Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216
Poradna Vše o nákupu O nás Kontakty
iBOD
Zadejte číslo Vaší iBOD karty (bez mezer)
/

Jak vybrat správnou koloběžku


V dnešní době se stále více dočítáme, že se neustále zvyšuje poptávka po českých koloběžkách. Od toho se odvíjí fakt, že málo kdo opravdu tuší, že se Česká republika stala velmocí pro výrobu koloběžek.

Proč je tomu tak? Koloběžka tu byla, je a stále bude a nikdy nás neomrzí. Na koloběžce jsme řádili už jako malé děti, a to nám zůstalo i v dospělosti. Koloběžka je prostě zábava celé republiky, která se kupodivu čím dál tím více rozšiřuje do zahraničí.

Proč si lidé pořizují koloběžku?

Protože nám i našim dětem neustále poskytuje neskutečnou adrenalinovou zábavu, u které se rozhodně nikdo nebudete nudit.

Proč mají koloběžky takový úspěch, aneb jaké jsou výhody koloběžek.

Mezi hlavní výhody koloběžek patří:

  • široká nabídka koloběžek na našem trhu
  • vcelku levná sportovní pomůcka
  • atraktivní designy koloběžek
  • adrenalinová zábava
  • koloběžky jak pro děti, tak i pro dospělé
  • koloběžka je skladná (pustí vás v klidu do MHD, vlaku či autobusu)
  • skvělý dopravní prostředek nejen do města, ale také na výlety

Jsou nějaké nevýhody koloběžek?

  • koloběžka je méně stabilní než například jízdní kolo
  • na koloběžce se více hrbíte

Co se v tomto článku o koloběžkách dozvíte?

Stojíte před rozhodnutím - chcete si pořídit buď úplně novou koloběžku, nebo jen prostě uvažujete o novém modelu koloběžky. Ráda bych vám tímto článkem chtěla pomoci, abyste se při výběru koloběžky rozhodli správně. Mám tady pro vás pár rad a tipů, které se vám při výběru nové koloběžky bude určitě hodit. Než se pustíme do samotné podstaty výběru koloběžek, ráda bych Vám prozradila jednu věc. U koloběžek neexistuje jeden univerzální typ, který se bude hodit úplně pro všechny kolobkáře. Co člověk, to jiný vkus, jiné požadavky, jiné nároky a jiné místo na kolobkování. Někdy je výběr koloběžky stejně náročný, jako například si vybrat správné kolo.

Jaké máme typy koloběžek a pro koho jsou určeny?

Nejprve si položme otázku: Pro koho bude koloběžka určena?. Koloběžku kupujeme buď pro své děti, pro své známé či kamarády, nebo pro sebe, tudíž koloběžku pro dospělého člověka

Od toho poté koloběžky členíme na:

1. Koloběžky pro děti

Dětské koloběžky jsou vyráběny již pro děti od 2 let věku. Existují však i koloběžky pro mladší děti, tyto koloběžky však mají 3 kolečka.

2. Koloběžky pro dospělé - koloběžky s nafukovacími koly

Koloběžky pro dospělé jsou vyráběny s nafukovacími koly, často se můžeme také setkat s koloběžkou, která má přední kolo větší. Koloběžky s užšími plášti či s větším předním kolem se nejčastěji používají na cestu po silnici či na delší tratě. Naopak do terénu jsou pak vhodné koloběžky s širokými plášti.

3. Skládací koloběžky

Skládací koloběžky jsou perfektním dopravním prostředkem po městě. Výhodou je, že jsou tak skladné, že se dají jednoduše složit do malého kufříku.

4. Freestylové koloběžky

Freestylové koloběžky jsou vhodné pro adrenalinové sportovce. Dají se na nich provádět nejrůznější triky. Tyto koloběžky jsou rovněž vhodné pro krátké popojíždění.

Koloběžky rozdělujeme podle typu využití:

1. Městské koloběžky

Ideální koloběžky pro dospělé, které jsou určeny pro městské využití, jsou koloběžky s předním kolem 16" a se zadním kolem 12". S touto koloběžkou můžete vyrazit třeba i na výlet - je to tedy koloběžka nejen do města, ale také na výlet.

2. Koloběžky pro turistiku

Jestliže si plánujete pořídit koloběžku hlavně na turistické aktivity, to znamená koloběžku na výlety, doporučuji koloběžku s předním kolem 20" a se zadním kolem 16". Takové to koloběžky jsou na výlety ideální a do města zbytečně velká. Jedná se například o koloběžku MASTER 20-16. Na dlouhé vyjížďky můžete zvolit koloběžku s předním kolem 26" a se zadním kolem 20", prohlédněte si například koloběžku MASTER 26-20.

3. Koloběžky pro sportovní využití

Všechny sportovní koloběžky jsou určeny pro delší turistické trasy.

4. Koloběžky pro zábavu

Mohu s klidem říci, že koloběžky pro zábavu jsou všechny koloběžky.

Na co si dát pozor, když vybíráme koloběžku - kritéria výběru koloběžky

Typ koloběžky

Nyní jsme si už představili všechny typy koloběžek, s kterými se na trhu můžeme setkat. Jedná se tedy o koloběžky pro dospělé (koloběžky s nafukovacími koly), koloběžky pro děti, skládací koloběžky a freestylové koloběžky. Dle typu využití rozeznáváme koloběžky městské, koloběžky turistické, sportovní koloběžky a koloběžky jen tak pro zábavu.

Velikost koloběžky

Je třeba vzít v úvahu velikost koloběžky. Protože se může hladce stát, že na cestě v klidu narazíme dospělého člověka, který si to sviští na dětské koloběžce. A to tedy určitě nechceme.

Výše jsme si už popsali rozdíl mezi městskou a turistickou koloběžkou. Nejde o nic jiného než o velikost kol koloběžek, a jaká velikost kol je určena pro jaké využití koloběžky.

Nosnost koloběžky

Zde je to jednoduché, téměř všechny profi koloběžky mají nosnost 150 kg. Kvalitní profi koloběžka se pozná hlavně podle toho, že když skočíme z obrubníku, tak toto dynamické zatížení musí kvalitní koloběžka vydržet. Opravdu po pár projížďkách vás už nebude bavit koloběžku z obrubníku snášet. S klidným svědomím můžete s těmito koloběžkami vyrazit do náročnějšího terénu.

Výška řídítek koloběžky

Je třeba se také zaměřit na výšku řídítek koloběžky. U koloběžky pro dospělé si každý člověk nastavuje výšku řídítek sám, dle potřeb samotného člověka, většinou se výška řídítek pohybuje v rozmezí od 90 až 130 cm. U dětí se doporučuje výška řídítek od 50 cm a výše - vše záleží na velikosti dítěte. Řídítka koloběžky by měla být hlavně v úrovni kyčlí. Jestliže budete mít řídítka zbytečně nízko, může vám to později způsobit křečovitý předklon a bolest zad. Naopak vysoko umístěna řídítka snižuje schopnost ovládat koloběžku, což může být pro vás ve finále nebezpečné.

Typ brzdy koloběžky

Můžeme se setkat s těmito základními typy brzd koloběžek - nášlapné, čelisťové a kotoučové. Všechny tyto typy se liší stavbou, funkčností a cenou.

Nášlapné zadní brzdy = určené pro městské koloběžky. Čelisťové brzdy = určeny pro vyšší váhové kategorie. Tyto brzdy jsou velmi snadné na údržbu a jsou pro vás cenově dostupné.

Kotoučové brzdy = jsou určeny převážně pro sportovce. Tyto brzdy jsou cenově nákladnější a hůře se udržují.

Výška rámu

Dalším důležitým parametrem při výběru koloběžky je výška rámu. Zde se musíme řídit tím, že všeho s mírou, pořiďte si takovou koloběžku, která Vám padne. Když se zaměříme na extrémně nízkou koloběžku, tak vám bude škrtat o jakoukoliv nerovnost, čímž se tato koloběžka pro vás stane spíše nebezpečnou.

Materiál rámu

Soustřeďte se také na materiál, z kterého je koloběžka vyrobena. Koloběžky se vyrábějí buď z oceli, hliníku nebo karbonu.

Jak vypadá nejlevnější koloběžka? Rám této koloběžky je vyroben z oceli, řídítka a další komponenty, jako jsou brzdy či vidlice, jsou vyrobeny z hliníku. Tímto se celá koloběžka odlehčí.

Jak vypadá nejlepší a nejdražší koloběžka (sportovní)? Kvalitní koloběžka je vyrobena z hliníku. Tato koloběžka je oproti koloběžce z oceli lehčí, avšak dražší. Naprostou jedničkou jsou koloběžky vyrobené z karbonu, které jsou taky oproti ostatním koloběžkám nejdražší.


Přečtěte si také:

Jaké jsou základní důvody, kvůli kterým si lidé pořizují koloběžku

Pořizujeme základní příslušenství a doplňky pro koloběžky

Koloběžky pro dospělé zaručují zábavu a adrenalin v jednom!

Skládací koloběžky jsou ideálním dopravním prostředkem pro děti

Dětská koloběžka a jiné koloběžky (nejen) pro děti

Koloběžky MASTER


nebo přejděte rovnou k výběru koloběžky v našem e-shopu.