Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216
TIP: Parkour Akce Výprodeje

Jak vybrat longboard podle jednotlivých komponent, ze kterých se skládá

Co v tomto článku najdete?

Úvod

Výběr longboardu není v dnešní době jednoduchou záležitostí jak pro začátečníka, tak pro zkušenějšího longboardistu. Důvodem je dostupnost obrovského množství a variant longboardových desek, materiálů a dalších komponent, stejně jako množství různých jezdeckých stylů.

Proto jsme pro vás připravili návod rozdělný do dvou článků, ve kterém najdete základní poznatky, které vám výběr mohou usnadnit. V následujícím článku si rozebereme výběr longboardu podle jednotlivých komponent, ze kterých se skládá. Přečtete si také druhou část návodu týkající se výběru longboardu podle způsobu a místa využití, který je zpracován v samostatném článku, na který odkazujeme na konci článku tohoto.

Výběr longboardu z hlediska jednotlivých komponent

Výběr longboardové desky

Deska je stěžejní komponentou longboardu. Tvar desky, její délka a konstrukce určují pro jaký styl ježdění a místo použití bude longboard vhodný. Tato problematika již byla nakousnuta výše. Nyní si desky rozebereme podrobněji samostatně.

Tvar longboardové desky

Longboardové desky mají čtyři základní tvary - pintail, drop-thru, hybridní a cruiser.

Pintail desky

Pintail longboardtvar kapky, obvykle má zcela plochou desku. Jak již bylo řečeno, je vhodný pro začátečníky. Jedná se o nejběžnější typ longboardové desky.

Drop-thru desky

Drop-thru longboardové desky se provádějí ve dvou provedeních. První má trucky montovány seshora desky. Druhé se nazývá double-drop, konstrukčně je tato deska provedena tak, že střední část desky je níže, než trucky uchycené na koncích desky. Deska je tak vytvarována. Drop-thru longboardy mají vysokou stabilitu ve vyšší rychlosti díky sníženému těžišti. Jsou určené k downhill nebo freeride.

1

Hybridní desky

Hybridní longboardy poznáte tak, že mají v desce výřezy pro kolečka. To je z důvodu uchycení trucků systémem drop-thru, tedy seshora, kdy jsou kolečka blíže desce. Při slidování by se mohly dostávat do kontaktu s deskou a brzdit vás. Hybridní longboardy mají díky nízkému těžišti vyšší stabilitu a jsou o něco kratší, proto umožňují i provádění některých triků jako na skateboardu, to je však mnohem obtížnější. Tyto desky jsou vhodné zejména na carving, případně downhill a freeride.

Cruisery

Cruiser neboli mini-longboard je tvarově podobný klasickým skateboardům, na rozdíl od nich je však o něco širší a delší. Lze na nich provádět také některé triky jako na skateboardu. Oproti skateboardu má však vyšší hmotnost a rozměr, provádění triků je proto obtížnější. Jedná se o nejmenší longboard, výborně uskladnitelný a přenosný.

Délka longboardové desky

Délka desky určuje způsob využití longboardu. V následující tabulce ukazujeme doporučené použití longboardu podle délky jeho desky:

Tabulka 1: Doporučené použití longboardové desky podle délky jeho desky

Délka desky

Použití longboardu

28 - 38" (71-97 cm )

Město

38 - 42" (97-107 cm )

Město, freeride, downhill

42"a více (107 cm a více )

Město, freeride, downhillKonstrukce a materiál desky

Desky longboardů jsou vyrobeny obvykle ze dřeva, nejčastěji se používá javorové nebo bambusové, případně bříza. Častá je také kombinace dřeva s laminátem. Desky se vyrábějí technologií lepení několika tenkých vrstev (může to být od dvou až do jedenácti vrstev). Použitý materiál a počet vrstev je charakteristický pro dané využití longboardu. Bambusové dřevo je pružné a využívá se v kombinaci s javorem pro výrobu carvingových longboardů nebo freeride longboardů. Bambus v kombinaci s laminátem se používá u hybridních longboardů, a konečně samotné javorové dřevo, které je nejtvrdší, se používá pro downhill longboardy.

Výběr longboardových trucků

Druhy longboradových trucků z hlediska konstrukce

U longboardů se používají dva základní typy trucků. Prvním typem je vertical kingpin, který vychází z klasického skateboardového trucku. Od něj se odlišuje širším hangerem (mohutnější část trucku, ze které vychází tenčí část se závity, kde jsou upevněna kolečka). U trucku můžeme nastavovat tuhost pomocí utahování matice či výměnou bushingu za tvrdší či měkčí (o bushingu je pojednáno dále). Vertical kingpin se u longboardů používá méně často.

Druhým typem trucku je tak zvaný reverse kingpin. Ten se u longboardů používá nejčastěji. Tyto trucky mají oproti výše uvedenému typu trucku větší sklon, díky němuž lépe zatáčí, mají však zároveň oproti prvnímu uvedenému typu i vyšší stabilitu (klasický vertical kingpin truck lze také upravit tak, aby lépe zatáčel, jeho povolením a výměnou bushingu, je to však na úkor jeho stability). Použité úhly obvykle mívají sklon 35, 42, 43, 45 nebo 50 stupňů. Opět u těchto trucků můžeme měnit jejich tuhost utahováním a povolováním samotného kingpinu nebo výměnou bushingů. Tyto trucky jsou vhodné pro carving, freeride a downhill.

1

Velikost longboardových trucků

Nejběžnějšími velikostmi longboradových trucků jsou rozměry 150 a 180 milimetrů. Existují však i větší či naopak menší. Velikost trucků vybíráme vždy podle šířky desky. Šíře celého trucku, tedy včetně závitů A (rozměr axle) musí korelovat se šířkou desky. Pokud má váš longboard zúženou špičku a patku, vycházejte z nejvyšší hodnoty šířky desky (obvykle uprostřed desky).

Je nutno dbát pozornosti na odlišné značení rozměrů trucků u různých firem, které mohou uvádět jako šířku jen hanger, nebo správně celkovou délku trucku i se závity, což je rozměr axle (na internetu lze nalézt příslušné grafické zobrazení trucku a jeho rozměrů). Pro orientaci můžete najít v našem článku Jak vybrat skateboard tabulku velikostí skateboardových a longboardových trucků podle šířky desky.

Výběr longboardových bushningů

Takzvané bushings jsou polyuretanové válce či kužely, které se umisťují na každý truck mezi desku a hanger. U bushingu je důležitá jeho tvrdost, která určuje tuhost (a také pružnost) celého trucku. Tvrdost a tvar bushingu určují styl ježdění. Měkčí bushing umožňuje trucku lépe zatáčet, proto se používá pro curving. Tvrdší bushing naopak omezuje zatáčení, což zvyšuje stabilitu longboardu, to se využívá pro downhill, aby jezdec ve vysokých rychlostech nepadal. Co se týká tvaru, válcovité bushingy jsou větší a zajišťují vyšší stabilitu. Bushing tvaru kuželu umožňuje zase lepší zatáčení za ceny nižší stability.

U longboardu se vždy používají dva bushingy na jednom trucku. Díky tomu je možné je kombinovat a dosáhnout tak požadovaných vlastností trucku. Například pro downhill a slidování se používá tvrdší bushing a měkčí bushing v kombinaci, což zajistí dostatečnou stabilitu i zatáčení. Na tomto odkazu můžete nalézt ukázku, jak se bushingy kombinují pro různá použití longboardu.

Výběr longboardových koleček

Velikost longboardových koleček

Větší longboardová kolečka znamenají vyšší rychlost, ale pomalejší zrychlení, menší kolečka mají zase lepší akceleraci, ale nižší průměrnou rychlost. Při jízdě na rovině je mnohem obtížnější se odrážet, pokud máte velká kolečka, například o velikosti 80 milimetrů. Pokud však máte naopak kolečka malá, například 60 milimetrů, není jízda dostatečně rychlá. V následující tabulce jsou uvedena doporučená použití longboardu vzhledem k velikosti koleček:

Tabulka 2: Doporučené použití longboardu v závislosti na velikosti koleček

58 - 70 mm

Cruizing, sliding

70 - 76 mm

Freeride, carving

75 mm a více

Downhill, racingTvrdost longboardových koleček

Tvrdost koleček se označuje číselnou hodnotou a písmenem. Čím je vyšší číslo, tím vyšší je tvrdost kolečka. Měkčí kolečka mají větší přilnavost, oproti tvrdším kolečkám jezdí také rychleji na hrubších površích, na jiných površích jsou ale pomalejší. Tvrdší kolečka lze lépe strhnout do slidu, jsou rychlejší, mají však horší chování na hrubších površích. Longboardová kolečka se, co se týče tvrdosti, pohybují mezi hodnotami 70a - 99a. V následující tabulce uvádíme doporučené použití a vlastnosti u jednotlivých tvrdostí koleček:

Tabulka 3: Vlastnosti a použití longboardových koleček podle tvrdosti

70a - 80a

Tato tvrdost koleček díky vyšší přilnavosti zajišťuje vyšší kontrolu při zatáčení ve vyšších rychlostech. Kolečka dobře jedou na hrubém povrchu. Těžko se naopak strhávají do slidu, zejména při nízké rychlosti.

80a - 85a

Tvrdost koleček hodící se na freeride, pořád ještě dobrá přilnavost, takže je lze stále poměrně uspokojivě strhnout do slidu.

85a - 99a

Tvrdá kolečka hodící se pro jakékoliv slidy a drifty. Jedou špatně na hrubším povrchu.Výběr longboardových ložisek

U longboardových ložisek platí z hlediska výběru to stejné, co bylo řečeno v příslušné sekci článku Jak vybrat skateboard. Ložiska mají stejné značení, uplatníte stejná pravidla, jaká byla řečena tam.

Přečtete si také další články týkající se longboardingu, skateboardingu a výběru jejich vybavení

Jak vybrat longboard z hlediska způsobu a místa využití

Vše o skateboardingu

Jak vybrat skateboard

Nebo přejděte rovnou do kategorie Skateboard na našem e-shopu.