Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216
TIP: Parkour Akce Výprodeje

Jak vybrat hokejové chrániče - Jaká je základní ochrana hokejisty

Hokej je tvrdý sport, a proto je zapotřebí, aby se hokejista chránil. Hokejová helma, hokejové rukavice nebo hokejové kalhoty patří mezi nejdůležitější hokejovou výstroj každého hokejisty. Tato výbava však není jediná. Každý hokejista by si měl svou hokejovou výstroj doplnit ještě o další ochranné chrániče, kterými jsou chrániče ramen, chrániče loktů, chrániče holení, suspenzor nebo třeba chránič krku.

Tento článek je určen pro všechny, kteří si plánují zakoupit hokejové chrániče a zajímají je základní typy a parametrům výběru jednotlivých hokejových chráničů.

Jak vybrat chrániče ramen?

Hlavní funkcí chráničů ramen je ochrana třech nejdůležitějších partií vrchní části těla hokejisty. Jedná se hlavně o ochranu ramen a částí bicepsů, ochranu páteře a ochranu hrudníku.

Chrániče ramen vám musí správně sednout (výběr správné velikosti)

Je nesmírně důležité, aby vám chrániče ramen dobře seděly na těle. Tím je myšleno, že vám nikde zbytečně nezavází a máte vybranou správnou velikost těchto chráničů. Při výběru chráničů ramene tedy věnujte velkou pozornost výběru správné velikosti.

Jak se chrániče ramen na těle upevňují?

Upevnění chráničů ramen je velice snadné. Chrániče ramen se na těle upevňují pomocí flexibilních pásů na suchý zip a to přes boky, stejně tak přes bicepsy.

Dlouhá životnost chráničů ramen.

Chránič ramenVýhodou těchto chráničů je, že se až tak svým používáním neopotřebovávají. Tím je na mysli, že pokud se o ně dobře staráte (správná manipulace, dostatečné vyschnutí), mohou vám vydržet i několik let.

Základní rozdíly mezi začátečnickými a profesionálními chrániči ramen.

Hlavním rozdílem mezi amatérskými a profesionálními chrániči ramen je hlavně v úrovni výztuhy, v kvalitě materiálu a vnitřní výstelky.

Chrániče ramen rozdělujeme podle úrovně pokročilosti:

Chrániče ramen pro začátečníky (amatéry)

Jak již bylo zmíněno v dřívějších článcích, hokejisté začátečníci nepotřebují tak špičkové vybavení, jako profesionální hráči hokeje. Pro začátečníky se doporučují chrániče ramen, které poskytují základní avšak spolehlivou ochranu, a zároveň jsou tyto chrániče zaměřeny na volný a neomezený pohyb na ledě.

Chrániče ramen pro poloprofesionální hráče hokeje

Pro ty, kteří již hrají hokej poloprofesionálním stylem, se doporučují už chrániče ramen vyšší třídy. Předpokládá se, že u poloprofesionálů je hra daleko tvrdší než u začátečníků. Tyto chrániče ramen již většinou mají propracovanou ochranu všech částí těla a jsou vyrobeny tak, aby hokejistu při hře zásadně neomezovali.

Chrániče ramen pro profesionální hráče hokeje

Profesionální špičkoví hráči hokeje už jdou cíleně po tom, co potřebují. Potřebují většinou špičkovou ochranu a provedení všech chráničů. Pro tyto hráče jsou určené chrániče ramen s perfektní, nejvyšší ochranou a provedením a funkčním vnitřním materiálem. Tyto chrániče ramen jsou již také anatomicky tvarované. Co se pořizovací ceny týče, je třeba počítat s vyšší cenou, která odráží vyšší kvalitu všech parametrů.

Podívejte se na naši nabídku chráničů ramen v našem e-shopu.

Jak vybrat chrániče loktů?

Chránič ramenDruhým typem hokejových chráničů jsou chrániče loktů. Chrániče loktů jsou určeny k ochraně loktu a loketního kloubu před velmi častými pády na ledě. Ty kvalitnější chrániče loktů vám dokonce ochrání bicepsy a předloktí proti sekerám, které k hokeji prostě patří. Je velice důležité, aby vám chrániče loktu jistě a pevně seděly. Chrániče loktů je třeba vybrat podle vaší výšky postavy, dále je třeba pamatovat na to, aby nedocházelo k jejímu přetáčení, neměly by vás také nikde táhnout ani škrtit. Dobře padnoucí hokejové chrániče poznáte podle toho, když mezi chrániči loktů a ramene nevznikne žádný prostor.

Jak se chrániče loktů na těle zapínají?

Je to opět velice jednoduché. Chrániče loktů se většinou zapínají pomoci dvou jednoduchých pásků z pružné gumy, která je zakončená suchým zipem. U chráničů vyšších tříd jsou většinou tři gumované pásky. Pásky chráničů jsou velmi flexibilní, tudíž se dostatečně přizpůsobí vaší ruce.

Z jakého materiálu jsou chrániče loktu vyrobeny?

Chrániče loktu jsou většinou vyrobeny ze speciálně anatomicky tvarovaného plastu, který je z vnitřní části obalen pohodlnou výstelkou a z vnější strany dalšími ochrannými prvky, jako je například pěna.

Nejčastějším materiálem vystýlky je lehká nylonová síťovina, díky které dochází k rychlejšímu odvodu potu a přebytečné vlhkosti. Chrániče vyšší třídy jsou navíc vybaveny antibakteriálními přísadami.

Chrániče loktů rozdělujeme podle věku:

Chrániče loktů pro juniory (nebo také žáky)

Do této skupiny lze zařadit ty nejmenší děti až po žáky prvního stupně základní školy.

Chrániče loktů pro seniory

Do této skupiny zařazujeme žáky druhého stupně základní školy a výše.

Chrániče loktů rozdělujeme podle úrovně pokročilosti hokeje:

Chrániče loktů pro začátečníky (amatéry)

Jak již bylo zmíněno mnohokrát, hokejisté, kteří patří do skupiny začátečníků (amatérů) nepotřebují tak špičkové vybavení, jako profesionální hráči hokeje. Pro začátečníky lze v klidu pořídit takové chrániče loktů, které poskytují spolehlivou ochranu lokte, bicepsu a zápěstí. Tyto chrániče jsou vyrobeny z běžného materiálu.

Chrániče loktů pro poloprofesionální hráče hokeje

Poloprofesionální hokejisté již mohou sáhnout o třídu výše. Tyto chrániče loktů jsou lépe přizpůsobeny na pohyb na ledě, jsou odolnější než chrániče nižší kategorie, mají silnější chránič zápěstí i bicepsu. Oproti chráničům pro začátečníky jsou také daleko pohodlnější.

Chrániče loktů pro profesionální hráče hokeje

Špičkoví hokejisté nesáhnou určitě do skupiny chráničů pro začátečníky ani poloprofesionály. Vyžadují nejen perfektní ochranu lokte, zápěstí i bicepsu, ale také musí skvěle padnout. Většina těchto chráničů obsahuji antibakteriální výstelku. Pořizovací cena těchto profi chráničů opět odpovídá kvalitě zpracování.

Podívejte se na naši nabídku chráničů loktů v našem e-shopu.

Jak vybrat chrániče holení?Chránič holení

Hokejové chrániče holení patří k ochraně kolene a zároveň holenní kosti. Co si budeme povídat, kolena patří k nejnamáhavějším částem těla každého sportovce, a proto je důležité jeho ochraně věnovat velikou pozornost.

Hokejové chrániče holení vybíráme podle toho, jak často a na jaké úrovni hokej hrajeme. Pro rekreační hráče hokeje se doporučují základní modely bez odvětrávání s jednoduchou vnitřní výstelkou, neboť vyšší modely jsou pro ně zbytečné.

Hokejové chrániče holení rozdělujeme do dvou základních skupin ochrany, kterými jsou:

Chrániče kolene

Velmi důležitou částí našeho těla je koleno, proto je jeho ochrana v jakémkoliv sportu (v našem případě hokeje) velmi nutná. Chrániče holenní v tomto případě chrání koleno z vnější strany a to speciálním tvarovaným plastem a z vnitřní strany dalším plastem, který je vypolstrovaný pohodlnou výstelkou. U chráničů holenní vyšších tříd je součástí polstrování také pěnová výstelka nad kolene.

Chrániče holeně

Často postiženou částí těla hokejisty je oblast holeně, kterou lze chránit hokejovým chráničem z tvarovaného plastu. Chránič holeně je z vnitřní strany rovněž vypolstrovaný pohodlnou výstelkou. Součástí tohoto polstrování může být přechod, který chrání lýtkový sval. Zase u vyšších modelů je tvořen buď plastovým tvarovaným chráničem, nebo speciální pěnou.

Jak se chrániče holení na těle zapínají?

Zapínání chráničů je rovněž tvořeno flexibilními jednoduchými pásky vybaveny suchým zipem. Rozdíly jsou samozřejmě v počtu pásků. Čím má chránič více pásků, tím chránič lépe sedí na noze a zapínání je tudíž pohodlnější, neboť je zapotřebí méně síly.

Chrániče holení rozdělujeme podle věku

Chrániče holení lze rovněž rozdělit do věkových skupin a to na:

  • hokejové chrániče holení dětské (velikost 8", 9"),
  • hokejové chrániče holení pro juniory (velikost 10", 11", 12")
  • a hokejové chrániče holení pro seniory (velikost 13" až 17").

Chrániče holení rozdělujeme podle úrovně pokročilosti hokeje:

Chrániče holení lze stejně jako u předchozích chráničů rozdělit podle výkonnostní úrovně. Chrániče holení tedy rozdělujeme na:

Hokejové chrániče holení pro začátečníky (amatéry)

Tyto chrániče poskytují základní ochranu jak kolene, tak holeně a můžete je pořídit za velmi výhodnou cenu.

Hokejové chrániče holení pro poloprofesionální hráče hokeje

Tato skupina chráničů patří do zlaté střední cesty - přijatelný poměr mezi cenou a její ochranou. Součástí je také ochrana lýtka a rozšířená boční ochrana. Tato skupina chráničů holeně je více propracovaná a má pohodlnější polstrování než u předchozí kategorie.

Hokejové chrániče holení pro profesionální hráče hokeje

Jedná se o hokejové chrániče nejvyšší třídy, které nabízejí nejvyšší stupeň ochrany. Tyto hokejové chrániče nabízejí opravdu nejvyšší ochranu, pohodlnou a funkční výstelku a rozšířenou ochranu lýtka a boků. Součástí je také daleko propracovanější systém odvětrávání. Tyto hokejové chrániče jsou vhodné opravdu pro ty nejlepší špičky v hokeji. S touto kvalitou se také pojí vyšší pořizovací náklady.

Podívejte se na naši nabídku chráničů holení v našem e-shopu.

Další hokejové chrániče

Nezapomeňte svou hokejovou výbavu také doplnit dalšími hokejovými chrániči, kterými jsou suspenzor a chránič krku.

Přečtěte si také:

Hokej patří mezi nejoblíbenější zimní sporty vůbec. Co vše patří do základní hokejové výstroje a jak ji vybrat

Jak vybrat hokejové brusle

Jak vybrat hokejku

Jak vybrat hokejové kalhoty - základní výbava hokejisty

Jak vybrat hokejové rukavice

Zima nám právě začíná a my jsme se rozhodli Vám oprášit zimní nabídku sportovních potřeb!

nebo přejděte rovnou k výběru hokejových chráničů v e-shopu.