Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216
TIP: Parkour Akce Výprodeje

Jak vybrat longboard z hlediska způsobu a místa využití

Co v tomto článku můžete najít?

Úvod

Výběr longboardu není v dnešní době jednoduchou záležitostí jak pro začátečníka, tak pro zkušenějšího longboardistu. Důvodem je dostupnost obrovského množství a variant longboardových desek, materiálů a dalších komponent, stejně jako množství různých jezdeckých stylů. Longboardová deska má své hlavní určení, existují však také desky univerzální, jejichž použití může být všestrannější.

Připravili jsme pro vás proto dva návody, ve kterých najdete základní poznatky, které vám výběr mohou usnadnit. V následujícím článku si rozebereme výběr longboardů z hlediska způsobu a místa využití. Co se týče výběru z hlediska jednotlivých komponent, ze kterých se longboard skládá, odkazujeme na příslušný článek týkající se této problematiky (odkaz na konci tohoto článku).

Výběr longboardu z hlediska způsobu využití a stylu jízdy

Nyní si uvedeme jaký longboard byste měli volit pro váš zvolený styl ježdění.

Začínáte s ježděním na longboardu

Pokud začínáte s longboardem, hledáte longboard jednoduchý na učení, který vám zajistí pohyb po ulicích a zkrácení námahy ve městě, budete spadat do této kategorie. Longboardová deska tohoto typu má tvar kapky a označuje se pintail. Tvar pintail byl použit u první vyrobené longboardové desky, postupně se z něj stala longboardová legenda. Svým tvarem připomínal svého předchůdce z vodní hladiny, tedy surf. Má pověst pohodlného a nenáročného dopravního prostředku pro pohyb ve městě i jinde v ulicích. Pintail je nejpopulárnější typ longboardu na světě. Jedná se o desku, která je velmi pohodlná na ježdění po městě. Jízda na něm není namáhavá, stačí se párkrát odrazit a longboard krásně jede.

Do této kategorie můžeme dále zařadit typ longboardu, který se podobá pintailu, a to typ mini-longborad, neboli cruiser. Jedná se o menší a skladnější longboardy, které se blíží svou velikostí klasickým skateboardům. Jsou to malé městské longboardy, jejichž výhodou je osazení menšími kolečky a trucky a menší deskou, takže ho můžete jednoduše přenášet, připnout na batoh nebo někam uložit po příjezdu na místo určení.

Jste již zkušenější longboardista, který se chce zkusit posunout dále

1

Do této kategorie spadají zkušenější longboardisté, kteří už například jezdí na pintailu, a nyní hledají nějaký posun s agresivnějším stylem jízdy a zatáčení a kvalitnějšími komponentami. Uživatel této kategorie ale zatím nechce jezdit úplně extrémní rychlé sjezdy z kopce, nicméně nějaký menší kopec občas zkusí rád.

Pro takového jezdce jsou vhodné tak zvané hybridní longboardy, které se vyrábějí především z bambusového dřeva a laminátu. Díky směsi těchto dvou materiálů mají tyto longboardy zvláštní vlastnosti. Jsou velmi pružné a také velmi lehké. Obvykle mají vykrojení na desce kolem koleček a obvykle mají provedení drop-thru, což umožňuje montování trucku shora desky, čímž se posouvá těžiště longboardu níže o tloušťku desky. Tyto longboardy jsou proto stabilnější.

Jste zkušenější jezdec, který chce hodně slidovat

Tato kategorie je určena pro jezdce zkušenější, kteří chtějí slidovat a driftovat ve vysokých rychlostech. Pro takové jezdce jsou určeny longboardy typu slide decks. Slide deck longboardy se výrabějí ve dvou hlavních provedeních: top mount a drop-thru.

Drop-thru slide desky jsou podobné výše uvedeným hybridním longboardům, mají však mnohem nižší pružnost. Tužší desky totiž logicky lépe udrží směr a budou stabilnější při slidování v rychlosti. Kromě toho mají drop-thru slide desky oproti hybridním deskám ostřejší concave - konkávu (příčné prohnutí desky do tvaru písmene U). To proto, aby deska lépe držela pod nohama. Rovné desky bez concave by neměly být určeny na slidování, i když to někteří výrobci mohou nesprávně deklarovat.

Top mount slide decks longboardy jsou desky se spodním montováním trucků. Jejich výhodou je vyšší točivost a citlivější reakce na slide. Nevýhodou je naopak nižší stabilita v rychlosti, proto je třeba se desku naučit dobře ovládat. To je dáno tím, že čím je longboard vyšší, tím rychleji reaguje a zatáčí, ale je méně stabilní. Nízké longboardy jsou zase stabilnější i během vysoké rychlosti, ale nejsou tak obratné. Tyto slide desky mají obvykle ostřejší concave, jsou kratší a bytelnější a dále o něco těžší než klasické pintail longboardové desky.

Jste zkušenější uživatel, který chce jezdit rychlé sjezdy z kopců

Jezdcům, kteří mají rádi downhill, zvládají menší kopce a umějí bez problému brzdit ve vysokých rychlostech, jsou určeny downhill desky, které se opět dělí na drop-thru a top mount. Jedná se o longboardisty, kteří chtějí zakoušet rychlou, ale zároveň bezpečnou jízdu ze svahů. Downhill je královskou disciplínou longboardu, ve které jezdci dosahují rychlosti až 100 kilometrů v hodině. Pro takové podmínky jsou vyráběny právě downhill desky, které se dost podobají deskám slidovým, a to zejména v tuhosti. Navíc mají některé výhodné parametry pro downhill. Concave je u těchto desek odlišná od ostatních typů longboardů, je totiž přizpůsobena na tak zvanou tuck pozici, což je pozice, kdy se jezdec snaží zaujmout co nejaerodynamičtější polohy schoulením se do vajíčka, aby tak co možná nejvíce eliminoval odpor vzduchu. Konkáva u donwhill longboardů umožňuje, abyste se ve vysoké rychlosti v této pozici nohama vůbec udrželi na desce. Co se týče konstrukčního provedení, downhill desky jsou tvrdší a poměrně lehké. Oproti pintail deskám jsou také širší.

1

Výběr longboardu z hlediska místa využití

Město

Pokud budete na longboardu jezdit převážně ve městě a longboard pro vás bude dopravní prostředek zkracující námahu a šetřící čas při pohybu z místa na místo, doporučujeme zvolit kratší nebo střední longboard nebo mini longboard, tedy crusier. Dále je vhodné do měst zvolit longboard s kicktailem, to znamená, že má zvednutou patku. Díky kicktailu budete moci při jízdě zvednout přední kolečka a překonávat tak překážky a nerovnosti města, jako jsou například díry, patníky a podobně.

Parky, stezky a město

Pokud se s longboardem hodláte pohybovat po městských parcích, bruslařských a cyklistických stezkách a tak dále, je vhodné zvolit klasický pintail longboard nebo drop-thru longboard, které jsou, jak již bylo řečeno, stabilnější. Do této kategorie se nedoporučuje volit příliš dlouhé desky a downhillové desky, bude se vám na nich v těchto podmínkách hůře jezdit.

Přečtete si také další články týkající se skateboardingu a výběru jeho vybavení

Jak vybrat longboard podle jednotlivých komponent, ze kterých se skládá

Vše o skateboardingu

Jak vybrat skateboard

Nebo přejděte rovnou do kategorie Skateboardy na našem e-shopu.