596 633 216

Jak vybrat snowboard

Jak již bylo řečeno v předchozím článku Snowboarding a jeho vybavení, nejdůležitější součástí snowboardového vybavení, kterému budeme v této kapitole věnovat velikou pozornost je snowboard. Snowboardu se také velmi často říká prkno, které je pevně připevněné k nohám snowboardisty (samozřejmě za pomocí vázání na snowboard).

Jaké existují vůbec styly jízdy na snowboardu?

Podobně jak je tomu u lyžování, také u snowboardingu rozeznáváme různé styly jízdy. Obecně rozeznáváme tyto styly jízdy:

Freestyle snowboarding

Velmi častým stylem jízdy na snowboardu je Freestyle snowboarding, u kterého jde především o nejrůznější triky na sněhu nebo dokonce ve vzduchu. Dále je Freestyle snowboarding typický řáděním ve snowparcích nebo na sjezdovce. U Freestyle snowboardingu nejde až tak o rychlost jízdy, jako spíš o náročnosti, počtu a celkovém dojmu z provedených triků a jízdních sestav. K tomuto stylu jsou samozřejmě uzpůsobeny snowboardy, které se vyznačují specifickými znaky - mají stejné zahnutí na špici a patce snowboardu, jsou měkké, pružnější, jezdí se na nich v měkkých freestylových botách a to hlavně z důvodu volnosti pohybu pro provádění různých triků. Freestyle snowboarding je v dnešní době na sjezdovkách nejrozšířenější a také je ideální pro začínající snowboardisty.

Carving snowboarding

Druhým stylem je Carving snowboarding, který je typický svým sjezdařským stylem. Carving snowboarding je především rozšířený v Evropě. Carvingová jízda je oproti Freestyle snowboardingu daleko rychlejší a provádí se výhradně na upravených sjezdovkách - jízda výhradně řezanými oblouky (oblouk pouze po hraně snowboardu) a ve vysokých rychlostech. Samozřejmě, také pro tento styl snowboardingu jsou také uzpůsobený snowboardy a jejich vázání, to znamená, že snowboardy pro sjezdový snowboarding jsou daleko delší a tužší než freestylové snowboardy a zahnutí je pouze na špici, popřípadě šikmo seříznutou rovnou patku. Pro tento styl snowboardingu jsou určené také vázání a boty na snowbaord. Tento Carving snowboarding je určen pro pokročilejší snowboardisty (přechod z Freestyle snowboardingu), není vhodný pro začátečníky.

Freeride snowboarding

Třetím stylem je Freeride snowboarding, kde jde převážně o ježdění ve volném terénu - to znamená mimo sjezdovku. Tato forma extrémního snowboardingu zahrnuje různé seskoky z vysokých skalních převisů, sjíždění strží, zdolávání náročných přírodních překážek. Jde opravdu o daleko nebezpečnější formu snowboardingu, než tomu bylo například u carvingu nebo freestylu. Pro freeride snowboarding jsou samozřejmě také vyráběna specifická prkna, které se vyznačují těmito znaky - mají delší a výrazně zvednutou špici a jsou daleko tvrdší než freestylové snowboardy.

Snowboardy se vyrábějí ve všech kategoriích pokročilosti

SnowboardySnowboardy se obvykle vyrábějí ve všech kategoriích pokročilosti, tzn. snowboardy pro začátečníky až po pokročilé snowboardisty, takže se nemusíte bát, že pro sebe snowboard neseženete. Na trhu je opravdu široká nabídka. Samozřejmě, že čím pokročilejší snowboardista, tím má větší nároky na jízdní vlastnosti a tuhost snowboardu, váhu snowboardu a další pokročilé technologie výroby.

Nejdříve si je důležité ujasnit: Jak dobře vlastně na snowboardu jezdím a do jaké kategorie jízdy na snowboardu přibližně patřím, a také do jaké kategorie snowboardistů vlastně chceme patřit. Protože, když si koupíte kvalitnější snowboard, určitě vám to pomůže v pokroku vaší jízdy.

Nemyslete si však, že když si začátečník snowboardista koupí nejlepší snowboard ze všech, bude za chvíli jednička na svahu. To opravdu ne! Ba naopak začátečníkům se bude s nejlepším prknem na svahu jezdit daleko hůře, než kdyby jezdil na snowboardu střední třídy. Doporučujeme si tedy koupit snowboard dle současné pokročilosti. Kategorii u jednotlivých snowboardů najdete velmi jednoduše, protože ji většina výrobců u každého modelu uvádí.

Základní kritéria výběru snowboardu: Vybíráme snowboard!

Pro správný výběr snowboardu je důležité vzít v potaz několik aspektů, kterými jsou vaše pokročilost v jízdě na snowboardu, vaše výška, vaše hmotnost, zda jste žena nebo muž, vaše velikost bot na snowboard. Dále je třeba si ujasnit, jaký styl jízdy na snowboardu upřednostňujete / preferujete jízdu po sjezdovce nebo raději skoky.

Snowboardy podle pohlaví: Jaké jsou rozdíly mezi dámským a pánským snowboardem?

Snowboardy rozdělujeme do dvou kategorií a to snowboardy pro ženy a snowboardy pro muže. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl? Odpověď je, že dost podstatný. Dámské snowboardy zohledňují specifika ženské postavy, která se od mužského zásadně liší. Dívky, ženy mají jinak posazené těžiště, mají menší chodidla, jiný poměr výška/váha. Všechny tyto specifika se zohledňují při výrobě dámských snowboardů. Dámské snowboardy jsou ve srovnání pánskými snowboardy obvykle užší, měkčí a závity pro montáž vázání jsou posunuty o několik milimetrů blíže ke středu. Na trhu se samozřejmě můžete setkat se snowboardy tzv. unisex, které jsou určeny jak pro muže, tak pro ženy. Doporučujeme však tyto modely snowboardu pro zdatnější jezdkyně.

Dále nesmíme zapomenout na další kategorii a to jsou snowboardy pro děti. Dětské snowboardy jsou rovněž svou konstrukcí přizpůsobeny dětem. Většinou jde o měkčí, užší snowboardy. Výška snowboardu může být trochu větší a to z důvodu větší síly dítěte (v poměru k jejich výšce). Zvolte takový snowboard, který sahá dítěti v úrovni nosu.

Typ snowboardu: Jaké existují typy snowboardu?

Snowboardy dále dělíme do následujících kategorií:

Freestyle snowboardy

SnowboardJak jsme již výše zmínili, snowboarding má určitě styly jízdy, které odpovídají určitým typům snowboardu. Snowboardisté, kteří jezdí Freestyle, jsou reprezentanty volných, nespoutaných jezdců a to jak na sjezdovce, tak ve snowparků.

Freestyle snowboardy patří k nejoblíbenějším, a zároveň nejpoužívanějším snowboardům se stejnou špičkou a patkou. Freestylová prkna jsou většinou širší než ostatní typy snowboardu. Jsou obvykle měkčí, kratší, což zaručuje dobrou ovladatelnost prkna. Pro Freestyle snowboardy jsou většinou určené měkké vázání a měkké snowboardové boty.

Tyto snowboardy jsou určeny k poletům, rotacím, k různým trikům, k jízdě pozpátku nebo ve hlubokém sněhu.

Freeride snowboardy

Freeride snowboarding reprezentují zkušenější jezdci, kteří mají rádi adrenalin a zpravidla jezdí v hlubokém přírodním sněhu mimo sjezdovku. Tento typ snowboardingu je daleko nebezpečnější než Freestyle, a proto vyžaduje skvěle ovladatelný snowboard.

Freeridové prkno má delší špičku než patku a závity na montáž vázání (inserty) mají lehce posunuté dozadu. Špička freeridového snowboardu bývá také o něco širší než patka, což je pro hladkou jízdu v hlubokém sněhu optimální. Freeride snowboardy jsou oproti Freestyle snowboardům tvrdší a mají delší vykrojení (sidecut).

Snowboard GRAVITYAllround snowboardy

Jedná se o univerzální snowboardy, které jsou určeny jak pro jízdu na sjezdovce, tak pro hrátky ve snowparku či v hlubokém sněhu (vychází to z názvu all = použití pro vše). Allround snowboardy jsou určeny pro všechny, kteří nemají vyhraněný styl, pro začátečníky nebo rekreační jezdce.

Race / Alpine snowboardy

Na zimních olympijských hrách je disciplína snowboardový slalom, který vyžaduje snowboard určený pro velmi rychlou jízdu. Race, Alpine nebo také Carving snowboardy jsou ve srovnání s ostatními typy snowboardu speciální typ rychlého, úzkého, tvrdého snowboardu, s kterým samozřejmě je úzce spojeno tvrdé vázání a tvrdé skeletové snowboardové boty.

Délka snowboardu: Jaká je správná délka snowboardu?

Jeden z nejdůležitějších parametrů, podle kterého si vybíráme správný snowboard, je jeho délka. Je třeba říci, že správně zvolená délka snowboardu razantně ovlivňuje vaši jízdu na snowboardu - vyhnete se problémům, jako například nechtěný přechod z jízdy po hraně do smyku, nebo dostat prkna do oblouku, popřípadě hladká jízda po prašanu.

Existuje jednoduché pravidla pro výběr délky snowboardu:

Snowboard FLOWSnowboard by vám měl dosahovat přibližně mezi bradu a nos. Délka snowboardu se měří od špičky až po jeho patku. Délka snowboardu je udávaná v centimetrech a někteří výrobci ji udávají přímo na modelu snowboardu. Samozřejmě, při volbě délky prkna je třeba vzít v úvahu také vaši váhu.

Obecně však platí, že kratší prkno se vám lépe otočí, což ocení hlavně začátečníci. Samozřejmě, při větších rychlostech pak můžete hladce ztratit stabilitu. Kratší prkno určitě není vhodné do prašanu. Naopak příliš dlouhá prkna se vám budou daleko hůře ovládat.

Šířka snowboardu: Jak široký by měl být váš snowboard?

Dalším důležitým parametrem pro výběru snowboardu je šířka. Obecně platí, že čím širší prkno, tím hůře dostanete prkno do oblouku, což má bohužel za následek, že se opět můžete na prkně nadřít.

Častějším problémem je naopak nedostatečná šířka prkna. Budete-li mít nedostatečnou šířku prkna, budou vám snowboardové boty přečuhovat přes prkno a při každém větším zařízlém oblouku skončíte ve sněhu. Pro ty, kteří mají větší velikost bot (UK 10,5, EUR 45 a více), doporučují se snowboardy s označením wide (z anglického názvu široký).

Optimální stav je, když špička a pata snowboardové boty přesahují prkno o centimetr. Tímto stavem nebudete botami řezat sjezdovku, a zároveň vyvinete v oblouku ten správný tlak na hranu.

Konstrukce a jádro snowboardu: Z jakého materiálu se snowboardy vyrábějí?

SnowboardÚroveň kvality snowboardu poznáte také podle dalšího kritéria, kterým je jádro snowboardu. Obecně se doporučují snowboardy s dřevěným jádrem, popřípadě kombinace dřeva a laminátu. Naopak nejhorší skupinou snowboardů jsou poté snowboardy s pěnovým jádrem (tzv. foamcore).

Snowboardy s dřevěným jádrem (tzv. Woodcore): jedná se o nejkvalitnější snowboardy. Dřevěné jádro se skládá z několika na sobě položených vrstev dřeva, což zajišťuje snowboardu nejlepší vlastnosti - pevnost, stejnou pružnost při odlišných teplotách, tvarová paměť, dlouhá životnost. Některé firmy se specializují na jeden druh dřeva, jiné naopak kombinují více druhů dřeva a to z důvodu zajištění nejlepších vlastností. Samotné know-how výroby si však každá firma hlídá.

Snowboardy s kombinací dřeva a laminátu (tzv. Fiberglass): Jedná se o kompromis mezi kvalitou a cenou. Jádro je shora a zespod chráněno vrstvou laminátové tkaniny, což zajišťuje pružnost a pevnost snowboardu. Postupů výroby je však opět více. Důležité však je si zjistit, kolik vrstev snowboard má, podle počtu vrstev totiž poznáte kvalitu. Prkno s dvěma vrstvami jsou měkčí a lépe se ovládá při nižších rychlostech, hůře však drží na hraně. Prkno s třemi vrstvami (popřípadě čtyřmi) jsou tvrdší a jsou určeny pro agresivnější jízdu. V současné době je trendem použití například karbonu a to pro lepší pružnost nebo kevlar pro větší pevnost.

Snowboardy s pěnového jádra (tzv. Foamcore): Jedná se o méně kvalitní snowboardy. Jádro se skládá z PU pěny, což odvíjí výslednou cenu snowboardu. Tyto snowboardy jsou daleko levnější, než předešlé kategorie. Můžete se také setkat se snowboardy s kombinací pěny a dřevných pásků, opět se jedná o levnější variantu snowboardů.

Snowboard versus naše váha: Vybírejte snowboard také podle vaší váhy!

Pro výběr snowboardu je také důležité zohlednit vaši váhu. Pokud bude jezdec vzhledem k délce snowboardu příliš lehký, bude se mu snowboard daleko hůře ovládat. Naopak, bude-li jezdec na snowboardu příliš těžký, může dojít k deformaci snowboardu. Proto tedy doporučujeme, že jezdci s nižší hmotností mohou zvolit klidně snowboard o pár centimetrů kratší, než je doporučováno, naopak jezdci s vyšší hmotností mohou volit snowboard o pár centimetrů delší.

Pomocná tabulka pro správné určení délky snowboardu:

  • váha jezdce 32 - 54 kg = délka snowboardu 144 cm
  • váha jezdce 34 - 57 Kg = délka snowboardu 148 cm
  • váha jezdce 45 - 68 Kg = délka snowboardu 151 cm
  • váha jezdce 52 - 75 Kg = délka snowboardu 154 cm
  • váha jezdce 59 - 82 Kg = délka snowboardu 158 cm
  • váha jezdce 64 - 86 Kg = délka snowboardu 162 cm
  • váha jezdce 73 - 95 Kg = délka snowboardu 166 cm

Hrany snowboardu: S jakými typy hran se můžeme u snowboardu setkat?

Snowboard GRAVITYHrany snowboardu patří k důležitým součástem prkna, neboť bez hran byste snowboard na svahu neotočili. Při výběru snowboardu se zaměřte hlavně na to, jestli hrana není nepřirozeně vyboulená.

Jaká je konstrukce hran snowboardu? Dnes se používají dva základní systémy - sidewall a cap. Obecně nelze říci, která technologie je lepší. Obě řešení mají své příznivce.

Sidewallové snowboardy jsou robustnější, pevnější (hlavně v oblasti mezi vázáním) a jsou daleko odolnější proti poškození než řešení cap. Snowboardy s cap jsou lehčí, tenčí, mají větší tuhost v torzi a tím pádem lepší přenos síly během jízdy.

Skluznice snowboardu: Jaké jsou nejčastější typy skluznice snowboardu?

Co se týče skluznice, nejrozšířenější jsou skluznice dvojího druhu a to extrudovaná a sintrudovaná skluznice. Extrudovaná skluznice je levnější variantou a vyrábí se vytlačováním roztaveného polyethylenu, je pomalejší a méně saje vosk. Výhodou extrudované skluznice je poměrně nízká cena a vzhled (technologie dovoluje jakýkoliv design skluznice). Kdežto sintrudovaná skluznice se vyrábí lisováním a spečením práškového polyethylenu. Tato skluznice je o něco rychlejší a lépe saje vosk. Dále se můžete setkat s grafitovou skluznicí, které jsou oproti předešlým nejrychlejším, ale požadují daleko více vosku a bývají daleko dražší než skluznice extrudovaná a sintrudovaná. Poznáte ji podle toho, že jsou vždy temně černé a objevují se pouze na nejdražších modelech snowboardu.

Tuhost snowboardu: Vybrat měkký nebo tvrdý snowboard?

Na výběr máme buď měkké, nebo tvrdé snowboardy.

Měkké snowboardy jsou vhodné pro začátečníky, neboť jsou při nižších rychlostech lépe ovladatelné. Při vyšších rychlostech však můžete ztratit nad snowboardem moc, ztrácíte stabilitu a také nedrží dobře na hraně.

Tvrdé snowboardy jsou vhodné už pro zkušenější snowboardisty a rychlou extrémnější jízdu. Jsou stabilnější a ve větších rychlostech dokážete snowboard lépe ovládat, lépe drží na hraně. Volba, jak tvrdý snowboard zvolit, závisí na zkušenostech a hmotnosti jezdce a stylu jízdy.

Přečtěte si také:

Zima nám právě začíná a my jsme se rozhodli Vám oprášit zimní nabídku sportovních potřeb!

Snowboarding a jeho vybavení

Jak vybrat vázání na snowboard?

Jak vybrat boty na snowboard?

Jak vybrat helmy na snowboard?

Jak vybrat brýle na snowboard?

Jak vybrat chrániče na snowboard?

Jaké oblečení na snowboard zakoupit?

Jaké příslušenství na snowboard zakoupit?

nebo přejděte rovnou k výběru snowboardy v e-shopu.