mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Výprodej

Jak vybrat kite

V současnosti můžeme na trhu nalézt mnoho značek zaměřujících se na výrobu powerkitů, prken, vybavení i oblečení. Produkty jsou určeny různě pokročilým uživatelům s různým zaměřením, jsou různě stavěné a navíc se mohou někdy i výrazně lišit v ceně. Vesměs je však v nabídce podobný typ zboží, proto jsme připravili článek pro ty z vás, kteří si chtějí pořídit svůj první kite nebo také " kajt", ale ještě zcela jistě neví, jaký si vybrat.

Obecně se na trhu můžeme setkat se čtyřmi základními typy draků. Každý typ se liší co do konstrukčního provedení, specifických vlastností, vhodnosti použití, má určité výhody a nevýhody, které si následně rozebereme.

1

Základní druhy draků:

  • Nafukovací kite
  • Komorový kite s otevřenou náběžnou hranou
  • Komorový kite s uzavřenou náběžnou hranou
  • Single skin kite

Nafukovací drak

Nafukovací drak je typický svou pevnou konstrukcí, kterou vytvoříme nafouknutím draka ruční vzduchovou pumpičkou. Tento druh draka byl vyroben především pro využití kitingu na vodní hladině, tedy pro kitesurfing. Nafouknuté tělo draka se po pádu do vody nepotopí a navíc drží stále svůj žádaný tvar, což je nutné pro restart draka po pádu na vodní hladinu. Použít jej však můžeme i například na sníh. Pokud už si totiž takový kite pořídíme, není důvod ho nepoužít také v zimě, když je to možné. Samozřejmě musíme očekávat určité nevýhody. Při použití na sněhu se setkáváme s obtížnějším startováním draka, jelikož strojení i odstrojení kitu (navazování řídicích lan, nafukování) je v porovnání s komorovými draky časově náročnější.

Další nevýhodou při používání nafukovacích draků na sněhu je o něco nižší životnost než u draků komorových. To je způsobeno třením pevně nafouknuté konstrukce o zemský povrch, i když v tomto případě pokrytý sněhem, což má za následek postupnou únavu a poškození materiálu. Nafukovací kite je oproti komorovému také méně skladný, i vyfouknutý je objemnější oproti komorovému. Musíme sebou navíc mít vždy pumpu.

Co se naopak týče jeho výhod, nafukovací kite je velmi přesný v řízení, má vysoký větrný rozsah a je vysoce odolný vůči poryvům větru. Tento typ draka je proto velmi výhodný zejména pro začátečníky, kteří ještě nevědí, jaký typ kitingu je bude bavit, jelikož si budou moci vyzkoušet obě varianty. Dále je vhodný pro primární vyznavače vodní varianty sportu, kteří si však chtějí zajezdit i v zimním období, nemusejí přitom totiž utrácet za zvláštní výbavu do zimních měsíců. Komorové draky jako ideální volbu pro začátečníka vám nabízíme na našich internetových stránkách zde.

Komorový drak s otevřenou náběžnou hranou

Komorový kite se svou konstrukcí velmi podobá paraglidingovým padákům. Tvar těla tohoto typu draka je určován soustavou komor, které se nafukují samovolně při letu. To je zajišťováno otevřením komor na náběžné hraně draka. Jejich výhodou je rychlé uvedení do provozu, kite se nafoukne snadno a rychle sám pomocí větru, nemusíte se tak zdržovat s ruční pumpou. Oproti komorovým drakům s uzavřenými komorami se také pyšní vyšším tahem. V porovnání s draky nafukovacími mají tyto typy draků vyšší odolnost při použití na sněhu, rychlejší strojení a balení a jsou skladnější. Zajišťují bezproblémový start po pádu do sněhu. Nafukovací otevřený kite je ideální volbou pro snowkiting. Pomocí de-poweru je možno u draka nastavit vysokou sílu tahu a vysoký větrný rozsah. Mají vysoce přesné řízení.

Pokud víte, že vaše disciplína číslo jedna bude snowkiting, volte tento druh draka. Je nutno počítat, že na vodní hladinu se však nehodí, proto volte předešlý druh, pokud byste chtěli provozovat obě varianty kitingu.

Komorový drak s uzavřenou náběžnou hranou

Jedná se o komorový kite, který má na rozdíl od předešlého uzavřené komory i na náběžné hraně. Otevřené komory zde nahrazuje systém vstupních otvorů, které umožňují proudění vzduchu směrem do komor, ale nedovolují mu proudit ven. Předností tohoto typu draka, která je zároveň důvodem, proč byl vyroben, je to, že zabraňuje natékání vody do komor po pádu draka do vody. Drak navíc disponuje drenážním systémem, který zajistí evakuaci vody v případě, že se tam malé množství náhodou dostane. To umožňuje snadný restart draka i po pádu na vodní hladinu. Je však nutno poznamenat, že ne zcela každý uzavřený komorový drak musí být určen na vodu, je nutno se řídit deklarací výrobce.

Uzavřený komorový drak má oproti otevřenému vyšší cenu, má však také vyšší stabilitu při poryvech větru, kdy je mnohem menší pravděpodobnost, že se drak zmačká a spadne na zem.

Tento typ draka je vhodný pro uživatele, který se chce věnovat jak snowkitingu, tak kitesurfingu, přičemž nemusí utrácet za dvě sady výbavy určené zvlášť na zimu a léto.

Single skin kite

Single skin kite, jak již z názvu vyplývá, je tvořen pouze jednou vrstvou látky s vyztuženou náběžnou hranou. Vypadá jako uzavřený komorový kite bez spodního dílu látky. Nemá však žádné komory. Jedná se o moderní variantu kitu, kterou můžete opět využít jak na vodní hladině, tak na sněhu či souši.

Nebo rovnou přejděte do kategorie Kiting na našem e-shopu.

Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se