596 633 216

Jak vybrat boty na snowboard

Třetí důležitá součást základního snowboardového vybavení, a zároveň snowboardového setu jsou boty na snowboard. V zásadě platí, že nejdříve se kupují snowboardové boty, a poté se kupuje vázání na snowboard a je tomu hlavně proto, že nejdříve musí sedět bota na noze, a poté musí sedět bota ve vázání.

Jestliže si kupujete snowboardové boty, je třeba si je vyzkoušet. Při výběru snowboardových bot nelze spoléhat pouze na značku, barevné provedení a udávanou velikost.

Pro ty, kteří se chtějí dozvědět základní informace ohledně snowboardových bot, je právě tento článek určen pro vás.

Jaké vybrat boty na snowboard ? kritéria výběru snowboardových bot

Stejně jak tomu bylo v předešlém článku, tj. Jak vybrat vázání na snowboard, stejné je to také u snowboardových bot. U snowboardových bot hodně záleží na tom, jak často budete na snowboardu jezdit. Jestliže jste snowboardovými nadšenci a na svahu budete se snowboardem řádit často, pak se doporučuje zainvestovat a pořídit si kvalitní snowboardové boty, u kterých oceníte například možnost rychlého utažení a povolení. Jestliže však plánujete být příležitostným snowboardistou, pak vám stačí standardní snowboardové boty.

Jaké jsou základní zásady pro výběru snowboardových bot:

  • Pro výběr správné velikosti snowboardové boty je velice důležité botu stáhnout stejně silně jako pro klasickou jízdu, neboť po úplném zašněrování pata nohy zapadne více do zadní části boty a tímto se uvolní špička nohy.
  • Dobře padnoucí snowboardové boty poznáte podle toho, že vám padne o něco těsněji než běžná obuv.
  • Nedoporučuje se pořizovat boty o více než jedno číslo, neboť časem se vám boty na snowboard vytvarují podle vaší nohy.
  • Bota by vám měla příjemně obepínat celou vaši nohu.
  • Je velice důležité, aby vás snowboardová bota z žádné strany netlačila a současně byla pohodlná.

Typy bot na snowboard - Jaké snowboardové boty na trhu najdeme?

Stejně jak je tomu také u vázání na snowboard, také snowboardové boty existují buď měkké, nebo tvrdé.

Měkké boty na snowboard

Boty na snowboardVelmi oblíbeným typem snowboardových bot jsou klasické měkké boty na snowboard.

Klasická měkká snowboardová bota se skládá z vnitřní boty, podrážky a jazyku.

Vnitřní měkká snowboardová bota je vyrobena z kůže, syntetické kůže, gumy, nubucku a pevného textilu. Všechny tyto složky materiálu jsou samozřejmě voděodolné. Vnitřní snowboardová bot je ve většině případu vytahovací a měla by mít vlastní utahovací systém.

Další částí snowboardové boty je gumová podrážka, která by měla mít výrazný vzorek a to proto, aby nezanášela zbytečným sněhem a zároveň, abyste zbytečně neprokluzovali. Špička a pata podrážky je zvýšena, vrchní část je poté upravena pevným materiálem a to proto, aby nedocházelo k jejich podření a případnému zatékání.

Třetí částí je poté vysoký a vypolstrovaný jazyk boty, který je z bočních stran spojen s botou a to proto, aby kolem něho nedocházelo k zatékání boty. Naprostou samozřejmostí jsou tkaničky, které spolu s háčky a oky zabezpečují rychlé a pevné utažení snowboardové boty.

Můžete se také setkat s měkkými step-in snowboardovými boty, které navíc od těch klasických mají přezku na utažení nohy přes kotník. V podrážce boty pak také mají zapuštěný kovový step-in systém.

Tvrdé boty na snowboard

Tvrdé snowboardové boty je možné použít pouze s tvrdým vázáním na alpine snowboardu. Tvrdé snowboardové boty byste neměli používat na freestylovém nebo freeridovém snowboardu. Tvrdé boty se velmi podobají lyžákům - rozdíl je však v tvrdosti, náklonem komínu, zkosení podrážky ve špičce a patě. Kvalitnější tvrdé snowboardové boty mají také nastavitelný sklon komínu.

Jaké systémy utahování snowboardových bot existují?

Co se systému utahování týče, určitě jste se setkali s klasickým systémem utahování. Jedná se o opravdu jednoduchý systém tkaniček (stejně jak je tomu na klasických botách). Tento systém utahování snowboardových bot je již osvědčený a ve světě nejpoužívanější. Klasický systém utahování má jednu nevýhodu a to zdlouhavou a nepříliš pohodlnou obsluhu (zašněrování bot trvá přeci jen nějakou dobu). A zvlášť v silných mrazech pocítíte, že tato činnost nebude zrovna vaší oblíbenou.

Boty na snowboard FLOWMožná z tohoto důvodu se poté výrobci snowboardového vázání rozhodli montovat místo tkaniček kolečko, na které se jednoduše navije ocelové lanko, které botu pořádně utáhne. Tento systém utahování je velice jednoduchý, rychlý a pohodlný na obsluhu. Nevýhodu tohoto systému utahování je především ve vyšší pořizovací ceně (ve srovnání s klasickým utahováním bot). Tento systém utahování je označován jako BOA, který je patentován, a mohou je používat výrobci pouze na základě licence.

Kompromisem je poté stahovací mechanismus, který je velmi dobře známý z utahování vnitřní botičky snowboardové boty. Tento utahovací systém je rychlý, jednoduchý a pořizovací cena snowboardových bot poté není o tolik dražší, jako je tomu u snowboardové boty s klasickými tkaničkami. Tento systém je označován jako Quick fit.

Velikost snowboardových bot:

Velikost snowboardových bot se označuje velmi často systémem EUR. Snowboardové boty pro dospělé jsou v rozsahu 36 - 50 EUR. Tato velikost určuje vždy velikost vnitřní stélky snowboardových bot. Stejně jak je tomu u výrobců klasických bot, tak je tomu také u výrobců snowboardových bot, kdy se velikost jednotlivých výrobců liší.

Většinou je doporučováno si zakoupit snowboardové boty o jedno číslo větší. Velikost jednoho čísla se poté vyrovná použití například termo ponožky. Určitě je lepší si zakoupit o číslo větší snowboardové boty a to hlavně z toho důvodu, neboť můžete po pár hodinách ježdění zjistit, že vás boty tlačí a to i přes to, že vám v obchodě seděly velice dobře.

Výrobci bot na snowboard

Na trhu se vyskytují výrobci, kteří nabízejí snowboardové boty s nejnovějšími technickými vychytávkami. Všechny technické vychytávky se samozřejmě odrážejí ve výsledné pořizovací ceně snowboardových bot.

Ty nejdražší jsou snowboardové boty se systémem BOA, poté o něco levnější jsou snowboardové boty se systémem Quick fit. Nejlevnější skupinou snowboardových bot jsou boty s klasickým systémem utahování.

Je třeba však říci, že většina snowboardových bot (i nižší cenové kategorie), které se v současné době prodávají, nabízejí poměrně dobré pohodlí a vlastnosti, tudíž si vybere opravdu každý.

Přečtěte si také:

Zima nám právě začíná a my jsme se rozhodli Vám oprášit zimní nabídku sportovních potřeb!

Snowboard a jeho vybavení.

Jak vybrat snowboard?

Jak vybrat vázání na snowboard?

Jak vybrat helmy na snowboard?

Jak vybrat brýle na snowboard?

Jak vybrat chrániče na snowboard?

Jaké oblečení na snowboard zakoupit?

Jaké příslušenství na snowboard zakoupit?

nebo přejděte rovnou k výběru boty na snowboard v e-shopu.