Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216
TIP: Parkour Akce Výprodeje

Jak vybrat spací pytel, ve kterém neumrznete ani se neupečete

Vybrat spací pytel (jinak též spacák), ve kterém se člověk pohodlně vyspí, vyžaduje trochu znalostí a přípravy. Spací pytle se liší teplotním určením, tvarem, velikostí, izolačním materiálem, ale třeba i tím, zda jsou či nejsou vybaveny zipem. Tyto vlastnosti spacáku by měly sloužit jako základní kritéria při jeho výběru - více se na ně zaměříme níže.

Spací pytle patří mezi náš základní sortiment, což dokazuje bohatá nabídka kvalitních spacáků osvědčených značek Husky, Pinguin, King Camp nebo Jurek. Spacák do kempu i do Himalájí u nás seženete levněji než jinde.

Spací pytle v akci nabízíme na nejlevnejsisport.cz 12 měsíců v roce!

Vlastnosti spacáku, které by Vám neměly uniknout

Teplotní určení: pokud nechcete ráno vylézat ze spacáku vymrzlí nebo propocení, vybírejte spacák podle tzv. komfortní teploty. Při této optimální teplotě vám ve spacáku nebude ani zima, ani horko (zatímco při teplotě Extrem hrozí, že strávíte noc drkotáním zuby). Spacáky s komfortní teplotou minus 9 °C přirozeně nejsou vhodné na dovolenou v kempu, ale spíše do hor, a to klidně i v zimě.

Základem je si uvědomit, kde a kdy budeme spací pytel používat nejčastěji. Jako univerzální spacák využitelný od jara do podzimu poslouží spacáky s komfortní teplotou okolo 10°C.

Velikost: ovlivňuje nejen to, jak těžce budeme spacák tlačit do batohu a kolik kilo poneseme na zádech (cyklistům doporučujeme speciální cykloturistické spacáky ). Zbytečně velký a volný spacák také odvádí teplo!

Tvar: rozeznáváme dva základní tvary spacího pytle:

- deka: širší a prostornější spacáky jsou sice teplé, ale objemné,

- mumie: poskytuje větší ochranu hlavy zatažením tkanice, tzv. anatomická mumie tvarem přesně kopíruje lidské tělo, čímž spacák šetří na velikosti i váze.

Typ izolace: umělá vlákna, nebo peří? Umělá vlákna jsou dnes už natolik kvalitní, že pokud neplánujete zimní expedici v mrazivých teplotách, obejdete se bez dražších péřových spacáků, které jsou navíc náročné na údržbu. Spací pytle z umělých vláken jsou velmi odolné, snesou časté praní i méně šetrné zacházení.

Zip, nezip: také spacáky bez zipu se hodí pouze do zimních podmínek. Udržují sice lépe teplo, ale dlouho se vysušují a špatně se do nich zalézá. Spacáky se zipem snadno vysušíte, vyvětráte a rychle se dostanete ven i dovnitř.

Obal na spacák: používáme při přenášení spacáku, který je lepší skladovat bez obalu (ideálně pověšený). Pozor na nepromokavé obaly, které jsou dobré na vodu, ale snadno se zapaří.

Jak pečovat o spací pytel

A na závěr ještě pár tipů, jak se starat o spacák, abychom co nejvíce prodloužili jeho životnost.

Základem je správné skladování spacáku, kterému rozhodně nesvědčí dlouhý pobyt v obalu (kde jej bohužel řada lidí nechává). Spacák raději pověste (v garáži, ve skříni) nebo nechte alespoň volně stočený.

Spacák větráme a vysušujeme nejen po probuzení na čundru, ale také po návratu domů, a to důkladně. Teprve pak je možné jej uložit.

Spací pytel můžeme čas od času vyprat při dodržení doporučené teploty.

Spací pytel na webu www.nejlevnejsisport.cz vždy disponuje detailním popiskem o jeho vlastnostech, podle nichž řiďte svůj výběr.

Spací pytel levně! Za méně než 1000 Kč u nás pořídíte kvalitní spací pytel a k některému i dárek v podobě karimatky!