596 633 216

Jak vybrat správnou badmintonovou raketu

Badmintonová raketa patří k základnímu vybavení pro badminton.

Češi si badminton natolik oblíbili, že jsme se rozhodli také tomuto sportu věnovat velikou pozornost.

V tomto článku se dozvíte:

Proč je výběr rakety na badminton natolik důležitý?

Na začátku je třeba si uvědomit, proč je výběr rakety tak důležitý. Je to hlavně proto, že nesprávný výběr rakety vám může nepříznivě ovlivnit celkovou kvalitu hry a také vaší výkonnost. Podle zkušeností profesionálních hráčů badmintonu ovlivňuje raketa výsledný výkon ze hry až o 15 procent.

Uvedeme příklad, když si například hráč badmintonu s razantním a útočivým stylem zvolí příliš pružnou badmintonovou raketu, není s touto raketou absolutně schopen zahrát úderné smeče - badmintonová raketa hraje proti tomuto hráči. Naproti tomu hráč badmintonu, který hraje spíše techničtějším stylem, může být s takovouto raketou velmi spokojen.

Většina z vás si nejsou schopni vybrat tu správnou badmintonovou raketu a to hlavně proto, neboť nerozumí technickým vlastnostem těchto raket. Pojďme si nyní představit význam jednotlivých technických parametrů badmintonových raket.

Pojďme se ještě podívat na slovníček pojmů, které se v badmintonu používají:

 • Podání - je základní úder, kterým se vypustí míč do hry, lze jej zahrát buď vysoké, polovysoké či nízké
 • Lob - míč, který je hraný od sítě s letícím obloukem k zadní čáře soupeřovy části kurtu
 • Drajv - veškeré údery, které se zahrají vedle těla hráče (forhendové, bekhendové straně)
 • Klír - míč, který letí vysokým obloukem ze zadní části hřiště k zadní čáře soupeřova kurtu
 • Drop - míč, který je hraný ze zadní části kurtu a dopadá v blízkosti sítě
 • Smeč - velmi prudký míč, který letí šikmo dolů do soupeřovy poloviny hřiště
 • Krátký míč - míč, který je zahraný co nejblíže u sítě, a který také padá velmi těsně za síť
 • Sklepnutý míč - prudký míč u sítě, který je zahraný nad úrovní pásky a který letí šikmo dolů.

Na jaké parametry se zaměřit při výběru badmintonové rakety:

V této části vám blíže přiblížíme technické vlastnosti badmintonových raket, které je třeba vzít při výběru správné rakety v úvahu. Jedná se převážně o:

Materiály rámů badmintonových raket

Badmintonové rakety s dřevěným rámem

Dříve se rámy badmintonových raket vyráběly z tradičního materiálu, tj. ze dřeva. Tyto modely badmintonových raket jsou již dávnou minulostí a na trhu je prakticky nenajdete.

Badmintonové rakety s ocelovým rámem

Minulostí jsou samozřejmě také rakety s ocelovými rámy, s výjimkou levnějších badmintonových setů, které se na trhu ještě objevují. Nevýhodou těchto modelů badmintonových raket je, že mají špatnou ovladatelnost a během hry se nenávratně deformují, rovněž vyvíjí zátěž na zápěstí ruky.

Badmintonové rakety s hliníkovým rámem

Další příměsí, která je při výběru badmintonových rámů postupně eliminována, je hliník. Tento materiál byl používán převážně pro zvýšení pevnosti rámu a zachování relativně nízké hmotnosti. Nevýhodou je, že rámy s příměsí hliníku se postupem času deformují a tím badmintonovou raketu znehodnocují. Dnes se hliník spíše používá jako minoritní příměs do specifických komponentů.

Badmintonové rakety z grafitu

Rakety na badminton z grafitu již patří mezi ty kvalitní. Grafitová vlákna zvyšují pevnost rámu badmintonových raket.

Badmintonové rakety z titanu

Dalším použitým materiálem pro výrobu badmintonových rámů je titan. Hlavní vlastností titanových vláken je, že zvyšují pevnost materiálu, stejně jako grafitová vlákna. Malou nevýhodou je vyšší hmotnost raket. Titanová vlákna se do rámu aplikují pouze lokálně, například středem hlavy rakety. Tímto je zajištěna stabilizační funkce rakety a zároveň zvyšuje pevnost rámu rakety.

Jednotlivé části badmintonových raket

Pokud vybíráte badmintonovou raketu, je dobré se zaměřit na to, zda je raketa vyrobena z jednoho kusu, nebo zda hlavu badmintonové rakety a tyčku spojuje "téčko".

Ty lepší rakety na badminton jsou vždy vyrobeny z jednoho kusu .

Hmotnost badmintonové rakety

Dalším parametrem, na který je třeba se zaměřit je hmotnost badmintonové rakety. Pamatujte, že někteří výrobci uvádějí pouze váhu rámu, tj. hmotnost bez výpletu. Obvyklá hmotnost badmintonové rakety se pohybuje v rozmezí od 80 do 120 gramů. Abyste měli přehled, tak profesionální badmintonové rakety se pohybují okolo 90 gramů.

Badmintonové rakety, které mají hmotnost větší než 100 gramů, jsou starší modely a jsou určeny spíše pro začínající hráče badmintonu. Dříve platilo, že lehčí rakety poskytují menší sílu do úderu, to je však minulostí, neboť dnes se používají moderní technologie, díky kterým lze vyrábět lehké tenké rámy se zaručenou dostatečnou pevností a razancí úderu.

Vyvážení badmintonové rakety

Vyvážení raket na badminton se vyjadřuje v milimetrech vzdálenosti od konce držadla rakety a tento údaje vypovídá o podélném rozložení hmotnosti na raketě. Tento parametr je vhodné zohlednit při nákupu nové badmintonové rakety - pokud chcete raketu, která je shodná s vaším předchozím modelem, nebo naopak zvažujete zakoupit raketu s jiným typem vyvážení.

Rozlišujeme tyto varianty vyvážení:

 • Vyvážení badmintonové rakety do hlavy - vyvážení do hlavy se používá především pro útočivý styl hry - zvyšuje údernost smeče a zároveň tak stabilizuje raketu při úderu.
 • Vyvážení badmintonové rakety na střed - toto vyvážení rakety je asi nejčastější
 • Vyvážení badmintonové rakety do držátka

Rozměry a tvar hlavy badmintonové rakety

Badmintonová raketa má standardní délku a to 665 mm. Existují však také tzv. "longovky", které mají prodlouženou délku 675 mm. Dalším parametrem je tvar hlavy, která určuje velikost plochy, na které lze odehrát dobrý úder. Na trhu lze najít také rakety s tzv. izometrickým tvarem hlavy, který zvyšuje optimální plochu pro úder dobrého míčku až o 33% (tzv. sweet spot), další modifikace standardního tvaru hlavy najdete pod označením např. mega frame, powerfull head size, quad head shape.

Pro začátečníky a hráče s horší úderovou technikou se doporučují spíše rakety s větší hlavou, zatímco závodní hráči si vybírají badmintonovou raketu s užší hlavou.

Pružnost rámu badmintonové rakety

Pružnost rámu ovlivňuje sílu úderu. Pružnost rámu zjistíte jednoduše, a to tak, že když raketu uchopíte jednou rukou za konec držátka a druhou rukou za hlavu rakety a pomalu ohýbáte. Čím více se raketa prohne, tím je raketa pružnější. Obecně je dáno, že čím tužší rám rakety, tím je hra prudší. Rozeznáváme:

Tuhé badmintonové rakety

Tyto rakety jsou ideální pro prudké a rychlé údery, především pro smeče a drajvy. Tuhá raketa je při zásahu badmintonového míčku stabilní, má minimální ohnutí a vytvoří let míčku o velké rychlosti přímou trajektorií.

Pružné badmintonové rakety

Na druhou stranu pružné badmintonové rakety jsou typické svým větším ohybem a zapružením. Jakmile dojde k odehrání míčku, poté letí menší rychlostí delší letovou trajektorií. Při úderu dochází k letu míčku celou délkou kurtu a používá se také u obranných lobech na zadní čáru. Výběr rakety podle pružnosti rámu závisí na stylu hry samotného hráče a na typu používaných úderů.

Jestliže hráč badmintonu preferuje spíše smeče a velkou rychlost letu míčku, kterou protihráč obtížně vybírá, volí spíše tuhé modely badmintonových raket. Pokud však má hráč problémy s odehráváním dlouhých míčů přes celou délku kurzu, volí spíše pružnější model badmintonové rakety, s kterými je schopen zahrát od zadní čáry jen do poloviny soupeřovy plochy kurtu. Pružnější rakety jsou doporučovány spíše začátečníkům.

Badmintonové rakety podle stupně výkonnosti

Další část tohoto článku je rozdělení badmintonových raket podle herních zkušeností a preferovaného stylu badmintonu. Je fakt, že jiná raketa je doporučována začátečníkovi a jiná závodnímu hráči badmintonu, dále jiná raketa bude doporučována útočníkovi a jiná technickému hráči.

Badmintonové rakety pro děti

Úplně prvním stupněm členění badmintonových raket jsou dětské badmintonové rakety, které jsou určeny pro malé děti. Pro tyto malé děti jsou doporučovány zkrácené badmintonové rakety, které slouží pro první krůčky a seznámení se s badmintonem. Proč zkrácené rakety? Je to hlavně proto, že jsou pro děti pohodlnější, jsou lehčí a také nehrozí, že by s ní při spodních úderech bouchaly do země.

Další skupinou dětských hráčů badmintonu jsou juniorské badmintonové rakety. Tyto rakety jsou vhodné již pro starší děti.

Badmintonové rakety pro začátečníky

Třetí úrovňovou skupinou jsou badmintonové rakety pro začátečníky. Začátečník by neměl vybírat útočné, tuhé rakety, které jsou sice výborné pro útočnou hru, ale nejsou dobré pro dlouhé obranné loby, které je třeba v začátcích zvládnout. Většinou jsou to lehčí a pružnější badmintonové rakety s vyvážením do ruky. Tyto rakety se hodí pro rekreační hráče badmintonu a pro ty, kteří s badmintonem začínají. Obvykle jsou vhodné pro ty, kteří hrají badminton velmi málo, například 1 až 2krát měsíčně.

Badmintonové rakety pro pokročilé

Za středně pokročilé a pokročilé hráče badmintonu se považují hráči, kteří hrají pravidelně a mají perfektně zvládnutou úderovou techniku od podání až přes dropy, smeče či drivy až ke klírům. Tito hráči se neustále v badmintonu zdokonalují. Badmintonové rakety pro pokročilé jsou určeny pro ty, kteří hrají badminton aktivně, obvykle jsou členy oddílů a zúčastňují se amatérských či profesionálních turnajů a soutěží. Pro středně pokročilé hráče se nedoporučují extrémně tuhé modely či rakety s užším tvarem hlavy. Muži si většinou vybírají tuhé rakety vyvážené do hlavy (pro útočivou hru), ženy si naopak vybírají pružnější rakety s vyvážením do ruky (pro technickou hru).

Badmintonové rakety pro závodní hráče

Jedná se o poslední nejvyšší skupinu hráčů badmintonu. Badmintonové rakety pro závodní hráče jsou již špičkové rakety, které jsou přizpůsobeny přáním hráčů světové špičky.

Badmintonové rakety podle herního stylu

V detailu raket se často dozvíte, že je lze rozlišit podle herního stylu. Obecně lze rakety rozlišiti do tří základních herních stylu - univerzální, technický (obranný), útočný.

Doporučení rakety pro určitý styl hráče je dána kombinací několika vlastní rakety, jde především o tuhost, vyvážení, tvar a tloušťka rámu rakety, typ výpletu a hmotnost rakety. Jelikož jsou tyto vlastnosti kombinovány v rámci jednoho typu rakety, je někdy výběr vhodného modelu podle stylu hry obtížný.

Badmintonové rakety pro univerzálního hráče

Jak se pozná univerzální styl? Jsou to hráči, kteří kombinují různé typy úderů s podobnou četností. Hráč většinou využívá celou plochu kurtu a střídá styl technického a útočného hráče (používá jak technické údery, tak smeče). Pro tento styl hráče se doporučují badmintonové rakety, které jsou středně tuhé s vyvážením na střed.

Badmintonové rakety pro technické hráče

Jak se pozná technický styl? Jde o hráče, který velmi dobře odehraje soupeřovy náročné míčky a vrací je stylem, aby zabránil dalšímu útoku svého spoluhráče. Může jít například o vysoké míčky (obranné loby), které směřují k zadní čáře soupeřové části kurtu, nebo také zahrání krátkých obranných míčků, což je odpověď na smeč soupeře. Jedná se zpravidla o obranný styl ve hře.

Pro tento styl hráče se doporučují badmintonové rakety, které jsou pružné a mají vyvážení do ruky.

Pružnost dělíme na extra flexible (velmi pružný shaft), flexible (pružný shaft) a medium flexible/dynamic (více pružný shaft). Po odehrání míčku, míček letí menší rychlostí a delší letovou trajektorií. Míčku se užívá při úderech přes celou délku kurtu, krátkých úderech a obranných lobech na zadní čáru. Pro technické hráče se doporučuje mít měkčí napnutí výpletu, průměr struny by měl být větší než 0,7 mm.

Badmintonové rakety pro útočné hráče

Jak se pozná útočný styl? Jde o hráče, který je typický svými rychlými, prudkými, polovysokými míči, nebo častými klamavými údery či rychlými dropy. Styl jeho hry je silový a razantní.

Pro tento styl hráče se doporučují badmintonové rakety, které jsou tuhé a mají vyvážení do hlavy. Existují 3 stupně tuhosti - medium stiff (středně tuhý shaft), stiff (tuhý shaft) a extra stiff (velmi tuhý shaft). Míček zasáhne raketu, ta je tuhá a stabilní, reaguje minimálním ohnutím a generuje let míčku o velké rychlosti přímou trajektorií, s vybráním takového úderu má soupeř velké problémy. Dalším důležitým parametrem je napnutí výpletu a průměr struny. Pro útočné hráče se doporučuje tvrdší napnutí výpletu a průměr struny menší než 0,7mm, čímž dochází k většímu zrychlení míčku.

Přečtěte si také:

Tenis, squash, badminton a další raketové sporty

Vše o badmintonu a jeho vybavení

Jak vybrat badmintonové míčky

Jak vybrat tenisovou tašku

Tipy na badmintonové tašky

Badmintonové sety se vyplatí a neztratí!

Nebo přejděte rovnou do kategorie Badmintonové rakety v našem e-shopu