Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Paddleboardy Výprodej

Jak vybrat správnou koloběžku


Jízda na koloběžce se stala trendy zábavou a oblíbenou sportovní kratochvílí dětí i dospělých a Česká republika patří k významným výrobcům sportovních koloběžek na světě. Koloběžky tuzemských výrobců můžeme vidět v Kanadě, Rusku nebo také Asii. Koloběžka umí nadchnout děti a ani dospělí se jí nechtějí jen tak vzdát. Právě oni dnes často volí jako dopravní prostředek koloběžku s velkými předními koly.

Proč mají koloběžky takový úspěch?

Mezi hlavní výhody koloběžek patří:

✅ široká nabídka koloběžek na našem trhu

✅ vcelku levná sportovní pomůcka

✅ atraktivní designy koloběžek

✅ adrenalinová zábava

✅ koloběžky jak pro děti, tak i pro dospělé

✅ koloběžka je skladná (běžně se s ní dostanete do MHD, vlaku či autobusu)

✅ skvělý dopravní prostředek nejen do města, výborný společník na výlety

Máme pro Vás pár rad a tipů, které se Vám při výběru nové koloběžky budou jistě hodit. Než se pustíme do samotného výběru koloběžky, je třeba si uvědomit jednu věc. U koloběžek neexistuje jediný univerzální typ, který bude vhodný pro všechny kolobkáře. Co člověk, to jiný vkus, jiné požadavky, jiné nároky a jiné místo na kolobkování. Výběr správné koloběžky je stejně náročný jako vybrat si správné kolo.

Pro koho vybíráte koloběžku?

1️. Koloběžky pro děti

Dětské koloběžky jsou vyráběny pro děti již od 2 let věku, často mívají 3 kolečka a jsou k dostání v oblíbených dětských designech.

2. Koloběžky pro dospělé - koloběžky s nafukovacími koly

Koloběžky pro dospělé jsou vyráběny s nafukovacími koly, často se můžeme také setkat s koloběžkou, která má přední kolo větší. Koloběžky s užšími plášti či s větším předním kolem se nejčastěji používají na cestu po silnici či na delší tratě. Naopak do terénu jsou pak vhodné koloběžky s širokými plášti.

3. Skládací koloběžky

Skládací koloběžky jsou perfektním dopravním prostředkem po městě. Výhodou je, že jsou tak skladné, že se dají jednoduše složit do malého kufříku.

4. Freestylové koloběžky

Freestylové koloběžky jsou vhodné pro adrenalinové sportovce. Dají se na nich provádět nejrůznější triky. Využijete je i pro kratší projížďky.

Jak a kde budete koloběžku využívat?

1. Městské koloběžky

Ideální koloběžky pro dospělé a pro městské využití, jsou koloběžky s předním kolem 16" a se zadním kolem 12". Bez obav na ní vyražte na výlet i mimo město. Líbit se Vám bude tato varianta: Master 16-12.

2. Koloběžky pro turistiku

Jestliže si plánujete pořídit koloběžku především na turistické aktivity, na výlety, doporučujeme koloběžku s předním kolem 20" a se zadním kolem 16". Právě takové koloběžky jsou bezvadné na projížďky do přírody, do města je však zbytečně velká. Jedná se například o koloběžku MASTER 20-16. Na dlouhé vyjížďky můžete zvolit koloběžku s předním kolem 26" a se zadním kolem 20", prohlédněte si tento typ: koloběžku MASTER 26-20.

3. Koloběžky pro sportovní využití

Všechny sportovní koloběžky jsou určeny i pro delší turistické trasy. Je to skvělý prostředek na zpevnění zádového svalstva a procvičení celého těla. Jízdou na koloběžce spálíte více kalorií než na kole a snadno si vytvarujete problematické partie, aniž byste tolik zatěžovali své klouby, jako např. při běhu.

4. Koloběžky pro zábavu

Koloběžky jsou tady právě od toho, abychom se na nich bavili.

Na co si dát pozor, když vybíráte koloběžku?

Nosnost koloběžky

Téměř všechny profi koloběžky mají nosnost 150 kg. Kvalitní profi koloběžka se pozná podle toho, že když skočíme z obrubníku, tak kvalitní koloběžka musí toto dynamické zatížení vydržet. Jistě by Vás nebavilo koloběžku z obrubníku snášet. S klidným svědomím můžete s těmito koloběžkami vyrazit do náročnějšího terénu.

Výška řídítek koloběžky

Důležitá je také výška řídítek koloběžky. U koloběžky pro dospělé si řidič nastavuje výšku řídítek sám, dle vlastních potřeb, většinou se výška řídítek pohybuje v rozmezí od 90 až 130 cm. U dětí se doporučuje výška řídítek od 50 cm a výše - vše záleží na velikosti dítěte. Řídítka koloběžky by měla být v úrovni kyčlí. Jestliže budete mít řídítka zbytečně nízko, může Vám to později způsobit křečovitý předklon a bolest zad. Naopak vysoko umístěná řídítka snižují schopnost ovládat koloběžku, což může být nebezpečné.

Typ brzdy koloběžky

Můžeme se setkat s těmito základními typy brzd koloběžek - nášlapné, čelisťové a kotoučové. Liší se stavbou, funkčností a cenou.
Nášlapné zadní brzdy = určené pro městské koloběžky.
Čelisťové brzdy = určeny pro vyšší váhové kategorie. Tyto brzdy jsou velmi snadné na údržbu a jsou cenově dostupné.
Kotoučové brzdy = jsou určeny převážně pro profi sportovní koloběžky. Tyto brzdy jsou cenově nákladnější a jsou náročné na údržbu.

Výška rámu / stupátka

Dalším důležitým parametrem při výběru koloběžky je výška rámu, tedy stupátka. Jízda na koloběžce je o neustálém dřepování. Čím vyšší je stupátko, tím hlubší dřepy budete dělat. Jestliže nechcete na koloběžce rovnou závodit, ideální výška stupátka bude 5 cm. Pokud byste zakoupili nízkou koloběžku, tak Vám bude škrtat o jakoukoliv nerovnost na cestě a jízda se pro Vás stane náročnější a nebezpečnou.

Délka a šířka stupátka

Standardní délka je 40 cm, neboť při jízdě stojíte na stupátku jen jednou nohou. Přesto si vyzkoušejte, zda se Vám na stupátko vejdou obě chodidla na šikmo - při delší jízdě z mírného kopce tak můžete ulevit oběma nohám. Běžná šířka je pak 10 - 11 cm.

Materiál rámu

Soustřeďte se také na materiál, ze kterého je koloběžka vyrobena. Koloběžky se vyrábějí buď z oceli, hliníku nebo karbonu.

Jak vypadá nejlevnější koloběžka? Rám této koloběžky je vyroben z oceli, řídítka a další komponenty, jako jsou brzdy či vidlice, jsou vyrobeny z hliníku. Tímto se celá koloběžka odlehčí.

Jak vypadá nejlepší a nejdražší koloběžka (sportovní)? Kvalitní koloběžka je vyrobena z hliníku. Tato koloběžka je oproti koloběžce z oceli lehčí, avšak dražší. Naprostou jedničkou na trhu jsou koloběžky vyrobené z karbonu, které jsou také výrazně finančně náročnější.

Nyní si můžete prohlédnout kompletní nabídku koloběžek na našem e-shopu Nejlevnějšísport.cz, vybrat si tu správnou koloběžku a za pár dní už jezdíte.

Přečtěte si také:

10 tipů, proč si koupit koloběžku

Koloběžky pro dospělé zaručují zábavu a adrenalin v jednom!

Chcete dostávat náš newsletter a mít dopravu nad 2 000 Kč ZDARMA?
Zaregistrujte se