596 633 216

Jak vybrat fotbalové chrániče

Fotbalové chrániče jsou důležitou výbavou fotbalisty, navíc jsou povinnou součástí výstroje v soutěžních zápasech. Rozhodčí v úvodu každého zápasu kontroluje, zda mají všichni hráči chrániče nasazeny.

Je dobré si vybrat správné chrániče, které vám budou vyhovovat a které budou pohodlné. K tomuto účelu jsme pro vás připravili následující článek, který vám s výběrem pomůže, jelikož se zde dozvíte v tomto ohledu důležité poznatky. Moderní fotbalové chrániče dnes ve většině případů splňují základní požadavky hráčů. Správně vybrané moderní fotbalové chrániče jsou velmi lehké, takže je hráč skoro necítí, jsou prodyšné, a neomezují hráče v pohybu, zároveň zajišťují maximální ochranu holení při libovolných střetech soupeřů.

Při výběru jsou důležité zejména tři parametry - materiál, velikost a typ uchycení.

O těchto si něco řekneme:

Velikost

Správná velikost brankářských rukavic je stejně důležitá jako u jakékoliv jiné součásti výbavy. Pouze chrániče, které mají odpovídající velikost, vám mohou při hře poskytnout deklarovanou maximální ochranu. Následně uvádíme tabulku doporučených velikostí fotbalových chráničů na základě výšky daného hráče:

Výška hráče (cm)

120 - 140

140 - 160

160 - 175

175 - 185

185 - 195

Doporučená velikost chráničů

XS

S

M

L

XLKaždá značka fotbalových chráničů vydává tabulkově také své vlastní doporučené velikosti, tyto tabulky je možno nalézt na internetových stránkách dané firmy.

Lze také doporučit stupeň ochrany pro jednotlivé herní posty, nejrobustnější fotbalové chrániče by měl mít obránce, jelikož se často dostává do střetů s jinými hráči při bránění útočných akcí. Útočníci mohou mít lehčí chrániče. Pro záložníky platí v podstatě to co pro obránce. Nicméně je třeba podotknout, že se jedná o velmi hrubé doporučení a velmi individuální záležitost. Záleží spíše na daném hráči, co na svém postu preferuje, a jak se mu v daných chráničích hraje.

Typy uchycení

DP3

Chrániče na fotbal mají několik typů uchycení. Existuje varianta s uchycením v horní části pomocí suchého zipu se třmenem, ve spodní části má tato varianta chrániče - chránič kotníků.

Další varianta uchycení fotbalového chrániče je provedena pomocí dvou pásků na suchý zip v horní a dolní části chrániče. Poslední možnost uchycení fotbalových chráničů je pomocí návleků - chránič se prostě natáhne na holeň jako punčocha.
Materiál

Existuje několik druhů materiálu, ze kterého firmy své chrániče vyrábějí.

Plast

Plastové chrániče jsou velmi levné, to je jejich nespornou výhodou. Nicméně je zároveň nutno dodat, že mají nižší životnost a o něco nižší stupeň ochrany. Tyto chrániče lze doporučit spíše začátečníkům a rekreačním fotbalistům.

Skelné vlákno

Chrániče ze skelného vlákna jsou velmi lehké, zároveň jsou dostatečně pevné a tuhé. Zaručují vysokou ochranu a lze je doporučit pro intenzivní a profesionální použití.

Pěnová guma

Jedná se o lehký materiál, který se navíc může podle vašich proporcí tvarovat. Stupeň ochrany je o něco nižší než u skelného vlákna.

Polyuretan

1

Jedná se asi o nejčastěji užívaný materiál fotbalových chráničů. Je o něco méně lehčí než skelné vlákno, zajišťuje však vysokou ochranu.

EVA pěna

Tento materiál se používá jako výstelka chráničů, je velmi jemný a zajišťuje pro hráče vysokou pohodlnost při nošení chrániče.

Přečtete si také další články týkající se fotbalu a výběru fotbalové výstroje:

Vše o fotbalu

Jak vybrat fotbalový míč

Jak vybrat fotbalovou branku

Jak vybrat kopačky

Jak vybrat brankářské rukavice

Nebo přejděte do kategorie fotbalové chrániče na našem e-shopu.