Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216

Jak vybrat vhodné termoprádlo - funkční prádlo

Než se pustíme přímo k základním parametrům výběru termoprádla (nebo také často nazývané funkční prádlo), připomeneme si zásady vrstvení funkčního prádla, které jsme zmínili v článku "Jaké sportovní oblečení vám zajistí pohodlný pobyt v přírodě."

Obecně tedy funkční prádlo rozdělujeme do tří vrstev:

1. vrstva - termoprádlo - funkční spodní prádlo

Takzvané funkční spodní prádlo (ponožky, spodní prádlo, trika), které mají za cíl odvádět pot od pokožky směrem do ostatních vrstev a udržovat tak tělo pěkně v suchu. První vrstva odebírá vlhkost z povrchu těla a zároveň udržuje tělo v teple.

2. vrstva - termoizolační vrstva oblečení

Takzvaná termoizolační vrstva, která chrání před chladem zvenku. Tato vrstva vytváří vzduchovou vrstvu, která nepropustí studený vzduch k tělu a izoluje námi vytvořené teplo. Tato vrstva rovněž pomáhá odvádět pot ve formě vodní páry do dalších vrstev. Jedná se o roláky, mikiny (fleece).

3. vrstva - svrchní vrstva oblečení

Třetí vrstva tvoří bariéru mezi organismem a okolí a chrání tělo před nepříznivým počasím. Do svrchní vrstvy spadají bundy, větrovky, kalhoty, které by měly být nepromokavé - to znamená, aby vnější vlhkost nepronikla k tělu, a zároveň prodyšné, aby se vlhkost, která je vyprodukovaná tělem a odvedena předchozími vrstvami, odpařila ven. Důležitá zde je také větruvzdornost (důležité pro zabránění ochlazování pokožky větrem) a odolnost materiálu vůči mechanickému poškození.

Jaký byl vývoj funkčního prádla

Snowboard

Zabrouzdáme-li trochu do historie, zhruba v polovině devadesátých let bylo termoprádlo, nebo také funkční prádlo, známé pouze pro opravdové nadšence outdooru. Od té doby se však situace rapidně změnila, kdy došlo k rostoucímu zájmu o tento druh sportovního oblečení. Výrobci na tuto rostoucí poptávku reagovali a došlo k "explozi" nových a nových značek, nových materiálů a funkčních vlastností termo prádla. V čem tedy spočívá daná funkčnost?

Hlavním faktorem, proč je funkční prádlo tak oblíbené, je moderní technologie, módní designy a reklama. Hlavně jde o to, že do velké části oblečení, kde dříve byla pouze přírodní vlákna, se zakomponovalo syntetické vlákno, které bylo doprovázeno propracovanější technologií, která umožňovala vyrobit různě tvarovaná a následně různými novými postupy zpracovaná syntetická vlákna. Základem je, že syntetika téměř nepřijímala vodu, což bylo spíše na škodu, neboť pokožka produkuje kromě potu také velké množství vlhkosti v podobě vodních par a tato vlhkost poté zvyšuje proces odpařování potu. V minulosti zůstával pot a vlhkost u pokožky buď pod syntetikou, nebo se vše hromadilo v bavlněném spodním prádle. Kdyby v té době však bylo k dispozici vlákno, které propustí vodní páry a pot by se odváděl od pokožky pryč, vše by bylo v pořádku. Tento nepříjemný fakt byl právě příležitost pro syntetická vlákna, kdy stačilo jen vymyslet, jak převést vlhkost na vnější povrch tkaniny. Nakonec se tak stalo, kdy vznikly nové technologie, které uměly strukturu materiálů za syntetická vlákna. Na místo hrubého povrchu oblečení vznikly jemné úplety a vícevrstvé pleteniny, které byly velice příjemné na omak. Tím syntetické vlákno vyhrálo. Přírodní vlákna nebyly odepsaná, avšak reagovala změnou vzhledu a vlastností rovněž díky technologickým úpravám.

Jak tedy funguje termoprádlo?

Termoprádlo umožňuje díky speciálnímu tvaru a použitých vláken odvádět pot od pokožky pryč. Oproti prádlu z bavlny není nasákavé, tudíž umožní potu odpařit se do vnějšího prostředí a samo tak zůstává suché, stejně jako vaše pokožka. Suchá pokožka se daleko pomaleji ochlazuje, takže vaše tělo zůstává také v teple - proto označení "termo" prádlo.

Jaké jsou výhody a nevýhody termoprádla?

Mezi hlavní výhody funkčního prádla:

 • Velikou výhodou termoprádla je materiál, který umožňuje nasákavost a schopnost předávat vlhkost a vodu.
 • Díky syntetickému materiálu dochází k rychlému schnutí.
 • Zvlhnutí nebo namočení termoprádla není doprovázeno zvýšenou hmotností prádla.
 • Velikou výhodou je spojení několik druhů úpletu - další využití s novými vlastnostmi.
 • Ocenitelnou přednostní je také to, že funkční prádlo na těle nestudí a při náhlé změně tělesné aktivity vás termoprádlo nebude studit.
 • Funkční prádlo částečně zadržuje teplo vytvářené tělem.
 • Na trhu najdete široký výběr různých designů termoprádla za přijatelné ceny.

Za hlavní nevýhody funkčního prádla lze považovat:

 • Nevýhodou funkčního prádla je, že syntetický materiál je náchylný k mechanickému poškození, vytažení či porušení vlákna.
 • Další nevýhodou je menší trvanlivost funkčního prádla. Některé vlákna ztrácejí po čase svou pružnost a termoprádlo po čase vypadá zašlé a nejde ho pořádně vyprat.

I přes své nevýhody lze říci, že zkušenosti s termoprádlem jsou více než dobré.

Funkční prádlo a jeho materiály:

SnowboardNejčastějším syntetickým materiálem jsou polyesterová vlákna (PES), která mají nepatrnou nasákavost, jsou pevná a snesou daleko vyšší teplotu než polypropylénová vlákna. Výhodou je, že lze polyester povrchově barvit. Naopak malou nevýhodou je, že je méně snadné na praní, neboť polyester má oproti polypropylénu cca dvakrát větší hmotnost a o trochu hůře uchovává teplo. Polyesterové materiály jsou často ze dvou vrstev s rozdílnými vlastnostmi.

Druhým zmíněným materiálem je polypropylen (POP), který je specifický svou nízkou hmotností a nízkou tepelnou vodivostí a prakticky žádnou nasákavostí. Další výhodou je vysoká pevnost vláken, odolnost proti plísním a bakteriím, snadným praním a možnosti rychlého schnutí. Je třeba však vzít v úvahu nevýhody a to například, kdy se tento materiál musí prát při nízké teplotě (40 až 60°C) a v nabídce polypropylenových materiálů není až tak široký výběr barev (převážně bílá, modrá, černá) a to z důvodu, že tyto vlákna nelze barvit.

Můžete se setkat také s moderním funkčním prádlem, kde se nachází vlna. Její hlavní výhodou je vysoká míra tepelné izolace a nasákavost. Použití vlny není časté,používá se v kombinacidvouvrstvého úpletu, kdy na těle je vrstva ze syntetických vláken a na ni navazuje vrstva vlny. Syntetický materiál odvádí vlhkost od těla a tenká vrstva vlny ji pohltí a postupně odpařuje. Nevýhodou tohoto funkčního prádla je, že klade vyšší nároky na praní. Toto termoprádlo se nejčastěji používá do podmínek od +10 až -20°C, což je dost omezující v porovnání s čistě syntetickým prádlem, které vyhovuje daleko širšímu teplotnímu rozpětí.

A co teprve bavlna? I bavlna se časem může objevit v nabídce funkčního prádla, protože v současné době se povídá o technologické úpravě bavlněného vlákna, díky čemuž dojde k rychlému schnutí bavlněného vlákna.

Na trhu existují univerzální termoprodálo, které je jakýsi kompromis mezi možnými vlastnostmi jednotlivých vláken. Například termoprádlo, které je ze 100 % polyesteru (PES), je vhodné do horkého počasí, avšak v zimě vás příliš nezahřeje.

V jakém provedení lze termoprádlo zakoupit?

Můžete se setkat s tímto termoprádlem:

 • termo spodky, ¾ spodky
 • termo trika s krátkým rukávem
 • termo trika s dlouhým rukávem
 • termo triko s roláčkem a dlouhým rukávem
 • termo triko celorozepínací
 • termo spodní prádlo

Termoprádlo vybírejte s ohledem na tom, k čemu ho budete používat.

Důležitý je výběr správné velikosti termoprádla.

Nesmírně důležité je vybrat správnou velikost funkčního prádla a to proto, aby byly naplněny všechny důležité vlastnosti funkčnosti. Aby termoprádlo dobře odvádělo pot od pokožky, musí být přilnuté co nejvíce na těle - musí přiléhat k pokožce. Do termoprádla se často přidává elastan a to proto, aby bylo prádlo elastické a dobře k tělu přilnulo. Firma Sensor nabízí i bezešvé termoprádlo, které dokonale přiléhá i v oblastech, kde se velmi často nacházejí švy - funkční a zároveň pohodlné.

Jak se starat o funkční prádlo?

Aby vám funkční prádlo dlouho vydrželo, je zapotřebí se o něj správně starat. Co se týče praní, perte ho vždy na rubovou stranu a to proto, aby nedošlo k zatržení vláken. Perte funkční prádlo okolo 40°C, vyšší teplota by mohla poškodit strukturu vlákna. Za žádnou cenu nepoužívejte aviváž a sušičku. Funkční prádlo nežehlete, neboť umělé vlákno bychom mohli tímto zničit. Před prvním praním funkčního prádla se nejdříve podívejte na štítek výrobce, jaká údržba je u daného typu funkčního prádlo dovolena.

Závěrem - Jak tedy vybrat termoprádlo?

Na trhu najdete nemálo značek a variant funkčního prádla. Při výběru se tedy zaměřte na tyto faktory:

 • Jakou vrstvu funkčního prádla budete potřebovat?
 • Jakou fyzickou aktivitu budete provádět?
 • V jakém teplotním rozmezí jej budete používat?
 • Jaký bude váš přibližný energetický výdej?
 • Je třeba se rozhodnout, z jakého materiálu termoprádlo pořídíte.
 • Nezapomeňte vzít v úvahu, z jakého materiálu budou další vrstvy oblečení.
 • Všimněte si hmotnosti termoprádla.
 • Uvažte, zda využijete některé z nadstandartních vlastností funkčního prádla, například redukce zápachu, antibakteriální účinek, chladivý efekt atd.
 • Termoprádlo musí být na těle příjemné.
 • Vyberte si správnou velikost funkčního prádla.
 • Nezapomínejte na estetický dojem.
 • S jakou značkou funkčního prádla již máte zkušenosti?
 • Znáte někoho, kdo funkční prádlo nosí a může vám v této oblasti poradit?
 • Kolik chcete do funkčního prádla investovat.

Přečíst také:

Outdoor a camping vybavení

Jaké sportovní oblečení vám zajistí pohodlný pobyt v přírodě

Outdoorové bundy - Jak vybrat správnou bundu pro turistiku (vlastnosti, materiály)

Jak vybrat spací pytel, ve kterém neumrznete ani se neupečete

Jak vybírat stany - část 2. parametry stanu

Jak vybírat stany - část 1. základní pravidla

Chůze - nejzdravější a nejlevnější sport zlepší kondici vám i vaší peněžence!

nebo přejít do kategorie termo prádlo v našem e-shopu.

ShopRoku