Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216
TIP: Parkour Akce Výprodeje

Jak vybrat turistický batoh - rady a tipy

Součástí každého cestování, ať už se jedná od jednodenní výlet či delší dovolenou, vždy je důležité mít všechny věci pěkně po kupě. V tomto článku se zaměříme na batohy, které patří k nejdůležitějšímu vybavení každého turisty či trekaře. Plánujete odcestovat a nevíte, jaké ideální zvolit zavazadlo? Jedno je jasné, nevhodný výběr batohu vám může túru značně znepříjemnit.

Určitě si pamatujete na krosny jedné velikosti, které byly těžké, nepohodlné, bolely vás z nich záda a jejich popruhy vás zařezávaly do ramen. Opravdu, tato doba je již dlouho za námi. Se stále se zvyšující se poptávkou o outdoorové vybavení, se také rozšířil trh s nejrůznějšími modely batohů. Tudíž pro mnohé z vás není výběr vhodného zavazadla či batohu opravdu jednoduchý.

Tento článek by vám měl hlavně pomoci si uvědomit, jaký batoh je pro vaše účely opravdu nejvhodnější.

Základní kritéria výběru batohu:

Batohy rozdělujeme podle svého účelu - kam batoh potřebuji, jak dlouho a co v něm budu nosit

Nyní je velice důležité se zamyslet nad tím, k jakému účelu budeme batoh používat, kam ho budeme nosit a co do něho budeme balit. Určitě je rozdíl, když pojedete na krátký jednodenní či víkendový výlet, jiný batoh budete potřebovat například na kolo a jiný na několika-ti denní pochod po horách.

Prvním kritériem je tedy si říci, k jaké konkrétní akci batoh potřebuji. Batohy můžeme tedy rozdělit podle svého účelu a to na:

Turistické batohy

Turistické batohy jsou vhodné na víkendové či několikadenní pochody a výlety v přírodě, dále se jedná o lezecké či skialpinistické batohy. Většinou se jedná o menší krosnu, do kterého se v pohodě vejde spací pytel, termoska s pitím a jídlem a základní hygienické potřeby. Při výběru vhodného turistického batohu je důležité vědět, do jakých podmínek batoh potřebujete a jak dlouho ho budete nést. Většinou se jedná o střední batohy o objemu 30 až 50 litrů.

BatohySportovní batohy

Jedná se o menší sportovní batohy, do kterého se vejdou základní potřeby nezbytné pro vykonávání sportovní aktivity - tím je myšleno především pití, turistická mapa, jídlo atd. Tyto malé batohy jsou vhodné pro běžné nošení do města, pro pěší turistiku, jsou vhodné na kolo, na in-line či krátké jednodenní výlety. Sportovní batoh by měl držet tvar a měl by být správně nastaven. Jedná se o malé batohy většinou o objemu 30 litrů.

Outdoorové batohy - krosny

Krosny patří k velkým batohům o objemu nad 50 litrů, které jsou vhodné pro delší pobyty a pochody v horách, vhodné na časté cestování a přenášení velmi těžkých břemen. Tyto velké krosny jsou na zádech velice pohodlné a to díky kvalitních zádových výztuh.

Do jakých podmínek budete batoh potřebovat?

Nyní je tedy potřeba se zamyslet, zda budete batoh potřebovat pouze pro běžné používání, například do města, poté vám bohatě postačí nějaký levnější model - zde tolik nezáleží na kvalitě, spíše je důležitý estetický vzhled a cena, kterou jste ochotni za takový batoh zaplatit. Pozor však na to, zda vybíráte batoh pro své dítě do školy. Určitě je zapotřebí zvolit správnou velikost, která odpovídá věku vašeho dítěte.

Jestliže budete batoh používat na turistické pochody v přírodě, zde už je třeba zvolit batoh s kvalitním materiálem a vhodným zádovým systémem.

Jak dlouho budete batoh nosit?

Nezapomeňte, že batoh budete nosit na vašich zádech, proto je správný výběr opravdu důležitý ? špatně zvolený batoh vám může způsobit bolest zad.

Co budete v batohu nosit?

Dále je třeba si říci, co budete v batohu přenášet. S tímto je spojena volba vhodné velikosti batohu a vnitřního uspořádání kapes batohu. Všimněte si také doporučované nosnosti batohu, kterou výrobci na výrobku uvádějí. Je třeba toto nepodcenit a to hlavně poroto, aby nedošlo například k utržení zádového popruhu či jiné části batohu.

Batohy rozdělujeme podle objemu

BatohDalší parametr, který je při výběru batohu důležitý, je objem batohu. Jak velký batoh tedy pořídit? Je třeba si uvědomit, že čím větší batoh máte, tím ho stejně zaplníte, a kdo ho bude potom nosit? No přece vy.

Je lepší zvolit větší batoh, který můžete vždy zredukovat, menší batoh však nenafouknete. Na druhou stranu menší batoh vede ke skromnosti v balení a do většího batohu mají lidé tendence nabalit více zbytečností.

Jestliže ještě nevíte, jaký objem u batohu zvolit, odpovězte si na otázku ? Na kolik dní budete batoh potřebovat a jak dlouho ho budete přes den nosit. Je jasné, že na jednodenní výlet nepojedete s krosnou a na několika ti denní túru nepojedete s malým turistickým batohem.

Batohy a její konstrukce

Dalším faktorem, který je při výběru batohu důležitý, je konstrukce batohu. Batohy rozdělujeme na:

Batohy bez konstrukce

Jde převážně o malé batohy (s malým objemem), které jsou vhodné na běžné používání ve městě či na krátké jednodenní výlety. Tyto batohy neslouží k přenášení těžkých věcí a jsou vybaveny středně tuhými výztuhami (většinou z pěnového či podobného materiálu).

Batohy s vnější konstrukcí

Jde o velké batohy - krosny. Krosny jsou určeny pro přenášení těžkých nákladů v horách. Dnes se již tak často nepoužívají. Mezi hlavní výhody krosen patří pevná a kvalitní konstrukce, rovnoměrné rozložení hmotnosti obsahu, výborné odvětrávání zad. Krosny mají také své nevýhody a to docela velkou hmotnost a velikost, dále nižší stabilita při přechodu v horším terénu.

Batohy s vnitřní konstrukcí

Jsou nejpoužívanějšími středními batohy na našem trhu a jsou vhodné také do náročnějších terénů. Konstrukce těchto batohů je tvořena dvěma duralovými pásy (nebo jiné lehké slitiny kovu), které jsou pevně spojeny s nosným systémem batohu. Při praní batohu se dají tyto pasy většinou vyjmout.

Nosný systém batohu - bederní pás, nosné popruhy

Nejdůležitější části batohu je nosný systém. Nosný systém je ucelený systém zadní části batohu (někdy také zádový systém), který rozhoduje o pohodlí a stabilitě batohu. Batoh ze sebelepšího materiálu vám bude k ničemu, jestliže batoh nemá dobrý a kvalitní nosný systém.

Účel nosného systému

Hlavním účelem nosného systému je přerozdělení hmotnosti nákladu batohu mezi nosné popruhy a bederní pás. Dále nosný systém určuje, jak dobře se vám batoh ponese - umožňuje nastavit délku zad, výšku těžiště neseného nákladu. Není nic horšího, než nestabilní batoh na zádech, který vás táhne za ramena k zemi. S tímto je spojeno také správné nastavení uložení nákladu v batohu.

Materiál nosného systému

Kvalitu nosného systému poznáte také podle toho, že se vám batoh nese velmi pohodlně. S tímto je spojena dostatečně velká a měkká zádová plocha. Důležitý je také materiál, z kterého je nosný systém vyroben. Kvalita materiálu odráží také prodyšnost - jak dobře budou záda odvětrávána ? i se sebelepším systémem oblékání budete mít mokrá záda a pokud vám batoh nezajistí prodyšnost a odvětrání ploch, které dosedají na záda, nevyhnete se nepříjemnému pocení zad.

BatohyVýztuha nosného systému

Nedílnou součástí nosného systému je výztuha, která by měla být dostatečně pevná. Nedostatečně pevná výztuha způsobuje špatné přerozdělení hmotnosti batohu.

Bederní pás batohu

Součástí turistických batohů či krosen je bederní pás, jehož výběr určitě nepodceňujte. Bederní pás zvyšuje stabilitu a zvyšuje tak pohodlnost nošení batohu. Aby byla zajištěna pohodlnost, je zapotřebí bederní pás správně nastavit ? neměl by být volný ani příliš utažený.

Nosné popruhy

Další důležitou součástí batohu jsou nosné popruhy. Nosné popruhy by měly mít dostatečnou šířku, aby se nezařezávaly do ramen a aby rovnoměrně rozložili část hmotnosti nákladu batohu. Příliš široké popruhy nejsou také příliš ideální, neboť omezují pohyb rukou. Kvalitní nosné popruhy poznáte podle toho, že jsou dostatečně daleko od sebe, a zároveň jsou ve tvaru protáhlého písmene "S". Některé modely batohů nabízí možnost nastavení vzdálenosti nosných popruhů. Současně by měl mít batoh stabilizační popruhy či dotahovací systémy, které zajišťují příjemné nošení batohů.

Materiál batohu

Dalším důležitým parametrem při výběru batohu je použitý materiál, který by měl unést dostatečně velkou zátěž (samozřejmě s ohledem na doporučovanou maximální nosnost batohu). Nejčastější příčinou je protržení batohu, které je obvykle způsobeno nekvalitním zpracování švů a spojů batohu. Je třeba věnovat pozornost nepromokavosti batohů, které se řeší pomocí různých zátěrů - ty se však po čase opotřebovávají a nepromokavost materiálu se snižuje. Pro tento účel slouží pláštěnky na batohy, které jsou součástí batohů a které zaručují naprostou nepromokavost batohu.

Kapsy batohu - vnitřní a vnější

Součástí každého batohu jsou vnější a vnitřní kapsy. Hlavní funkcí kapes je, že slouží k lepšímu rozložení hmotnosti obsahu batohu. Dále nám umožní mít neustále k dispozici některé věci, které potřebujeme mnohem častěji. Samozřejmě, jestli batoh musí mít za každou cenu vnější kapsy, tak hodně záleží na tom, k jakému účelu batoh potřebujete. Existují aktivity, u kterých je lepší batoh bez bočních kapes, na běžnou turistiku jsou zase vhodné batohy s bočními kapsami. Samozřejmě, nic se nemá přehánět a kapsy by neměly být přesahovat základní tvar batohu. Příliš velké kapsy, které vyčuhují, by mohly vám vaši cestu pěkně znepříjemnit.

Doplňky a příslušenství k batohu

Dnes lze batoh pořídit s dalšími užitečnými doplňky a příslušenstvím. Jedná se hlavně o pláštěnky, síťky či přezky.

Jak už bylo zmíněno výše, hlavní úlohou pláštěnky je zajištění maximální nepromokavosti vašeho batohu - zakrýt celý povrch batohu a tímto ochránit obsah batohu před vlhkostí. Pláštěnka je většinou umístěna na vnější straně dna batohu.

Síťky jsou užitečné pro sušení vlhkých věcí za pochodu, uvnitř batohu by vám mohly tyto věci brzo začít plesnivět a nepříjemně zapáchat.

Jaké další zavazadla můžete zakoupit?

Batohy nejsou jediné, které vám umožní mít všechny věci pěkně po kupě. Někdo z vás jede na dovolenou a raději volí variantu cestovních tašek. Pro menší věci, které můžete mít hned po ruce, jsou výborné ledvinky a kapsy.

Přečíst také:

Outdoor a camping vybavení

Jaké sportovní oblečení vám zajistí pohodlný pobyt v přírodě

Jak vybrat vhodné trekingové hole

Jak vybrat vhodné termoprádlo - funkční prádlo

Outdoorové bundy - Jak vybrat správnou bundu pro turistiku (vlastnosti, materiály)

Jak vybrat spací pytel, ve kterém neumrznete ani se neupečete

Jak vybírat stany - část 2. parametry stanu

Jak vybírat stany - část 1. základní pravidla

Chůze - nejzdravější a nejlevnější sport zlepší kondici vám i vaší peněžence!

nebo přejít k výběru do sekce batohy v našem e-shopu.