Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216

Jaké oblečení na snowboard si zakoupit

U snowboardingu není důležité vybrat pouze správné snowboardové vybavení, důležité je také si vybrat správné snowboardové oblečení. Snowboarding je typický svým vlastním stylem oblékání, který je volný, pohodlný a současně účelný.

Hlavní rozdíl mezi lyžařem a snowboardistou poznáte v tom, že snowboardista má volnější střih snowboardové bundy a snowboardových kalhot.

Do základního snowboardového oblečení rozhodně patří:

Je třeba však zmínit, že při výběru snowboardového oblečení není důležitý pouze vzhled, ale především je třeba sledovat funkčnost a úroveň použitých materiálů oblečení ? to znamená, že je třeba vzít v potaz míru voděodolnosti, propustnost, míru zateplení a flexibilitu jednotlivých částí oblečení (například odnímatelná kapuce, počet větracích otvorů, atd.)

Co se oblečení na snowboard týče, není zde důležitá pouze vrchní vrstva, během jízdy na snowboard zjistíte, že se buď rychle zpotíte, nebo naopak vám hrozí prochladnutí.

Proto se doporučuje další spodní vrstvaoblečení, která je vyrobena ze savého prodyšného materiálu (například termo prádlo, termotričko a další), která udržuje tělo pěkně v suchu.

Druhá vrstva by vás měla tepelně izolovat. Sáhněte tedy po mikině, nebo například po bundě z fleecu.

Třetí vrstva by vás měla chránit před vlhkem a větrem, zde svou funkci plní prodyšné, nepromokavé snowboardové bundy.

Bunda na snowboard - Jak si vybrat snowboardovou bundu?

V prvé řadě je třeba brát v potaz to, že při snowboardingu přijdete velmi často ke kontaktu se sněhem, proto je třeba zvolit takové oblečení, které je odolné proti vlhku a oděru.

Co se snowboardové bundy týče, s výběrem snowboardové bundy jsou spojeny tyto základní faktory:

Velikost snowboardové bundy

SnowboardJak již bylo uvedeno výše, snowboarding je typický svým volným stylem, to znamená, že bunda na snowboard by měla být dostatečně velká, aby vás při žádném pohybu nikde netahala. Správnou velikost snowboardové bundy poznáte také podle toho, že když zvednete ruce nad hlavu, tak vám konce rukávů bundy nebudou sjíždět na předloktí. Snowboardovou bundu si vyzkoušejte na oblečení, ve kterém budete jezdit ? to znamená spodní vrstva, popřípadě druhá vrstva oblečení. Důležité je, abyste se v ní cítili maximálně pohodlně.

Estetický vzhled snowboardové bundy

Bunda na snowboard by se vám tedy měla v prvé řadě líbit, to znamená, vyberte si takovou barvu a střih, který se vám nejvíce líbí, a ve kterém se nejvíce cítíte.

Nepromokavost snowboardové bundy (wateproof)

To, zda je snowboardová bunda nepromokavá určuje daná ISO norma, která rozděluje oblečení na to, zda je promokavé či nepromokavé. Každá snowboardová bunda by měla být však nepromokavá. Jestliže je bunda nepromokavá, musí mít vodní sloupec minimálně od 1200 do 1500 mm. Ty nejkvalitnější snowboardové bundy odolávají vodnímu sloupci až desítky metrů. Obecně platí, že čím vyšší číslo, tím více bude vaše snowboardová bunda odolná a ochrání vás před mokrem i v těch velmi extrémních podmínkách.

Snowboardová bunda musí být odolná proti větru (windproof)

Celkovou teplotu uvnitř snowboardové bundy ovlivňuje vítr. Proto se doporučuje si pořídit takovou bundu na snowboard, která bude odolná proti větru zvenčí, ale zase bude prodyšná zevnitř. Dejte si tedy při nákupu nové bundy pozor na to, která snowboardová bunda je a která není odolná proti větru.

Prodyšnost snowboardové bundy (breathability)

Nezdá se to, ale také během odpočívání ztratíte více než půl litru tekutiny za den. Doporučujeme si tedy pořídit takovou snowboardovou bundu, která umožňuje dostatečně dýchat, ale ne prostřednictvím otvorů a větráním, ale díky své speciální struktuře látky.

Míra zateplení snowboardové bundy

Bundy na snowboard se liší svou mírou zateplení. Nyní je třeba si uvědomit, jaký typ jezdce jste a v jakých podmínkách budete jezdit. Lehčí snowboardové bundy bez zateplení mají pouze podšívku ze síťoviny. Tyto bundy jsou uzpůsobeny tak, že odvádějí nejlépe tělesné páry. Předpokládá se, že v ní budete stále aktivní a v pohybu. Jestliže spíše preferujete snowboardovou bundu se zateplením, v klidu si můžete odpočinout například u stánku s občerstvením. Tyto bundy jsou určeny pro ty, kteří se příliš nezpotí a preferují příjemný pocit tepla.

SnowboardVětrací otvory snowboardové bundy

I když vaše snowboardová bunda bude mít vysokou míru prodyšnosti, při aktivním pohybu se budete stejně více potit. Aby nedocházelo k srážení tělesné páry na vnitřní straně látky, jsou snowboardové bundy vybaveny větracími otvory na zips ? tak zvané ventingy. Větrací otvory jsou nejčastěji umístěny na bundách v podpaží, popřípadě na zádech. Větrací otvory se dají snadno rozepnout a pomohou vám rychle odvést tělesné páry z těla pryč. Dají se otvírat a zavírat dle vaší současné potřeby.

Snowcatcher - pás proti sněhu

Bundy na snowboard jsou vybaveny pásem proti sněhu, tak zvaný snowcatcher. Tento pás vás chrání před sněhem a větrem. Zapínání pásu je jednoduché, pás se zapíná na druky. Některé snowboardové bundy umožňují odepnutí pásu. Pás je také vybaven gumovými proužky a to z toho důvodu, aby se vám nevyhrnoval. Také se velmi často dá pomocí poutek připnout k poutkům snowboardových kalhot.

Kalhoty na snowboard - Jak si vybrat snowboardové kalhoty?

Další důležitou součástí snowboardového oblečení jsou kalhoty na snowboard. Vybírejte snowboardové kalhoty na základě těchto faktorů:

Kupujte pouze snowboardové kalhoty

Mnoho lidí si místo pravých snowboardových kalhot pořídí na prkno buď lyžařské, nebo jiné outdoorové kalhoty. Opravdu, pro snowboarding je zapotřebí koupit pravé snowboardové kalhoty. Věřte, že již po prvním dni ježdění na snowboardu pocítíte zásadní rozdíl. Vůbec nezáleží, jestli jste začátečník nebo pokročilý snowboardista, chybu určitě neuděláte, když si koupíte kvalitní, nepromokavé snowboardové kalhoty. V prvé řadě, jako začátečník, budete trávit více času na kolenou nebo na zadku a v těchto chvílích určitě oceníte nepromokavost kalhot. Jestliže si vezmete obyčejné kalhoty, hned po prvním pádu zjistíte, že jste mokří až na kost a bude vám zima. Tímto si můžete požitek ze snowboardingu znechutit.

SnowboardSprávná délka nohavic snowboardových kalhot

S šířkou snowboardových kalhot si až tak hlavu nemusíte lámat, neboť obvod pasu lze zpravidla nastavit pomocí pásků na suchý zip. Důležité je si vybrat kalhoty se správnou délkou nohavic. Ideální délku nohavic poznáte podle toho, pokud vám při dřepu konec nohavice nevyjede přes horní okraj snowboardové boty. Další důležitý faktor je, že vás kalhoty nesmí tahat přes stehna či v rozkroku.

Větrací otvory snowboardových kalhot

Stejně jak tomu bylo u snowboardové bundy, také u snowboardových kalhot jsou velice užitečné ventingy ? větrací otvory. Na snowboardových kalhotách jsou ventingy umístěny po bocích kalhot nebo na vnitřní straně nohavic. Větrací otvory u kalhot se také dají velmi snadno rozepnout a tím pomůžete rychlému odvodu tělesné páry od těla pryč.

Střih snowboardových kalhot

Snowboardové kalhoty jsou typické svým volným střihem, nízkým rozkrokem a širokými nohavicemi. Takto vypadají bezesporu kalhoty na snowboard, které jsou zároveň velmi praktické při ježdění, neboť dovolují snowboardistům maximální volnost a pohodlí při jízdě, při skocích či různých tricích. Rada na závěr: Pokud vás někde snowboardové kalhoty táhnou, určitě si vyzkoušejte jiné.

Odolnost proti oděru

Jak již bylo zmíněno, při jízdě na snowboardu vás může překvapit nepříjemný pád. Vybírejte tedy takové snowboardové kalhoty, které jsou nejen nepromokavé, ale také odolné proti oděru. Kvalitní snowboardové kalhoty jsou vyrobené ze zpevněného materiálu, nebo jsou vycpané na rizikových místech (například kolena, zadek). Tímto se změkčí vaše pády a zvýší pevnost snowboardových kalhot.

Funkčnost proti estetičnosti snowboardových kalhot

Mnoho snowboardistů se daleko více zajímají o estetický vzhled snowboardových kalhot před důležitou funkčností kalhot. Opravdu, nezapomínejte na funkčnost snowboardových kalhot ? to znamená nepromokavost, prodyšnost nebo například počet větracích otvorů. Na svahu to určitě oceníte daleko více než vzhled kalhot!

Snowboardové rukavice - Jak si vybrat rukavice na snowboard?

Do skupiny snowboardového vybavení se také řadí rukavice na snowboard. Rukavice jsou velmi důležitou součástí snowboardisty a to proto, že dochází k častému kontaktu rukou se sněhem.

Snowboardové rukavice tedy plní v prvé řadě funkci ochrannou ? chrání vaše ruce před sněhem, ledem a dopadem. Z tohoto důvodu jsou rukavice vyráběny ze zpevněného silnějšího a voděodolného materiálu. Doporučujeme vybrat takové rukavice, které jsou trvanlivé, nepromokavé, mají zpevněnou dlaň a speciální výztuhu zápěstí.

Při výběru snowboardových rukavic se zaměřte na:

Velikost rukavic na snowboard

Základem je, aby vás snowboardové rukavice nikde netlačily, mohly by vám začít vaše prsty mrznout. Jestliže si nejste zcela jisti správnou velikostí rukavic, doporučujeme si změřit vaši dlaň od zápěstí až po konec prostředníčku. Tento údaj napište do objednávacího formuláře a my se vám pokusíme vybrat správnou velikost rukavice.

SnowboardProdyšnost snowboardových rukavic

Stejně jak tomu je u snowboardových kalhot nebo bundy, také rukavice by měly být vyrobeny z voděodolného a prodyšného materiálu. Jestliže preferujete větší tepelný komfort, vyberte si snowboardové rukavice s vnitřní fleecovou vložkou, kterou můžete hravě vyjmout. Tyto snowboardové rukavice daleko rychleji schnou. Hlavní rozdíl mezi palcovými a prstovými rukavicemi je v tom, že s palcovými rukavicemi pociťujete větší teplejší komfort, zatímco v prstových rukavicích lépe manipulujete s vázáním nebo zipem bundy či kalhot.

Provedení snowboardových rukavic

Snowboardové rukavice se vyrábějí ve dvou provedeních a to snowboardové rukavice s dlouhým rukávcem přes bundu a snowboardové rukavice s krátkou manžetou pod bundu. Prstové snowboardové rukavice jsou krátké, jednovrstvé určené pro jízdu n a rampě.

Snowboardové rukavice s vlastním chráničem

Na trhu se také setkáte se snowboardovými rukavicemi s vlastním chráničem, který ochrání vaše zápěstí při nenadálém pádu. K některým modelům rukavic se dají chrániče dokoupit.

Termo prádlo na snowboard - Jak si vybrat termo prádlo?

Jak už bylo zmíněno výše, u snowboardového oblečení není důležitá pouze vrchní vrstva oblečení (snowboardová bunda, snowboardové kalhoty), doporučuje se také zaměřit na druhou, popřípadě třetí vrstvu oblečení:

Druhá vrstva vám pomůže odvádět vlhkost v podobě potu od pokožky a tím zabráníte ochlazení nebo naopak přehřívání těla zapříčiněné důsledkem fyzické aktivity. Touto vrstvou udržujete své tělo v optimálním tepelném komfortu. Tato transportní vrstva je v přímém kontaktu s vaší kůží, vyrábí se z neabsorbujících syntetických vláken, která nejen izoluje, ale také umožňuje odvádět tělesné páry od vašeho těla pryč. Tato syntetická vlákna nebobtnají, meziprostory ve tkanině zůstávají otevřené a tímto prádlo zachovává svou prodyšnost. Důležité, jak zajistit, aby termoprádlo plnilo dobře svou funkci je, aby na vašem těle bylo obeplé.

Třetí izolační vrstva je vyrobena z různých druhů izolačních vláken a tkanin. Velmi často se používají materiály vyrobené ze syntetických vláken, které neabsorbují vlhkost, a proto si tímto zanechávají dobré izolační vlastnosti. Syntetika má také ve srovnání s přírodními vlákny větší schopnost transportu vlhkosti a to díky menší absorpci vody. Syntetické materiály také daleko rychleji schnou než přírodní materiály. Do třetí vrstvy lze zahrnout různé fleecové oblečení.

Posledním typem je ochranná vrstva, která vás chrání proti povětrnostním vlivům. Tato vrstva musí být nepromokavá a zároveň musí být prodyšná a to proto, aby zamezila hromadění vlhkosti zevnitř v izolační vrstvě.

Přečtěte si také:

Zima nám právě začíná a my jsme se rozhodli Vám oprášit zimní nabídku sportovních potřeb!

Snowboarding a vybavení

Jak vybrat snowboard?

Jak vybrat vázání na snowboard?

Jak vybrat boty na snowboard?

Jak vybrat helmy na snowboard?

Jak vybrat brýle na snowboard?

Jak vybrat chrániče na snowboard?

Jaké příslušenství na snowboard zakoupit?

ShopRoku