Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216
TIP: Parkour Akce Výprodeje

Jak vybrat vhodný tenisový výplet

Když se tenisté baví o tenisovém výpletu, hovoří často také jako o "srdci rakety". Proč je tomu tak? Správný výběr tenisového výpletu je stejně důležitý jak pro závodního hráče tenisu, tak pro rekreačního tenistu. Většina lidí však vůbec netuší, jaký výplet by chtěli a obvykle jim na tom nezáleží. Toto je však samozřejmě chyba.

Každá úroveň tenisové výkonnosti potřebuje konkrétní typ tenisového výpletu. Vybíráte-li kvalitní tenisovou raketu s nejnovějšími technologiemi, pak musíte rozhodně naplést adekvátní výplet. Zakoupíte-li si levnou tenisovou raketu, tak v tomto případě nepotřebujete nejvyšší vlastnosti gelových výpletů, které tlumí vibrace.

Jestliže máte pocit, že vašim úderům něco chybí, i přesto že poctivě trénujete. Jeden z problémů může být nevhodně zvolený výplet na tenisové rakety. Výběr správného výpletu a jeho nastavení je náročný proces a většinou se to nepovede hned napoprvé. Je třeba však vzít v úvahu, že jde o jednu z nejdůležitějších věcí v tenise vůbec.

Volíte správnou cestu, jste tenista, který hledá pro svou tenisovou raketu správný tenisový výplet.

Tenisové výplety rozdělujeme podle určení

Tenisové výplety určeny pro sílu

Během kontaktu tenisového míče se strunami rakety dochází ke ztrátě energie. Jestli zvolíte nižší napětí strun s tenčím a pružnějším výpletem, získáte tak větší sílu a razanci, neboť volnější struna méně deformuje tenisový míč a je schopna tak absorbovat více energie dopadajícího tenisového míče a maximum této energie vrátit míči nazpět.

Tenisové výplety určeny pro kontrolu

Jestliže má hráč tenisu dostatečně velkou sílu, potřebuje spíše lépe kontrolovat tenisový míč. Struny, které jsou zaměřené na kontrolu, poskytují přesné umisťování míče a maximální cit. Doporučují se pružnější výplety s tvrdším napletením.

Tenisové výplety určeny pro dlouhou životnost strun

Jde-li vám o zajištění dlouhé životnosti strun, nejtrvanlivějšími strunami jsou struny polyesterové. Prasknutí strun je způsobeno hlavně jejich třením o sebe a tímto se mohou naříznout, poté stačí málo a struna může prasknout.

Tenisové výplety určeny pro komfort hraní

Během úderu vznikají vibrace a otřesy, které mohou způsobit tenisový loket (zánět šlach). Pro tento účel je vhodné zvolit měkčí struny, které daleko lépe tlumí vibrace a zaručují větší pohodlí během úderu.

Jaká je struktura strun tenisového výpletu?

Přírodní struny (střeva)

Mezi nejkvalitnější struny vůbec patří struny přírodní, které jsou vyrobeny z hovězích střev. Tato tenisová technologie patří k nejstarší, ale zároveň k nejlepší a je určena těm tenistům, kteří do svého tenisového vybavení investují nemalé peníze a vyžadují tu nejlepší možnou hru. Tyto struny se doporučují také hráčům, kteří mají velké problémy se zápěstím a loktem. Hlavní výhodou přírodního výpletu je, že daleko lépe tlumí nárazy tenisového míčku. Jejich hlavní nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Struny z polyesteru

Tenisové výpletyDruhým typem struktury strun jsou polyesterové struny, které jsou určeny pro ty, jejichž výplet velmi často praská. Nedoporučuje se pro začátečníky ani pro rekreační hráče tenisu a to hlavně z toho důvodu, neboť neposkytují hráči tolik síly. Při kontaktu míče s výpletem se míč maximálně deformuje a setrvává delší dobu na výpletu, který se minimálně prohýbá ? tzn. malá návratnost energie, zato vysoká kontrola míče. Můžeme se také setkat s kombinací polyesterové a nylonové struny, která poskytuje odolnost polyesteru a cit nylonu. Tento typ výpletu je určen po hráče, kteří vyžadují větší rotaci, nižší redukci vibrací a větší zrychlení míče.

Syntetické struny

Syntetická struktura strun patří dnes k nejpoužívanějším výpletům. Hlavní výhodou je kombinace příznivé ceny a dobrých vlastností. Syntetické struny se dělí do těchto kategorií - monovlákno, multivlákno, spletené vlákno.

Monofilní jádro - jednoduché opláštění

Hlavní výhodou této umělé struny je dobrá trvanlivost. Je složena z centrálního jádra, které je nataženo a potaženo. Tato struna je vhodná pro hráče, kteří hrají silovější tenis a požadují ostřejší odezvu výpletu, hrají razantněji a silověji s rotací, redukce vibrací je uspokojivá.

Monofilní jádro - složené opláštění

Druhou variantou je tato struna, kdy potah jádra je tvořen dvěma a více vrstvami vláken. Výsledkem je tedy vyšší životnost a lepší tlumení odpalu.

Multifilament

Jedná se o skupinu většího množství vláken stejného průměru, která je chráněna potahem. Tyto výplety zaručují vysoké tenisové výkony. Velikou výhodou jsou tedy dobré herní vlastnosti. Napíná se silněji a ztrácí méně na napětí, než výplet s jádrem. Deformace tenisového míče během kontaktu s výpletem není tak velká (stejná jako u přírodních strun). Tato struktura je vhodná pro techničtější hráče, dochází zde k dobrému návratu energie do míče a hráč má tak měkký pocit během hry. Redukce rázů a vibrací do ruky je na skvělé úrovni.

Kompozity

Obvykle jde o kombinaci různých druhů materiálů za účelem získání co nejlepších herních vlastností, které poskytují jednotlivé materiály.

Hybridní výplety

Tato technologie vám umožní kombinovat různé typy strun, které zajistí výhody každé z nich. Vyberete-li dvě různé struny, jedna pro dlouhé a jedna pro krátké struny, získáte skvělou kombinaci. Každý si může namixovat ideální kombinaci strun.

Jak vybrat hybridní výplet? Zvolte dvě základní výhody:

1. primární výhoda (síla, kontrola, životnost nebo rotace) - hlavní výplet, delší vertikální struna

2. doplňková výhoda (síla, kontrola, životnost nebo rotace) - příčný výplet, kratší horizontální struna

Jaký je průměr struny?

Průměr tenisového výpletu ovlivňuje herní vlastnosti strun.

Tenčí struna zaručuje větší výkonnost a citlivost. Silnější struna zaručuje větší trvanlivost. Tenisové výplety se vyrábějí v průměru od 0,8 mm až do 1,65 mm. Nejpoužívanější je rozmezí od 1,2 mm do 1,35 mm. Obecně platí, že čím větší průměr, tím větší výdrž a menší pružnost výpletu a naopak.

Jak se značí průměr strun?

Tenisové výplety se v dnešní době označují mírou v rozmezí od 15 do 17. Existují také speciální struny, které se označují čísly 18 až 20. Struny s mírou 15-16 nebo 16-17 jsou označovány 15L nebo 16 L, kdy L=Light. Tenčí struny poskytují hráči více citu a síly než silnější struny, které jsou vyrobeny ze stejného materiálu a konstrukce.

Jaká je síla napnutí strun?

Tenisový výpletSpousta hráčů tenisu má veliký problém, na jakou hmotnost si nechat svou tenisovou raketu vyplést. Síla napnutí strun se vyznačuje v kilogramech nebo v librách (lbs). Na všech tenisových raketách je uveden údaj o doporučeném rozmezí hodnot napnutí výpletu (např. 24 - 28 kg).

Je dáno, že měkčí výplet umožní více síly, naopak tvrdší výplet umožní vyšší kontrolu míče. Pro začátečníky nebo rekreační hráče je vhodný měkčí výplet, naopak závodní hráči a pokročilejší hráči tenisu by měli použít tvrdší výplet.

Jaké jsou vzory výpletu?

Rozlišujeme dva vzory vyplétacího vzorce:

 • otevřený - vysoká hustota strun
 • uzavřený - malá hustota strun

Vzor výpletu je základní parametr, který ovlivňuje údery tenisové rakety. Je-li zvolen otevřený vyplétací vzorec, tak podstatou tohoto vzorce je nižší hustota strun, která zajišťuje větší odpružení, čímž dochází k lepší rotaci. Nevýhodou může být kratší životnost tenisového výpletu (důvodem je větší pohyb strun). Máte-li uzavřený vyplétací vzorec, tak v tomto případě nedochází k takovému prohnutí tenisového výpletu, tímto je zajištěna nejen vyšší životnost strun, ale umožňuje tvrdší a přímočaré údery a vyšší kontrolu tenisového míče.

Jaké jsou obecné vlastnosti tenisových výpletů?

 • slabší napnutí strun generuje větší razanci vašich úderů
 • silnější napnutí strun umožňuje více kontroly nad vašimi údery (pro zkušené hráče)
 • delší struny dají vašim úderům více razance
 • nižší hustota strun dá vašim úderům více razance a rotace
 • tenčí průměr struny poskytuje více razance a rotace
 • pružnější struny dají vašim úderům více razance
 • měkčí struny vibrují méně
 • čím více je struna elastická, tím více napnutí se ztratí po vypletení rakety
 • větší průměr strun umožňuje více kontroly a méně rotace

Přečtěte si také:

Tenis, squash, badminton a další raketové sporty

Vše o tenise a jeho vybavení

Tenisové rakety - základní průvodce správného výběru

Tenisové rakety Babolat a tenisové rakety Head

Jak vybrat míčky na tenis?

nebo přejděte rovnou do kategorie tenisové výplety v našem e-shopu