596 633 216

Jak vybrat badmintonové míčky

Badminton se hraje pomocí badmintonových míčků, které rovněž nazýváme badmintonové košíčky. V obchodech se sportovním vybavením naleznete širokou nabídku různých druhů míčků, které mohou být plastové, péřové, pomalé, rychlé a ke všemu ještě v různých cenách.

Jak se v tomto širokém výběru košíčků orientovat? Jednoduše, přečtěte si tento článek, ve kterém jsme se snažili badmintonové míčky rozlišit a usnadnit vám takto jejich výběr.

Z čeho se míčky na badminton skládají?

Badmintonové míčky se skládají z těchto částí:

 • tělo míčku
 • rychlostní pásek
 • korková hlavička (potažena umělou kůží)

Badmintonové míčky rozlišujeme podle:

Materiál badmintonových míčků

Badmintonové míčky se rozdělují do dvou základních skupin a to podle jeho materiálu:

Plastové badmintonové míčky

1

Jste-li začátečník, nebo hledáte košíčky pouze pro rekreaci, zakupte si plastové badmintonové míčky, které splní v tomto případě svůj účel. U těchto míčků jsou přírodní brka (pera) nahrazena tzv. "sukénkou" či napodobeninou per vyrobených ze syntetického materiálu.

Ti, kteří s badmintonem začínají, si s těmito míčky osvojí úderovou techniku. Začínáte-li s péřovým míčkem, může se lehce stát, že trefíte míček mimo korkovou hlavičku, čímž můžete lehce péřový míček zničit. Výhodou plastových košíčků je jejich dlouhá životnost. Nevýhodou může být horší letová stabilita.

Plastové míčky se vyrábějí ve dvou základních barvách - žlutá a bílá. Stejně jako u péřových košíčků je hlavička korková.

Chcete si zakoupit plastové míčky na badminton? Doporučujeme tyto míčky z našeho e-shopu:

Badmintonové míčky MASTER - balení obsahuje 5 ks bílých plastových míčků

Badmintonové míčky SPARTAN Neon - balení obsahu 4 ks bílých plastových míčků

Badmintonové míče MERCO Trainer Pro - modré

Badmintonový míček SPOKEY Shoot - green

Badmintonové míče BABOLAT Practice yellow

Badmintonové míče YONEX Mavis 350

Péřové badmintonové míčky

Druhou skupinou míčků jsou péřové, které se hodí pro pokročilé a závodní hráče badmintonu. Tito hráči již nemají žádný problém s trefením míče. Používají se převážně v závodním badmintonu.

Tyto míčky se skládají z 16-ti husích per, které jsou pevně zasazeny do korkové základny. Všechna pera musí mít stejnou délku, tj. od 6,2 do 7 cm a jsou pevně spojena nití. Hmotnost míčku se pohybuje od 4,74 do 5,5 g. Zakulacena korková hlavička pak má průměr 25 až 28 mm. Jestliže hledáte kvalitní péřový míček, tak potom sáhněte po tom míčku, který je vyroben z levého husího křídla. Ty jsou totiž nejkvalitnější.

Péřové míčky jsou velmi náchylné na poškození jednotlivých per. Sice se nemusí zdát, ale sebemenší zalomení pera má vliv na kvalitu letu míčku. Proto se také během hry spotřebuje i několik košíčků. Běžná spotřeba péřových míčků při jednom zápase se pohybuje cca 6 až 12 míčků při čtyřhře a 3 - míčků při dvouhře.

Péřové míčky se vyrábějí v bílé barvě.

Chcete si zakoupit péřové míčky na badminton? Doporučujeme tyto míčky z našeho e-shopu:

Badmintonové míčky peří bílé

Badmintonové míčky Eva BK501

Badmintonové míčky WISH 805 peří

Badmintonové míčky WISH Profi 2288

Badmintonové míče BABOLAT Aeroflex Start white

Badmintonové míče BABOLAT Aeroflex Tour white

Rychlost badmintonových míčků

Dalším parametrem rozdělení badmintonových míčků je rychlost míčků, kterou můžete vidět na tubě. Obecně rozlišujeme badmintonové míčky z hlediska rychlosti na:

 • pomalé - 75
 • středně pomalé - 76
 • střední - 77
 • středně rychlé - 78
 • rychlé - 79

Jakou rychlost míčku si tedy vybrat? Je třeba se zamyslet, v jakém prostředí budete hrát a na jaké úrovni hrajete. Rozdíl v rychlosti poznáte tak, že když odehrajete míč ze zadní čáry kurtu, tak míček o třídu pomalejší letí přibližně o 30 cm méně. Rychlejší míček samozřejmě letí o 30 cm více. Také se můžete setkat s klasifikací míčků podle barevných proužků (lze vidět na korkové hlavičce). Rozlišujeme na:

1
 • pomalé - zelené
 • střední - modré
 • rychlé - červené

Jak bylo zmíněno výše, rychlost míčku je ovlivněna prostředím, ve kterém hrajete, to znamená teplotou, vlhkostí a hustotou vzduchu, resp. nadmořskou výškou. Jestliže jste zkušenější hráči a ovládáte techniku a sílu úderu, tak je v našich podmínkách při teplotách 20 až 30°C vhodné zvolit míčky se střední rychlostí (rychlost - 77), při teplotách 15 až 25°C zvolte středně rychlé míčky (rychlost - 78).

Kromě prostředí je rychlost míčku ovlivněna naší sílou úderu. Je třeba zjistit, zda vám rychlost košíčku vyhovuje. Zjistíte to jednoduše. Postavíte se na zadní čáru kurtu a přiměřenou silou odehrajete míček spodním úderem rovnoběžně s postranními čarami mírně nahoru a to co nejdál to jde. Míček by měl dopadnout do prostoru (530 - 950 mm od protilehlé zadní čáry kurtu). Jestliže je tento úder příliš krátký, zvolte rychlejší míček a naopak. Běžně se rychlost ladí zalamováním konečků per podle potřeby. Dejte však pozor na to, aby všech 16 per bylo zalomeno rovnoměrně, aby míček neztratil svou stabilitu letu. Na začátku se doporučuje mít rychlejší míček a to proto, abyste zbytečně nenabrali špatnou úderovou techniku a to díky snaze vyvíjet větší sílu úderu.

Přečtěte si také:

Tenis, squash, badminton a další raketové sporty

Vše o badmintonu a jeho vybavení

Jak vybrat správnou badmintonovou raketu?

Tipy na badmintonové tašky

Badmintonové sety se vyplatí a neztratí!

Nebo přejděte rovnou do kategorie Badmintonové míčky v našem e-shopu.