Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216

Jak vybrat stan - podle parametrů stanu

Kvalitní stany od renomovaných výrobců, jako jsou Husky, Coleman, King Camp či Jurek, tvoří základní sortiment našeho outdoor vybavení.

Stany na hory i do kempu, na záda i do auta, stany pro manželský pár i pro rodinu s dětmi, to vše najdete na nejlevnejsisport.cz!

Ve druhém díle našeho návodu jak vybrat stan se zaměříme na vybrané specifické vlastnosti stanů, které byste při výběru vašeho stanu měli brát na zřetel. Široká nabídka našich stanů je tu od toho, aby uspokojila různé nároky našich klientů. Ať už se rozhodnete pro stany Jurek, Husky, stany Coleman či KingCamp , věříme, že budete spokojeni!

Rozdělení dle použití

1. Expediční stany

stany určeny pro nejtěžší podmínky - jako např. mráz, silný vítr a déšť. Jsou velmi lehké a lehce se skládají . Konstrukce je velmi pevná. Jsou vhodné pro vysokohorskou turistiku a náročný treking.

2. Rodinné stany

hlavní charakteristikou jsou velké rozměry a jsou určeny pro tři a více osob. Ty největší mají kapacitu až 10 osob. Mají největší rozměry, jak složeného, tak postaveného stanu. Jsou určeny především pro kempování. U většiny rodinných stanů najdete prostornou předsíň, v níž můžete dělat téměř cokoliv od vaření až po pohodlné posezení při nepřízni počasí. Výška konstrukce stanu bývá dostatečná pro stojícího dospělého člověka.

3. Turistické stany

stany určené pro kempink, pro vodáky, pro toulky přírodou, nebo pro lehčí treking. I u turistických stanů je samozřejmostí základní pravidlo, které dbá především na spojení lehkosti, skladnosti a rychlosti sbalení a rozbalení.

Rozdělení dle tvaru

- typu "A" hojně používané dříve (dvě stanové tyče pod napnutou plachtou)

- kopule (dva a více prutů vzájemně zkřížených v jednom místě, jedno i dvouplášťové provedení)

- geodetické provedení (tři a více prutů se kříží v několika bodech, zpravidla samonosné)

- tunely (dva rovnoběžné pruty, protilehlé vchody)

Rozdělení dle provedení

- jednoplášťové (bez vnitřního stanu)

- dvouplášťové (se samostatným vnitřním stanem a tropikem)

Dvouplášťové stany

tyto stany mají dvě vrstvy. Vrchní vrstvě, která zabraňuje pronikání srážek, se říká tropiko a vnitřní se nazývá vnitřní stan. Vnitřní stan je zpravidla tvořen nepropustnou podlážkou a velmi dobře větrající kopulí s moskytiérou.

Jednovrstvé stany

jsou lehčí a sbalitelnější do menšího objemu, ale trpí svou špatnou prodyšností. Může vás tak nepříjemně překvapit zejména vlhkost, kterou sami vydýcháte, a během chladné noci se vysráží na jediné nepromokavé stěně stanu.

Voděodolnost tropika a podlážky

Tropiko tvoří vnější vrstvu stanu. U každého stanu v naší prodejně je uvedena jeho nepromokavost vyjádřená tzv. výškou vodního sloupce. Ta se stan od stanu liší. Voděodolnost tropika u solidního stanu by však neměla být nižší než 3 000 mm H2O.

Podlážka , která by měla být vyrobená z polyesteru nebo polyamidu, je spodní část stanu, na níž ležíte a která zabraňuje pronikání vody zdola. Odolnost vůči vodě zde musí být přirozeně mnohem vyšší, a to obvykle přes 10 000 mm H2O.

Voděodolnost tropika a podlážky naleznete v popisku každého stanu na nejlevnejsisport.cz.

Větrání a prodyšnost stanu

Abyste mohli dýchat vy, musí dýchat také váš stan. Pobyt v neprodyšném, zapařeném stanu má k ideálnímu stanování vskutku daleko. Vybíráme tedy stany vybavené ventilačními otvory. Nejlépe nakonec stejně vyvětráte rozepnutím zipu, a proto se vám bude hodit zakrytý vchod , díky němuž vyvětráte i za deště!

Barva

Ač se to na první pohled nezdá, také barva stanu má docela podstatný vliv na celkovou spokojenost s naším stanem. Stan světlý, či tmavý? Na tuto otázku není snadné odpovědět, neboť obojí má své výhody. Přesto: ve světlém stanu se budete cítit lépe a, pravděpodobně, budete méně rušeni hmyzem. Tmavší odstíny naopak tlumí ostrý sluneční svit, což může být pro někoho výhoda, pro někoho ani tak ne.

I u barvy stanu a jeho dalších atributů vždy zvažte, zda budete stanovat každý den na jiném místě, anebo budete ve stanu trávit týden v kempu.

Vyberte si z naší široké nabídky stanů v našem sportovním e-shopu.

ShopRoku