Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216
Poradna Vše o nákupu O nás Kontakty
iBOD
Zadejte číslo Vaší iBOD karty (bez mezer)
/

Jak vybrat správnou trampolínu - rady a tipy

Jaro je téměř tady a léto na dosah. Hezké počasí nás všechny láká trávit veškerý volný čas venku na zahradě. Už víte, jak se během těchto hezkých dnů zabavit?

Pořiďte si trampolínu, která je již stejně jako bazén považována za součást zahradní výbavy.

Trampolíny se staly aktuálním hitem nejen v oblasti sportu, ale také zábavy pro děti a pro dospělé.

Na našem trhu najdete mnoho variant trampolín. Víte však, která trampolína je pro vás a vaše děti ta nejlepší?

Uvažujete o koupi trampolíny?

Je zaručeno, že skákání na trampolíně není jen zábava, ale také zdroj nové energie a odreagování. Kromě okamžitého účinku potěšení přináší trampolíny také účinek v podobě lepší tělesné kondice a dobré nálady. Chcete si koupit trampolínu? Tak tento článek je určen právě pro vás.

Připravili jsme pro vás několik rad a tipů, které by vám měli výběr trampolíny usnadnit, popřípadě odpovědět na nejčastější kladené otázky.

 • Proč se trampolíny staly takovým hitem?
 • Jaké jsou základní kritéria výběru trampolíny?
 • Jak poznáte bezpečnou a kvalitní trampolínu?
 • Jak se starat o trampolínu?
 • Proč je důležité se zajímat o náhradní díly a příslušenství k trampolínám?
 • Proč si pořídit trampolíny MasterJump?

Proč se trampolíny staly takovým hitem?

Trampolíny již dávno nejsou zábavou dětí či sportovní pomůckou na hodinách tělocviku. Skákaní na trampolíně se již několik let řadí do samostatného a plnohodnotného odvětví sportu, dokonce od roku 2000 bylo skákání na trampolíně začleněno do letních olympijských her.

Obliba skákání na trampolíně se tak rozšířila, že se některá fitness centra rozhodla rozšířit svou nabídku o hubnoucí lekce zaměřené pouze na skákání na trampolíně, tak zvaný "jumping", u kterého dochází k intenzivnímu skákání do rytmu s doprovodem hudby a kvalifikovaného lektora.

Na tento rostoucí trend reagovaly prodejci, a poté se trampolíny objevily v obchodech, ve specializovaných prodejnách a na e-shopech. Nyní již nemusíte utrácet čas a peníze za návštěvu těchto fitcenter, trampolínu si dnes můžete pořídit domů či na zahradu.

Trampolína se stala nejen užitečnou sportovní aktivitou vašich dětí, ale zároveň ji můžete používat také používat vy pro své cvičení a to v pohodlí domova nebo zahrady.

Jaké jsou základní kritéria výběru trampolíny?

Trampolíny pro děti a dospělé - Pro koho je trampolína určena?

Obal na snowboardNež se pustíte do hledání vhodné trampolíny, je třeba si odpovědět na otázku:"Pro koho trampolínu kupujete".

Kupujete-li trampolínu převážně pro děti, je třeba vzít v úvahu velikost (rozměr) trampolíny a tím pádem sílu odpružení. Také je třeba zvážit, jak často budete na trampolíně skákat? Budete trampolínu používat příležitostně nebo často?

Obecně platí, že čím větší trampolína, tím je její konstrukce robustnější a tvrdší. Pro děti tedy zvolte takovou trampolínu, která má průměr maximálně do cca 3 m - tyto trampolíny jsou měkčí a lépe vaše dítě odpruží. S ohledem na bezpečnost volte také trampolínu s ochrannou sítí. Tato síť může zabránit nebezpečnému vypadnutí dítěte mimo skákací prostor.
Umístění trampolíny - Kde budete na trampolíně skákat?

Než se vůbec rozhodnete, jak velkou trampolínu zakoupíte, je třeba si ještě rozmyslet, zda si koupíte trampolínu pro vnitřní nebo venkovní využití, popřípadě jestliže budete trampolínu přenášet.

Venkovní zahradní trampolíny

Venkovní trampolíny jsou těžší a větší než trampolíny pro vnitřní využití. Vyžadují také daleko více bezpečnostních doplňků a příslušenství. Na trhu se můžete setkat s klasickými venkovními trampolínami, které lze jednoduše položit na povrch země, nebo se můžete setkat s trampolínami, které jsou zapuštěné přímo do země. Výhodou těchto zapuštěných trampolín je ta, že nenarušují celkový vzhled vaší zahrady. Je třeba si však rozmyslet, zda budete trampolínu na zimu sklízet, nebo ji necháte přes zimu stát venku. Je třeba upozornit, že některé levné trampolíny snášejí zimní podmínky daleko hůře a tím může dojít k poškození některých komponentů trampolíny a narušení tak některých prvků bezpečnosti. Závěrem tedy je, že nemáte-li kde venkovní trampolínu uschovat, vyplatí se investovat a zakoupit si takovou zahradní trampolínu, která je vyrobena z kvalitnějších materiálů. Pro venkovní trampolíny se rovněž prodávají krycí plachty, které chrání zahradní trampolínu před deštěm a sněhem.

Vnitřní trampolíny do bytu či uzavřených prostor

Vnitřní trampolíny jsou ty, které mají daleko menší rozměry než venkovní trampolíny, obvykle jsou to trampolíny o průměru do cca 140 cm. Tyto menší trampolíny jsou určeny buď pro dětské skákání, nebo pro aktivní cvičení a posilování dospělých. K těmto vnitřním trampolínám lze dokoupit také madlo, které slouží jako opora při skákání. Jestliže je účel koupě trampolíny pouze pro vnitřní použití, je vhodné si pořídit skládací trampolínu, kterou jednoduše doma uskladníte.

Velikost a tvar trampolíny - Jakou zvolit velikost trampolíny?

Vázání na snowboardDalším velice důležitým parametrem při výběru trampolíny je její velikost. Obecně platí, že čím větší trampolína, tím větší zábava. Na velké trampolíně si totiž může zaskákat celá rodina.

Na trhu se setkáte s trampolínami v různých tvarech a rozměrech. Pořídit lze tedy jak trampolíny kulaté, ale také čtvercové a obdélníkové.

Nicméně při rozhodování o výběru velikosti trampolíny je potřeba zvážit vaše prostorové možnosti, s kterými je také spojena bezpečnost místa, kam budete trampolínu umisťovat. Dnes lze zakoupit trampolíny o průměru od cca 90 cm až do cca 500 cm. Důležité je si pamatovat, že z bezpečnostního důvodu je třeba ještě počítat s volným prostorem minimálně jeden metr po obvodu celé trampolíny.

Uvedu tedy příklad: Jestliže si zakoupíte trampolínu o průměru 305 cm, kolem obvodu trampolíny potřebujete dostatečný volný prostor. Tudíž je tato trampolína vhodná do prostoru s průměrem cca pět metrů.

Jestliže si chcete pořídit trampolínu do bytu či menších prostor, doporučujeme trampolínu o průměru cca 140 cm. Do otevřených prostor nebo například tělocvičny si můžete pořídit i trampolíny s větším průměrem.

Obecně také platí, že větší průměr trampolíny umožňuje větší odpružení skákací plochy. Malá trampolína pruží méně, což je doprovázeno menší odrazovou silou. Velká trampolína má silnější odpružení, čímž dojde k daleko větší odrazové síle a také větší zábavě.

Bezpečnost trampolíny - Jak poznáte bezpečnou a kvalitní trampolínu?

Bezpečnost je nejdůležitějším parametrem každé trampolíny. Jak tedy poznáme, že je trampolína opravdu bezpečná? Tak v prvé řadě to poznáme podle porovnání materiálů, z kterých je trampolína vyrobena. Je třeba upozornit, že levné trampolíny nikdy neposkytnou takovou kvalitu zpracování jako dražší modely trampolín. Nižší kvalita trampolín je samozřejmě spojena s rizikem úrazu.

Jestliže si chcete pořídit kvalitní trampolínu, vždy chtějte takovou, která je vyrobena z kvalitních materiálů.

Výběr trampolíny určitě nepodceňujte, nakupujte od prodejců, kteří mají s prodejem trampolín dlouholetou zkušenost, a ověřte si reference dřívějších zákazníků. Výrobci trampolín s dlouholetou historií obvykle nabízejí trampolíny s požadovanými vlastnostmi kvality materiálů a hlavně také mají v nabídce odpovídající náhradní díly a příslušenství ve stejné kvalitě. Čímž je zaručena kompatibilita náhradních dílů a příslušenství s vaší zakoupenou trampolínou.

Trampolína a její materiály - Z čeho je trampolína vyrobena?

Důležitým faktorem, na který je třeba se z hlediska bezpečnosti zaměřit, jsou materiály, ze kterých je trampolína vyrobena.

Nosná konstrukce musí být vyrobena z vysoce odolné oceli (z důvodu korozi materiálu).

Skákací plocha musí být vyrobena ze speciálního (ne-abrazivního) materiálu, který má hladký povrch a nezpůsobuje odřeniny, má vysokou pevnost v tahu a paměťový efekt - tím je zaručena delší životnost skákací plochy. Skákací plocha musí být také odolná vůči venkovním podmínkám.

Dále se zaměřte na ochrannou síť, která musí být vyrobena z odolného a pevného materiálu, musí být spojená s trampolínou a musí dosahovat až na zem.

Důležitým parametrem je nosnost trampolíny

U každé kvalitní trampolíny musí být uvedeno její maximální zatížení, to znamená nosnost trampolíny. Základem bezpečné trampolíny je dostatečná pevnost. Nosnost by měla tedy odpovídat vaší váhové kategorii.

Každá trampolína určitě unese daleko větší zátěž, než je oficiálně uvedeno na zboží. Nicméně nebudete-li nosnost dodržovat, dojde k namáhání pružin trampolíny, což může mít za následek zkrácení její životnosti.

Jestliže chcete na trampolíně skákat se svými dětmi, určitě si pořiďte trampolínu s většími rozměry, tím pádem s větší nosností, například trampolína s průměrem od 400 cm.

Na co se dále u trampolíny zaměřit - pružiny, nohy, schůdky

Obal na snowboardDále je třeba si všimnout počtu pružin a kvalitě poutek. Kvalitní pružiny mají samozřejmě delší životnost. U levných trampolín není výměna pružin už po jednom roce nic neobvyklého. S tímto je úzce spojena kompatibilita náhradních dílů, které u levných trampolín nemusíte třeba sehnat. Pružiny musí být zakryty ochranným krytem.

Určitě se také zaměřte na počet nohou u trampolíny. Standardně má trampolína čtyři nebo šest nohou. Výhodou trampolín se čtyřmi nohami je ta, že na ni lze umístit ochrannou síť s osmi poli. Kdežto na trampolínu s šesti nohami lze umístit ochrannou síť s šesti poli.

Z hlediska bezpečnosti je důležité k trampolíně přikoupit schůdky. Informujte se, zda výrobce vaší trampolíny nabízí také odpovídající schůdky.


Cena trampolíny - Kolik chcete za trampolínu utratit?

Je třeba si stanovit cenový strop pro koupi nové trampolíny. V obchodě či na e-shopu se můžete setkat s levnými i drahými trampolínami. Jaký je tedy mezi nimi zásadní rozdíl? Samozřejmě, že výsledná cena trampolíny se odvíjí od použitého materiálu a výbavy trampolíny.

Levné trampolíny nedoporučujeme z důvodu nižší bezpečnosti - tyto trampolíny mají některé komponenty vyrobeny z polyethylenu, které hůře snáší nepříznivé počasí a tím mají menší trvanlivost.

Dále je výsledná cena trampolíny ovlivněna výbavou, to znamená, jestliže si chcete koupit samotnou trampolínu bez jakéhokoliv příslušenství (ochranná síť, schůdky atd.), nebo si chcete zakoupit celý trampolínový set (trampolína, ochranná síť, schůdky atd.).

Jak se starat o trampolínu?

Údržba trampolíny je velice snadná. V případě, že je trampolína špinavá, stačí ji umýt běžným čisticím prostředkem (např. jarová voda). Před montáží trampolíny se ještě doporučuje ocelové spoje namazat vazelínou.

Proč je důležité se zajímat o náhradní díly a příslušenství k trampolínám?

Jak už bylo zmíněno výše, výběr kvalitního prodejce trampolíny není na škodu, neboť kvalitní prodejci trampolín nabízejí ke svým trampolínám nejen odpovídající doplňky a příslušenství, ale také odpovídající náhradní díly.

Může se totiž stát, že u levných trampolín budete potřebovat některý komponent brzy vyměnit (např. pružiny) a potřebný díl prostě neseženete. Proto svůj výběr trampolíny nepodceňujte!

Jaké příslušenství a doplňky můžete k trampolínám zakoupit?

V našem e-shopu můžete k trampolíně Masterjump zakoupit:

 • Schůdky k trampolíně
 • ochranná síť k trampolínám
 • ochranná plachta na trampolíny
 • vnitřní ochranná síť k trampolíně
 • souprava na ukotvení trampolíny
 • madlo na trampolíny
 • ochranná síť pod trampolíny
 • stan na trampolínu

Proč si pořídit trampolínu MASTERJUMP?

Víte, proč jsou naše trampolíny MASTERJUMP u zákazníků tak oblíbené? Přečtěte si náš článek Trampolíny MASTERJUMP.

Jak vybrat kvalitní trampolínu a na co si dát pozor při koupi?

Mrkněte na naše video -> Trampolíny MASTERJUMP

Přečtěte si také:

Kdo neskáče na trampolíně, není Čech!

Jak bezpečně hopsat na trampolíně

Nejlevnější dětská trampolína za méně než 1000 Kč

Optimální zahradní trampolína MasterJump 305 cm

Skákací trampolína pro děti MasterJump

Nevíte, kam dřív skočit - vaše děti vám poradí!

Příslušenství k trampolínám pro bezpečné i zábavné skákání

nebo přejděte rovnou k výběru trampolíny v e-shopu.