mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Výprodej

Jak vybrat slackline

Co v tomto článku najdete

Úvod

Slackline je moderním atraktivním sportem, který láká stále více sportovců. Jelikož je zatím málo v povědomí, často se lidé hodlající se slackline či "slekline" začít ptají, jak vybrat správně její vybavení. Pro tento účel jsme připravili tento návod, který vám pomůže s výběrem výbavy a uvede některé užitečné rady pro začátečníky.

Výběr slackline z hlediska parametrů lajny a způsobu napínání

Pro začátek je dobré poznamenat, že byste se neměli nechat zlákat levnými variantami slackline s názvy jako například "upínací popruh slackline" a podobně. Upínací popruh totiž není totožný se slackline, jelikož slacklinedisponuje jistou dynamikou, kterou těžký upínací popruh nemá.

Šířka slackline popruhu

Slackline se obvykle provozuje na 2,5, 3,5 nebo 5 centimetrovém popruhu. Širší popruh vám zajistí větší plochu pro došlap, ale na druhou stranu má díky této šířce tendenci vytáčet se kolem vlastní osy do stran a vyvracet vám nohy. Nohu je pak třeba mnohem více fixovat v kotníku. Toto tvrzení platí dvojnásobně v případě kotvení liščí smyčkou, ve které je popruh přeložen (Gibbon způsob - viz dále). U užších popruhů se naopak začátečníkům stává, že příliš úzký popruh minou zpočátku roztřesenou nohou. Je proto těžké říci, s čím začít lépe, jedná se spíše o individuální preference a je nutno si popruh prostě vyzkoušet, a poté trénovat a chůzi se postupně naučit. Níže je uvedeno podrobněji, jaká šířka se doporučuje k předpokládanému využití.

Délka slackline popruhu

Co se týče délky slackline popruhu, pro začátečníka stačí pár metrů, aby se naučil základy chůze. Po delší lajně se totiž obtížněji chodí. Doporučuje se slackline o délce 5 - 10 metrů pro úplné začátečníky. Vzhledem k malé délce se lajna neprohýbá, je ho proto možné umístit těsně nad zem, což je výhodné z hlediska častějších pádů začátečníka. Popruh se také dá více napnout, což usnadňuje lezení. Pro nácvik prvních kroků se doporučuje napínat lajnu maximálně 50 centimetrů nad zemí, pod lajnu lze pro zvýšení bezpečnosti rozložit například žíněnky.

Napínání slackline

Pro začátečníky se doporučuje napínat lajnu pomocí slackline setu a ráčny, existuje více způsobů jak lajnu napínat, ale pomocí ráčny je to nejjednodušší. Pořiďte si proto pro začátek slackline set s ráčnou.

Výběr slackline z hlediska předpokládaného využití

Při výběru slackline je nutno se nejprve zamyslet, jakým směrem bychom se chtěli v tomto sportu ubírat, co nás na něm nejvíc láká. V tomto směru se uvádí následující doporučení:

  • Popruh o šířce 25 milimetrů je dobrý pro lezce, které fascinuje aspekt udržování rovnováhy na popruhu, trénink v klasické chůzi, případně provádění různých jogínských pozicí. Popruh má menší přetáčivost.
  • Popruh o šířce 50 milimetrů má dobré dynamické vlastnosti a díky vysoké šířce je vhodný k provádění triků a skoků. Slackline o této šířce se proto nazývá také trickline. Vhodný pro uživatele, které táhne freestyle, skoky, flipy a další triky.
  • Popruh o šířce 35 milimetrů je vhodný pro uživatele, který se zatím neřadí ani do jedné ze dvou výše uvedených skupin, hledá slackline pro občasné pobavení nebo se ve slackline chce teprve najít, protože zatím netuší, jakým směrem ho to táhne. Je to popruh skýtající ideální kompromis pro trénink rovnováhy s menší nutností důrazu na přesné kladení nohou, a zároveň nižší přetáčivostí.
  • Pokud jste hraví, ctíte tradice, máte rádi volnost pohybu a myšlenek a houpání, doporučujeme dutý popruh napínaný přes ellington (něco jako kladkostroj z karabin).

Délka popruhu

Pokud se chystáte se slackline provádět triky a pořizujete si širší popruh, pořiďte si popruh o délce 15 metrů. Délka pod 10 metrů je totiž příliš nízká, protože vám lajna nebude tolik pružit. Naopak 20 metrů je již pro toto využití příliš mnoho.

U užšího popruhu je nutno zvážit více determinant. Pro úplného začátečníka vystačí, jak již bylo uvedeno výše, pouze několik metrů. Mírně pokročilý slacklinista hledající další výzvy již sahá po lajnách delších. U delších popruhů je výhodou to, že se lépe hledají možnosti kotvení, tedy dva body, na které konce lajny umístíme. Najít vzdálenější dva body je totiž pravděpodobnější. Proto pokud to se slackline myslíte vážně, je vhodné si k počáteční krátké lajně rovnou pořídit i delší na pozdější pokročilejší dobu.

Průtažnost popruhu

Průtažnost popruhu nemusí být brána v potaz u úplných začátečníků, jelikož na krátké vzdálenosti se tento parametr popruhu stejně neprojeví. Na vyšší úrovni je však průtažnost nutno zvažovat, stejně jako váhu a pevnost lajny.

Kotvení slackline

Zde si uvedeme pouze kotvení kolem stromů nebo sloupů. Existuje totiž také alternativní kotvení k jiným bodům, čímž začátečníky nemusíme zbytečně zatěžovat. V podstatě lze uvést, že existují dva základní druhy kotvení, ty se pak dále ještě dělí:

Kotvení slackline bez přídavných kotvících prostředků - známé též jako Gibbon či Quick

Tento typ kotvení spočívá v principu provléknutí popruhu okem (případně kovovým prvkem) na konci popruhu. To má svou nespornou výhodu, která spočívá v jednoduchosti a rychlosti. Na druhou stranu má toto kotvení také svou odvrácenou stranu mince, která skrývá některé nevýhody. Popruh se totiž kolem stromu či sloupu neustále utahuje, zejména u stromů je proto vhodné použít dobrou ochranu. Dále je nutno popruh v oku či kovovém prvku správně srovnat, jinak se vám bude popruh překrucovat, a vy z něj budete padat.

U tohoto způsobu kotvení je také nutno počítat s úbytkem délky setu, jelikož se část popruhu musí vždy použít na kotvení.

Nepoužíváte-li kovový prvek, ale pouze oko, dochází ke vzájemnému tření textilního materiálu, a dochází k postupné destrukci v místě kontaktu popruhu s koncovým okem. V důsledku poškození popruhu pak může docházet k nehodám. Je známo, že došlo k několika takovýmto vážným incidentům. Z těchto důvodů se doporučuje například sety Gibbon vybavit dvěma šekly, které se vloží do takto rizikového místa popruhu. Někteří výrobci tyto šekly dodávají v rámci celého setu.

Ač se může zdát, že tento způsob kotvení je nebezpečný a málo použitelný, není tomu tak. Naopak se jedná o velmi jednoduchou a cenově příznivou variantu slackline z hlediska kotvení. Z hlediska bezpečnosti je vhodné používat spíše kovové prvky než obyčejné kotvení pomocí ok, v opačném případě je popruh nutno kontrolovat z hlediska materiálové únavy. Jinak se tomuto kotvení nedá nic vytknout a naopak se pro začátečníky a méně technicky zdatné sportovce svou jednoduchostí velmi hodí.

Kotvení slackline s přídavnými kotvícími prostředky

Jedná se o typ kotvení popruhu, které využívá zejména různé spansety a smyce, které jsou kovovým prvkem (obvykle kotvítkem, šeklem), v případě některých výrobců však také textilním okem, připevněny ke slackline popruhu . Pokud výrobce používá textilní oko, platí to, co bylo uvedeno výše, třením textil o textil dochází k mechanické a tepelné únavě materiálu a slackline je nutno kontrolovat a dříve vyměnit. Výhodnější je proto použití ostatních uvedených kovových prvků.

Výhodou tohoto typu kotvení s použitím kotvících prvků je fakt, že se takto ukotvený popruh nepřekrucuje a nemusíme ho tak pořád srovnávat. K otázce, který kovový prvek je lepší, zda kotvící smyce ši spansety, není jednoznačná odpověď. Oba prvky mají stejnou pevnost, ale liší se poněkud co do způsobu použití.

Kotvící smyce

Jedná se o slackline popruh, který má na obou koncích oko s ochranou. Kotvící smyce jsou vhodné ke kotvení kolem stromů a sloupů, kde se s nimi pracuje pohodlněji než se spansety, a to proto, že je kolem stromu pouze jeden pramen.

Spanset

Spansety jsou nekonečnou vinutou opláštěnou smyčkou. Jedná se o velmi dobré kotvení pro různé alternativní typy kotvení, jako je například obhození skalního hrotu či betonového bloku nebo kotvení za uzel ve spáře. Tento popruh lze také zkracovat pomocí uzlů nebo svazovat s dalšími spansety, přičemž je nutno počítat s určitou ztrátou hmotnosti, která je však přijatelná. Obecně tedy můžeme říci, že spanset je tedy mnohem variabilnější než kotvící smyce. Při kotvení ke stromu jsou však u něj dva prameny, se kterými se pracuje obtížněji než u kotvení pomocí kotvící smyce.

Závěr ke kotvení slackline popruhu

Pokud budete popruh natahovat pouze někde v parku nebo na zahradě mezi stromy či sloupy, doporučujeme kotvení pomocí kotvící smyce. Pokud zkoušíte různé alternativní terény a rádi experimentujete, doporučujeme pořídit kotvení se spansety.

Barva slackline popruhu

Tento banální parametr může být důležitý u lajn používaných ve specifických podmínkách, například u waterline, highline nebo longline. Ostré slunce a odražené světlo z hladiny vody či sněhu a sníh samotný, mohou od popruhů s reflexní barvou nepříjemně odrážet světlo a oslňovat. Reflexní barvy se naopak hodí v podmínkách horší viditelnosti, jelikož zlepšují periferní vnímání lajny a orientaci na ní.

Závěr pro úplného začátečníka

Pokud jste úplným nováčkem v oblasti slackline, doporučujeme pořídit krátký slackline set s ráčnou. Šířku lajny volte podle libosti, někteří sportovci doporučují pro začátek spíše užší lajny. Pokud se chcete začít rovnou věnovat trikům, přistupte rovnou k široké trikové lajně. Na naších stránkách nabízíme pro začátečníky například slackline Gibbon Fun Line X13 nebo slackline GIBBON Classic Line X13 - 15 m.

Přečtete si také další články týkající se slackline, její výbavy a jejího výběru:

Co je to slackline aneb atraktivní moderní sport, který může pohltit také vás

Jak začít praktikovat slackline aneb jak na to

Nebo přejděte rovnou do kategorie Slackline na našem e-shopu.

Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se