Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216
Poradna Vše o nákupu O nás Kontakty
iBOD
Zadejte číslo Vaší iBOD karty (bez mezer)
/

Jak vybrat dítěti správné odrážedlo


Není nic lepšího a zábavnějšího pro malé děti, než dětské odrážedlo.

Co je to odrážedlo?

Odrážedlo je oblíbený dopravní prostředek pro ty nejmenší děti. Odrážedlu se rovněž říká kolo bez šlapátek, nebo také kolo ořezané úplně na kost a to proto, aby na něm mohly jezdit již děti od jednoho roku. Principem odrážedla je, že děti se učí na tomto dopravním prostředku samy šlapat (díky absenci šlapek, řetězu a postranních koleček). Věřte, že děti jsou natolik šikovné, že se naučí na odrážedle jezdit úplně samy, a to pouhým odrážením nohou od země. O to snazší budou mít děti potom přechod z odrážedla na tříkolku, a poté na své první jízdní kolo.

Jaký je rozdíl mezi odrážedlem a odstrkovadlem?

Na trhu odrážedel se často vyskytuje také slovo odstrkovadlo. Jaký je tedy rozdíl mezi odrážedlem a odrstrkovadlem?

Odrážedlo je chápáno jako jednostopé kolo bez pedálů, kdy dítě po odrazu nohou jede a musí udržet rovnováhu. Odrážedlo je vhodné pro děti kolem věku 2 let. V tomto věku již děti jsou schopny samy chodit.

Naproti tomu odstrkovadlo je vozítko, na kterém děti sedí a po odrazu nohou také jedou, avšak již nemusí udržovat rovnováhu, neboť odstrkovadlo má dvě zadní a dvě přední kolečka vedle sebe, které jim rovnováhu pomáhají udržovat. Odstrkovadlo je vhodné už pro děti před druhým rokem věku, které s chůzí teprve začínají a odstrkovadlo by jim mělo hlavně pomoci se v udržení rovnováhy zdokonalit.

Už jste nalomeni pořídit svému dítěti odrážedlo?

Odrazedlo MASTER PokeOblíbili jste si ho už natolik, že se chystáte svému dítěti odrážedlo zakoupit. Nicméně, chvíli počkejte, neboť vás bude určitě zajímat, jak při výběru odrážedla správně postupovat.

Nemyslete si, není to jen tak, vybrat pro své dítě to správné odrážedlo. Výběr odrážedla je zhruba stejný jako výběr správné koloběžky či dokonce jízdního kola.

Až se do výběru odrážedel pustíte, teprve potom zjistíte, že se nacházíte v záplavě nejrůznějších typů a modelů a položíte si otázky:

 • Které odrážedlo je pro vaše dítě to pravé?
 • Které odrážedlo bude vám i vašemu dítěti nejvíce vyhovovat?

Upřímně, na trhu odrážedel naleznete desítky modelů a ne všechny budou pro vaše dítě ty pravé.

Pojďme se tedy trhem dětských odrážedel prokousat a postupně si vysvětlit parametry, které jsou při výběru odrážedla nejdůležitějšími.

Proč jsou odrážedla u dětí tak oblíbená?

Je to přeci hlavně kvůli kouzlu jízdy, ne? Proč si děti tak oblíbily odrážedla? Důvod je přeci stejný či podobný jako, proč jsou tak populární jízdní kola, nebo třeba u dospělých auta. Odrážedlo, jinými slovy kolo bez šlapátek, je úplně první věc (dopravní prostředek), které dítě může vlastnit a dokáže ho samo ovládat. To znamená, že je pouze jeho, poslouchá ho a dokáže na něm prozkoumávat okolí, aniž by se unavilo :-). Dítě tak rychle získává pocit, že se stává samostatným a učí se ovládat věci kolem sebe a to bez rodičů. Pro některé rodiče je učit své dítě na jízdním kole náročným úkolem, odrážedlo vám tento problém hravě vyřeší.

Proč pořídit dětem odrážedlo, anebo jaké jsou hlavní výhody odrážedel.

Odrážedlo YEDOO čtyřlístekNení nic krásnějšího než vidět, jak se vaše dítě těší s dalšího svého pokroku. Kupte mu odrážedlo a uvidíte, jak bude štěstím bez sebe, když dostane své první kolo a ještě větší radost bude mít, když se na svém kole poprvé projede.

Během chvíle totiž uvidíte, že se vaše dítě naučí hned s dětským odrážedlem několik základních dovedností, kterými výrazně urychlí výuku na svém prvním jízdním kole.

Je dokázáno, že jestliže děti začínají svou jízdu na odrážedlech, na jízdním kole poté prakticky umí okamžitě a to bez pomoci přídavných koleček (takzvaná trojkolka).

Dítě se naučí udržet si rovnováhu zcela intuitivně, neboť snadno dosáhne nohama na zem. Vůbec mu totiž nedochází, že ve chvíli, když se odrazí, jede úplně samo a bez opory.

Dále se dítě naučí se svým kolem zatáčet, což je další výhoda při přechodu na dětské jízdní kolo. Rovněž dokáže na odrážedle hravě odhadnout vzdálenost mezi jednotlivými objekty.

Hlavní výhody odrážedel si tedy můžeme shrnout do základních bodů:

Odrážedlo:

 • je bezpečná zábava pro vaše děti (i pro ty nejmenší děti),
 • rozvíjí koordinaci pohybů vašeho dítěte,
 • naučí za pár chvil vaše dítě udržet svou rovnováhu,
 • a jeho jízda je ideální příprava na jejich první jízdní kolo.

Jaké jsou další výhody odrážedel?

 • široký výběr nejrůznějších modelů a typů,
 • malá hmotnost,
 • skladnost (nezaberou v bytě příliš mnoho prostoru),
 • přijatelné ceny pro každou rodinu.

Co se dále v tomto článku o odrážedlech dovíte?

OdrážedlaUž jste se definitivně rozhodli, že svému dítěti pořídíte buď jeho první odrážedlo, nebo jen prostě uvažujete o novém modelu odrážedla. Ráda bych vám tímto článkem chtěla pomoci, abyste se při výběru odrážedla rozhodli správně, neboť věřte, že to není jen tak, vybrat svému dítěti vhodné odrážedlo. V tomto článku se vám budu snažit shrnout pár rad a tipů, které se vám při výběru odrážedla bude určitě hodit.

Pojďme si ale nejdříve ještě říci, jaké typy odrážedel vůbec na trhu jsou.

Jaké na trhu existují typy odrážedel?

Jakmile se pustíte do hledání vhodného odrážedla, zjistíte, že se na trhu objevují nejrůznější typy a modely odrážedel. Teď si říkáte, který model je pro vaše dítě ten pravý?

Na trhu jsou k dostání dřevěná odrážedla, plastová odrážedla nebo také kovová odrážedla s nafukovacími koly.

Na co si dát pozor při výběru odrážedla - kritéria výběru odrážedel?

1. Typ odrážedla - Jaký materiál rámu u odrážedla zvolit?

Jak jsem se zmínila výše, na trhu naleznete tyto modely odrážedel:

 • odrážedla dřevěná
 • odrážedla plastová
 • odrážedla kovová

Dřevěná odrážedla

Dřevěná odrážedla jsou prostě stylová. Velikou výhodou dřevěných odrážedel je jejich pevnost materiálu, odolnost a vhodnost do interiéru. A co si budeme povídat, dřevo jako přírodní materiál se velice dobře hodí do interiéru bytu nebo rodinného domku.

Plastová odrážedla

Plastová odrážedla jsou odolná proti přírodním vlivům, například déšť. Velikou výhodou plastových odrážedel oproti dřevěným nebo kovovým je jejich nízká hmotnost a nízká cena. Další výhodou je, že na trhu naleznete širokou nabídku, avšak zde nezapomeňte na poměr ceny a kvality těchto odrážedel.

Kovová odrážedla

Kovová odrážedla s nafukovacími koly je jediným typem odrážedla, který se nejvíce podobá dětskému jízdnímu kolu a mají daleko lepší jízdní vlastnosti než odrážedla dřevěná či plastová. Vlastnosti kovových odrážedel je tedy jejich pevnost, odolnost proti přírodním vlivům, kvalitní zpracování a samozřejmě jsou vhodná pro více věkových kategorií dítěte. V tomto případě, ve všech směrech, vedou kovová odrážedla nad dřevěnými či plastovými typy.

2. Kvalita a bezpečnost - Kupujte pouze kvalitní a bezpečné odrážedlo.

Odrážedlo MASTER PushOdrážedlo by mělo být pro dítě hlavně bezpečné. Dejte si pozor na všechny části odrážedla, které nepůsobí dostatečně pevně, kvalitně a solidním dojmem. Jedná se hlavně o pevnost konstrukce odrážedla, pevnost řídítek, sedátka a kol. Pozor také na nevhodné součásti odrážedel a uvolňování nebezpečných chemických látek. Dětské odrážedlo by také nemělo mít žádné ostré hrany.

Výběr odrážedla je samozřejmě pouze na vás, vždy se ale pořádně zaměřte na kvalitu zpracování a na jednotlivé části odrážedla, které mají dopad na jízdní vlastnosti vašeho dítěte.


Pár rad a pravidel pro větší bezpečnost při jízdě na odrážedle:

 • Při jízdě na odrážedle by mělo mít dítě obutou pevnou obuv, za žádnou cenu ne nazouvací boty.
 • Dítě vybavte základním vybavení, například pořiďte mu cyklo helmu, chrániče na ruce, kolena a lokty.
 • Děti by neměli jezdit bez dozoru rodičů.
 • Děti nesmí jezdit na odrážedle po silnici.
 • Mějte s dítětem trpělivost, ze začátku totiž dítě nejezdí, ale spíše nosí odrážedlo mezi nohama. Postupně získá v jízdě jistotu.
 • Nezanedbejte techniku jízdy a brzdění. Je třeba dbát na správné brzdění celou plochou nohy.
 • V případě kopce, naučte své dítě z odrážedla slézt a sejít kopec raději pěšky.
 • Naučte své dítě, že musí před přechodem vždy zastavit a přes silnici odrážedlo vždy nese jeden z rodičů.

3. Velikost odrážedla - Jaká má být velikost rámu odrážedla?

Nyní je třeba vzít v úvahu velikost rámu odrážedla. Odrážedla se většinou vyrábějí pro děti:

  Dětské odrážedlo
 • od 20 měsíců věku - výška dítěte cca od 85 cm, sedátko nejníže 29 cm, (těchto modelů odrážedel je na trhu velice málo),
 • od 2,5 let věku - výška dítěte cca od 90 cm, sedátko nejníže 34 cm,
 • od 3 let věku - výška dítěte cca od 95 či 98 cm, sedátko nejníže 40 cm.

Při výběru odrážedla dbejte hlavně na to, aby vaše dítě dosáhlo plnými chodidly na zem. Jestliže vaše dítě stojí na špičkách, takovéto odrážedlo je pro něho příliš velké.

Jestliže přemýšlíte tak, že vaše dítě do odrážedla doroste a tím si ušetříte starosti a peníze s koupí dvou odrážedel, tato investice by se vám mohla později značně vymstít. Protože, aby se vaše dítě naučilo držet rovnováhu správně a také, aby mohlo včas zabrzdit nohama, potřebuje k tomu dostatečnou opěrnou plochu celého chodidla a špičky nohou mu v brždění opravdu nepostačí.

Ač se to nezdá, odrážedlo je docela rychlý dopravní prostředek dětí, takže případné pády na odrážedle nejsou vůbec příjemné.

4. Polohovatelnost sedátka - Jak vybrat správnou výšku sedátka?

Dalším důležitým faktorem, který pozorně sledujte je výška sedátka odrážedla. Jestliže nemáte možnost si odrážedlo vyzkoušet osobně, jednoduše si pomozte takto:

 • Vaše dítě postavte s mírně rozkročenýma nohama na zem. Kupujete-li odrážedlo pro využití v interiéru (do bytu či domku), může být vaše dítě bosky. V případě používání odrážedla venku, oblečte dítě do bot.
 • Změřte vzdálenost v cm od rozkroku k zemi.
 • Rozměr poté porovnejte s tím, co je uvedeno za nejnižší nastavení sedátka odrážedla.
 • Jestliže je rozměr stejný či větší, toto odrážedlo by mělo vašemu dítěti určitě vyhovovat.

Jestliže chcete, aby odrážedlo vydrželo přibližně do cca 4 až 5 let věku dítěte, je třeba se podívat na odrážedla, které mají posuvné sedátko alespoň do cca 44 cm a více (cca 10 cm). U těchto modelů odrážedel máte jistotu, že ho využijí děti zhruba od 2 až do 5 let.

Obecně lze říci, že čím větší možnost nastavení výšky sedátka, tím déle může dítě odrážedlo používat.

5. Kola odrážedla - Klasická nafukovací kole nebo plná bantamová kola?

Odrážedlo YEDOO FiftyDalším důležitým rozhodovacím faktorem jsou typy kol odrážedel. Máte na výběr buď klasická kola nafukovací (kombinace duše a plášť), nebo kola plastová či třetím typem jsou plná bantamová gumová kola (tyto kola se nemusí dofukovat a nelze je nikde píchnout).

Jaký je tedy rozdíl mezi nafukovacími koly a koly bantamovými? Samozřejmě v jízdních vlastnostech. Jízda na nafukovacích kolech je daleko příjemnější, neboť nafukovací kola odrážedla daleko lépe snášejí nárazy. Plná bantamová kola jsou zase vhodná pro jízdu v náročnějším a nerovném terénu, kde může dojít velmi často k defektu nafukovacího kola odrážedla.

6. Váha odrážedla - Jaká je doporučená váha odrážedla?

Správné odážedlo by mělo být co nejlehčí. Je to hlavně z toho důvodu, aby i to nejmenší dítě při jízdě nebojovalo s váhou odrážedla. Samozřejmě nízkou váhu ocení i rodiče, které jsou mnohdy pověřeni nést odrážedlo v ruce a to ve chvíli, když se zrovna vašemu dítěti jezdit prostě nechce.

7. Řídítka odrážedla - Jak daleko by měly být řídítka od sedátka?

Řídítka by neměla být příliš daleko od sedátka a neměla by být moc široká. Nezapomeňte na bezpečnost jízdy, dítě by mělo držet řídítka pohodlně. Správné nastavení řídítek poznáte také podle toho, že je schopno efektivně odrážedlo zatáčet. Kvalitu odrážedla poznáte také podle toho, že se s řídítky dá hladce otáčet. Také se zaměřte na gripy řídítek, které by měly mít na krajích vyvýšený lem a to z důvodu, aby se dítěti z řídítek nesmekaly ruce.

8. Brzdy odrážedel - Pořídit dítěti odrážedlo s brzdami či bez brzd?

Mnoho lidí se ptá, zda koupit dítěti odrážedlo s brzdami či bez? Zde není jednoznačná odpověď. Základem totiž je, pro jak staré dítě odrážedlo pořizujete.

 • děti ve věku 1,5 - 3 roky = Pro takto malé děti nejsou brzdy potřeba, neboť děti v tomto věku používají k brzdění nohy a jejich soustředění směřuje na řízení a udržení své rovnováhy. Uvědomte si, že pro děti ve věku 1,5 až 3 roky není brzdění přirozené a nemají ještě dost síly, aby dokázali při brždění zmáčknout brzdu. Mají-li děti v tomto věku tendenci rychle zabrzdit, vypadá to asi tak, že při brzdění křečovitě svírají řídítka. Brzda u odrážedel nemá moc pro děti v tomto věku příliš velký význam.
 • děti ve věku 4 - 5 let= Děti v tomto věku už mají jejich řídící schopnosti daleko lepší a daleko lépe zvládají rychlost při jízdě, než děti do 3 let. U těchto dětí je už brzda užitečná a to hlavně z toho důvodu, neboť si na ni zvykne teď a na jízdním kole už nebude mít sebevětší problém brzdu používat. Může se totiž stát, že setká-li se dítě poprvé s brzdou až na jízdním kole, bude dítě více věřit brzdění pomocí vlastních nohou než brzdění pomocí páčky na kole. Proto se také doporučuje, aby si děti ve věku 4 až 5 let osvojili používat na odrážedle ruční brzdu.

Odrážedlo JD BUGPři výběru brzd věnujte pozornost hlavně její kvalitě, neboť nekvalitní či špatný výběr brzd mohou malé dítě odradit v jejím používání. Určitě vyzkoušejte, zda vaše dítě dosáhne na brzdné páčky a zda zvládne svou rukou brzdu přitáhnout. Nezapomínejte, že dětské prsty nemají takovou sílu a brzdění pomocí páčky je brzy unaví.

Nemyslete si, že dvě brzdy jsou základem bezpečného odrážedla. Mnohem více záleží na kvalitě brzd. Brzdy by měly splňovat tyto vlastnosti - lehkost ovládání, správná velikost rukojeti, rozumná dávkovatelná účinnost brzd. Samozřejmě, mnoho výrobců nedokážou tyto vlastnosti skloubit s cenou tak, aby byly přidanou hodnotou odrážedla. Jestliže je brzda kvalitní a dobrá, bohatě si dítě vystačí s jednou zadní brzdou.

Na jaké příslušenství k odrážedlu nesmíte zapomenout?

Nezapomeňte své dítě vybavit také správným příslušenstvím a doplňkům, bez kterého se žádné dítě na cestě neobejde. Základní vybavení a příslušenství je důležité nejen u jízdního kola, koloběžky, ale také u odrážedla.

Co patří do základní výbavy a příslušenství, které lze společně s odrážedlem na našem e-shopu zakoupit?

Základní příslušenství a vybavení pro odrážedla rozlišujeme podle svého účelu a to pro zvýšení viditelnosti na silnici, pro snížení vážného úrazu při jízdě na odrážedlu, proti krádeži koloběžky.

Do skupiny základního vybavení a příslušenství pro odrážedla patří odrazky, blikačky, reflexní vesta, helma, chrániče na loket, kolena a ruce a zámek na rám.

Jak lze zvýšit viditelnost vašeho dítěte na odrážedle?

1. Odrazky

Odrazky jsou důležité při jízdě za šera či špatného počasí. V článku jsem zmínila, že dítě za žádnou cenu nepatří na silnice, to je sice pravda, ale s auty či jízdními koly se může setkat i v obytných zónách, na stezkách pro pěší či na výjezdech z parkoviště. Pro větší bezpečnost a viditelnost vašeho dítěte mu pro jistotu pořiďte na odrážedlo odrazky.

Odrážedla2. Blikačky na odrážedlo

Dítěti můžete na odrážedlo rovněž připevnit blikačku. V naší nabídce naleznete několik blikaček za velmi příznivé ceny, které k viditelnosti určitě přispějí. Blikačky jsou opět univerzálním příslušenstvím pro jízdní kola, koloběžky a odrážedla.

3. Bezpečnostní vesta

Dalším účinným vybavením pro zvýšení viditelnosti vašeho dítěte na cestě je bezpečnostní vesta.


Jak lze snížit riziko vážného úrazu při jízdě na odrážedlu?

1. Dětské cyklistické helmy

Jeden z nejdůležitějších bezpečnostních chráničů malých cyklistů jsou cyklistické helmy, které patří k nepostradatelným bezpečnostním prvkům každého dítěte, nezáleží, zda jede na jízdním kole, koloběžce či odrážedle. Rovněž jde o univerzální bezpečnostní vybavení.

2. Další chrániče na odrážedlo

Mezi další chrániče, které dle vlastního uvážení můžete svému dítěti pořídit, jsou chrániče kolen, chrániče loktů, chrániče rukou nebo chrániče dlaní.

3. Zvonek

Určitě nic nezkazíte, když svému malému cyklistovi pořídíte zvonek, díky kterému na sebe upozorní v situaci, kdy svou jízdu přestane ovládat.

Přečtěte si také:

Z odrážedla přímo na kolo

Dětská odrážedla MASTER

Odstrkovadlo neboli odrážedlo pro nejmenší děti

nebo přejděte rovnou k výběru odrážedla v našem e-shopu.