Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216
TIP: Parkour Akce Výprodeje

Kvalitní nože Victorinox

Kvalita nožů VICTORINOX je po světě velice známá, neboť jejich první nůž se objevil již v roce 1884. Díky své rozšířené nabídce se VICTORINOX uplatní nejen v každé domácnosti, ale při řadě povolání - především u bezpečnostních složek státu, kdy pomáhají tyto nože při záchranářských akcích. Největší uplatnění nožů VICTORINOX je však ve volném čase a sportovních aktivitách.

Odolnost čepele zavíracích nožů nám zajistí speciální nerezová chrom - molybdenová ocel, která má po zakalení a popuštění tvrdost 56HRc. "HRc" je jednotkou tvrdosti, kterou dokážeme zjistit pomocí Rockwellovy metody. Různé vybavení nožů má odlišnou tvrdost, např. u pilek na dřevo, pilníků na nehty nebo u nůžek nalezneme tvrdost 53HRc. Šroubováky, otvíráky mají tvrdost 52HRc. Pilka a pilník u nožů VICTORINOX jsou kaleny a tvrdě chromovány, aby nedocházelo ke korozi.

Jak vybrat svůj první nůž VICTORINOX?

Jak správně vybrat svůj nůž VICTORINOX, když máme na výběr až 100 různých kombinací švýcarských zavíracích nožů a 300 rozdílných ostatních kapesních a řemeslnických nožů?

V první řadě je třeba si ujasnit k čemu bude nůž využíván, dle toho se pak nože rozdělují dle velikosti v milimetrech, kde máme na výběr nože od délky 58 mm, až po délku 111 mm.

Rozhodovat se podle účelu budeme hlavně v tom, kolik funkcí u nože skutečně potřebujeme. Počet funkcí se pohybuje od 5 do 29. Základních 5 funkcí budou vyhledávat především ti, kteří chtějí nůž VICTORINOX pro volný čas. Naopak záchranáři, hasiči naleznou nepostradatelnou pomůcku u nože s 15 funkcemi, pojmenovaném a zaměřeném právě na záchranářské práce např. Victorinox RescueTool.

Avšak i opraváři a domácí kutilové naleznou u VICTORINOX "svůj" nůž. Dobrým pomocníkem se může stát nářaďový nůž např. Victorinox SwissTool Spirit.

Obecně však lze říci, ať již si vyberete jakýkoliv kapesní nůž VICTORINOX, bude Vám zcela jistě vždy dobrým pomocníkem v jakékoliv situaci.

Jak se postarat o svůj kapesní nůž?

Aby životnost a stále dobrá "kondice" kapesních nožů byla co nejdelší a vypadaly stále jako nové, je velice důležité se umět dobře postarat i o daný nůž. Mezi základní údržbu nože patří nejen broušení, ale také leštění a ochrana proti mechanickému případně koroznímu poškození.

Základní zásady údržby nože:

1. Čištění - nože musíme pravidelně čistit, nejlépe po každém použití, jelikož prach, špína a zbytky potravin, které na noži zůstanou se mohou zanést mezi želízka a jiné dosedací plochy a ty nám mohou pak značně znepříjemnit otevírání nože. Pokud máte pocit, že se Vám nůž těžce otvírá, doporučuje se ponořit jej do teplé vody s tekutým mycím prostředkem a želízka opatrně rozhýbat. Poté je třeba nůž důkladně vysušit a dosedací plochy promazat olejíčkem. Pokud však budeme nůž po každém použití umývat, nebude tento postup potřeba.

2. Broušení nože - k přebroušení nože bude většina z nás znát brusný kámen, který bude zavlhčený vodou případně olejem a bude se provádět broušení po celé délce ostří, kolmo k podélné ose čepele. Začátečníci a nezkušení by si však měli dát pozor, protože tímto postupem lze lehce značkový nůž zničit. Začátečníkům se doporučuje zakoupit brusný systém s podporou nastavení následného udržení úhlu fasety.

3. Leštění nože - dalším postupem je leštění, které se používá k odstranění skvrn oxidického původu. I toto však není problém a lze skvrny lehce odstranit nerezovou, avšak měkkou vatou s olejem nebo případně pastou obsahující kysličník hlinitý ( oxid hlinitý Al2O3).

4. Posledním důležitým faktorem údržby je skladování. Při nošení nože v kapse kalhot dochází opět k zanášení nečistot. Proto se doporučuje, aby každý skládací nůž nosil v kapesním pouzdře, čímž se také prodlouží samotná životnost nože.


Tyto nože jsou skvělý tip na praktický dárek pro muže, s kterým určitě nešlápenete vedle.

Na našem sportovním eshopu naleznete širokou nabídku v kategorii Camping a Outdoor - Kapesní nože Victorinox.