596 633 216
TIP: Parkour Výprodeje

Jak vybrat hokejové brusle

Hokejové brusle patři do základní výbavy každého hokejisty. Nevíte si rady s výběrem nových hokejových bruslí? Nebo se prostě chcete dozvědět více o bruslích na hokej? Tak poté je tento článek určen právě vám.

Vše o hokejových bruslích

Dříve, než se začnete vůbec poohlížet po nových hokejových bruslích, je třeba si odpovědět na velice jednoduché otázky:

  • Jak dobře vůbec bruslit umím (jsem začátečník nebo profesionál)?
  • K jakému účelu hokejové brusle kupuji?
  • Jak často s nimi budu chodit na led, jak často hokej budu hrát?

Ač se to nezdá, hokejové brusle mají mezi sebou velké rozdíly. Většinou platí, že čím jsou hokejové brusle dražší, tím jsou lépe vyztužené a pevnější, součástí může být také lepší nůž (neboli "runner"), nebo mají nižší hmotnost a jsou také více odolné.

V tomto článku se zaměřím na parametry a typy hokejových bruslí. Dozvíte se:

Z čeho se hokejové brusle skládají?

V dnešní době se všechny hokejové brusle skládají ze čtyř částí, kterými jsou:

1. Bota. Dnes se již samostatná bota většinou neprodává. Většinou se prodávají celé komplety hokejových bruslí. Mezi jednotlivými botami jsou nepochybně velké rozdíly, a to v kvalitním zpracování, pevnosti, výztuze, komfortu a také způsobu výroby.

2. Jazyk. Jazyk a jeho provedení má zásadní vliv na kvalitu hry a pocit z celého bruslení. Hokejové brusle pro maximální využití mají jazyk, který nohu velmi dobře chrání a přitom je stabilní a příjemný. Standardní hokejové brusle mají jazyk ohebný, který je pro tento styl využití dostačující. Můžete si také všimnout stupně kvality a tuhosti jazyka - čím vyšší stupeň ochrany jazyka, tím vyšší určení.

3. Podrážka. Velice důležitou součástí hokejové brusle, ač se to na první pohled nemusí zdát, je podrážka, která ovlivňuje celkovou stabilitu hráče, přenos energie při odrazu a také odvádí vlhkost během bruslení. U profesionálních modelů hokejových bruslí jsou podrážky karbonové, které jsou lehké, a díky tomu podrážka zajistí optimální přenos do odrazu. Existují také podrážky s různými úrovněmi perforace, které zajišťují lepší odvod vlhkosti.

4. Holder a Runner (nůž). Holder je část hokejové brusle, která spojuje brusli s ledem. Holder je k brusli speciálním způsobem nýtován a to tak, aby nedocházelo k nebezpečným pohybům v průběhu bruslení. Runner je nůž, který je k holderu buď přišroubován, nebo také vsazen (v tomto případě již nelze runner vyměnit). Díky runneru může brusle klouzat po ledě a jejich výroba vyžaduje vysoké nároky a to proto, neboť do jisté míry ovlivňuje rychlost hráče. Holdery a Runnery v dnešní době prošly neskutečným technologickým vývojem. V dnešní době je velmi populární systém T´Blade, kde se nože nebrousí, avšak vyměňují. Pro profesionální hokejové brusle se nejčastěji kupují systémy, kdy lze vyměnit jak runnery, tak holdery.

Hokejové brusle rozdělujeme podle účelu využití

Hokejové brusle můžete v klidu pořídit pro bruslení na rybníku či veřejném kluzišti - v tomto případě vám plně postačí obyčejné brusle, které jsou pohodlné, dostatečně dobře a kvalitně zpracované a svou konstrukcí jsou zcela určena pro tento typ bruslení.

Dalším typem jsou hokejové brusle, které jsou určené pro ty, kteří chodí hokej hrát a to jak pro úroveň začátečníka, poloprofesionála (pokročilého) či profesionála. Pro tento účel bruslení doporučuji věnovat výběru bruslí velikou pozornost. Není nic horšího během hry, než špatně zvolené hokejové brusle.

Hokejové brusle

Hokejové brusle rozdělujeme podle věku

Hokejové brusle můžeme rozdělit podle věku, a to tak:

1. Dětské brusle - jsou brusle ve velikosti 26 - 32.

2. Juniorské brusle - jsou hokejové brusle určené pro dorostence školního věku ve velikosti 33 - 39.

3. Seniorské brusle (brusle pro dospělé) - jsou hokejové brusle určené pro dospělého hokejistu, velikost 40 a více.

Hokejové brusle rozdělujeme podle úrovně bruslení

Nyní si hokejové brusle rozdělíme podle úrovně bruslení (pokročilosti). Doufám, že díky tohoto základního rozdělení se budete umět lépe zařadit do správné skupiny. Každá kategorie bruslí je přizpůsobena nárokům, které jsou na hokejové brusle kladeny. Jednotlivé kategorie bruslí představují nejvyšší možnou kategorii, kam se hokejové brusle řadí.

Hráči, kteří hokej hráli závodně, budou určitě preferovat nejvyšší možnou kategorii bruslí na hokej, i když nyní hrají hokej amatérsky. Pro začínající hráče (nebo také samouky) se určitě nedoporučuje začínat s hokejovými bruslemi nejvyšší kategorie.

Hokejové brusle lze tedy rozdělit do těchto kategorií:

Brusle vhodné pro rekreační bruslení

Do této skupiny patří zimní brusle, které vzhledem ke své pevnosti a povaze jsou vhodné pouze pro rekreační bruslení, nejsou však vhodné pro hraní hokeje.

Hokejové brusle pro začátečníky

Do této skupiny patří hokejové brusle, jejíž konstrukce je uzpůsobena stylu hry, kde se příliš často a tvrdě nestřílí, tak zvaný bezkontaktní hokej.

Výhody hokejových bruslí pro začátečníky:

  • Tento typ hokejových bruslí mají relativně měkkou výztuhu, čímž poskytuje hokejistovi komfort a pohodlí ze hry.
  • Velikou výhodou jsou nízké počáteční náklady.
  • Na trhu najdete širokou nabídku těchto hokejových bruslí ? snadná dostupnost.

Další vlastnosti hokejových bruslí pro začátečníky:

Tyto brusle mají menší tuhost a jejich frekvence používání je cca 1 x až 2 x týdně. Je třeba podotknout, že tento typ hokejových bruslí není vhodný pro příliš časté a náročné bruslení. Jestliže se tímto nebudete řídit, můžete již předem počítat s tím, že vám hokejové brusle příliš dlouho nevydrží.

Hokejové brusle pro amatérské hraní hokeje

Hokejové brusle

Tyto brusle na hokej jsou určené pro ty, kteří již hokej hrají, avšak pouze pro soutěže na úrovni okresního přeboru. Tyto hokejové brusle mají spolehlivé a kvalitní nože a pevnou botu, která poskytuje hokejistovi dostačující oporu a ochranu.

Hokejové brusle pro poloprofesionální bruslení

Tyto hoekjové brusle jsou nejběžnější a zároveň nejprodávanější brusle v kategorii hokejových bruslí vůbec. Jedná se o brusle, které slouží pro výkonnostní hokej, a které snesou již pravidelné a častější používání.

Výhody hokejových bruslí pro poloprofesionální bruslení:

  • Hokejové brusle, které jsou pevné a poskytují hokejistovi výbornou podporu nohy na ledě.
  • Tento typ hokejových bruslí již obsahují spoustu vlastností, vychytávek a technologií, které mají hokejové brusle nejvyšší úrovně.
  • Velikou výhodou je, že i přes náročnější výrobu těchto bruslí, je stále můžete zakoupit za velmi přijatelnou cenu (kompromis mezi špičkovou bruslí a cenou).

Další vlastnosti hokejových bruslí pro poloprofesionální bruslení:

Tyto brusle jsou určeny pro ty, kteří se pohybují na vyšší až poloprofesionální úrovni hokeje a kteří dokáží využít hokejové brusle na maximum. Jsou vhodné pro náročnější a tvrdší styl hry, pro který vám tento typ bruslí budou patřičnou ochranou (tyto brusle již mají dostatečnou výztuhu).

Hokejové brusle pro profesionální bruslení

Do této skupiny jsou zařazeny ty hokejové brusle, které jsou určeny pro závodní a vrcholový hokej, kde je zapotřebí maximální výkon. Jednoduše řečeno jsou zapotřebí takové hokejové brusle, které lze používat i několik hodin týdně.

Výhody hokejových bruslí pro profesionální bruslení:

  • Tyto brusle jsou pevné, skvěle drží nohu a nepřipouští žádné pochybení a slabost na ledu.

Hokejové brusleDalší vlastnosti hokejových bruslí pro profesionální bruslení:

Hokejové brusle, které musí zaručit maximální výkon, ochranu a využití, bohužel, již nekoupíte za nízkou pořizovací cenu. Musíte počítat s tím, že bruslím s nejvyšším výkonem odpovídá také vyšší pořizovací cena. Tyto profesionální hokejové brusle již v dnešní době nabízejí tak zvané tepelné tvarování, což znamená nahřátí a následné vytvarování brusle přesně podle nohy hráče. Tyto brusle jsou také velmi tvrdé a vyžadují tak určité přizpůsobení na hráčovu nohu. Nutno také podotknout, že tepelné tvarování již umožňují některé hokejové brusle pro poloprofesionály.

Rozdělení hokejových bruslí podle typu hokejisty

Hokejisty lze rozdělit do těchto skupin:

Hokejista, který s hokejem začíná

Jestliže s hraním hokeje teprve začínáte, soustřeďujete se teprve na osvojení a zlepšování základních dovedností s hokejkou, s pukem či držení stability na ledu. Pro tuto skupinu hokejistů se určitě doporučuje vybrat hokejové brusle pro amatérské hraní hokeje. Tato hokejová brusle bude pro vás a váš pohyb na ledě dostačující, zaručí vám pohodlí a určitě vám vydrží do doby, než se pomalu přesunete na úroveň poloprofesionála. Jestliže už hrajete s lidmi, kteří hokej trochu umí hrát, doporučujeme hokejové brusle vyztužené, ochrání vaši nohu před zásahem puku.

Hokejista, který hraje hokej poloprofesionálně

Jestliže se již nacházíte na úrovni, kdy hrajete hokej na poloprofesionální úrovni (se skupinkou lidí, kteří to už umí) a s jistotou víte, že využijete kvalitu hokejových bruslí střední a vyšší třídy, vyberte si proto hokejové brusle pro poloprofesionální bruslení. Tyto hokejové brusle již snesou větší zátěž při hře na ledu. Hokejové brusle nižší třídy by vám za nějakou dobu mohly vypovědět.

Hokejista profesionál

Jste špička na ledě a hokej hrajete jako profesionál. V tomto případě moc dobře víte, jaké hokejové brusle jsou pro vás ty nejlepší, a vždy sáhnete do skupiny hokejových bruslí pro profesionální bruslení.

Rodiče, kteří vybírají hokejové brusle pro své děti

Další kategorií zákazníků jsou rodiče, kteří vybírají a kupují brusle pro své děti. U dětského hokeje není typická tvrdá a náročná hra, což znamená, že střely ani střety dětí nejsou nijak tvrdé. Zde tvrdá hokejová brusle postrádá opravdu význam. Zvolte měkčí pohodlnější brusli, která nebude vaše dítě zbytečně tlačit. Děti opravdu nepotřebují nejvyšší modely hokejových bruslí, protože špičková výstroj jejich dovednosti a výkony na ledu opravdu nezvýší. Je opravdu velmi časté, že děti spíše z bruslí vyrostou, než aby je zničily.

Přečtěte si také:

Hokej patří mezi nejoblíbenější zimní sporty vůbec. Co vše patří do základní hokejové výstroje a jak ji vybrat

Jak vybrat hokejku

Jak vybrat hokejové kalhoty - základní výbava hokejisty

Jak vybrat hokejové rukavice

Jak vybrat hokejové chrániče - Jaká je základní ochrana hokejisty

Zima nám právě začíná a my jsme se rozhodli Vám oprášit zimní nabídku sportovních potřeb!

nebo přejděte rovnou k výběru hokejových bruslí v našem e-shopu.

Chcete dostávat náš newsletter a mít dopravu nad 2 000 Kč ZDARMA?
Zaregistrujte se