Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216
TIP: Parkour Akce Výprodeje

Jak vybrat waveboard

Pokud sháníte waveboard, připravili jsme pro vás tento článek, ve kterém naleznete nejdůležitější údaje o tom, na co si dát při výběru pozor. Široký výběr waveboardů naleznete na našich webových stránkách v sekci skateboardů.

1. Kolečka waveboardu

Kvalitní kolečka pro waveboard stojí okolo 500 Kč. Kvalitní kolečka se vyplatí pořídit, pokud waveboard budete užívat intenzivně. Je nutno si uvědomit, že waveboard má na rozdíl od skateboardu nebo in-line bruslí pouze dvě kolečka. Ta jsou z toho důvodu extrémně namáhaná. Zejména je zatíženo kolečko zadní. Pamatujte si, že nekvalitní kolečka můžete v létě na rozpáleném asfaltu sjet i za pár hodin!

Jak poznat kvalitní kolečka?

Doporučuje se nejprve zaměřit na značku koleček. V ideálním případě by se značka koleček měla shodovat se značkou waveboardu. Poté si můžeme být do jisté míry jisti, že jsou tato kolečka vyvinutá právě pro jízdu na waveboardu. Značka koleček najdete na jejich bocích. Většina méně kvalitních koleček žádnou značku na sobě nemá nebo na nich lze nalézt pouze nekonkrétní grafika bez konkrétní značky. Waveboardy s méně kvalitními kolečky jsou ovšem o dost levnější, takže bude záležet na vás, jak často chcete waveboard využívat, jak dlouho jej chcete mít a kolik do něj budete chtít investovat. Rekreačním a sporadickým jezdcům či měnším dětem stačí i no name kolečka. Po částečném opotřebení koleček doporučujeme prohodit zadní a přední kolečko. Zadní se z uvedených důvodů opotřebovává rychleji.

Důležitá je u koleček také jejich tvrdost a velikost Důležité je sledovat tak zvanou tvrdost koleček. Vhodná tvrdost koleček pro jízdu na waveboardu by mšla být v rozmetzí 84 - 90A. Měkčí kolečka se vám budou mnohem rychleji sjíždět.

Co se týče velikosti koleček, u waveboardu by měla být asi 76 - 80 milimetrů.

2. Caster u waveboardu

Caster je součástka, ve které je kolečko uchycené. Je to jedna z nevíce namáhaných částí waveboardu. Cena nového casteru je okolo 250Kč. Podstatné jsou u něj zejména dvě vlastnosti.

a) Druh a síla materiálu

Ideálně je caster vyroben z oceli. Vyrábějí se i castery ze slitiny hliníku, u kterých záleží na odolnosti slitiny. Nekvalitní caster může prasknout, což by způsobit úraz.

b) Ložiska

Ložiska by měla být odolně zapouzdřena. Ložiska musí vydržet extrémní zátěž, ke které dochází již při samotné jízdě a zejména skocích. Neznačková a levnější ložiska mají pouzdra ložisek jen lehce znýtována a jejich kvalita může být nižší. Caster se pak může dříve opotřebovat, což se pak pozná tak, že se caster začne při otáčení zasekávat. Je pak nutné jej vyměnit. Opět je třeba zvážit intenzitu používání waveboardu a finanční možnosti, u levnějších musíme počítat s nižší životností, která však někomu může postačit.

3. Tvar waveboardu

a) Desky waveboardů

Desky waveboardu, na kterých stojíte, by měly být konkávně prohnuté. To znamená, že by jejich okraje měly být vyšší než střed desky. To napomáhá jezdci udržet stabilitu při jízdě i tricích.

b) Dorazové plochy

Dorazové plochy vám zajistí to, že vás waveboard při ostrých zatáčkách či tricích nepustí do přílišného náklonu, což obvykle vede k pádu na tvrdou zem. Dobrý waveboard by je měl mít nastavené ve správných úhlech.

c) Torzní tyč

Torzní tyč, která obě desky waveboardu spojuje, by měla být nejlépe ocelová. Správná tuhost tyče a kvalita materiálu má zásadní vliv na pohánění waveboardu.

4. Povrch waveboardu

Povrch waveboardu je důležitý pro přilnavost podrážek jezdce k samotné desce waveboardu. Plastové výstupky (tedy tak zvaný 3D grip) by měly být dostatečně vysoké a špičaté, aby se do nich podrážky zasekly. Pokud není povrch desky dostatečně proveden, může podrážka lehce sklouzávat. To má opět za následek pády. Je třeba pamatovat na to, že při jízdě na vlhkém povrchu vám vlhká podrážka na desce bude kloužat více.

5. Značka a kvalita waveboardu

Značka nemusí být za každou cenu důležitá, i méně známí výrobci mohou nabízet poměrně kvalitní waveboard. Vždy je nutno zvažovat intenzitu využívání waveboardu a podle toho volit kvalitu a cenu. Je dobré si vybraný waveboard zkusit najít na internetu a přečíst si zkušenosti jiných uživatelů. Kvalitní značkový waveboard musí splňovat přísná kritéria pro evropský trh, měl by tedy být certifikován bezpečnostními normami CE.

6. Zeptejte se na waveboard našeho prodejce

Pokud si nebudete vědět rady při výběru, neváhejte kontaktovat naše prodejce. Zkuste se zeptat na zmíněné parametry a případně jaké jsou zkušenosti jiných uživatelů s vámi vybraným waveboardem.

Doporučení z naší nabídky

V naší nabídce naleznete například vysoce kvalitní modely Street Surfing, jako je Waveboard STREET SURFING Wave rider Sundown, u kterého nalezneme kvalitnější kolečka i použité materiály. Tento waveboard koupíte za 2790 a jde o nejšpičkovější model v naší nabídce. Dále, pokud to s waveboardováním myslíte vážně a budete jej používat intenzivně, můžete vybírat další modely od stejné značky - například Waveboard STREET SURFING Original Swell Seeker, STREET SURFING Original Curvastic a podobně.

Na druhé straně stojí například modely waveboardů od firem Spartan či Spokey, které lze zakoupit za cenu kolem 500 Kč. Ty by měli volit spíše rekreačnější waveboardeři nebo měnší děti. Pro menší děti 6 - 10 let se vyrábějí i speciální modely waveboardů, jako například Waveboard STREET SURFING Mini SL The Alien v naší nabídce.

Přečtete si také náš obecný článek, kde se dozvíte co je vlastně waveboard a jako má výhody:

Waveboard - skvělá alternativa nejen pro náročné skateboardisty

nebo rovnou přejděte do kategorie Waveboardy na našem e-shopu.