavost.

Viskóza

Jedná se o umělé vlákno, které je příjemné na dotyk, vyznačuje se dobrou chladivostí, nemačkavostí a savostí.

Vlna

Vlna je materiál, který se vyznačuje vysokou savostí (dokáže absorbovat až 33 % vlhkosti), elasticitou a dokáže tělo udržet v teple a zároveň v chladu. Díky svým vlastnostem se vlna často používá v moderních funkčních prádlech. Její použití se pohybuje od +10 až -20°C. Její nevýhodou jsou vyšší nároky na praní a údržbu.

Mezi další materiály patří například Polartec Classic 200, Polartec, Power Stretch, Polartec Windbloc, Sympatex, Membrána GORE-TEX, Gelanots XP

Přečíst také:

Outdoor a camping vybavení

Jaké sportovní oblečení vám zajistí pohodlný pobyt v přírodě

Jak vybrat vhodné termoprádlo - funkční prádlo

Jak vybrat spací pytel, ve kterém neumrznete ani se neupečete

Jak vybírat stany - část 2. parametry stanu

Jak vybírat stany - část 1. základní pravidla

Chůze - nejzdravější a nejlevnější sport zlepší kondici vám i vaší peněžence!

Počasí si nevybereš, kvalitní outdoorové vybavení za dobrou cenu ano!

nebo přejít do kategorie sportovní bundy v našem e-shopu.

ShopRoku