mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Výprodej

Jak vybrat pulsmetr

Pulsmetr nebo také sporttester je přístroj určený k měření tepové frekvence. Pomocí něj lze sledovat tréninkovou zátěž a efektivněji se tak například dostat do stavu, kdy tělo přirozeně hubne. Moderní přístroje dnes nabízejí i další doplňkové funkce, jako je měření spálených kalorií nebo dosažené vzdálenosti.

K čemu se pulsmetr využívá

Sporttestry měří tepovou frekvenci nejčastěji pomocí hrudního pásu, který se nasadí na holé tělo pod prsy a snímá srdeční ozvy (podobně jako EKG). Hrudní pás dále vysílá signál do přijímače, kterým jsou například hodinky s pulsmetrem.

Obvykle vypadají jako klasické náramkové hodinky, které jako koncový přijímač pracují s takzvaným hrudním pásem. Na trhu najdete i pulsmetry bez hrudního pásu, které měří tep přímo na zápěstí.

Nastavení maximální tepové frekvence ve sporttesteru

Moderní pulsmetry umožňují výpočet a nastavení maximální tepové frekvence. Tu je důležité vědět pro nastavení optimální zátěže v souladu s cílem, který si sportovec stanoví. Pro hubnutí se doporučuje udržovat tep kolem 60-70 % maximální tepové frekvence. Pro posílení srdečně-cévního a dýchacího systému udržujte tepovou frekvenci v rozmezí 70-80 % maximální tepové frekvence.

Výpočet maximální tepové frekvence

Orientačně si můžete maximální tepovou frekvenci spočítat podle následujícího postupu. Pro začínající sportovce se doporučuje odečíst od čísla 220 (u mužů) nebo od čísla 226 (u žen) svůj věk. Pokud jste již aktivnější sportovec, odečítáte od čísla 205.

Druhy sporttesterů

Pokud je vaším cílem redukce váhy, pořiďte si pulsmetr s funkcí počítání kalorií. Při běhu se vyplatí sporttester, který měří i uběhnutou vzdálenost, disponuje krokoměrem nebo GPS senzorem. Cyklisti mohou na pulsmetru spojeném s cyklocomputerem sledovat ujetou vzdálenost, rychlost nebo také převýšení.

Univerzální pulsmetry jsou zase výhodné pro sportovce, kteří jsou všestranní a nechtějí na každou aktivitu používat jiný přístroj. V tomto případě je ideální, pokud je sporttester vybavený GPS senzorem. Pak může sloužit i pro turisty a nabídne funkci výškoměru nebo kompasu.

Pokud plánujete sporttester využívat během kolektivního cvičení (např. aerobic), vybírejte takový, který je vybavený digitálním přenosem signálu. Jinak se mohou signály z různých pulsmetrů v místnosti míchat a přístroj nemusí měřit tep váš, ale třeba člověka cvičícího vedle.

Pokud plánujete sporttester využívat během kolektivního cvičení (např. kruhový trénink), vybírejte takový, který je vybavený digitálním přenosem signálu. Jinak se mohou signály z různých pulsmetrů v místnosti míchat a přístroj nemusí měřit tep váš, ale třeba člověka cvičícího vedle.

Když hrudní pás nefunguje

Po použití hrudní pás řádně omyjte čistou vodou od potu, uložte na suché bezpečné místo a odepněte textilní popruh. Ten můžete vyprat. Pokud hrudní pás nefunguje, zkuste některý z následujících tipů a zkontrolujte:

    ✔️ funkčnost baterie,
    ✔️ neporušenost kontaktů v prostoru pro baterie,
    ✔️upnutí hrudního pásu (musí těsně přiléhat ke kůži),
    ✔️ čistotu hrudního pásu (vysrážená sůl z potu může omezit vodivost povrchu pásu)
    ✔️ rušení signálu zdroje elektromagnetického vlnění.

Chcete cvičit efektivně a zlepšit svou kondici? Najděte pro sebe ideální pulsmetr v našem e-shopu nebo si prohlédněte výrobky z kategorie Camping a outdoor.

Přečtěte si také:

Jak vybrat krokoměr

Jak vybrat skvělý turistický batoh

nebo přejděte rovnou k výběru pulsmetru v našem e-shopu.

Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se