596 633 216

Jak vybrat vhodný squashový výplet

Stejně jak je tomu u tenisu, tak také u squashe je squashový výplet nejdůležitější součástí squashové rakety. Správný výplet squashového výpletu je stejně důležitý jako samotný materiál squashové rakety. Dále je stejně důležitý jak pro profesionálního hráče squashe, tak pro začátečníka.

Špatný výplet squashové rakety totiž dokáže raketu velmi rychle degradovat. A naopak špičkový výplet může udělat z průměrné squashové rakety velmi kvalitní "kousek". Ještě si myslíte, že je výplet nepodstatný? Chyba, v tomto případě čtěte dále...

Obecně je dáno, že každá squashová úroveň potřebuje konkrétní typ výpletu. Pokud vyberete kvalitní squashovou raketu s nejnovějšími technologiemi a špičkovými vlastnostmi, pak je třeba naplést adekvátní výplet.

Pokud si myslíte, že vaše údery nejsou dostatečné, i přesto že poctivě trénujete, jedním z problémů může být nevhodně zvolený výplet. Nyní volíte správnou cestu, hledáte pro svou squashovou raketu správný výplet.

Proč jsou tedy squashové výplety důležité?

Squashové výplety jsou velmi často podceňovanou součástí squashového vybavení, obzvlášť u rekreačních hráčů, což je tedy veliká chyba. Výplet je stejně důležitý jako výběr celé squashové rakety.

Pamatujte, že výpletem se celá squashová raketa dolaďuje a to tak, aby výplet sedl nejen jak stylu hráče, ale také aby sedl vaši squashové raketě.

Dále je opravdu chyba se domnívat, že máte-li levnou squashovou raketu, nemá cenu věnovat pozornost výpletu a třeba i zakoupit značkový kvalitní výplet. Zvláště u hráčů začátečníků a rekreačních je výplet důležitější, než výběr squashové rakety.

Jaké jsou obecné vlastnosti výpletů na squashovou raketu?

  • slabší napnutí strun generuje více zesílení,
  • větší napnutí strun generuje více kontroly,
  • tenčí průměr strun produkuje více rotace a zesílení,
  • větší průměr strun vám umožňuje více kontroly a méně rotace,
  • hustší vzor výpletu umožňuje více kontroly,
  • řidší vzor výpletu umožňuje více rotace a zesílení.

Je důležité vědět, že výplet již během několika hodin hraní bude povolovat a ztrácet tak své vlastnosti. I za několik měsíců po vypletení může mít vaše squashová raketa, i když s ní nehrajete, úplně jiné vlastnosti, než ihned po vypletení. Kdy je tedy čas znova vyplést raketu?

Jaké mají vlastnosti struny výpletu?

Aby vaše squashová rakety a konkrétně výplet byl připraven pro hraní, je zapotřebí zvolit odpovídající průměr vlákna a následně dát výpletu optimální tvrdost.

Jaké je tedy napnutí a průměr strun?

SquashVýrobci u každé squashové rakety definují rozmezí, na které je možné raketu vyplést (uvedeno v jednotkách kg). Obecně je dáno, že měkčí výplet (vypleteno např. na 9 kg) umožňuje hráči více zesílení při hře, naopak tvrdší výplet (vypleteno např. na 12 kg) umožní hráči daleko více kontroly.

Mezi nejčastěji používané napětí strun patří rozmezí od 10 do 12 kg. Pro squashové rakety se nejvíce používají výplety s průměrem struny v rozmezí od 1,10 do 1,30 mm. Platí, že čím je průměr struny nižší, tím větší síly a razance úderu hráči raketa umožní. Bohužel se však zkracuje reálná životnost výpletu na squashové rakety.

Co dělat - čekat až struna praskne, nebo přeplést raketu dříve?

Jak už bylo zmíněno výše, časem všechny výplety ztrácejí na pružnosti a celkové kvalitě. Zde opravdu záleží na vás, s jakou kvalitou rakety chcete hrát. Mnoho hráčů si s sebou nosí dvě a více stejně vypletených squashových raket.

Aspekty, které jsou důležité při výběru vhodného squashového výpletu

Při výběru vhodného výpletu na squashovou raketu je třeba pamatovat na pár aspektů, kterými jsou:

Typ squashového výpletu

Existují různé druhy výroby výpletů, které se různě splétají.

Materiál squashového výpletu

Existují výplety z různých materiálů, kdy v samotném výpletu může být i více druhů vláken, například různé kombinace materiálů (Nylon, Titanium, Polyurethan atd.)

Raketové sportyTloušťka squashového výpletu

Obecně je dáno, že čím tlustší výplet, tím je méně pružný a čím tenčí výplet, tím je více pružný. Hodně záleží, z jakého materiálu je výplet vyroben. Je také fakt, že tlustší výplety na raketě vydrží daleko delší dobu, než tenčí výplet.

Tloušťka squashového výpletu - Jak zjistím tvrdost vodorovných strun?

Při volbě tvrdosti strun hodně záleží na typu výpletu. Existují: pružné struny, které je třeba napínat více (jsou tenké do 1,2 mm), dále jsou tupé struny, které je třeba vyplétat měkčeji (jsou tlusté nad 1,2 mm)Jestliže si nejste jisti, zvolte ?zlatý? střed, tzn. 11/10, otestujte ho a při příštím vypletení si vyžádejte buď měkčí, nebo tvrdší výplet (zapište si hodnotu v kg). Nejčastěji se volí tloušťka od 1,1 mm do 1,3 mm.

Na kolik kilogramů se výplet vyplete

Další aspekt výběru squashového výpletu. Zde opět záleží na tom, jaký styl hráč preferuje a jaký typ squashové rakety zvolíte. Pokud vypletete raketu na méně kilogramů, squashové míčky poletí daleko rychleji, než třeba chcete, dále ztrácíme na citu při hře. Pokud vypletete příliš tvrdě, razance úderu slábne, zato máte větší cit pro míček.

Pro začátečníky je určitě vhodnější, když si zvolí měkčí výplet, z rakety budou pěkně odstřelovat míčky. Jakmile se začátečníci zlepší, mohou si raketu vyplést na více kilogramů, protože už bude mít hráč daleko lepší cit, který mu v měkkém výpletu chybí.

Zvolit správný výplet je někdy nadlidský výkon, proto se doporučuje zkoušet a zase jen zkoušet, než vám výplet na vaší squashové raketě opravdu sedne.

Přečtěte si také:

Vše o squashi a jeho základním vybavení

Tenis, squash, badminton a další raketové sporty

Jak vybrat squashovou raketu?

Míčky na squash a jeho rozdělení a vlastnosti

Jak vybrat tenisovou tašku?

Jak vybírat rakety a míčky na squash

nebo přejděte rovnou do kategorie squashové výplety v našem e-shopu