Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216
TIP: Parkour Akce Výprodeje

Jaké sportovní oblečení vám zajistí pohodlný pobyt v přírodě

Abyste si zaručili úspěšné a zároveň pohodlné absolvování i vícedenních pobytů v přírodě a na horách, je důležitá nejen psychická odolnost a dobrá fyzická kondice, velmi důležitý je také správný výběr turistického vybavení - v tomto článku se zaměříme na základ celého outdoorového vybavení, čímž je outdoorové sportovní oblečení.

Určitě každý turista ví, že některé túry mohou být velice náročné a jsou doprovázeny náročnými podmínkami, například túry hustými mokrými lesy, překonávání potoků nebo kosodřevinou porostlé hřebeny, což může mít dopad například na otlaky nohou při výběru nesprávných outdoorových bot, zima v nevhodně zvoleném spacáku, mokro ve špatně zvoleném stanu, nebo prochladnutí při výběru nesprávného oblečení.

Jedna z nejdůležitějších a často velmi podceňovanou součástí outdoorového vybavení je oblečení, které slouží ke správné regulaci tělesné teploty a odvádění tělesné vlhkosti během fyzických aktivit.

Vybíráme outdoorové sportovní oblečení - Co vše lze zahrnout do oblečení pro outdoor?

V dnešní době je výběr kvalitního outdoorového oblečení často podceňován.

Ač se to nezdá, správný výběr outdoor oblečení vám:

  • zpříjemní krátké procházky v přírodě,
  • zvýší fyzický výkon při provádění některého sportu,
  • nebo může být velice užitečným pomocníkem při náročných vysokohorských túrách.

Přeci jen jednodenní výlet do Beskyd je jiný, než například vysokohorská túra v Alpách.

Sportovní oblečeníPři výběru outdoor sportovního vybavení si musíte dát pozor na několik věcí, ke kterým se hned dostaneme.

Už jste si odpověděli na otázku, jaké podmínky vás při dané aktivitě čekají - sportu či turistice?

Už jste si také stanovili, kolik peněz za sportovní oblečení chcete utratit?

Nebo už víte, kde sportovní oblečení chcete zakoupit?

Všechny tyto otázky jsou při výběru sportovního oblečení důležité.

Do outdoorového sportovního oblečení patří:

Termoprádlo nebo také často nazývané funkční prádlo

Termo prádlo umožňuje díky speciálnímu tvaru a použitých vláken odvádět pot od pokožky pryč. Oproti prádlu z bavlny není nasákavé, tudíž umožní potu se odpařit do vnějšího prostředí a samo tak zůstává suché, stejně jako vaše pokožka. Suchá pokožka se daleko pomaleji ochlazuje, takže vaše tělo zůstává také v teple - proto označení "termo" prádlo.

Jaké jsou zásady vrstvení funkčního prádla?

TermoprádloObecně se rozlišují tři základní vrstvy funkčního prádla:

1. vrstva - termoprádlo - funkční spodní prádlo

Jedná se o funkční spodní prádlo, které musí přilnout přímo k pokožce těla. Spadá zde spodní prádlo, ponožky a trika.

2. vrstva - termoizolační vrstva oblečení

Jedná se o vrstvu oblečení, které udržuje správnou tělesnou teplotu a zároveň propouští vlhkost. Spadají zde roláky, mikiny (fleece) apod.

3. vrstva - svrchní vrstva oblečení

Svrchní vrstva oblečení udržuje tělesné teplo a může odvádět vlhkost z těla ven, například bundy, větrovky (vrstva proti větru).

Více informací o termoprádlu a jednotlivých se dozvíte v článku Jak vybrat vhodné termoprádlo - funkční prádlo.

Nebo přejděte do kategorie termo prádlo přímo do e-shopu

Outdoorové bundy

Jak již bylo zmíněno výše, do svrchní vrstvy outdoorového oblečení patří bunda, která je důležitou součástí outdoorového oblečení. Kvalitní bundu oceníte ve chvíli, kdy vám zrovna povětrnostní podmínky nepřejí. Mezi hlavní vlastností svrchní vrstvy je nepromokavost, prodyšnost a tepelná odolnost. Při výběru je třeba vzít v úvahu nejen vlastnosti svrchní vrstvy, ale také materiály, ze kterých se outdoorová bunda vyrábí.

Chcete se dozvědět více o svrchní vrstvě? Přečtěte si článek Outdoorové bundy - Jak vybrat správnou bundu pro turistiku (vlastnosti, materiály).

Nebo přejděte do kategorie sportovní bundy přímo v našem e-shopu.

Outdoorové kalhotyOutdoorové kalhoty

Stejně jako u outdoorových bundách je to také u outdoorových kalhot. Outdoorové kalhoty by měly vaše nohy ochránit před mrazem, chladem a dalšími nepříznivým počasí, a zároveň by měly zajistit, abyste se příliš nepotily a zároveň byly v teple. Outdoorové kalhoty jsou vyráběny z různých materiálů, mezi které patří například peří, duté vlákno či soft-shell.

Chcete se dozvědět více o turistických kalhotách? Přečtěte si článek Outdoorové kalhoty - Vybíráme kalhoty pro turistiku (druhy, použití, materiály).

Nebo přejděte do kategorie kalhoty přímo v našem e-shopu.

Outdoorové boty - turistická obuv

Základem každé vysokohorské túry či pobytu v přírodě vůbec jsou kvalitní boty. Outdoorové boty si vybíráme podle toho, v jakých podmínkách je budeme nosit. Je opravdu rozdíl, když budeme chodit po mírných kopcích, nebo třeba šplhat po skalách. Outdoorové boty se tedy dělí dle svého účelu, a to na pohorky, trekové boty či polobotky, turistické sandály nebo skelety.

Kombinézy

Kombinézy jsou určeny do extrémních podmínek, například pro lyžování či snowboarding, nebo na výlety v zasněženém terénu. Vhodnou kombinézu poznáte podle toho, že vás nikde neškrtí, materiál je voděodolný a prodyšný, kombinéza by měla být také opatřena kapucí.

Návleky

Návleky jsou užitečnou pomůckou jak v létě, tak v zimě. V létě vás návleky ochrání před vniknutím nečistot a vlhkosti. Částečně lze tomu zabránit nošením dlouhých kalhot po celý rok. V parných letních měsících jsou rozhodně pohodlnější kraťasy, bota tak zůstává nechráněna proti nečistotám, prachu a vlhku. V zimě pak není o použití návleků nejmenší pochyb. Důležité však je vybrat správný a funkční návlek.

Návleky

V naší nabídce e-shopu lze zakoupit například tyto návleky:

Návleky SPOKEY Scout Navy

Návleky SPOKEY Scout Gray

Návleky SPOKEY Scout Navy

Návleky SEA TO SUMMIT Gore-Tex Alpine Gaiters XL

Čepice

Čepice jsou často podceňovanou součástí sportovního oblečení, avšak velice důležitá součást ochrany naší hlavy před nepříznivým počasím - v mrazivém počasí naprostou nutností. Vybírejte takovou čepici, která vaši hlavu dostatečně a spolehlivě zakryje, zahřeje a zároveň vám bude dobře padnout.

Chcete se podívat na nabídku čepic?

Přejděte do kategorie sportovní čepice přímo v našem e-shopu.

Rukavice

Další důležitou součástí sportovního oblečení jsou rukavice, které slouží k ochraně rukou proti chladu, mrazu a poranění. Rukavice zastávají další funkci a to, že jsou pro mnohé z nás módním doplňkem. Co se týče sportovních aktivit v přírodě, jsou důležitým doplňkem, který zajistí celkový komfort při sportu, v turistice, cyklistice, lyžování, horolezectví atd.

Chcete se podívat na nabídku rukavic?

Přejděte do kategorie rukavice přímo v našem e-shopu.

Další sportovní oblečení

Mezi další části sportovního oblečení patří:

šátky a čelenky

vesty

ponožky

Přečíst také:

Outdoor a camping vybavení

Jak vybrat vhodné termoprádlo - funkční prádlo

Outdoorové bundy - Jak vybrat správnou bundu pro turistiku (vlastnosti, materiály)

Jak vybrat spací pytel, ve kterém neumrznete ani se neupečete

Jak vybírat stany - část 2. parametry stanu

Jak vybírat stany - část 1. základní pravidla

Chůze - nejzdravější a nejlevnější sport zlepší kondici vám i vaší peněžence!

Počasí si nevybereš, kvalitní outdoorové vybavení za dobrou cenu ano!

nebo přejít do kategorie sportovní oblečení v našem e-shopu.