596 633 216

Jak vybrat fotbalový míč

Fotbal je známý svou nenáročností, co se týče vybavení, v omezených podmínkách v podstatě stačí pořídit pouze fotbalový míč a můžete jej praktikovat v podstatě kdekoliv. V tomto návodu, který jsme pro vás připravili, najdete některé rady a fakta, které by vám mohly pomoci při výběru správného fotbalového míče. Informace využijí začátečníci, kteří v tomto ohledu mohou tápat. Vyberete si tak míč, který je dostatečně kvalitní vzhledem k vašim požadavkům. Rekreační fotbalisté mohou volit fotbalové míče za výhodnější cenu, profesionálové a nadšenci sáhnou k tréninkovému a zápasovému využití spíše po certifikovaných míčích nejvyšší kvality.

Co v tomto článku najdete?

Historie fotbalového míče

DP3Fotbalový míč se od svého vzniku postupně vyvíjel, stejně jako ostatní fotbalové vybavení. Do roku 1836 byl tvar míče závislý na tvaru nafouklého prasečího močového měchýře, z kterého byl tehdejší míč vyráběn. Tehdejší fotbalový míč nemohl mít žádaný tvar ani jednotné rozměry. V roce 1836 přišel Charles Googyear se svým patentem míče vyrobeného s vulkanické gumy. Tento fotbalový míč se podobal tvarem spíše míči basketbalovému. V počátcích basketbalu se také při hraní této hry míč na fotbal využíval.

Počátkem dvacátého století se začaly míče vyrábět z gumových duší a obalu z kravské kůže. Tyto míče již mohly splňovat požadavky na tvar, ale jejich velikou nevýhodou bylo výrazné ztěžknutí míče při namočení, tedy za deštivého počasí, jelikož míč v těchto podmínkách výrazně nasával vodu. To bylo velmi nepříjemné zejména při hlavičkování a mnohdy docházelo i ke zraněním. Ve třicátých letech se výrobci snažili problémy tehdejších fotbalových míčů s nasáváním vody vyřešit povrchovými syntetickými nátěry.

Dalším problémem tehdejších fotbalových míčů byla jejich špatná viditelnost díky tradiční hnědé barvě, ve které byly vyráběny. Brazilský klub Santos začal proto používat v padesátých letech minulého století při večerních utkáních míče bílé barvy. Později se objevily také oranžové míče pro hru na sněhu. První fotbalový míč vyrobený celý ze syntetických materiálů se objevil v šedesátých letech, syntetické míče postupně nahradily starší kožené typy míčů. Gumové duše byly postupně nahrazeny komorovými dušemi z latexu, butylu a dalších syntetických materiálů. Materiály, ze kterých se fotbalové míče vyrábějí v současnosti, napodobují buněčnou strukturu kůže živočichů.

Jak vybrat fotbalový míč?

Při výběru fotbalového míče zohledňujeme několik základních parametrů, a to správnou velikost míče, materiál, ze kterého je váš míč vyroben, a cenu a kvalitu míče.

Velikost míče

1Výběr správné velikosti míče je vaším prvním krokem při pořizování nového míče. Nejpoužívanější velikost se označuje číslem 5, ta je určena pro dospělé, dorostence a starší žáky. Velikost fotbalového míče s označením 3 a 4 je určena pro nižší věkové kategorie, tedy děti, přípravku a mladší žáky. Tato velikost se také používá na míče určené pro futsal a do hal. Míče na futsal a do haly splňují kromě menší velikosti také požadavek na menší odskok.

Materiál míče

Krokem druhým je zvážení materiálu, ze kterého je míč vyroben. Materiál míče je důležitý z hlediska použití, tedy na jakém povrchu bude míč ke hraní sloužit. Na přírodní a umělou trávu se používají míče s běžně odolným povrchem, pokud budete míč používat na škváře, tvrdých površích v halách nebo betonu venku, je třeba zakoupit míč, který má vyšší odolnost pláště. Výrobcem je v tomto případě deklarováno, že je míč určen na tvrdé povrchy. Pokud předpokládáte, že s míčem budete hrát častěji i v dešti a mokru, je nutno pořídit míč vyrobený ze syntetických hmot, ne kožený, který ztěžkne nasátím vody.

Podle využití

Pro klasický fotbal na trávě umělé, či obyčejné, volíme klasické míče. Z hlediska využití je nutno uvést zejména výše zmíněné míče do hal a futsalové míče, které se vyrábějí speciálně pro tyto účely, mají velikost 3 nebo 4 a vyznačují se menším odskokem.

Kvalita a cena fotbalového míče

DP3U těchto vzájemně provázaných parametrů fotbalových míčů platí stejná přímá úměra, jako to obvykle bývá u jiných výrobků. Vyšší cena znamená také kvalitnější míč, tedy lepší materiály a pokročilejší technologie. Zjednodušeně se dá říci, že začátečníci a děti mohou používat míče do 1000 kč. Kvalitnější zápasové míče by měly zhruba stát přes 1500 kč. Cena nejdražších a velmi kvalitních míčů se pohybuje obvykle i přes 3000 kč. Samozřejmě platí, že pokud chodíte hrát často, je lepší si za fotbalový míč připlatit, déle vám pak vydrží.

Další poznatky k výběru fotbalového míče

FIFA quality

Kvalitnější fotbalové míče, se kterými se hrají důležité evropské poháry a mistrovství světa, mohou získat ohodnocení kvality od mezinárodní fotbalové asociace FIFA. Tyto míče, které projdou velmi náročnými testy FIFA Quality jsou označeny logem FIFA Approved nebo FIFA Inspected. Tyto testy simulují podmínky, ve kterých míč pracuje v reálných podmínkách při zátěži vytvářené samotnou hrou. Označení logem znamená, že mají jeden ze dvou druhů kvality testovaných asociací FIFA, v případě FIFA Approved prošel míč sedmikolovým testem, v případě FIFA Inspected prošel míč testem osmikolovým. Mezi parametry, které se při testech zkoumají, patří testy obvodu, kulatosti, odrazu, váhy, savosti, ztráty tlaku, zachování tvaru a velikosti a test vyvážení míče. Zájemci mohou přesnou náplň testů nalézt na internetu.

Další postřehy k výběru fotbalového míče

Na klubové úrovni vám míč vydrží míčů 1-2 sezóny. Pro tréninkové využití se z pochopitelných důvodů obvykle používají jiné míče než pro zápasy. Zápasové míče tak bývají obvykle dražší a svými vlastnostmi lepší než tréninkové míče. Po každém tréninku i zápase by se měly míče částečně vypouštět, tím se zvyšuje jejich životnost.

Přečtěte si také:

Vše o fotbalu

nebo můžete rovnou přejít do kategorie fotbalové míče na našem e-shopu.