mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Výprodej

Jak vybrat vhodný eliptický trenažér

V tomto článku se zaměříme na další posilovací přístroj, který se nazývá eliptický trenažér. Pro název tohoto posilovacího stroje se používají další synonyma jako crossový trenažer, eliptical (elliptical nebo eliptikal) a také orbitrack. Název eliptický trenažer vzniknul podle toho, že při cvičení na eliptickém trenažeru opisují naše nohy eliptickou dráhu. Jedná se o moderní a v dnešní době velmi populární fitness stroj. Je to jeden z nejnovějších posilovacích strojů, často nahrazuje klasický rotoped, popřípadě také běžecký pás. Rozdíl však tkví v tom, že tento trenažér je šetrnější k našim kloubům.


Obrovskou výhodou cvičení na elipticalech je fakt, že oproti cvičení na rotopedech a jiných fitness strojích navíc procvičujeme i horní partie našeho těla. To se děje úchopem za madla, které se pohybují dopředu a dozadu. Obvyklou funkcí eliptických trenažerů je možnost reverzního pohybu, což nám opět umožňuje komplexní procvičení mnoha svalových partií.

Co je to eliptický trenažér?

Eliptický trenažer je vysoce účinný posilovací nebo fitness stroj, na kterém naše končetiny při cvičení opisují elipsovitou křivku. Tento systém zajišťuje vynikající protažení celého těla, jelikož na rozdíl od cvičení na jiných fitness strojích při cvičení na eliptickém trenažeru zapojujeme větší množství svalových partií, a to nejen na dolní, ale i na horní části těla. Elipsovitý pohyb končetin při cvičení je plynulý a nezatěžuje tak klouby.

Proč bychom měli používat eliptický trenažér?

Eliptický trenažér či orbitrack patří k v dnešní době již rozsáhlé skupině aerobních fitness strojů. Aerobní cvičení má blahodárný vliv na srdce a cévní systém a pomáhá bojovat s přílišným stresem a zajišťuje zvýšení a udržení dobré fyzické kondice. Pravidelný trénink na eliptickém trenažeru pomáhat předcházet vzniku vysokého tlaku nebo jej redukovat při již vzniklém onemocnění. Dále má pozitivní vliv na velikost tepové frekvence, dýchací funkce a srdce obecně. Eliptický trenažér zajišťuje spalování tuků v těle, je vhodný pro hubnutí a zajišťuje tak navíc psychickou pohodu.

Eliptical umožňuje zatížit komplexně velké množství svalů těla a minimálně zatěžuje klouby. Cvičení na elipticalu spojuje pohyby při běhu, jízdě na kole a výstupu do schodů. Zatížíme při něm horní partie těla, což zajišťuje velkou komplexnost celého cvičení. Pořízením elipticalu ušetříme náklady za fitcentrum či posilovnu a také čas při jejich navštěvování. Cvičení realizujete doma v pohodlí za libovolných podmínek, například sledování televize.

Pro koho je eliptical určen?

Eliptical je vhodný pro všechny věkové kategorie. Jelikož nezatěžuje kloubní aparát, mohou jej využít i starší lidé pro zlepšení kondice nebo rehabilitaci při různých onemocněních. Mladí, zdraví lidé jej využijí ke zlepšení kondice nebo k hubnutí. Přístroj je oblíben zejména u žen, jelikož zatěžuje hýždě, a proto je vhodný pro zpevnění a vytvarování pozadí, plus zatěžuje i horní části těla, takže ženám přitom výborně pomáhá s hubnutím.

Jak vybrat správný eliptický trenažér - parametry výběru:

I zde opět platí obecné zásady při výběru fitness stroje. Je nutno zvážit, jakým způsobem chceme eliptical využívat, tedy kdo a jak na něm bude trénovat. Jiné preference bude mít rekreační sportovec při domácím cvičení, jiné profesionál nebo aktivní sportovec. Při výběru počítáme se svými základními rozměrovými a hmotnostními parametry, tedy váhou a výškou, a dále je nutno zvážit požadovaný tvar kroků - vyhovující délka kroku může být vyšší nebo nižší.

Je třeba rozlišit brzdný systém eliptického trenažéru

U současně dostupných eliptických trenažérů je možno rozlišit tři systémy brzdného systému:

  • Eliptický trenažér s páskovou brzdou Nejlevnější varianty mají brzdu páskovou. Výhoda systému tkví v nízké ceně, ale je také nutno počítat s jistými nevýhodami při pořízení této varianty, a těmi jsou hlučnost, cukavý chod a poměrně rychlé opotřebení.
  • Eliptický trenažér s magnetickým systémem Druhý typ brzdného systému je magnetický systém, který je asi nejčastější variantou u eliptických trenažérů. Zde odpor při šlapání vytváří permanentní magnet, který se přibližuje nebo oddaluje od setrvačníku a mění tak intenzitu brzdného účinku. Jeho výhodou je tichá chod a dlouhá životnost.
  • Eliptický trenažér s elektromagnetickým brzdným systémem Nejdražší eliptické trenažéry mají brzdný systém vyřešen elektromagneticky, kdy je brzdný prvek tvořen cívkou, jejíž velikost napětí a proudu, a tedy velikost indukovaného magnetického pole, řídí počítač. Elektromagnet tak brzdí v různé intenzitě setrvačník. Tento brzdný systém umožní u daného eliptického trenažeru pracovat při velmi vysoké zátěži. Výhodou je také velmi přesné měření pomyslné ujeté vzdálenosti, popřípadě dalších parametrů, a v neposlední řadě také dlouhá životnost.

Tvar a délka kroku na eliptikalu

Tvar a délka kroku jsou základním parametry trenažeru, na které se zaměřujeme při výběru. Správná volba tvaru a dálky kroku zajišťuje správné přizpůsobení parametrů eliptického trenažeru parametrům našeho těla. Nejběžnější typ tvaru kroku je krok kratší a vyšší elipsovitý, při kterém se nohy zvedají výše. Doporučujeme volit eliptický trenažer s délkou kroku okolo nejméně 40 cm, jelikož i osoby menšího vzrůstu (kolem 160 cm) dělají při reálné chůzi krok o velikosti 50 cm. Levnější eliptikaly mohou mít délku kroku pouze 20-30 cm a to je pro uživatele již méně komfortní, hůře se jim potom šlape. Pro vyšší osoby je vyšší délka kroku v podstatě nezbytná.

Ovládání zátěže na eliptikalu

U eliptických trenažerů jsou dostupné dvě varianty ovládání zátěže. Pohodlnější a modernější je elektronický systém, který nám umožní manuální režim, tedy nastavení pomocí digitálního displeje. Elektronický systém navíc umožňuje automatický režim, kdy se zátěž mění automaticky v průběhu šlapání, a to podle výběru dané trati, jejíž průběh vidíme na displeji. Automatické systémy nabízejí také programy, které jsou určeny pro spalování tuku, podle toho je rovněž automaticky upravována zátěž. Další funkcí automatických systémů je úprava intenzity zátěže dle našich parametrů, např. tepové frekvence. Zde je dobré pořídit přístroj s možností připojení hrudního pásu, jelikož klasické dotykové snímače jsou poměrně nepřesné a slouží při orientační měření. U levnějších eliptických trenažérů je ovládání zátěže provedeno pouze s pomocí manuálního otočného zařízení se stupnicí.

Nosnost a velikost rámu eliptikalu

Tyto parametry souvisejí s robustností konstrukce rámu a jsou důležité opět k přizpůsobení parametrům našeho těla. Pro osoby s vyšší hmotností je nutno volit masivnější konstrukce elipticalu, které budou odolávat nejen vyššímu silovému působení na rám ve vertikálním směru, ale také intenzivnější síly v tahu působící na rukojeti, za které daná osoba tahá. Obecně nosnost a velikost rámu můžeme určit dle celkové hmotnosti přístroje, muži a osoby s vyšší vahou budou proto volit přístroje o vyšší celkové hmotnosti. Osoby vážící okolo 100 kg, by měly pořídit přístroj o hmotnosti minimálně 70 kg a více. Větší rám je třeba pořídit také pro osoby vysoké. Osoby menšího vzrůstu by měly pořizovat přístroje s menší vzdáleností šlapek, což je důležité z hlediska zátěže kyčlí.

Šlapací střed eliptických trenažérů

Šlapací střed eliptických trenažerů je opět k dispozici ve dvou variantách. Kvalitnější přístroje mají šlapací střed ložiskový, který je výhodný zejména z hlediska životnosti. Druhý typ středu je miskový a tento se poměrně snadno opotřebovává, což poznáme podle ohnuté tyče, na které jsou přidělány pedály, a které procházejí středem elipticalu. Výhodou je samozřejmě nízká pořizovací cena.

Přepravní kolečka a stabilizační prvky na eliptikalu

Výhodné z hlediska komfortu při používání je pořídit variantu eliptického trenažeru s přepravními kolečky a stabilizačními seřizovacími nožkami. Dnes již tuto funkci nabízí většina modelů. Kolečka nám umožní snadnou přepravu stroje po jeho naklopení. S přístrojem se tam pohodlně manipuluje po místnostech, což je velmi výhodné, jelikož celý přístroj je dosti těžký a bez koleček je manipulace zejména pro ženy problémem.

Seřizovací nožky nám umožňují vyrovnat nerovnosti v místnosti.

Eliptikal umožňuje měření tepové frekvence

Jak bylo uvedeno výše, měření tepové frekvence může být zejména u variant s dotykovými nebo ušnímu čidly spíše orientační. Pokud eliptical bude používat osoba, která potřebuje přesně monitorovat svou zátěž, popřípadě spalování tuku, měla by požadovat možnost připojení hrudního pásu, což nenabízí všechny modely. Běžným uživatelům bude stačit i varianta levnější s dotykovým či ušním snímačem.

Funkce připojení k PC eliptických trenažérů

Nejdražší špičkové varianty přístrojů umožňují připojení eliptického trenažeru k počítači. To nám umožní nahrání různých dalších programů tréninku, ukládání, archivaci a případné statistické hodnocení proběhlých cvičení nebo zobrazení jízdy reálnou krajinou na monitoru. Dále je možno zobrazit grafy parametrů při tréninku, např. tepové frekvence, rychlosti. To vše může maximálně přiblížit trénink na eliptickém trenažéru reálným podmínkám a zvýšit atraktivitu cvičení.

Záruka a servis eliptických trenažérů

Jako u každého kupovaného produktu je nutno sledovat délku záruky, možnost servisu při poruchách a zajištění náhradních dílů. Koupě eliptického trenažeru je poměrně velkou investicí a proto se vyplatí mít jistotu, pokud se s přístrojem cokoliv stane.


Jak na eliptickém trenažeru cvičit?

Doporučujeme nastudovat speciální články nebo videa zabývající se touto problematikou blíže. Zde uvedeme některá obecná pravidla pro cvičení na elipticalu se zaměřením na hubnutí, což mohou využít například ženy začátečnice. Trénink je však samozřejmě individuální podle toho, kdo na něm cvičí a jaké má preference.

Intenzita tréninku na elipticalu

Intenzita tréninku na elipticalu je důležitá hned z několika pohledů. Začátečníci často chybují tím, že začínají s příliš intenzivním tréninkem, což je velmi vyčerpá a cvičení je pro ně nepříjemnou záležitostí, od které jsou takto mnohdy zbytečně hned od počátku odrazeni a přestávají tak cvičit úplně. Proto je důležité, aby začátečník zpočátku nepřeháněl své tréninky, a cvičil raději méně intenzivně a častěji, po nabytí určité kondice v horizontu týdnů si pak zátěž může zvyšovat.

Druhým základním poznatkem týkajícím se intenzity tréninku na elitptickém trenažeru je nutnost udržovat intenzitu tréninku na požadované míře. To nám zajistí cvičení v aerobním režimu. Pokud překročíme tuto míru a trénink je příliš intenzivní, nedochází ke spalování tuků, ale přednostně cukrů. To se děje proto, že pro odbourání tuků ze zásob, což se děje aerobně (s pomocí kyslíku) je také nutné použití určitého množství naší energie, přičemž u tuků je tato potřeba vyšší, tedy pro jejich odbourání potřebujeme použít větší množství energie než pro odbourávání zásobních cukrů (ty se mohou spalovat i anaerobně, tedy bez kyslíku, na což není potřeba tolik nadbytečné energie). Tuto energii navíc tělo při příliš velké zátěži navíc nemá, jelikož ji musí všechnu vynaložit na daný trénink a proto používá přednostně jako zdroj energie zásobu cukrů v anaerobním režimu.

Požadovanou míru intenzity tréninku si můžeme kontrolovat pomocí vlastní tepové frekvence. Abychom se pohybovali v aerobním režimu, při kterém jsou spalovány tuky, je nutno cvičit při tepové frekvenci v rozmezí zhruba 60 ? 70 procent naší maximální tepové frekvence. Maximální tepovou frekvenci si můžeme orientačně spočítat pomocí jednoduchého vzorce, kdy od čísla 220 odečteme náš věk. Vidíme tedy, že dvacetiletý člověk má maximální tepovou frekvenci 200, kdežto sedmdesátiletý 150, maximální tepová frekvence se tedy snižuje s věkem.

Nejvhodnější denní doba pro hubnutí na eliptickém trenažéru

Nejvýhodnější doba pro cvičení na elipticalu, pokud chceme spalovat přebytečné tuky, je hned ráno, kdy je hladina našich cukrů, které jsou uloženy v těle jako zásobárna energie v podobě složitějších cukrů - v tak zvaném glykogenu, nejnižší. Ve spánku se velká část těchto zásob vypotřebuje a tělo je potřebuje ráno doplnit snídaní. Cukry jsou naším organismem využívány jako zdroj energie přednostně. Až poté co jsou vyčerpány, tělo přechází na mnohem energeticky potentnější tuky. Proto cvičení ráno umožňuje rychlejší přechod organismu na spalování tuků, čím je hladina cukrů nižší, tím pochopitelně dříve dojde k tomuto přechodu.

Délka tréninku na eliptickém trenažeru

Kromě požadované intenzity je na elipticalu také nutno trénovat po určitou požadovanou dobu. Dostatečně dlouhá doba při požadovaní tepové frekvenci zajistí vyčerpání a zásob cukrů a přechod na spalování tuků, což trvá nějakou dobu, uvádí se, nejméně kolem 20 minut. Pro hubnutí je tak doporučováno cvičit nejméně 30 minut. Postupně můžeme prodlužovat dobu tréninku na 45 a více minut.


Vyberte si z naší široké nabídky

Skladem: 10 a více kusů
Eliptical MASTER E50 Ergometr
Doprava zdarma
14 990 Kč
Skladem: 10 a více kusů
Eliptical MASTER E11
Doprava zdarma
3 590 Kč
Skladem: 8 kusů
Eliptical MASTER EC100 Ergometr
Doprava zdarma
42 990 Kč
Skladem: 2 kusy
Eliptical SPARTAN CrossTrainer Basic
Doprava zdarma
5 790 Kč
Dodací lhůta víc než 30 dnů
Eliptical MASTER E65 Ergometr - 2. jakost - sestavený
Doprava zdarma
11 990 Kč



Přečtěte si také


Proč používat recumbenty - posilovací stroje pro každého


Čti více

Jak vybavit domácí posilovnu


Čti více

Jak vybrat vhodný běžecký pás na domácí použití


Čti více


Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se