596 633 216
TIP: Parkour Výprodeje

Jak vybrat paddleboard?

Zamilovali jste se do paddleboardingu nebo teprve poznáváte tento nadčasový a trendy sport?

Při výběru správného paddleboardu musíte zohlednit několik základních parametrů, abyste si užili každou vlnku na moři nebo sjíždění řeky. Pojďte s námi objevit vodní sport, který apeluje na hit letošního léta - vybereme vám paddleboard přímo na míru.

Co je paddleboard?

Stand Up Paddleboarding neboli SUP je úžasný vodní sport, protože je určen pro začátečníky, rodiny s dětmi, ale také profesionály, kteří milují adrenalin. Jedná se o pevné nebo nafukovací prkno, na kterém plujete vestoje a za pomocí pádla můžete sjíždět řeku nebo brázdit vlny azurového moře.

Velmi často však zákazníci mylně zadávají do vyhledávání slovo padlboard nebo výraz Jak vybrat paddlboard - zkrátka vypadne písmenko a už se nedopátráte relevantních informací, což je v případě tohoto svižného sportu škoda, nemyslíte?

Nosnost, délka a šířka paddleboardu

Při výběru je potřeba zohlednit několik základních pravidel - je nutné přihlédnout k maximální nosnosti daného paddleboardu, která se většinou pohybuje v rozmezí 90 až 140 kg. Při výběru nižší nosnosti, než je vaše hmotnost, dochází k ponoření prkna a tím pádem se hůře ovládá.

Důležitým faktorem je také délka desky paddleboardu, která by měla odpovídat stylu vaší jízdy, zkušenostem a využití. Čím delší prkno (od 380 cm výš), tím rychlejší, ale hůře se ovládají. Zato můžete zazářit na SUP závodech. Ideální velikostí jsou střední desky od 270 do 370 cm, které mají mnohostranné využití a jsou určeny pro široké spektrum lidí. Krátké desky se tedy ovládají nejlépe a využívají se hlavně při surfingu.

Rozhodující je také šířka desky - paddleboardy by měly mít protiskluzový nášlap a také širší plochu, pro lepší stabilitu a bezpečnost. Pokud však jste příznivci adrenalinu, můžete investovat také do úzké desky (do 76 cm), která sice není tolik stabilní (vyžaduje tedy již nějaké zkušenosti), zato je rychlejší.

Paddleboardy se pak dělí dle konstrukce na pevné a nafukovací - opět záleží, jaké máte nároky, zkušenosti, jaký vyznáváte styl a zda máte prostor na uskladnění.

Pevný paddleboard pro řádění na vlnách oceánů

Milovníci moře a oceánů ocení pevné paddleboardy, které mají tvrdou a pevnou konstrukci, díky čemuž budete mít prkno pod lepší kontrolou při sjíždění. Pevné boardy jsou určeny pro zkušenější sportovce a na závody - doporučuje se vybrat si tuhou konstrukci s lehčí hmotností. Při jízdě na vlnách vybírejte tenkou hranu paddleboardu, která bude perfektně prořezávat vlnu za vlnou. Velkou nevýhodou je však vyšší cena, neboť kvalitní paddleboardy jsou vyrobeny z carbonu, ale také neskladnost, neboť délka dosahuje okolo 3 metrů a to už pod postel neschováte.

Nafukovací paddleboardy jako ideál pro dovolenou nejen v Česku

Paddleboard shopy jsou doslova zavaleny poptávkou na nafukovací paddleboardy - jsou maximálně skladné, tudíž s vámi mohou procestovat celý svět. Ač to tak nemusí vypadat, tak nafukovací paddleboardy jsou velmi odolné proti poškození (kamínky, nárazy apod.), a to dokonce více než pevné boardy.

Nafukovací boardy se lehce nafouknou i vyfouknou díky přiložené pumpě, navíc máte většinou přibalenou brašnu, do které jej zabalíte, hodíte do kufru auta a už míříte vstříc dobrodružstvím. Prozkoumat můžete velmi oblíbenou kolekci Aqua Marina Paddleboard, která nabízí úžasnou paletu designů i provedení paddleboardů.

Materiály, ze kterých se paddleboardy vyrábí, jsou vysoce kvalitní a pevné, navíc mohou být odolné vůči slané vodě i UV záření. Příkladem může být i extrémně tuhý materiál Drop-Stich u Paddleboardu Z-Ray s nosností až do 130 kg pro maximální komfort a bezpečí při jízdě. Veškeré informace uvádí výrobci Master Pool i Aqua Marina přímo u daného výrobku (šířka, délka, materiál, vlastnosti, příslušenství apod.), což vám pomůže ve výběru.

Pádlo pro paddleboard a další doplňky

Bez pádla by nebylo paddleboardingu - pokud zrovna nebylo součástí SUPu, můžete si pořídit paddleboard pádlo zvlášť a vybrat si opět dle stylu jízdu a ceny. Levnější pádla jsou vyrobeny z hliníku a plastu, jsou nastavitelné a dají se složit do brašny. Jsou vhodná hlavně pro začátečníky. Lehká, dražší, ale zato velmi pevná a dynamická pádla, vhodná pro zkušené vodáky a surfaře, jsou vyrobena z carbonu a pádlování je stabilní a bez chvění. Všechny typy pádel už mívají ergnonomickou rukojeť, která vám paddleboarding maximálně zpříjemní.

Součástí SUP balení bývají další doplňky, které jsou nezbytné nebo užitečné pro jízdu na paddleboardech. Pokud nemáte komplet sestavu, doporučujeme dokoupit:

  • jistící lanko (bezpečností řemínek)
  • pumpu na nafouknutí i vyfouknutí
  • nepromokavou brašnu na paddleboard
  • postranní či středové ploutve

Paddleboardy podle určení

Je potřeba si také uvědomit, zda s paddleboardingem teprve začínáte nebo jen chcete povýšit své dosavadní zkušenosti a zažít SUP závody nebo propojit prkno s jógou a fitness či rybařením. Náš eshop nabízí několikero tvarů paddleboardů:

Race Paddleboard (závodní paddleboard) - je učený pro zkušenějš jezdce, protože je úzký a dlouhé, tím pádem je těžší udržet stabilitu. Vyniká svižnou rychlostí, perfektně drží směr a je ideální na intezivní tréninky nebo závody.

Yoga Paddleboard (pro jógu a fitness) - stabilní a široké prkno s protiskluzovým nášlapem si můžete užít na klidnějších hladinách a při projížďce procvičovat jógu, což je dokonalost sama.

Allaround Paddleboard (paddleboard na všechno) - "zlatá střední cesta", tedy střední délka a šířka prkna je určena pro široké spektrum lidí. Prkno je vhodné do klidnějších vod, je stabilní a vhodné i pro začátečníky.

Drift Fishing Paddleboard (boční plováky pro lepší stabilitu) - velmi stabilní paddleboard vyvinut speciálně pro milovník rybaření. Většinou bývá prkno opatřeno držáky na pruty a sedátkem. Ten náš má navíc zabudovaný chladící box.

Super Trip Paddleboard (široká deska pro vysokou stabilitu) - prkno určené pro celou rodinu. Široká a dlouhá deska dopřeje zábavu pro více jezdců a můžete si tak užít rodinné výlety po řekách i jezerech. Prkno má více úchytů, aby se všichni účastníci dostali pohodlně na palubu.

Paddleboardy do klidných vod (pro začátečníky) - ideální pro začátečníky a nové nadšence, kteří chtějí rozjímat v poklidných vodách a kochat se při proplouvání panoramaty okolí. Bývají většinou nafukovací, proto s vámi mohou cestovat od vody k vodě.

Naše nabídka je však mnohem širší, protože chceme dopřát úžasný paddleboarding ženám, dětem, profesionálním sportovcům, ale i celým rodinám.

Můžete se řídit uvedenou délkou, šířkou, ale i typem vodní hladiny, kterou chcete probrouzdat.

Zkrátka je to sport, který musíte vyzkoušet.

Přečtěte si také náš další článek:

Paddleboard - originální vodní zábava pro celou rodinu

Chcete dostávat náš newsletter a mít dopravu nad 2 000 Kč ZDARMA?
Zaregistrujte se