Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216
Poradna Vše o nákupu O nás Kontakty
iBOD
Zadejte číslo Vaší iBOD karty (bez mezer)
/
Tipy na dárky Akce Výprodeje

Jak vybrat správný cyklotrenažér


Co je cyklotrenažer?

Cyklotrenažér,spinningové kolo, cyklistický trenažér, cyklotrenažer nebo cyklo trenažér, to všechno jsou synonyma pro jeden druh přístroje. Jedná se o simulátor jízdního kola, který nám může efektivně nahradit intenzivní trénink na kole. V podstatě slouží jako náhražka jízdního kola jakéhokoliv druhu při špatných klimatických podmínkách, zejména v zimním období. Jedná se o plnohodnotnou náhradu jízdního kola. Tyto simulátory jsou určeny pro intenzivní trénink a nabízejí možnost nastavit přesné a velmi vysoké zatížení.

Cyklotrenažéry nám umožňují velmi dobře simulovat reálnou jízdu na kole nastavováním různé úrovně zátěže.

Poznámka: Správně by měl být oddělen název cyklotrenažer a spinningové kolo, vzhledem k jinému provedení setrvačniku ? s volnoběhem a bez volnoběhu (viz dále), ale to se dnes nedodržuje a oba názvy se používají jako synonyma pro jeden přístroj všeobecně. I v tomto článku je názvosloví záměrně porušováno.

Původ cyklotrenažeru, trocha z historie

Dle dostupných zdrojů o původu cyklotrenažeru neboli spinningového kola pochází první trenžér z 80. let a za jeho vznik je zodpovědný Johnatan Goldberg, což byl vytrvalostní cyklista původem z Jihoafrické republiky. Tento sportovec v podstatě upravil tehdejší dostupnou technologii, kdy byla reálná jízdní kola pouze zbavena svých kol a usazena na pevnou podložku, tomu se říkalo stacionární kolo. Goldberg systém doplnil přidáním možností nastavení programů a různé intenzity.

Pro koho je cyklotrenažer určen?

Cyklotrenažer je určen pro všechny, kteří si chtějí zvyšovat či udržovat svou fyzickou kondici ? pro ty, kteří se neustále zaměřují na kondiční trénink, aerobní spalování tuků a hubnutí, tak také pro intenzivní přípravu profesionálního či vrcholového sportovce.

Proč cvičit na cyklotrenažéru?

 • Oproti cvičení na rotopedu nabízí cyklotrenažér možnost přesně nastavit různě vysokou intenzitu zátěže.
 • Cyklotrenažér nabízí možnost intenzivního tréninku a proto, může být použit i profesionálními sportovci jako náhrada vysoce náročného tréninku. Je však stejně dobře použitelný pro obyčejné udržení kondice běžného uživatele a hubnutí a spalování tuků, které ocení zejména ženy.
 • Pravidelné cvičení na cyklo trenažéru má aerobní charakter, u něhož bylo prokázáno příznivé působení na krevní oběh, tlak, dýchací funkce a hladinu lipidů v krvi a obezitu. Pravidelné cvičení na cyklotrenažéru pomáhá předcházet onemocněním srdce a cév, která jsou v dnešní moderní společnosti nejčastější příčinou úmrtí.
 • Trenažér je zhotoven tak, že je při cvičení zajištěna šetrnost pro naše klouby.
 • Pravidelní cvičení uvolňuje endorfiny a jiné ?hormony štěstí? a pomáhá tak bojovat se stresem a zvýšenou psychickou tenzí, které se v dlouhodobém hledisku podílejí na vzniku různých nemocí psychického i organického charakteru.
 • Cvičením na spinningovém kole trénujeme a zpevňujeme stejné svalové partie jako při jízdě na jízdním kole, jedná se zejména o hýždě a dolní končetiny, přesněji stehna a lýtka.

Jaké máme druhy cyklotrenažérů?

Cyklotrenažéry rozdělujeme do dvou základních skupin, a to dle účelu používání. Je proto nutno před samotnou koupí cyklotrenažéru pečlivě zvážit, jaké bude jeho využití.

Rozeznáváme tedy dvě základní skupiny těchto simulátorů, které jsou:

 • Spinningová kola pro domácí cvičení
 • Spinningová kola pro profesionály, fitcentra a posilovny

CyklotrenažérU první skupiny, spinningová kola pro domácí cvičení, stačí pořídit levnější varianty tohoto posilovacího stroje. Slouží jako náhrada kola mimo sezónu, je šetrný ke kloubům a ideální pro spalování tuků.

U druhé skupiny, spinningová kola pro profesionály, fitcentra a posilovny, je třeba volit dražší a kvalitnější posilovací stroje se zárukou pro dlouhodobé a intenzivní používání.

Je nutno si uvědomit, že zatímco domácí cyklotrenažer lze používat pouze několikrát týdně v krátkých časech, například maximálně po hodině, profesionální cyklotrenažér může být v provozu téměř nepřetržitě. Tento typ trenažéru disponuje těmito specifickými vlastnostmi:

 • Tyto cyklotrenažéry disponují vyšší nosností, až 150 kg.
 • Mají variabilní nastavení rámu pro tréninkový i pohodlný posed.
 • Má řídítka i sedlo nastavitelné nejen na výšku, ale i na šířku (v podélném směru).

Jak vybrat cyklotrenažer - Kritéria výběru správného spinningového kola.

Pro správný výběr cyklotrenažeru či spinningového kola je nutno sledovat a správně vyhodnotit určité základní parametry těchto posilovacích strojů. Zde je pro vás ve stručnosti shrneme.

Kdo a jakým způsobem bude cyklotrenažér používat?

Stěžejním bodem pro výběr spinningového kola je uvážení, kdo a jakým způsobem jej bude využívat. Samozřejmě bude rozdíl při výběru pro běžného uživatele, který bude cyklotrenažer používat pro kondiční trénink a hubnutí, a naopak jiné preference bude mít aktivní sportovec, profesionál či pravidelný spinningový nadšenec.

Je třeba zohlednit parametry našeho těla ? hmotnost a výška.

Při výběru cyklotrenažéru je třeba vzít v úvahu základní parametry vašeho těla, kterými jsou vaše hmotnost a výška.

Způsoby a intenzita cvičení na cyklotrenažéru

Cyklotrenažér vybíráme také dle požadavku možnosti šlapání ve stoje a volby různých stupňů zátěže, tato možnost nemusí být u všech modelů samozřejmostí.

Důležité je také to, zda má cyklotrenažér tak zvanou volnoběžku, to znamená, že pokud zastavíme šlapání, šlapky stojí a setrvačník jede dál. Druhou variantou je pevné spojení šlapek se setrvačníkem, pokud v tomto případě zastavíme šlapaní, vlivem setrvačnosti nám šlapky pojedou dál.

Stupeň zátěže na cyklotrenažéru

Při výběru spinningového kola se jedná o stěžejní požadavek a to podle toho, kdo a jakým způsobem bude cyklotrenažer využívat. K zátěži se úzce váže typ brzdného systému a ovládání zátěže ? viz dále.

CyklotrenažérBrzdný systém cyklotrenažéru

Současně dostupné technologie nabízejí tři základní provedení brzdného systému cyklotrenažerů.

Přítlačná brzda

Nejrozšířenější variantou je kotoučová neboli přítlačná brzda. Zde odpor vytvoří destičky, které setrvačník brzdí tím, že na něj tlačí. Jedinou nevýhodou je to, že destičky musíme po určitém časovém intervalu měnit, jinak je systém velmi účinný.

Magnetická brzda

Magnetická brzda je druhou variantou brzdného systému. Její hlavní předností je o něco tišší chod a fakt, že systém nemusíme udržovat, jelikož se neopotřebovává jako systém kotoučový. Magnet vytváří odpor působením magnetického pole a přibližováním a oddalováním se od setrvačníku.

Elektromagnetická (indukční) brzda

Elektromagnetická neboli indukční brzda je třetí dostupnou variantou brzdného systému. Brzdný prvek tvoří cívka s elektromagnetem, velikost proudu v cívce a tedy i intenzitu magnetického pole řídí počítač. Tato varianta je velmi komfortní a umožňuje zvládnutí i velmi vysoké zátěže, zaručuje velmi přesné měření vzdálenosti a dalších parametrů a je doprovázena absolutně tichým chodem. Tento typ brzdy se samozřejmě umisťuje do nejdražších, vysoce kvalitních cyklotrenažerů pro uspokojení náročných uživatelů.

Ovládání zátěže na cyklotrenažéru

Cyklotrenažery jsou k dostání v provedeních s ruční regulací zátěže anebo elektronickou variantou regulace.

Ruční regulace bývá provedena otočným nebo posuvným regulátorem.

Elektronická regulace zátěže nám umožní manuální i automatickou regulaci zátěže dle vybraného programu, profilu trati v průběhu tréninku. Průběh a změny vidíme na displeji v průběhu šlapání.

Možné jsou také programy, které nám zátěž upravují automaticky podle požadované tepové frekvence. Zde je nutno upozornit, že u levnějších a méně kvalitních trenažérů je tato funkce ne vždy příliš uspokojivá, a proto je vhodné při požadavku na tuto funkci volit kvalitní přístroj od renomované firmy nebo s dobrými referencemi. To bývá zejména u přístrojů, které umožňují připojit hrudní pás, protože dotykový snímač na řídítku neměří tep natolik přesně.

Setrvačník cyklotrenažéru

CyklotrenažérCo se týče setrvačníku, cyklotrenažery jsou k dispozici v provedení se setrvačníkem bez volnoběhu a s volnoběhem.

Cyklotrenažer bez volnoběhu, který má šlapky pevně spojené se setrvačníkem, by se správně měl označovat spinningové kolo. Toto označení však dnes spíše zevšeobecnělo na všechny druhy cyklotrenažerů. Systém funguje stejně jako například u dětského kola, pokud přestanete šlapat, šlapky se točí dál.

Druhá varianta se chová jako klasické kolo pro dospělé, po ukončení šlapaní se setrvačník dotáčí sám bez vazby na kola, šlapky tedy stojí, což je komfortnější.

Zde je možno doporučit uživatelům, kteří pravidelně navštěvují spinningová cvičení v posilovnách, si pořídit variantů první, pokud tedy nechtějí měnit zvyk. Druhá varianta je výhodnější pro klasické cyklisty. Je nutno si dát pozor na názvosloví, které se v praxi nedodržuje, jak bylo uvedeno výše a případně si ověřit, že spinningové kolo je opravdu spinningové kole v provedení bez volnoběhu a naopak.

Pedály cyklotrenažéru

Aktivní cyklisté ocení provedení pedálů se zámkem, neboli klipsnou, podobně jako u pedálu klasického jízdního kola. U příslušných provedení pedálů s tak zvaným SPD nástavci lze také s výhodou používat cyklistickou obuv. Obecně lze říci, že levnější cyklotrenažery (zhruba do deseti tisíc korun) mají pedály obyčejné plastové. Kvalitnější stroje disponují kovovými pedály, které jsou pochopitelně výhodnější z hlediska únavy materiálu.

Co se týče pedálů, je výhodné zakoupit model se závity, které umožní případně pedály vyměnit, stejně jako u jízdních kol.

Šlapací střed u cyklotrenažéru

Miskový střed je dnes v nabídce již pouze u levných a méně kvalitních variant cyklotrenažérů. Jeho nevýhodou bylo snadné opotřebování a poměrně nákladné opravy. Miskový střed dostal název podle ohnuté tyče, na které jsou pedály a která prochází středem cyklotrenažeru. Podle toho toto provedení také poznáme.

Lepší varianta je osazení pedálů na střed s klikami nasazenými na čtyřhran, jako u klasického jízdního kola. Tento systém má lepší životnost.

Nastavení sedla cyklotrenažéru

CyklotrenažérCyklotrenažery umožnují nastavitelnost sedla do výšky, některé modely mají také možnost jeho posunu horizontálním směrem k řídítkům pro menší osoby. Další funkcí je sklapování sedadla, tedy redukce jeho náklonu.

Existují také rozdíly v samotném provedení sedla, jeho kvalitě a provedení. Dostupné je obyčejné vycpané sedlo, gelové nebo sedlo ve sportovním provedení. Kvalita sedla je samozřejmě stejně důležitá jako u klasického jízdního kola, zejména pro časté a náruživé uživatele.

I co se týče sedla se vyplatí zakoupit model se závitem, který nám sedlo umožní případně vyměnit po opotřebování.

Nosnost a parametry rámu cyklotrenažéru

Masivita rámu určuje nosnost celého cyklotrenažéru. Tento parametr je důležitý zejména pro aktivní sportovce, kteří chtějí šlapat také ve stoje. K tomu je nutné mít velmi kvalitní a robustní rám. Nosnost je rovněž důležitá vzhledem k parametrům našeho těla, tj. vlastní hmotnosti a výšce. Výška sportovce je určena také velikostí rámu, výškou řídítek a výškou sedla, která se dá obvykle nastavovat.

Měření tepové frekvence na cyklotrenažéru

Měření tepové frekvence je velmi důležitým parametrem zejména pro akurátní a aktivní sportovce, kteří potřebují přesně změřit, jak jejich trénink probíhal. Běžný uživatel, který bude cyklotreanžér využívat spíše ke kondičnímu, rekreačnímu cvičení tuto funkci může i oželit. Samozřejmě dle individuálních preferencí, někomu postačí orientační měření tepové frekvence nebo si ji může během cvičení měřit sám. Proč je tomu tak?

Jak již bylo uvedeno, některé stroje jsou vybaveny dotykovým snímačem, který je však v klasickém provedení dotykové na řídítkách poměrně nepřesný a slouží pouze k hrubému odhadu reálné hodnoty. Sportovci, kteří potřebují přesné údaje, by měli požadovat možnost připojení hrudního pásu, který umožňuje velmi přesné měření pomocí přenosu dat o tepové frekvenci naměřených přímo z hrudníku do počítače. Navíc kvalitní cyklotrenažery umožnují počítačově v rámci nastaveného, požadovaného programu měnit intenzitu zátěže na základě hodnot tepové frekvence. Tuto funkci ocení zejména aktivní cyklisti a profesionálové.

Transportní kolečka jsou součástí cyklotrenažéru

Dobrou komponentou, která může výrazně zvýšit komfort při používání cyklotrenažeru jsou kolečka na podvozku, která nám umožňují posilovací stroj po jeho naklonění volně posunovat po místnosti, což je velmi dobrá pomůcka, jelikož cyklotrenažér je dosti těžký.

Funkce vyrovnání nerovností cyklotrenažéru

Vyrovnání nerovnosti je další funkcí zvyšující komfort používáni. Vyrovnávání je provedeno pomocí seřizovacích nožek a umožňuje nám redukovat případné nerovnosti podlahy. U levnějších cyklotrenažérů je to provedeno pouze otočnou excentrickou koncovkou nožičky, u dražších a kvalitnějších variant cyklotrenažérů je regulace provedena pomocí seřizovacího otočného regulátoru na každé koncovce.

Funkce připojení cyklotrenažéru k počítači

Nejdražší špičkové modely cykltrenažérů umožňují také možnost připojení k počítači. To nám umožní nahrát různé programy, archivovat proběhlá cvičení a tréninky. Zajímavou pomůckou je například možnost zobrazení krajiny při jízdě pro zvýšení autenticity a atraktivity cvičení. Možno je graficky zobrazit také tep apod.

Záruka a servis cyklotrenažéru

Dejte si při výběru pozor také na délku záruky a možnost servisu náhradních dílů. Pokud již totiž do cyklotrenažeru investujeme a není to zrovna malá částka, ani u levnějších modelů, budeme určitě chtít, aby nám vydržel co nejdéle. Pokud by se tak náhodou nestalo, je dobré, aby nám byl v případě poruch vyměněn nebo opraven.

Přečtěte si také:

Výhody domácí posilovny

Domácí posilovna - aneb jak vybavit domácí posilovnu

Fitness pomůcky MASTER z Vás udělají opravdové mistry

Jak vybrat a používat cyklotrenažér

nebo přejděte rovnou k výběru cyklotrenažéry v e-shopu.