Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216
TIP: Parkour Akce Výprodeje

Jak vybrat stan - podle užívání stanu

Kvalitní stany od renomovaných výrobců, jako jsou Husky, Coleman, king Camp či Jurek, tvoří základní sortiment našeho outdoor vybavení . Stany na hory i do kempu, na záda i do auta, stany pro manželský pár i pro rodinu s dětmi, to vše najdete na nejlevnejsisport.cz.

V prvním díle našeho návodu si připomeneme hlavní zásady, jak vybírat stan na míru vlastním potřebám. Široká nabídka našich stanů je tu od toho, aby uspokojila různé nároky našich klientů. Ať už se rozhodnete pro stany Jurek, Husky či jinou značku, věříme, že si přijdete na své!

Kde budu stan používat?

Na zahradě či v kempu, anebo pod horskými štíty rumunských Karpat či rakouských Alp?

Stany pro kempování (tzv. obytné stany)by měly být prostorné, rozměrné a měly by nabízet dostatečný komfort pro dlouhodobý pobyt u přehrady či na zahradě. Nároky na lehkost, skladnost či výšku vodního sloupce (tj. odolnost vůči dešti) jsou přirozeně nižší, neboť do kempu obvykle dojedete autem a strávíte v něm delší čas. Ideální volbou mohou být poměrně levné, avšak velmi kvalitní stany King Camp , které rovněž najdete v naší nabídce.

U stanů na hory, pro turistiku je naopak žádoucí jejich nízká váha (ponesete ho na zádech), stabilita, skladnosta kvalitní provedení (výška vodního sloupce u podlážky i tropika, prodyšnost, větrání atd.), které zajistí, že ve stanu přečkáte i v náročných horských podmínkách.

Jak často budu stan stavět a balit?

Přirozeně souvisí se způsobem a místem používání. Zatímco při přechodu Tater budete stan rozdělávat, stavět a balit každý večer a ráno, na dovolené u Máchova jezera jej pravděpodobně jednou postavíte, jednou sbalíte a hotovo. V prvním případě určitě využijete stany s duralovými tyčemi, jež jsou odolnější vůči permanentnímu ohýbání, lehčí a stojí za to si za ně připlatit. Pokud bude váš stan většinu doby stát, vystačíte s levnějšími modely, které využívají laminátové či durawrapové pruty .

Kolik osob bude ve stanu nocovat?

Ačkoliv se na první pohled zdá, že vybrat stan podle počtu osob je hračka, nemusí tomu tak být. Pro usnadnění vašeho výběru jsme stany rozdělili do kategorií stany pro 1-2 osoby až stany pro 5 a více osob. Mějte však na paměti, že komfortní pobyt ve stanu vyžaduje, aby např. ve stanu pro 2 až 3 osoby spali 2 lidé apod. (ne že by se do něj 3 osoby nevešly, ale místa bude přirozeně méně).

U každého stanu dále platí, že při přepočtu by každá osoba měla mít k dispozici 55 cm šířky a na délku by měl být stan alespoň o 25 cm delší, než je spící osoba.

Přečtěte si také:

Jak vybrat stan - podle parametrů stanu

Jak vybrat spací pytel, ve kterém neumrznete ani se neupečete

nebo přejděte rovnou k výběru stanů v našem sportovním e-shopu.