596 633 216
TIP: Parkour Výprodeje

Jak vybrat hokejku

Hokejka nebo také hokejová hůl je nezbytným doplňkem, bez kterého se žádný hokejista na ledě prostě neobejde. V tomto článku se vám budu snažit pomoci s výběrem správného typu hokejky a popsat její nejzákladnější parametry.

V článku se hlavně dozvíte:

Jaké existují typy hokejek - Z jakého materiálu jsou hokejky vyrobeny?

Nejčastěji se můžete setkat s hokejkami, které se dělí do dvou skupin:

Dřevěné hokejky

Klasickým materiálem pro výrobu hokejek je dřevo. Dřevěné hokejky patří k nejstarším typům hokejek, ale i přesto v dnešní době patří k těm rozšířeným variantám hokejových holí. Nejběžnější formou výroby dřevěných hokejek je kombinace speciálně upraveného lisovaného dřeva se sklolaminátovou čepelí, čímž dochází k prodlužování živnosti čepele hokejky.

Jestliže patříte k příznivcům dřevěných hokejek, musím vás zklamat, neboť výběr tohoto typu hokejek je čím dál tím více omezený. A to hlavně z toho důvodu, neboť pokrok v samotné výrobě hokejek je rapidní a začínají se čím dál tím více prosazovat hokejky kompozitované.

Základní výhody dřevěných hokejek:

 • nízká pořizovací cena,
 • snadná úprava (dřevo je přírodní materiál a lze jej snadno upravit řezáním či broušením),
 • vysoká odolnost,
 • vyšší výdrž čepele.

Další vlastnosti dřevěných hokejek:

 • častěji se lámou než hokejky kompozitované,
 • vyšší hmotnost,
 • nízká odolnost vůči vlhkosti a vodě,
 • horší manipulace a přesnost při střelbě,
 • omezený výběr a dostupnost.

Kompozitové hokejky

Díky technologickému pokroku výroby začínají kompozitové hokejky čím dál tím více nahrazovat hokejky dřevěné a v dnešní době opravdu patří k nejprodávanějším hokejovým holím vůbec. Tyto hokejky se pomalu a jistě rozšiřují do všech výkonnostních tříd. Základním materiálem kompozitové hokejky je takzvaný composite, který je typický svou nízkou váhou, extrémní tuhostí a snadnou tvarovatelností (při výrobě).

Základní výhody kompozitovaných hokejek:

 • velmi nízká hmotnost,
 • extrémní tuhost,
 • odolnost proti vlhkosti a vodě,
 • lepší držení hokejky,
 • vyšší přesnost při střele,
 • široký výběr modelů a variant,
 • možnost libovolně materiál vrstvit a tvarovat.

Další vlastnosti kompozitovaných hokejek:

 • vyšší počáteční náklady,
 • nižší odolnost vůči lámání násady,
 • nižší odolnost čepele,
 • za nějakou dobu hokejka vyměkne.

Z čeho se hokejka skládá?

Hokejka nebo také hokejová hůl je složena ze dvou částí, a to z:

 • těla hokejky (násada, shaft),
 • čepele.

Čepel je vyrobena z pevného materiálu, díky kterému je vaše hra na ledu přesná. Násada hokejky by zase měla být pružná, což lze velice dobře využít při střelbě na branku. Na trhu seženete hokejky vcelku, nebo si také můžete zakoupit násadu i čepel zvlášť.

Na jaké parametry se při výběru správné hokejky zaměřit?

Je důležitá tvrdost hokejky?

HokejkaTvrdost hokejky je poměrně důležitý ukazatel, který udává, jak je hokejka tvrdá. Jednoduše řečeno, že čím nižší tvrdost, tím snadněji se hokejka ohne.

Pro amatérské a poloprofesionální hráče hokeje je tvrdost hokejky důležitou vlastností. Vybíráme takovou tvrdost hokejky, který vychází z vlastní hmotnosti, síly a dovednosti. Čím máme vyšší hmotnost a sílu, tím více hokejku zatěžujeme (když se do ní opíráme). Pro tyto hráče hokeje se doporučuje větší tvrdost hokejky.

Opakem jsou profesionální hráči hokeje, kteří již dokáží skvěle pracovat s pukem a tolik hokejku nezatěžují. Pro tyto profesionály hokeje je pak parametr tvrdosti hokejky nepodstatný.

Chcete-li znát tvrdost své hokejky, stačí se podívat na tělo hokejky (násada, shaft). Nejčastěji je tvrdost hokejky označena číslem. Tvrdost hokejky se značí většinou v číslech. Jestliže je číslo tvrdosti v rozmezí od 50 do 80, poté je hokejka vhodná pro juniory. Jestliže je tvrdost hokejky od 90 a výše, poté je vhodná pro seniory. Čím je vyšší číslo, tím je tvrdší hůl. Také se můžete setkat s označením tvrdosti X-Stiff, XX-Stiff, XXX-Stiff atd. Tvrdost hokejky je pak vyjádřena počtem X.

Jestliže se zaměříme na tvrdost hokejky podle pozice hokejisty, pak útočníci mají většinou měkčí hokejku, neboť střílejí švihem, obránci pak mají tvrdší hole, protože střílejí nápřahem.

Pojďme si to shrnout. Není dobré vybrat zbytečně tvrdou hokejku, mohou vás potom během hry začít bolet ruce a sníží se tím vaše přesnost při střelbě na branku a přihrávání. Není také dobré vybrat příliš měkkou hokejku, která může při vaší hmotnosti a síle velmi rychle prasknout. Dále vám může velmi měkká hokejka způsobit, že při přihrávání vám bude puk zbytečně odskakovat.

Jaká by měla být délka hokejky?

Obecně se řídíme tím, že délka hokejky by měla dosahovat alespoň po bradu hokejisty a to ve stavu, kdy hokejista stojí na ledě, a máte hokejku opřenou o špičku čepele. Výhodou kompozitované hokejky je ta, že délku si můžete individuálně nastavit (prodloužit) nástavcem. Také není problém délku hokejky jednoduše zkrátit. Stejně tak naopak, jestliže je hokejka příliš krátká, dá se zase prodloužit.

Počáteční pořizovací cena hokejky

Při výběru hokejky si nesmíte zapomenout určit cenový strop. Nezapomeňte však, že čím dražší hokejka, tím nižší hmotnost a lepší vlastnosti hokejky. Vy sami musíte vědět, kolik jste ochotni za hokejku dát, k jakému účelu hokejku kupujete a pro koho je hokejka určena.

Přečtěte si také:

Hokej patří mezi nejoblíbenější zimní sporty vůbec. Co vše patří do základní hokejové výstroje a jak ji vybrat

Jak vybrat hokejové brusle

Jak vybrat hokejové kalhoty - základní výbava hokejisty

Jak vybrat hokejové rukavice

Jak vybrat hokejové chrániče - Jaká je základní ochrana hokejisty

Zima nám právě začíná a my jsme se rozhodli Vám oprášit zimní nabídku sportovních potřeb!

nebo přejděte rovnou k výběru hokejek v našem e-shopu.

Chcete dostávat náš newsletter a mít dopravu nad 2 000 Kč ZDARMA?
Zaregistrujte se