596 633 216
TIP: Parkour Výprodeje

Jak vybrat hokejové rukavice

Tento článek je určen pro všechny hokejové nadšence, pro všechny rodiče a hlavně ty, kteří si chtějí pořídit nové hokejové vybavení a neví, jaká hokejová výstroj je pro ně vhodná. V tomto článku se budu věnovat základním rozdílům mezi hokejovými rukavicemi. Hokejové rukavice spadají do základní výbavy každého hokejisty.

Jakou základní funkci plní hokejové rukavice? Hokejové rukavice slouží převážně k ochraně rukou a to hlavně před údery hokejkou jiného spoluhráče. Hokejové rukavice rovněž chrání vaše dlaně při držení hokejky. Obecně platí, že čím větší ochrannou funkci mají hokejové rukavice, tím více jsou rukavice určeny pro pokročilejší styl hraní hokeje, který je spojen s nejrůznějšími střety a údery.

Na trhu hokejové výzbroje naleznete širokou nabídku hokejových rukavic? Která je však pro vás ta pravá, to si více rozebereme v tomto článku.

Hokejové rukavice podle úrovně pokročilosti hokeje

Hokejové rukavice můžeme rozdělit do tří hlavních skupin a to podle pokročilosti hraní hokeje:

Hokejové rukavice pro začátečníky

Jste-li hokejista začátečník, netřeba kupovat profesionální hokejovou rukavici a to proto, neboť u začátečníků se ještě nepředpokládá tvrdá, náročná a rychlá hra, jak u pokročilého nebo profesionálního hokeje. Vybírejte takovou hokejovou rukavici, která má ohebnou konstrukci, je lehká a poskytuje dostatečnou ochranu vašich dlaní a rukou.

Hokejová rukavice pro poloprofesionální hráče hokeje

Patříte-li už k pokročilejším hráčům hokeje, kterým se říká ?poloprofesionálové?, je třeba už sáhnout po těch propracovanějších hokejových rukavic. Tyto hokejové rukavice jsou vyrobeny již pro náročnější a tvrdší styl hry hraní hokeje, proto již tyto rukavice nabízí větší a efektivnější stupeň ochrany. Hokejové rukavice pro poloprofesionální hráče již mají kvalitnější dlaň a jsou vybaveny kvalitním vnitřním materiálem.

Hokejová rukavice pro profesionální hráče hokeje

Tento styl hraní hokeje je už daleko rychlejší, tvrdší a náročnější než u předchozích kategorií. Samotní profesionální hokejisté už vědí, co potřebují. Proto jsou hokejové rukavice pro profesionální hráče hokeje vyrobeny tak, aby poskytly majiteli tu nejlepší ochranu. Tyto hokejové rukavice mají prošívanou dlaň, jsou vybaveny funkčním vnitřním materiálem a mají také antibakteriální podšívku. Pro začátečníky a pokročilé hráče je tato hokejová rukavice zbytečná, neboť jim jejich styl hry ještě nedovolí využít všechny tyto špičkové parametry.

Hokejové rukavice a její materiál

Hokejové brusleZákladní rozdíly mezi hokejovými rukavicemi můžeme vidět třeba už v samotném materiálu, ze kterého jsou rukavice na hokej vyrobeny. Při výběru správné hokejové rukavice je třeba klást velikou pozornost na její materiál. Hokejová rukavice by měla mít alespoň kvalitní koženou dlaň a velmi odolný vnější materiál.

Standardním a zároveň nejpoužívanějším materiálem, který se používá pro výrobu hokejových rukavic, je silná syntetická kůže, která vám zajistí nejen dlouhou trvanlivost, ale také vám zaručí odolnost. Levnější hokejové rukavice mohou být vyrobeny z jemné síťoviny, která vám sice nezaručí dlouhou trvanlivost, ale hokejová rukavice bude tímto lehká a prodyšná. Tento lehký nylonový materiál je použit i pro některé profesionální hokejové rukavice a je určena pro ty hráče hokeje, kterým nezáleží na dlouhé trvanlivosti rukavic, ale záleží jim na tom, aby byla hokejová rukavice co nejlehčí.

Způsob dělení prstů hokejových rukavic

Je třeba také věnovat pozornost tomu, zda má hokejová rukavice dělené či nedělené prsty. Způsob dělení prstů vám ovlivňuje cit pro držení hokejové hole a tím také cit a kontrolu nad pukem. Hokejové rukavice nižší třídy mají prsty dvojdílně členité. Kvalitnější modely hokejových rukavic, to znamená modely vyšší třídy, mají prsty členěny trojdílně a tímto zaručuje dokonalý cit a uchopení hokejky.

Srovnání hokejových rukavic

Nyní si shrneme základní rozdíly mezi hokejovými rukavicemi pro začátečníky a profesionály. Hlavní rozdíl je především:

  • v úrovni ochrany hokejových rukavic,
  • v použitém materiálu jednotlivých části hokejové rukavice,
  • kvalita ohebnosti palce,
  • dělení prstů,
  • krytí prstů,
  • a samozřejmě v pořizovací ceně hokejové rukavice.

Hokejové rukaviceNež se pustíte do výběru hokejové rukavice v obchodě či na e-shopu, je důležité si odpovědět, jakou úroveň hokeje hrajete, jakou úroveň ochrany vyžadujete a ve finále, jaká úroveň a kvalita hokejové rukavice je pro vaše potřeby a styl hry vhodný a dostačující. Jestliže s hokejem teprve začínáte, nebo je váš styl hokeje pomalejší a tím pádem není tak agresivní jako u pokročilejších hokejistů, a zároveň frekvence vaší hry je maximálně jednou až dvakrát týdně, určitě vám postačí obyčejné hokejové rukavice se základním stupněm ochrany, kvalitnějším materiálem a základními parametry vůbec.

Pro pravidelné, poloprofesionální hraní hokeje, jehož frekvence hraní je tak jednou až tři krát týdně, je přijatelnou variantou hokejové rukavice pro pokročilé, která je vybavena dobrou ochranou, kvalitním materiálem dlaně a zároveň příjemným vnitřním materiálem. Dalším důležitým parametrem, u kterého se musíte rozhodnout, jsou také dělené či nedělené prsty. Dělené prsty vám zvyšují váš cit při držení hokejky a naopak nedělené prsty vás zase lépe ochrání.

Velikost hokejové rukavice

Dalším důležitým parametrem při výběru správné hokejové rukavice je její velikost. Velmi často se totiž můžete setkat s tím, že jsou hokejové rukavice udávány v palcích. Hokejové rukavice tedy rozdělujeme:

  • hokejové rukavice dětské = velikost 8", 9"
  • hokejové rukavice pro juniory = velikost 10", 11", 12"
  • hokejové rukavice pro seniory = velikost 13", 14", 15", 16"

Velikost hokejové rukavice je měřena od manžety hokejové rukavice až po nejdelší prst. Hokejové rukavice obecně sedí tehdy, jestliže se prsty netlačí ven a lem rukavice by měl být za dlaní.

Přečtěte si také:

Hokej patří mezi nejoblíbenější zimní sporty vůbec. Co vše patří do základní hokejové výstroje a jak ji vybrat

Jak vybrat hokejové brusle

Jak vybrat hokejku

Jak vybrat hokejové kalhoty - základní výbava hokejisty

Jak vybrat hokejové chrániče - Jaká je základní ochrana hokejisty

Zima nám právě začíná a my jsme se rozhodli Vám oprášit zimní nabídku sportovních potřeb!

nebo přejděte rovnou k výběru hokejových rukavic v e-shopu.

Chcete dostávat náš newsletter a mít dopravu nad 2 000 Kč ZDARMA?
Zaregistrujte se