596 633 216

Jak vybrat vázání na snowbard

Další velice důležitou součástí snowboardového vybavení, a zároveň také snowboardového setu je vázání na snowboard. Vázání je část snowboardového setu, díky kterému je jezdec ke snowboardu pevně spojen. Důležité je, aby vázání nejen pevně spojovalo boty na snowboard a prkno, ale zároveň je důležité, aby byly snadno nastavitelné a uvolnitelné.

Aby vaše jízda na snowboardu byla bezpečná, je třeba zakoupit věnovat pozornost nejen výběru snowboardu, ale také snowboardového vázání.

Pro ty, kteří se chtějí dozvědět základní informace ohledně vázání na snowboard, je právě tento článek určen pro vás.

Podle čeho vybírat vázání na snowboard - Kritéria výběru:

Při výběru snowboardového vázání dosti záleží na tom, jak často na snowboardu jezdíte. Jestliže jste snowboardový nadšenec a na snowboardu jezdíte velmi často, pak se vám určitě do kvalitního, velmi pohodlného a hlavně snadno ovladatelného vázání na snowboard vyplatí investovat. Jestliže však na hory vyrážíte jednou či maximálně dvakrát za sezónu, pak pro vás vysoké investice do takto kvalitního vázání nebo příliš význam. Je třeba také zmínit, že před nákupem snowboardového vázání se kupují nejdříve boty, a potom až vázání, neboť boty vám musí maximálně sednout, a potom boty musí sednout maximálně vázání.

Dále vybírejte vázání na snowboard podle velikosti snowboardové boty, typ vázání podle stylu jízdy na snowboardu. Stejně jako snowboardy a boty, se také vázání vyrábí pro Freestyle snowboarding, freeride snowboarding a alpine snowboarding.

Typ vázání na snowboard - Jaké snowboardové vázání na trhu najdeme?

Na trhu nalezneme dva základní typy snowboardového vázání, kterými jsou:

1. Měkké vázání - Freestyle vázání

Obyčejné měkké vázání na snowboard

Vázání na snowboardObyčejné měkké vázání je typ vázání, které má vepředu dvě vypolstrované přezky, které jsou vyrobené z umělé hmoty a vzadu pevnou opěrku na patu boty, která obepíná nohu až k lýtku. Toto vázání je směrem vpřed a do stran relativně flexibilní. Toto snowboardové vázání je určeno pro začínající snowboardisty a pro různé skoky a triky. Obyčejné měkké vázání se nejčastěji používá na Freestyle snowboardech nebo freeride snowboardech.

Výhody obyčejného měkkého vázání:

 • nízká pořizovací cena,
 • jednoduché ovládání,
 • vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé.

Nevýhody obyčejného měkkého vázání:

 • delší čas pro zapnutí vázání

Měkké flow vázání na snowboard

Čím dál tím více populárnější je měkké flow vázání. Toto vázání na snowboard má odklopnou patu, čímž se bota do vázání vkládá zezadu, zepředu botu obepíná široký polstrovaný pás. Uchycení snowboardové boty je však stejné jako u klasického měkkého vázání.

Výhody měkkého flow vázání:

 • rychlejší a pohodlnější zapnutí

Nevýhody měkkého flow vázání:

 • vyšší pořizovací cena,
 • není určeno pro všechny typy snowboardových bot.

2. Tvrdé vázání - deskové vázání

Deskové vázání na snowboard

Druhou variantou je tvrdé vázání, v kterém je bota uchycena v kovové obroučce a zapnuta přezkou, která je umístěna na špičce vázání. Pro tento typ vázání se používají výhradně tvrdé snowboardové boty. Tento typ tvrdého vázání je určeno pro ty, kteří rádi jezdí alpine stylem.

Výhody deskového vázání:

 • dynamické přesné přenášení sil,
 • lze použít i lyžařské boty ? ve výjimečných případech

Nevýhody deskového vázání:

 • není vhodné pro začátečníky,
 • není vhodné pro triky a skoky.

Tvrdé step-in vázání na snowboard

Step-in vázání je velice podobné deskovému vázání s tím rozdílem, že snowboardovou botu neobepíná kovová obroučka, ale bota se zacvakne do otvorů vázání. Obvykle vázání má dva druhy zapínání a to buď jednoduché zapínání (zápatka na principu páky), nebo step-in systémy, kdy jednoduše vstoupíte snowboardovou botou do vázání, která se pomocí step-in systému zachytí. Tento systém uchycení je velice pohodlný na obsluhu, ale pouze, jsou-li k tomu uzpůsobeny sněhové podmínky. Tento typ vázání je určeno pro speciální typ tvrdých snowboardových bot. Také se mohou použít měkké snowboardové boty, které se moc nedoporučují a to hlavně z důvodu časté poruchovosti, velké váhy, sníženému pohodlí při chůzi, poměru kvality a ceny.

Výhody step-in vázání:

 • snadné a rychlé nazouvání

Nevýhody step-in vázání:

 • s nepříznivými sněhovými podmínky (zamrznutý sníh) dochází k potížím při zapínání,
 • lze použít pouze specifické snowboardové boty.

Jaké systémy utahování vázání na snowboard existují?

Vázání na snowboardNejrozšířenějším a zároveň nejprodávanějším systémem pro utažení snowboardového vázání, jsou klasická přezková vázání, která se skládají z desky (litá, plastová nebo kovová), pevné opěrky paty se sklopnou horní částí a přezkou (strapem) s ráčnami (pumpami). Jedna přezka je na nártu a druhá je pro oblast špičky. Tento systém utahování vázání je léty osvědčený. Jeho hlavní výhody jsou nízká pořizovací cena, maximální spolehlivost, možnost pevného uchycení snowboardových bot.

Druhým rozšířeným systémem pro utažení snowboardového vázání jsou vázání s odklápěcí patkou, na tento systém vázání se specializuje firma Flow. Výhodou tohoto typu systému je snadná a rychlá manipulace ? vázání jednoduše odklopíte, popřípadě zacvaknete. Nevýhodou je však vyšší pořizovací cena a ne tak pevné utažení snowboardové boty.

Třetím systémem utažení snowboardového vázání je kombinace výhod klasických vázání a vázání s odklápěcí patkou. Tento systém utažení má dvě klasické ráčny pro utažení přesek a zároveň mají možnost jednoduše a rychle odklopit patku (velmi podobné systému Flow).

Ostatní typy utažení vázání jsou spíše vychytávky, které výrobci vázání neustále vyvíjejí.

Velikost snowboardového vázání musí odpovídat velikost snowboardových bot.

Dalším parametrem pro výběru snowboardového vázání je velikost. Vybírejte takovou velikost, jakou máte velikost snowboardových bot. Velká většina vázání na snowboard má nastavitelnou délku základny, dále délku nártových popruhů a náklon opěrky paty. Může se stát, že snowboardové vázání hned na poprvé nenastavíte optimálně, proto je dobré mít u sebe nářadí, kterým si vázání doladíte.

Označení velikostí vázání uvádějí jednotliví výrobci různě. Nejčastějším označením pro velikost snowboardového vázání je S, M, L, XL. Každá tato velikost znamená určitý rozsah použití, tzn. že je dáno podle velikostí boty, kterou je možné do vázání dostat. Velikost snowboardových bot se pro tyto účely značí v EUR. Uvedeme příklad, jestliže je vázání označeno velikostí S, je vhodné pro snowboardové boty velikostí 36 až 39 EUR. Bohužel však neexistuje žádná jednotná tabulka, která by udávala rozsahy použití snowboardových bot a vázání, neboť každý výrobce má svůj systém určení a velikost jednoho výrobce nemusí platit pro velikost bot jiného výrobce.

Výrobci vázání na snowboard

Stejně, jak je tomu u snowboardů a snowboardových bot, také u snowboardového vázání platí, že výrobci špičkového snowboardového vybavení nabízí dražší vybavení, které odráží poslední trendy a nejnovější moderní technologie.

Přečtěte si také:

Zima nám právě začíná a my jsme se rozhodli Vám oprášit zimní nabídku sportovních potřeb!

Snowboarding a jeho vybavení.

Jak vybrat snowboard?

Jak vybrat boty na snowboard?

Jak vybrat helmy na snowboard?

Jak vybrat brýle na snowboard?

Jak vybrat chrániče na snowboard?

Jaké oblečení na snowboard zakoupit?

Jaké příslušenství na snowboard zakoupit?

nebo přejděte rovnou k výběru vázání na snowboard v e-shopu.