596 633 216

Jak vybrat pálky na stolní tenis

Proč se stolní tenis řadí k nejoblíbenějším a nejrychlejším raketovým sportům? Stolní tenis, nebo také ping pong je společenská hra, zábava či sportovní odvětví, které se řadí mezi nejrychlejší sporty vůbec. Při stolním tenise lítají pingpongové míčky rychlosti blesku z jedné strany na druhou. Stačí si zahrát pár utkání a velice brzy zjistíte, že kvalita vaší hry závisí plně na kvalitě a správnému výběru vaší pálky na stolní tenis (rakety na stolní tenis). Je třeba říci, že vlastně díky pingpongovým pálkám se pin pong řadí do kategorie raketových sportů.

Než se pustíme do vysvětlení základních typů, vlastností a parametrů pálky na stolní tenis, nejprve si povíme něco s jejího vývoje vůbec.

Pálka na stolní tenis a její vývoj

Pálka na stolní tenis si prošla dlouhým vývojem. Když stolní tenis vůbec vznikal, tak si lidé pro tuto zábavu většinou brávali různá prkénka, desky vlastně cokoliv, čím se dalo pinkat do míčku. Někteří si pro hru brali tenkou knihu nebo třeba víko od krabice. První pálky na stolní tenis se vyráběly z pergamenu a měly dlouhou rukojeť (vyrobena ze slabšího materiálu). Některým mohla připadat trochu jako plácačka na mouchy.

Druhá podoba pingpongových pálek vypadala už téměř jako raketa. Nicméně stále trochu připomínala tenisovou raketu ve zmenšené podobě.

Kdy tedy pálka na stolní tenis dostala svou plnou podobu? Postupným vývojem tak získávala pálka na stolní tenis specifický tvar a v sedmdesátých letech se již pro výrobu pingpongových raket používala karbonová dřeva.

Raketa na stolní tenis vlastně znamená dřevo a potahy, které jsou na dřevu nalepené. Když trochu zkrátím historii, tak nejen dřevo, ale také potahy si prošly dlouhým vývojem, kdy byly nejdříve gumové potahy, poté potahy s houbou až nyní, kdy současná podoba potahů je softové potahy, která ovládá dnešní evropský stolní tenis. Obě tyto části jsou specifické svými vlastnostmi a musí být vyrobeny tak, aby byly v souladu s herním stylem hráče ping pongu.

Když se zaměříme na výrobce, tak v dnešní době existuje nemálo společností, které se zabývají výrobou jak dřeva, tak potahů. Mezi takovéto můžeme zařadit výrobce Stiga, Donic, Double Happines či Sponeta. Firma Stiga se také stala partnerem České asociace stolního tenisu a zároveň hlavním dodavatelem českých reprezentačních družstev do roku 2011.

Parametry výběru pálek na stolní tenis aneb jak vybrat správnou pingpongovou pálku

Z čeho se rakety na stolní tenis skládají?

Pálka na stolní tenis je dána svými pravidly pro stolní tenis. Obecně lze tedy říci, že je pálka na stolní tenis složena z rukojeti a vlastní hrací plochy. Tato hrací plocha je z obou stran polepena potahy. V dnešní době je na výběr ohromné množství nejen potahů, ale také dřev, které jsou schváleny mezinárodní federací stolního tenisu ITTF.

Z čeho je pálka na stolní tenis vyrobena - dřevo, potahy?

Jak bylo zmíněno výše, pálka je složena z hrací plochy a z rukojeti, z čehož se odvíjí další parametr správného výběru a to materiál jednotlivých částí pálek na stolní tenis.

První část pálky na stolní tenis tvoří dřevo.

Pálky na pingpongRakety na stolní tenis jsou buď celodřevěné, nebo také kompozitní pingpongové pálky. Jak už vyplývá z názvu, celodřevěné pálky jsou vyrobeny pouze ze dřeva. Kdežto kompozitní pálky na stolní tenis jsou obvykle složeny z několika částí či vrstev. V dnešní době kompozitní pálky na stolní tenis celodřevěné pálky střídají. Je třeba připomenout, že v současnosti musí alespoň 85% z celkové tloušťky pálky tvořit dřevo.

Mezi základní vlastnosti, kterými se od sebe jednotlivá dřeva liší, jsou rychlost, kontrola a pružnost. Můžete si všimnout, že výrobci uvádějí celou řadu dřev odstupňovaných podle těchto komponentů a stále přicházejí s novými a novými technologiemi výroby a zpracování dřeva.

Do dřeva jsou přidávány speciální látky, které zajišťují zvýšenou citlivost pingpongového míčku na pálce, odolnost proti nárazům a celkovou trvanlivost při měnění potahů - aby nedošlo k vytrhávání dýhy.

Současná pingpongová pálka se skládá z několika vrstev dřevěné dýhy, mezi které se vkládají karbonové vložky. Přidáním karbonu a kevlaru mezi dýhy dřeva vzniká ideální kombinace rychlosti a citlivosti. Díky kevlaru je prkno rychlé, lehké a elastické (vhodné pro blokaře). Další možnou kombinací může být titan s vybranými vrstvami dřeva, což přispívá k extrémní rychlosti (vhodné pro útočníky).

Nezapomínejte se zaměřit také na držátko, které je součástí prkna pálky. Tvar a složení držátka je rovněž velmi důležitým kritériem při výběru rakety na stolní tenis. Držátko rakety na stolní tenis může mít tvar konkávní, anatomický, rovný nebo tvar pro tužkové držení. Jestliže vybíráte pálku podle dřeva, je třeba si všímat označení, které bývá velmi často už v názvu a které značí stupeň rychlost a kontroly prkna.

Druhá část pálky na stolní tenis je tvořena hrací plochou - potahy.

Hrací plocha pálky je většinou z obou stran olepená buď celo-gumovým povrchem, nebo gumo-plastovým povrchem. Jediné omezení je u povrchu pingpongových pálek, které se schvaluje dvakrát ročně mezinárodní federací stolního tenisu ITTF. Povrchy pálek na stolní tenis musí být barevně odlišeny (červená a černá barva).

Potahy mají veliký vliv na úder, proto věnujte této části patřičnou pozornost. Výběr potahu totiž ovlivňuje ve výsledku i váš styl hry. Je dáno, že celková tloušťka potahu na jedné straně pálky nesmí přesáhnout 4 mm.

Jaké jsou základní typy potahů? Potahy se rozlišují podle vrchní gumy a to na potahy:

Softové potahy

Pálky na stolní tenisJde o potah s houbovým podkladem, kdy vroubky směřují směrem dovnitř a navrchu je potažen hladkou gumou. Dále rozdělujeme potahy podle charakteru vrchní gumy a to na potahy lepkavé pružné, ofensivní, topspinové a kontrolní. Tyto softové potahy se vyrábějí v různých tloušťkách (maximální tloušťka je stanovena pravidly). Rozhodujícím faktorem pro rychlost úderu je poté síla potahu. Jestliže udeříte softem, ten tlačí špičky vroubků na houbu a poté ke kontaktu s míčkem dochází větší plochou a tím je i větší rotace (ta je závislá na přilnavosti potahu). Vše také samozřejmě závisí na čistotě potahu. Je třeba však zmínit, že pouze softové potahy umožňují všechny údery moderního stolního tenisu. Při výběru potahu se zaměřte na hodnoty rychlosti, rotace, kontroly a síla houby.

Potahy nazývané sendviče

Jedná se o potahy, jejíchž vrchní guma je vybavena vroubky směřující ven a s podkladovou houbou. Potahy se rozlišují podle délky vroubků a síly houby. Na rozdíl od softového potahu, neuděluje tento potah míčku takovou rotaci. Tyto potahy se používají na backhandové straně a jsou ideální pro blokaře a hru blízko u stolu.

Potahy nazývané tráva

Potahy, které se nazývají tráva jsou vroubkované potahy s dlouhými vroubky směřující ven. Vroubky jsou však většinou ke konci zeslabené. Tyto potahy jsou ideální pro příjem pingpongových míčků s rotací. Tento potah je pomalý a je hlavně užíván hráčem, který zaujímá obranný styl. Většinou se doporučuje kombinovat trávu se softovým potahem.

Antitopspinové potahy

Tyto potahy jsou velice podobné potahům softovým, kdy jejich potah je hladký a bez vroubků na povrchu. Jedná se o potah určený pro obranné hráče, kteří mají díky antitopspingovým potahům větší kontrolu při provedení obranných úderů. Nevýhodou těchto potahů je, že nemají téměř žádný odskok. Proto se většinou kombinují antitopspinové potahy na jedné straně a pružné softové potahy na straně druhé.

Jaké dřevo a potah si tedy vybrat?

Většinou lze říci, že základem úspěchu je, když si hráč ping pongu rozumí se svou pálkou, to znamená, že odpovídá jeho hernímu stylu.

Zvolit si správné prkno a pálku není vůbec jednoduché a je to většinou otázkou dlouholeté praxe a zkušeností. Zkušení hráči si už samozřejmě vyberou takovou pálku, která odpovídá jejímu stylu hry. Tito hráči se již dobře orientují v parametrech potahů a znají všechny typy úderů.

Pro výběr správné pálky je důležité, aby si hráč nejdříve ujasnil svůj herní styl a podle toho si vybral potah a dřevo.

Jaký je tvar, velikost a hmotnost pálek na stolní tenis?

Pálka na stolní tenis DOUBLE HAPPINESCo se tvaru pingpongových pálek týče, pálka na stolní tenis nemají pevně stanovené rozměry. Tudíž mohou mít pálky jakoukoliv velikost, tvar i hmotnost, není to přesně definované. Tudíž nejsou výrobci pálek v této části přísně vázání přesnými pravidly. Podklad pálky však musí být neohebný a plochý.

Když se zaměřím na tvar pingpongové pálky obecně, tak jde většinou o ovál s průměrem cca 20 cm. Tvar se může lišit ve stylu držení pálky. To znamená, že se může jednat buď o evropský, nebo o asijský styl držení pálky a k tomuto stylu je pálka přizpůsobena.

Cena pálek na stolní tenis

Ceny pálek na stolní tenis samozřejmě odráží kvalitu a úroveň jednotlivých parametrů. Ty nejlevnější pálky na stolní tenis lze koupit dokonce již za méně než 100 Kč. Tyto levné pálky mají většinou tenčí potah a neumožňují stoprocentní kontrolu nad údery protihráče, ne jak tomu umožňují pálky vyšší třídy.

Pro ty z vás, kteří si chtějí zakoupit rakety na stolní tenis pro rekreační hraní, vám bohatě levné pálky postačí.

Jak poznáte kvalitní rakety na stolní tenis?

Kvalitní pálku, to znamená pálku pro turnaje ve stolním tenise, poznáte podle toho, zda splňují tyto základní parametry - jsou lehké, vyrobeny z pružného dřeva, potah umožňuje provádět rotaci míčku a jsou schváleny mezinárodní federaci stolního tenisu ITTF.

Příslušenství k pálkám na stolní tenis

Pro zvýšení dlouhé životnosti vaší pingpongové pálky je zapotřebí o pálku pravidelně pečovat. K tomuto účelu vám poslouží ochranné obaly na pálky na stolní tenis a pro lepší průběh hry čisticí prostředky, které zbaví vaši pingpongovou pálku od všech nečistot a zajistí tak kvalitu hry.

V našem obchodě zakoupíte čistič DONIC na pálky na stolní tenis, nebo si také můžete vybrat z široké nabídky ochranných obalů na pálky na stolní tenis.

Jakou značku raket na stolní tenis vybrat?

Zaměříme-li se na výrobce pingpongových pálek, v našem obchodě zakoupíte tyto pálky:

Pálky na stolní tenis DONIC

Pálky na stolní tenis Double Happines

Pálky na stolní tenis Richmoral

Pálky na stolní tenis Sedco

Pálky na stolní tenis Spartan Sport

Pálky na stolní tenis Sponeta

Pálky na stolní tenis Stiga

Pálky na stolní tenis Unison


Přečtěte si také:

Vše o stolním tenise neboli ping pongu

Stoly na stolní tenis

Jak vybrat stůl na stolní tenis neboli také pingpongový stůl

Jak vybrat míčky na stolní tenis

Jak vybrat síťky na stolní tenis

Jaké příslušenství na stolní tenis lze dokoupit


nebo přejděte rovnou k výběru zboží v sekci pálky na stolní tenis v e-shopu.