Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216
Poradna Vše o nákupu O nás Kontakty
iBOD
Zadejte číslo Vaší iBOD karty (bez mezer)
/

Koloběžky pro dospělé zaručují zábavu a adrenalin v jednom!


Zdaleka už koloběžky nejsou zábavou pouze dětí, oblíbili si je ve většině případů také dospělí. Koloběžky pro dospělé a pro děti v dnešní době dobývají trh, avšak se nemusíme bát, trh s jízdními koly koloběžky nikdy nepřekonají.

Proč je tomu tak? Proč jsou tak oblíbené koloběžky pro dospělé? Hlavní důvody jsem zmínila v předchozím článku Jaké jsou základní důvody, kvůli kterým si lidé pořizují koloběžku?. Pro ty, kteří ještě výhody koloběžek pro dospělé neznají, doporučují přečíst!

Kam můžeme vyrazit s koloběžkou pro dospělé?

Nyní se nacházíte v situaci, kdy jste pro koloběžku nadšeni a chcete si ji za každou cenu pořídit. V tomto případě Vás určitě podporuji, nicméně vás na chvíli zastavím.

Než se pustíte do samotného výběru své koloběžky, tj. koloběžky pro dospělé, a hledání vhodného obchodu (kamenné prodejny či e-shopu), je třeba si v prvé řadě odpovědět, kam s koloběžkou vyrazíte a na jakém terénu s koloběžkou budete jezdit.

S koloběžkou můžete vyjet opravdu kamkoliv, klidně na konec světa :-), proto je tak důležité si na tuto otázku odpovědět už nyní a pro účely své jízdy přizpůsobit správný typ koloběžky.

V předchozím článku jsme se dočetli, že se koloběžky obecně hodí na silnici, v tomto případě se jedná o městské koloběžky.

Koloběžky pro dospělé se dále hodí na nezpevněný, náročný terén. Pro ty odvážnější a nadšené sportovce mohou být koloběžky určené třeba na sjezdy po horách. Tato skupina koloběžek se nazývá koloběžky určené pro turistiku.

Teď se sami zařaďte, do jaké skupiny kolobkářů patříte.

Jak vybrat koloběžku pro dospělé?

V předchozím článku Jak vybrat správnou koloběžku, jsem vám shrnula základní parametry, které jsou při výběru správné koloběžky důležité. Dovolím si je alespoň v krátkosti rozebrat.

Při výběru koloběžky věnujte pozornost převážně těmto parametrům:

Nosnost koloběžek

Jedná se o maximální zatížení, které je koloběžka schopna unést. Zaměříme se na dospělého člověka, kdy se jeho průměrná váha pohybuje kolem 80 kg. Koloběžky pro dospělé se přímo k této váze vyrábějí. Nyní se musíte rozmyslet, k jakému účelu budete koloběžku skutečně používat.

Koloběžky, které mají nosnost do 80 kg nebo také do 100 kg jsou vhodné převážně pro děti. Je třeba upozornit, že budete-li takovou to koloběžku dlouhodobě používat, koloběžka se vám zanedlouho opotřebí, a tudíž se s koloběžkou můžete brzy rozloučit.

Neříkám, že tuto koloběžku nemůžete používat vůbec, ale pouze při občasném ježdění ve městě či po silnici. Pro tento účel Vám s největší pravděpodobností postačí koloběžky s nosností do 100 kg (při jízdě ve městě nehrozí nějaký náročný terén), avšak doporučuji koloběžku s nosností minimálně od 100 kg.

Do terénu, kdy je třeba počítat s větším zatížením a to hlavně z důvodu nerovnosti terénu, jsou pak vhodné koloběžky s ocelovým rámem, které jsou odolné proti větším nárazům. Na řadu přicházejí koloběžky s nosností od 100 kg do 150 kg.

Výška řídítek koloběžek

Při jízdě na koloběžce buďte v mírném předklonu, což je moment, kdy poznáme, jak vysoko mají být řídítka koloběžky posazena.

Jsou-li řídítka příliš nízko, budete se nacházet zbytečně v křečovitém předklonu, což bude mít z dlouhodobého hlediska za následek bolestivost vašich zad.

Máte-li řídítka naopak zbytečně vysoko, tento stav jízdy vám znemožňuje koloběžku správně ovládat.

Nezapomeňte, že oba případy jízdy na koloběžce vám eliminují požitek z jízdy.

Výšku řídítek si proto nastavte dle svého postoje (dle své výšky). Většinou se výška řídítek pro dospělého člověka pohybuje od 90 do 130 cm.

Typ brzd koloběžek

Dříve jsme si už řekli, že na trhu se můžeme setkat s třemi druhy brzd, kterými jsou nášlapné, čelisťové a kotoučové.

Všechny tyto typy se liší její stavbou, funkcí a samozřejmě cenou.

Pro koloběžky, které jsou určené do města, bohatě postačí nášlapná zadní brzda, pro rekreační kolobkáře zase čelisťové brzdy (tento typ brzd je cenově dostupný, výhodou je snadná údržba). Poslední, kotoučové brzdy, využívají převážně sportovně založení kolobkáři.

Materiál koloběžek

Koloběžky jsou nejvíce vyráběny s ocelovým rámem, hliníkovými řídítky, vidlicí a brzdami.

Tato kombinace materiálů bohatě postačí pro běžné ježdění, to je do města či po silnici. Nutno podotknout, že tato koloběžka je o něco těžší ale zase cenově přijatelnější.

Jestliže máte s koloběžkou větší úmysly, pořiďte si koloběžku s odlehčeným materiálem, to znamená s hliníkovým rámem nebo dokonce karbonem.

Nezapomeňte však, že čím menší váha koloběžky, tím lepší požitek ze samotné jízdy.

Skládací koloběžky pro dospělé

Jednou z variant koloběžek jsou takzvané skládací koloběžky. Proč se zrovna skládací koloběžky staly takovým hitem? Jednoduše proto, že se vyznačují nižší nosností.

Díky této výhodě si ji můžete prostě přenést kamkoliv, kam chcete. Můžete si ji také zabalit do kufříku.

Jsou skládací koloběžky vhodné pro dospělé?

Nemyslím si, že jsou skládací koloběžky tou správnou volbou pro dospělého člověka. Ptáte se proč? Jak jsem zmínila výše, průměrná váha dospělého člověka je 80 kg a nosnost skládacích koloběžek je do 100 kg. Nyní si můžeme spojit tyto dvě informace do jedné a vzejde nám, že váha dospělého člověka plus zatížení koloběžky při doskoku převýší maximální nosnost skládací koloběžky.

Neříkám, že se dospělý člověk na skládací koloběžce nemůže projet, nicméně tato koloběžka není vhodná na dlouhé vyjížďky či dlouhodobé ježdění. Skládací koloběžky jsou vhodné převážně pro děti.

Prohlédněte si celou naši nabídku skládacích koloběžek, kde si koloběžky můžete vyfiltrovat podle nosnosti, velikost koleček či výrobce.

Koloběžky pro dospělé s nafukovacími koly

Druhou variantou koloběžek jsou koloběžky s nafukovacími koly. Zde mohu s klidem říci, že tyto koloběžky jsou určitě vhodné pro dospělé. Proč je tomu tak? Tyto koloběžky mají robustnější rám než skládací koloběžky, a zároveň jsou vybaveny většími nafukovacími koly, často i s předním větším kolem.

Koloběžky s nafukovacími koly se vyrábějí s nosností do 80 kg, do 100 kg, nebo až do 150 kg. Nebojte se, v této skupině koloběžek si určitě vyberete. Pro dospělého člověkadoporučuji zakoupit koloběžku s nosností od 120 kg až do 150 kg, neboť tyto koloběžky s nafukovacími koly s nosností do 100 kg jsou vhodnější spíše pro děti, než pro dospělé.

Koloběžky s nafukovacími koly se hodí jak do města, tak do náročnějšího terénu(například sjezd na koloběžce), nebo prostě na delší výlet v přírodě. Pro pohodlnou jízdu na delší cestu jsou vhodné koloběžky, které mají rozměr předního kola alespoň 26 cm a rozměr zadního kola 20 cm. V našem obchodě naleznete takovou koloběžku, jedná se koloběžku MASTER 26-20.

Prohlédněte si celou nabídku koloběžek s nafukovacími koly, kde si můžete naše koloběžky vyfiltrovat třeba podle nosnosti, takže se nemusíte bát špatnému výběru.

Jestliže si nevíte rady, můžete se na nás kdykoliv obrátit.


Přečtěte si také:

Jak vybrat správnou koloběžku

Jaké jsou základní důvody, kvůli kterým si lidé pořizují koloběžku

Pořizujeme základní příslušenství a doplňky pro koloběžky

Skládací koloběžky jsou ideálním dopravním prostředkem pro děti

Dětská koloběžka a jiné koloběžky (nejen) pro děti

Koloběžky MASTER

nebo přejděte rovnou k výběru koloběžky v e-shopu.