Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216

Jak si vybrat vhodné trekingové hole

V dnešní době velmi oblíbené a žádané - trekingové hole nebo také teleskopické hůlky. Trekingové hůlky oceníte hlavně při letních i zimních procházkách v přírodě. Spousta lidí si stále myslí, že jsou trekingové hole celkem zbytečnou "ozdobou", naštěstí stále více přibývá těch, co je vyzkoušeli a pochopili jejich princip využití.

Proč jsou tedy trekové hole tak oblíbené a proč je používat?

Hlavní výhodou trekingových holí, s kterou je úzce spjato naše zdraví, je, že tlumí nárazy na klouby dolních končetin, uleví našim kyčlím a páteři. Většinou se při výstupu nezdá nic problém, avšak při cestě zpět, při sestupu, se může vaše cesta stát peklem na vaše klouby. Několikahodinový sestup vás může opravdu bolet.

Zde je na místě zmínit vaši bezpečnost během chůze po horách. Díky použití trekingových holí se vám zvyšuje stabilita při nošení těžkých batohů a krosen a to v mokrém terénu, ve sněhu, na zamrzlých plochách, nebo při přechodu vodních toků. Další dva opěrné body jsou tak k nezaplacení.

Trekingové hůlky vám poskytují při chůzi dobrou oporu, umožní vám během chůze optimálně dýchat a určují nám takrytmus chůze. S tímto je tedy spojen vyšší výkon při chůzi - s hůlkami bude vaše chůze jistější, pohodlnější a můžete postupovat daleko rychleji a to s menší námahou.

Výhodou je, že jestliže vám trekingové hůlky v danou chvíli překážejí, lze je jednoduše umístit na batoh. Nesprávné výběr nebo použití trekingových hůlek může být doprovázeno ztrátou rovnováhy a neustálé používání hůlek může vést ke snižování smyslu pro rovnováhu.

Je třeba myslet na to, že vhodné použití trekingových hůlek vám šetří vaše tělo a zlepší komfort chůze.

Existují však další situace, kdy teleskopické hole opravdu oceníte. Jestliže rádi stanujete, trekingové hole vám mohou jednoduše nahradit kolíky pro upevnění stanu (oceníte hlavně během stanování na sněhu). Další situace může být překonávání vodních překážek - můžete si být jistit, že vodní živel vám s hůlkami nepodrazí nohy. Stane-li se úraz, hůl vám poslouží jako provizorní dlaha. Teleskopická hůl vám může také sloužit jako obrana před zvěří.

Než zamíříte na obchodu, je třeba si odpovědět, zda budete provozovat spíše sportovní nebo pohodlnou chůzi, zda je budete používat jenom vy, nebo i někdo další a kolik chcete za trekingové hole zaplatit.

Kritéria výběru trekingových holí - Na jaké parametry trekingových holí se zaměřit?

Zvolit teleskopické hole nebo hole pevné?

Můžete se setkat buď s teleskopickými holemi, nebo holemi pevnými. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl? Teleskopické hole mají nastavitelnou délku, což znamená, že jsou daleko skladnější (zaberou méně místa), než hole pevné. Jestliže budete chtít s holemi vyrážet tak třikrát do měsíce, pak jsou teleskopické hole tou správnou volbou. Výhodou také je, že je můžete půjčovat ostatním, lidem s odlišnou výškou - lze upravovat délku teleskopických holí. Teleskopické hole se vyrábějí většinou dvoudílné. Nevýhodou může být, že se po čase spoje opotřebují, zhorší se tlumivost, čímž hrozí nebezpečí pádu.

Druhou variantou jsou hole pevné, které musíte koupit v přesné délce. Pevné hole jsou vhodné pro ty, kteří se rozhodli provozovat Nordic Walking daleko častěji a mají doladěnou optimální délku hole. Nevýhodou je, že jsou na míru vám, tudíž je nelze půjčovat lidem s odlišnou výškou. Pevné hole mají daleko větší tuhost při odrazu, jsou daleko lehčí a mají daleko delší životnost, mohou vám vydržet i na celý život. Po opotřebení lze jednoduše vyměnit rukavičku, hrot, botky nebo rukojeť. Pokud se vám podaří hůl zlomit, tak to je snad jediná věc, co už se vyměnit nedá.

Intenzita využití trekových holí

Opět je třeba si zase říci, jak intenzivně a v jakých podmínkách budete trekingové hole používat. Záleží totiž na tom, kolik kilometrů s hůlkami budete chodit, do jakého terénu a za jakého počasí budete hole brát. Rozdíl totiž je, jestliže trekingové hole budete brát na mírné, nenáročné procházky v přírodě, budou vám bohatě stačit levné teleskopické hole, i tyto nejlevnější hole vám splní svou službu a zpříjemní vám vaši procházku. Jestliže se však chystáte na několikadenní túry, nebo se chystáte každý víkend trávit na horách, nejlevnější trekingové hole nebudou tou správnou volbou - budou pro vás příliš těžké, od plastové rukojeti budete mít odřené ruce. Pro intenzivní turisty pak doporučujeme kvalitnější trekingové hole.

Materiály, ze kterých jsou trekingové hole vyráběny:

Materiál hraje při výběru trekingových holí velikou roli. Trekingové hole jsou vyráběny z těchto materiálů:

Hliník - Trekingové hole z hliníku mají nejvyšší hmotnost. Jestliže hole v sobě nemají nějaké tlumení nárazů, tak poté všechny otřesy půjdou do vašeho těla. Výhodou hliníkových holí je nízká cena, proto je určena pro všechny nenáročné turisty, kteří nechodí příliš dynamicky a hole jim slouží spíše jako opora. Jestliže mají hliníkové hole tlumení, jsou složeny ze dvou, případně ze tří částí, zde záleží hodně na kvalitě spojů, jak dlouho vydrží.

Kompozitní materiály - sklolaminát -Tyto trekingové hole jsou daleko lehčí než hole hliníkové. Stejně jako u hliníkových holí je také u sklolaminátových holí problém s tlumení nárazů. Tyto hole jsou vhodné pro ty, kteří chodí s hůlkami převážně po měkkém terénu a nechtějí také s holemi běhat. Výhodou sklolaminátových holí je opět nízká cena, tudíž vhodná pro všechny nenáročné turisty, kteří si hole pořizují jako oporu a pro zvýšení stability chůze.

Trekingové holeKarbon - Tyto trekingové hole patří již mezi ty kvalitnější. Karbon v trekingových holích zajišťuje, že jsou hole lehčí, tvrdší a otřesy tolik nepřechází do vašeho těla. Vyrábějí se hole, které obsahují od 20 % karbonu až po 100 % karbonové hole. Hodnota karbonu obsažená v trekingových holí je udávána v CI (Carbon Index). Karbonové hole jsou určeny pro všechny náročné turisty, pro ty, kteří se rozhodnou chodit s holemi daleko častěji, a zároveň chtějí vylepšovat svou kondici a zdraví. Jakou karbonovou hůl tedy vybrat? Procento karbonu v holi zvolte podle vaší váhy - čím vyšší váha člověka, tím více karbonu by hole měla mít, a to proto, aby lépe pružila a byla oporou.

Vyberte si správnou výšku trekingových holí:

Převážná část teleskopických holí se dají nastavit na maximum, tj. 130 až 135 cm, což je pro většinu lidí dostačující. Jak tedy zjistit správnou výšku holí - podívejte se na naši tabulku nebo podle pomocného vzorce, kdy výška postavy (cm) x 0,68 se rovná výška hole v cm. Jestliže vás trápí ramenní kloub nebo krční páteř, zvolte trekingovou hůl o jeden díl méně, dojde tak k menší zátěži na vaše rameno a krční páteř. Jestliže plánujete s holemi běh, kupte si o jeden díl vyšší. Správnou velikost hole poznáte podle toho, že vaše ruka svírá v lokti pravý úhel.

Výška postavy v cm / výška trekingové hole v cm:

140 cm / 95 cm, 145 cm / 100 cm, 150 cm / 100 cm, 155 cm / 105 cm, 160 cm / 110 cm, 165 cm / 110 cm

170 cm / 115 cm, 175 cm / 120 cm, 180 cm / 125 cm, 185 cm / 130 cm, 190 cm / 135 cm, 195 cm / 135 cm

Hmotnost trekových holí

Při chůzi bychom hůl v rukou neměli vůbec vnímat. Nyní je na místě si říci, jestli hole budete používat čistě pro turistické účely, nebo se chystáte s trekingovými holemi závodit. Čím lehčí hůlky, tím je zpravidla i vyšší cena. Zde už záleží na vás, kolik peněz za trekingové hole utratíte.

Konstrukce trekových holí - Z čeho se trekingové hůlky skládají?

Vlastní trekingová hůl

Samotná hůl musí být pevná a zároveň pružná, musí být uzpůsobena na vzniklé nárazy a tlaky, kterým je neustále vystavována. Hodně záleží na tom, z jakého materiálu je hůl vyrobena. Optimální jsou karbonové trubky, popřípadě kombinace s hliníkem. Výhodou karbonu totiž je, že velmi dobře snáší vibrace vzniklé nárazem.

Rukojeť hole

Trekingové holeDalší částí trekingové hole je rukojeť, která by měla mít vhodný tvar pro samotné držení. Hlavní funkcí rukojeti je, že snižuje vibrace na paži. Rukojeti holí se nejčastěji vyrábějí z plastu, mletého korku nebo pěnové hmoty. Zde opravdu záleží na tom, co komu vyhovuje. Velice příjemná je korková hmota, avšak každému nemusí vyhovovat. Nejlevnější variantou jsou rukojeti z plastu. Nejlepší z hlediska životnosti je gumová a pěnová rukojeť, avšak guma po nasáknutí klouže.

Tlumící prvky trekingové hole

Co se tlumících prvků týče, mluvíme o pružinách a elastomerech přímo v těle hůlky. Jestli si zvolit hůlky s tlumícími prvky nebo bez nich, záleží opravdu na vás - vyzkoušejte obě varianty.

Koncový hrot hole

U levnějších modelů trekingových holí je koncový hrot vyroben z tvrdé oceli. U dražších modelů jsou hroty karbidové či může být dokonce z pružného kompozitu (vyhne se zalomení mezi kameny). Určitě velikou výhodou je možnost poškozený koncový hrot odšroubovat a vyměnit za nový. Koncový hrot většinou bývá miskovitého tvaru.

Násada na koncový hrot - botička

Trekingové holeDalší součástí teleskopické hole je to násada (nazýváno "botička"), která se dává na ocelový hrot. Tato gumová násada je vhodná při chůzi po tvrdém terénu (například po asfaltu). Výhodou této násady je, že tlumí náraz, a zároveň ztišuje klepání. Botička může být buď gumová, nebo plastová.

Talíře nad hrotem - sněhové talíře

Jestliže používáte trekingové hole celoročně, to znamená i v zimě, určitě oceníte sněhový talířek, který má dvakrát větší průměr, než klasický talířek. Plastový talířek nad hrotem, který zabraňuje hlubokému zaboření trekingové hole do země nebo mezi kameny. Po opotřebení jej lze jednoduše vyměnit.

Poutko trekingové hole

Pro správnou techniku chůze a zajištění všech bezpečnostních požadavků je určitě důležité kvalitní poutko trekingové hole. Poutko musí být pevné, měkké, anatomicky tvarované, a také lehce nastavitelné a to tak, aby neodírala kůži a neomezovala krevní oběh. Důležitá je nastavitelnost podle dlaně, protože v zimě bude zvětšená o rukavici a mělo by poskytovat maximální rozsah pohybu.

Na co nezapomenout:

Vybíráte-li trekingové hole, určitě nezapomeňte zkontrolovat, zda vaše hole mají všechny potřebné doplňky, které se vám určitě budou hodit.

Jak pečovat o trekingové hole?

Pro zajištění dokonalé funkčnosti a prodloužení doby životnosti vašich holí je zapotřebí se o ně dobře starat. Teleskopické hůlky jsou náchylné na proniknutí jakýchkoliv nečistot a samotný materiál hůlek může být časem nejen mechanicky, ale také vlivem prostředí poškozen. Odolnost hůlek se samozřejmě odvíjí od kvality jejich provedení, a zároveň důkladném ošetření materiálu povrchu. Velmi časté je, že do hůlek proniká vlhkost a zatéká voda. Jestliže máte k tomu podmínky a příležitost, snažte se hůlky neustále sušit. Po návratu z přírody vaše hůlky opatrně rozeberte na jednotlivé části a pečlivě otřete všechny části suchým hadříkem.

Přečíst také:

Outdoor a camping vybavení

Jak vybrat vhodné termoprádlo - funkční prádlo

Outdoorové bundy - Jak vybrat správnou bundu pro turistiku (vlastnosti, materiály)

Chůze - nejzdravější a nejlevnější sport zlepší kondici vám i vaší peněžence!

Počasí si nevybereš, kvalitní outdoorové vybavení za dobrou cenu ano!

nebo přejít do kategorie trekingové hole v našem e-shopu.